Na topie

Intel przygotowuje się do ofensywy - 8-rdzeniowy Coffee Lake już we wrześniu?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Według najnowszych przecieków, Intel pod koniec roku planuje wprowadzić nowe, wydajniejsze procesory - zarówno w segmencie mainstreamowym, jak i w high-endowym.

  • Intel przygotowuje się do ofensywy - 8-rdzeniowy Coffee Lake już we wrześniu?
A A

Nie od dzisiaj wiadomo, że Intel szykuje 8-rdzeniowe procesory Coffee Lake dla mainstreamowej platformy LGA 1151. Kiedy powinniśmy się spodziewać premiery takich jednostek?

Dotychczasowe informacje wskazywały, że na „8-rdzeniowce” przyjdzie nam poczekać aż do czwartego kwartału bieżącego roku. Wygląda jednak na to, że Intel postanowił przyspieszyć premierę układów – według japońskiego serwisu PC Watch, we wrześniu planowana jest premiera serii Coffee Lake Refresh, również z modelami z dodatkowymi dwoma rdzeniami. Czyżby producent przestraszył się konkurencyjnych układów Ryzen 7 2700 i 2700X?

Niestety, dokładna specyfikacja nowych jednostek nadal jest owiana mgłą tajemnicy. Mówi się o wypuszczeniu dwóch modeli z 8 rdzeniami/16 wątkami – standardowa wersja ma charakteryzować się współczynnikiem TDP na poziomie 80 W, natomiast w przypadku wersji do podkręcania (z odblokowanym mnożnikiem) będzie to 95 W. Obydwa układy będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi z podstawką LGA 1151 i chipsetami 300.

To jednak nie koniec ofensywy Intela, bo pod koniec roku podobno pojawią się nowe procesory pod płyty LGA 2066. W planach producenta jest wypuszczenie 22-rdzeniowych modeli, które miałyby stanowić konkurencję dla niedawno zapowiedzianych 32-rdzeniowych jednostek Ryzen Threadripper. Wygląda więc na to, że koniec roku zapowiada się niezwykle gorąco.

Źródło: PC Watch, Computer Base

Odsłon: 4919 Skomentuj newsa
Komentarze

35

Udostępnij
  1. DreamerDream
    Oceń komentarz:

    21    

    Opublikowano: 2018-06-12 16:11

    " Obydwa układy będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi z podstawką LGA 1151 i chipsetami 300"
    No proszę wystarczy trochę zdrowej konkurencji, by dokonywać wielkich "zmian" bez zmian.

    Skomentuj Historia edycji

    1. taki_jeden
      Oceń komentarz:

      -25    

      Opublikowano: 2018-06-12 16:24

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Bardzo ciekawe jak łatwo ludzie przypisują niezamierzone efekty innym lub widzą w nich cel. Komuś rano się rozlała kawa a ktoś myśli, że to sztuka. Ktoś nie dobrał skarpetek do pary, cóż za ekstrawagancki styl. Intel wydaje procek na tę samą podstawkę, na pewno to przez wpływ AMD. Nie że pracowali nad tym procesorem kupę czasu i projektowali go pod tę konkretną podstawkę od początku. Nie przecież to wielkie AMD tak wpłynęło, że Intel magicznie na pstryknięcie palcami zmienia swoje technologie, nad którymi pracuje sztab ludzi całymi latami.

      Śnij dalej.

      Skomentuj

      1. Doctor
        Oceń komentarz:

        11    

        Opublikowano: 2018-06-12 19:53

        A co, zbieg okoliczności?

        Gdy konkurencja jest w tyle, intel wydaje nową podstawkę do procesorów, które bez problemu chodziłyby na starej i wymusza jej użycie.

        Gdy konkurencja depcze po piętach, przestał fikać.

        Skomentuj

        1. Finear
          Oceń komentarz:

          -6    

          Opublikowano: 2018-06-12 22:18

          przecież i tak będziesz musiał mieć nowa płytę główną
          jakie to ma znaczenie czy socket jest nowy czy nie?

          Skomentuj

        2. Finear
          Oceń komentarz:

          -6    

          Opublikowano: 2018-06-12 22:18

          .

          Skomentuj Historia edycji

      2. Eternal1
        Oceń komentarz:

        10    

        Opublikowano: 2018-06-12 20:02

        Sam widać "śnisz".
        Co robi Intel od czasu premiery RYZEN? Mnoży rdzenie i wątki (HT) tych samych rdzeni, nic więcej.
        Po stronie architektury to są ledwie kosmetyczne zmiany. Dlaczego KabyLake wciąż posiada kontroler DDR3? (pracuje na DDR4) - bo to te same rdzenie co Skylake po lekkich szlifach.
        IPC stoi w miejscu od lat, od generacji Skylake a ten przecież zaliczył downgrade (!) IPC względem Broadwell-a wyposażonego w cache L4.

        Skomentuj

        1. taki_jeden
          Oceń komentarz:

          -8    

          Opublikowano: 2018-06-13 11:31

          Oho jest i Pan i Władca mikroarchitektur, naczelny wódz rozwoju procesorów i mikrokontrolerów, syn boga Krzemanosa. Dodaje rdzenie machnięciem ręki od niechcenia i zmienia sockety pstrykając palcami. Oh proszę! Ucz mnie mistrzu! Niechaj chłonę Twą wiedzę całym sobą.

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-06-13 23:15

          a skad wiesz co by intel robił gdyby nie było premiery ryzena?
          wszyscy tak to opowiadają sobie jak to AMD im swiat zmieniło a rzeczywistość jest taka ze wciąż brakuje tego oprogramowania co by te 16 wątków wykorzystywało skoro już są.

          Skomentuj

      3. BariGT
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2018-06-13 06:07

        Oczywiscie, ze Intel mial CL 6 i 8C odlozone w szufladzie. Tylko ze widzac brak konkurencji od czasow SB wydawal sobie 4C8T szybsze o 10% od poprzedniej serii przez kilka lat. Nagle AMD zaczelo robic porzadne procesory i jest panika. W mainstreamie trzeba dolozyc 6 i 8C a przyszle HEDT znowu trzeba bedzie lutowac po rzece pomyj jakie spadly na intela za Skylake-X. Konkurencja to piekna rzecz.

        Skomentuj

        1. taki_jeden
          Oceń komentarz:

          -9    

          Opublikowano: 2018-06-13 11:34

          Następny! Jest i on! Jakie ja mam dziś szczęście! Prawdy głosiciel! "Intel wydaje gruby hajs na rozwój projektów i chowa do szuflady!" Tak! Tak! Tak! Żem był taki ślepy, kajam się przed Tobą mój wybawco!

          Skomentuj

          1. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-06-13 15:51

            Ludziku, oddychaj. Intel przez ostatnie kilka lat nie mial w high endzie konkuencji. Jaki bylby sens wypuszczania 6 i 8C rujnyjac sprzedaz drogich HEDT skoro koparki i spychacze od AMD ledwo z C i3 mogly powalczyc? Teraz , kiedy 8 rozsadnych rdzeni mozna dostac za 1200 zeta kolejne 4C8T za 1600 na nikim nie robia wrazenia. Jesli ciagle nie dotarlo, to pewnie nie dotrze.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-06-13 23:18

            to ze intel dawno miał plan na takie procesory to logiczne, ale przyznać trzeba ze dalej potrzeba procesora z silnym pojedynczym wątkiem i to się nie zmieni.
            Spychacze wielowątkowe były od dawna ale soft w 90% przypadkow dalej woli silny pojedynczy wątek.

            Teraz pojawil się ryzen który goni intela i większą iloscią watków nadrabiać probuje tam gdzie zawsze dostawał baty.
            Dobrze ze powoli pojawia się więcej oprogramowania które robi użytek z większej ilości wątków niż 4

            Skomentuj

    2. Finear
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-06-12 16:31

      nowy chipset z390 to nadal bedzie seria 300

      a skoro to coffe lake to po co nowy socket? (chociaż realnie, nawet jak by byl to co z tego? nowa plyta na z390 i tak bedzie potrzebna)

      Skomentuj Historia edycji

    3. Rebelmind
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-12 16:36

      Pożyjemy, zobaczymy ;)

      Skomentuj

      1. Finear
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-06-12 16:40

        na co tu czekać

        coffe lake nie zrobili w ciagu roku
        socket był ustalony na lata przed ryzenami

        Skomentuj

        1. Rebelmind
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-06-12 17:03

          No takoż i ja myślę. Z tą różnicą, że Z390 była bazowo planowanya dla 8 rdzeni.

          Skomentuj

    4. Kwarkon
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2018-06-12 19:38

      Wręcz przeciwnie. Własnie sukces Ryzenów zmusił intela do zrobienia zmian w gnieździe dla Coffe Lake.

      Skomentuj

      1. taki_jeden
        Oceń komentarz:

        -8    

        Opublikowano: 2018-06-13 11:40

        To jest niesamowite! Lepsze niż wygrywający los na loterii! Tyle mądrości w jednym zdaniu, że nie wiem od której strony zacząć czytać. Wzięli dłuto i zmienili! Przecież to takie proste! Oh biada mi...

        Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-06-13 23:20

        no wlasnie nie Panie kolego.
        AMD nie wplynelo na to jaki będzie socket :D

        co za roznica jaki to socket skoro i tak plyte musisz zmienić? :) tak na logikę.

        socket w tym przypadku to tylko efekt wizualny - nie upchasz nowych procesorów w stare płyty.

        Tak jak kiedyś ludzie dziwili się ze sa sprzedawane procesory w formie BOX z wentylatorem, tak teraz niektórzy nadal dziwia się ze procesor sprzedaje się z płytą główną.

        Pisałem to nie raz ale osobiście nie widze sensu przesiadać się na jednej platformie z procesora na procesor - po co?

        Skomentuj

  2. KENJI512
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-12 16:29

    Czekamy! Oby zegary wyższe lub takie same, jak 8700K i biorę :3

    Skomentuj

  3. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-12 17:21

    Ciekawie się robi, 9700k 8c/16t dla mainstream, może ogarną w końcu i9 pod x299 tylko co, ztym super hedt pod 3647 z computex?

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-13 06:22

      Jak to co? przeciez Asus juz pokazal konsumencka plyte z S3647. Teraz Xeony Platinum sie przemianuje na Ci9 i pusci za 30% oryginalnej ceny - oby tylko znowu gluta nie dali.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-06-13 23:21

        no ja tam wole wlasnie gluta :)

        Skomentuj

        1. lenoxxx
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-06-14 00:42

          To, że wolisz gluta już chyba każdy wie. Piejesz o tym pod każdym artykułem.

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-06-14 10:12

            wole, bo zawsze mogę oskalpowac i mieć jeszcze lepsze wyniki gdybym chciał. Wiekszosc overclockerow woli wlasnie gluta bo wtedy łatwiej jest uzywac ciekłego azotu czy helu

            Skomentuj

          2. Finear
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-06-14 11:09

            pod każdym artykułem to jest sranie o to że jest glut gdzie w praktyce nie ma to kompletnie zadnego znaczenia

            Skomentuj

  4. chotnik2
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-06-12 18:49

    Ale bym sobie wziol takom i piatke, takom osmio rdzeniowo

    Skomentuj

    1. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-06-12 23:34

      Nie mow po ministrowemu.

      Skomentuj

  5. sn00p
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-13 08:39

    A tam Kawa. To jest moc! Nr. 1 na świecie bbc.com/news/technology-44439515?ns_source=facebook&ns_mchannel=social&ns_campaign=bbcnews&ocid=socialflow_facebook

    Skomentuj

  6. sebmania
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-13 09:51

    Dziwne że już nikt nie krzyczy "Wiejec rdzeni"

    Skomentuj

    1. taki_jeden
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2018-06-13 11:22

      No bo przecież nowe bożyszcze, uciśnionych żelazną ręką Intela, AMD jest teraz na fali. Mogą iść w ilość rdzeni których i tak nikt nie wykorzysta w domowych warunkach, ale to jest moc! I jedyne słuszne podejście.


      Tak czy inaczej, najbardziej mnie śmieszy jak ludzie nie mają pojęcia o R&D i twierdzą, że nagle w pare miesięcy Intel zmienia swoje podejście i wyczarowuje dodatkowe rdzenie w procesorach i zmienia podstawki pod dyktando AMD. Co za umysły... lol...

      Skomentuj

      1. lenoxxx
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-06-14 00:45

        Nareszcie zrozumiałeś :D

        Skomentuj

  7. taki_jeden
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2018-06-13 11:42

    Jakby te wasze teorie pokazać komuś z AMD czy Intela to by nowych procków nie było przez parę lat. Umarliby ze śmiechu.

    Ooooh... dawno się tak nie pokładałem ze śmiechu. Dzięki wszystkim! Naprawdę super wyszło, bardzo realistycznie, czuć było, że naprawdę tak myślicie. Musimy kiedyś przeprowadzić taką akcję pod innym tematem. Może coś o płaskiej ziemi? Ja napiszę, że jest okrągła, a wy wtedy będziecie podawać te wszystkie teorie z dupy z takim samym przekonaniem jak dziś. Śmiechu będzie co nie miara.

    Skomentuj Historia edycji

  8. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-13 14:29

    Tak ,żeby nie AMD ze swoimi 16wątkowymi CPU na rynek mainstream to dalej osoby kurczowo trzymające się Intela siedziałyby na 8wątkowym procesorze.To jest dobre bo w świadomości konsumenta ,który wydaje często ostatni grosz na CPU powoduje zakup nowego układu.
    Na tym to polega a osoby ,które w ciągu 5lat nie inwestowały w swoje komputery i nie kupowały nic od Nvidia , Intel czy AMD powinny raczej czytać komentarze niż się wypowiadać bo obecny rozwój jaki zaserwuje nam głównie AMD jest za sprawą popytu.Jako ,że widać jaki jest popyt teraz na rynku dla CPU i GPU to nie dziwota ,że takie firmy jak Nvidia czy AMD zaczynają mocno uderzać najpierw z ofertą dla profesjonalistów i serwery ponieważ tam będzie zbyt zawsze.
    Ludzie się później dziwią ,że Nvidia nie tworzy nowej generacji a AMD nie odświeża swoich GPU gdy gry są tak słabo optymalizowane pod ich układy.
    A Intel pewnie będzie musiał się mierzyć z R7 2800x.

    Skomentuj

  9. xxx.514
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-06-13 16:00

    I w dalszym ciągu o gnieździe 2066 prawie nic nie wiadomo. Nie powiem, cieszy mnie ta ciągła bitwa, osobiście uważam, że Intel ją przegrywa; niemniej jednak taka niepewność jest troszkę męcząca. Zastanawiam się jednak czy ten niedawno zaprezentowany prototyp na 3647 ma zastąpić w przyszłości serie na 2066, czy jednak serwery zostaną w serwerowniach. Że też niebiescy nie chcą ujawniać przewidywanej żywotności danego gniazda, tak jak to ogłaszają czerwoni.