Telefony

HP nieoczekiwanie ważnym graczem komórkowym

z dnia 2010-04-30
Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Hewlett-Packard czyli firma znana obecnie przede wszystkim z drukarek i laptopów (z szansami do popisu przy HP Slate) już wkrótce stanie się jednym z ważniejszych graczy na arenie telefonów komórkowym.

To, na co HTC czy Samsung musieli pracować przez długie lata, "spadnie z nieba" HP za kwotę 1,2 miliarda dolarów. To gigantyczne pieniądze, na dodatek firma ewidentnie przepłaca (uwzględniając prognozy specjalistów od finansów), ale warto. Przedmiotem transakcji ma być bowiem Palm.

Czym jest Palm? Jeśli nie wiecie - nie ma powodu do obwiniania się. Firma, podobnie jak marka RIM (BlackBerry) znana jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Palm jest specjalistą od urządzeń mobilnych, ale również ich system operacyjny webOS ma bardzo wielu sympatyków. Mimo bardzo dobrej opinii firma niezbyt dobrze radziła sobie pod względem finansowym. Łączono z nią zarówno HTC, jak i IBM, ostatecznie trafi do HP, które chyba nie mogło poczynić lepszego kroku - wszak ich działania na arenie palmtopów były raczej nieudane...

Transakcja zostanie sfinalizowana ostatniego dnia lipca, a od tamtego czasu oficjalnie można mówić o kolejnym, wielkim i niespodziewanym graczu na arenie komórek. Apple ma swojego iPhone'a, który jest marketingowym gigantem. HTC działa pod protektoratem Google, który promuje w ten sposób również Androida. Nokia i Motorola to klasa sama w sobie, a Samsung z niewyjaśnionych przyczyn wciąż ma setki sympatyków. Teraz do tego zaszczytnego grona dołączy HP Palm, a szczególnej pikanterii doda rywalizacja z gigantami również na arenie mobilnych OS'ów!

Źródło: Yahoo

 

Zobacz także:

marketplace

Komentarze

24
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  "Przedmiotem transakcji ma być powiem Palm." - bowiem.

  "a od tamtego czasu oficjalnie można mówić o kolejnym, wielkim i niespodziewanym graczem na arenie komórek." - graczu.
 • avatar
  Troche mnie zalamal ten ostatni paragraf...

  ALL HANDSET MAKERS MARKET SHARES Q4.2009

  1 - Nokia . . . . . . .432 Million 38 %
  2 - Samsung . . . . 227 Million 20 %
  3 - LG . . . . . . . . 117 Million 10 %
  4 - SonyEricsson . . . 57 Million 5 %
  5 - Motorola . . . . . 55 Million 5 %
  6 - ZTE . . . . . . . .50 Million 4.5%
  7 - Kyocera . . . . . .45 Million 4 %
  8 - RIM . . . . . . . 35 Million 3.5%
  9 - Sharp . . . . . . .29 Million 2.6 %
  10 - Apple . . . . . . 25 Million 2.2 %
  Others . . . . . . . . 56 Million 5%
  TOTAL . . . . . . . . 1,130 Million (1.13 Billion)

  "Nokia i Motorola to klasa sama w sobie, a Samsung z niewyjaśnionych przyczyn wciąż ma setki sympatyków."

  Pozostawie ta odrobine rzetelnej i subiektywnej prasy bez komentarza...

  Zaloguj się
 • avatar
  Trochę się przeraziłem po lekturze tego newsa. Po pierwsze skąd pomysł, że HP ma stać się nagle czołowym graczem na rynku, skoro dopiero do niego powraca i to kupnem Palma, którego wyniki sprzedaży do wysokich nie należały? Za dużo wróżenia.

  Dlaczego jako wiodący producent wymieniana jest Motorolla, a brakuje Sony Ericssona? Ta pierwsza obecnie jest producentem niezbyt popularnym, właściwie mają JEDEN sensowny produkt - Droida.

  No i na koniec warto wspomnieć, że iPaq były bardzo udanymi sprzętami, a nie żadnym bublem. W gruncie rzeczy ich działania były tak samo udane, jak działania Palma, wiec dobrze się dobrali. Za dużo od siebie, a za mało konkretów.
  Zaloguj się
 • avatar
  Świetne posunięcie... HP ma szansę zyskać mobilną platformę... dobrą platformę. Palm jest bardzo dobry, ale potrzebował gotówki, teraz to potencjał, który hp powinnno wykorzystać. Moim zdaniem szansa jest duża.

  HP slate z webOS? Czemu nie.
 • avatar
  HP od dawna robiło dobre palmptopy, nie wiem co w tym dziwnego
  Zaloguj się
 • avatar
  Prosimy newsmenów o pozostawianie swoich idiotycznych komentarzy dla siebie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Co to ma być ja się pytam?? recenzja? opinia? Ja chce newsa z którego dowiem się faktów a nie przemyśleń na poziomie 13 latka.
 • avatar
  Motorolla to klasa sama w sobie? Bez jaj ta firma praktycznie nie liczy się na arenie telefonów komórkowych. Nokia? Dziś jedzie tylko na marce, przegrała wyścig dotyków sromotnie.

  "Samsung z niewyjaśnionych przyczyn wciąż ma setki sympatyków." - haha dobre. Te "niewyjaśnione przyczyny" to wysoka jakość urządzeń przy stosunkowo niskich cenach. A 20% rynku to ma być setka sympatyków?
 • avatar
  Panie Jakubie, ostatni akapit tego newsa można było sobie darować. Chyba tylko zdanie o iPhone nie budzi większych kontrowersji...
  Skąd założenie, że HP będzie dużym graczem na rynku? Palm się do dzisiaj nie liczył i nagle znaczenia nie nabierze. Przed HP jeszcze dłuuuuuga droga!
  Nokia i Motorola to klasa sama w sobie? Motorola na rodzimym rynku zawsze była liderem, w Europie i Azji już nie mieli tak różowo. Nokia już od jakiegoś czasu jedzie na reputacji - N900 to pierwszy ciekawy telefon tej marki od dawna. No ale komentarz o słabym Samsungu to dopiero hit. Awaryjne? Nie znam statystyk, ale np. te genialne SE z ich genialnymi joystickami, które padały po kilku miesiącach (padły we WSZYSTKICH egzemplarzach które miałem) to już słabe nie były? No to może technologicznie? W sumie Samsung ma telefony porównywalne albo i lepsze od Nokii w każdym segmencie... więc o co chodzi? W czym Samsungi są słabe?
 • avatar
  "Nokia i Motorola to klasa sama w sobie" - komentarz bez sensu nie popartu żadnymi argumentami.
  Tak jak wcześniej wypowiedziało się wielu użytkowników NOKIA leci już tylko na reputacji, którą zebrała za stare modele z przed paru lat, natomiast MOTOROLA była, jest i będzie tylko mocna na amerykańskim rynku gdzie i tak ma sporą konkurencję (iPhone). Nie znam osoby która była zadowolona z Motoroli, z mojego doświadczenia motorola jest druga po siemensie jeżeli chodzi o awaryjność.
  Jeżeli chodzi o SAMSUNGA to jest popularny ponieważ ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny.