Na topie

Lut czy glut - skalpowanie Intel Core i7-8086K

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Premiera jubileuszowego procesora już za nami, ale pozostało rozwiać wątpliwości co do zastosowanego materiału termoprzewodzącego.

  • Lut czy glut - skalpowanie Intel Core i7-8086K
A A

Kilka dni temu oficjalnie zadebiutował procesor Intel Core i7-8086K, z którym wiązano nadzieje odnośnie lepszego materiału termoprzewodzącego i wyższej podatności na podkręcanie. Jak jest w rzeczywistości?

Sprawę zbadał niemiecki overclocker Roman „der8auer” Hartung, który już wcześniej miał okazję „skalpować” inne procesory. Co prawda nowy układ został zapakowany w bardziej ekskluzywne opakowanie, ale sam procesor z zewnątrz wygląda dokładnie tak samo, jak Core i7-8700K.

Intel Core i7-8086K delidding

Zdjęcie odpromiennika ciepła rozwiało wątpliwości co do wykorzystanego materiału termoprzewodzącego – podobnie jak w zwykłych modelach Coffee Lake, producent zastosował tutaj pastę termoprzewodzącą (o gorszej przewodności cieplnej względem połączenia lutowanego).

Intel Core i7-8086K - esktremalne podkręcanie
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Jak wygląda kwestia potencjału na podkręcanie? Niemieckiemu overclockerowi udało się ekstremalnie przetaktować procesor ze standardowych 4000 MHz do 7244 MHz – wynik jest więc zbliżony do możliwości niższego modelu Core i7-8700K.

Pozostało jedynie przypomnieć, że 8086K trafi do sprzedaży w najbliższy piątek i będzie dostępny w limitowanej edycji. Cena jednostki ma wynosić 425 dolarów (a więc o 75 dolarów więcej niż 8700K).

Źródło: der8auer

Odsłon: 5727 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
  1. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2018-06-07 09:58

    Przecież to oczywiste było od samego początku. 8086k to tylko selekty 8700K z przebitym numerem w firmeware żeby ładnie to wyglądało w właściwościach systemu i CPU-Z.

    Do tego według der8auer'a to nawet nie są najlepsze selekty 8700K ponieważ na LN2 nie mógł pobić swojego rekordu z zeszłego roku na tym samym SKU...

    Skomentuj

  2. stach122
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2018-06-07 10:11

    Intel sobie jaja robi, nawet w limitowanym o wiele droższym procesorze żałuje lutu. No przecież to jest jakiś niesmaczny żart.

    Skomentuj Historia edycji

      1. kaylo
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2018-06-07 10:36

        Temperatury po skalpowaniu z użyciem ciekłego metalu nigdy nie będą niższe niż przy lutowaniu, w najlepszy wypadku będą takie same. Jeszcze dochodzi kwestia tego że nie da się takiego procesora idealnie równo skleić i będą duże różnice temperatury między rdzeniami. O ile przy procesorach z małą ilością rdzeni (4-6) ten problem jest znikomy tak przy prockach i9 jest bardzo dużo rozrzut temperatur nawet do 15 stopni.

        Skomentuj

      2. stach122
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-06-07 11:49

        Chodzi mi o to że procesor za tyle kasy to czemu nie dali lutu od po prostu? Zbiednieliby?

        Skomentuj

          1. arnakus
            Oceń komentarz:

            5    

            Opublikowano: 2018-06-07 15:17

            Jakoś to nie przeszkadzało robić Core 2 w milionach egzemplarzy.

            Skomentuj

          2. BariGT
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-06-08 02:41

            Xeony, nawet 4C ciagle sie lutuje. To co z ta polityka?

            Skomentuj

          3. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-06-08 16:35

            W innych? czyli w jakich? lol
            Xeony to najnormalniejsze procki na swiecie. Do mojego X99 wchoda wszystkie mozliwe Xeony pod S2011. Przeciez 6-10C procesory pod X99 sa lutowane i od platformy X299 nie roznia sie nawet litografia. To nagle pojawil sie problem?
            Moze Ty poczytaj sobie o minusach gluta.
            Ze spokojem Waldusiu, patrzac po panice Intela po zapowiedziach TR2 nastepna seria HEDT bedzie lutowana.

            Skomentuj

          4. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-06-09 02:57

            Boziu, no skonczcie wklejac tego linka.
            Gdyby lutowanie bylo az tak niemozliwe to lutowano by tylko najdrozsze proce za 5k$. Tymczasem AMD lutuje Ryzeny za 400 zeta. Od lat lutowane bylu C2D/Q, potem Sandy, potem caly HEDt az do nieszczesnego Skylake-X. I co nagle po 12 latach lutowania chlopaki zgubili instrukcje?

            Skomentuj

      3. zelumati
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-06-08 09:48

        Jak Cię czytam to mi się słabo robi...
        To tak jak kupić Porsche i żeby jeździć maksymalnie 120km/h.
        Nie po to się kupuje za takie pieniądze sprzęt żeby go ciąć! Nie po to się kupuje Porsche żeby jeździć kastratem. Gdy ludzie wychodzili z założenia, że skalpujemy wszystkie CPU to po co w ogóle w CPU odpromiennikami ciepła?! zastanówmy się po co w IHS? hmm...
        Stary zniknij ;)

        Skomentuj

  3. Dragonik
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-06-07 10:18

    No cóż klienci dają się ładować w pupę to co intel ma robić, korzysta z tego i ładuje w jajo klientów.

    Skomentuj

  4. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-06-07 10:44

    Czyli jednak nie jest on jeszcze na wyższej rewizji 14nm.Z tego wynika ,że wyższą rewizję 14nm otrzyma sławetny CASCADE LAKE-X z 56wątkami dla nowego HEDT Intela.
    Osoby trzymające póki co sztamę z tą firmą pewnie i tak niedługo zmienią zdanie bo ZEN2 i 7nm tuż tuż a tak po za tym przez ruchy AMD właśnie INTEL swoje "Nowe" HEDT poprzedniej generacji zostawił na pożarcie krokodylom.Pod koniec roku będzie rządziła nowa podstawka dla rynku HEDT:).
    Ale ludzie będą się jarać jak w końcu uda się pogonić takie 12wątkowca na wszystkich rdzeniach z częstotliwością 5.6Ghz.Normalnie będzie palenie gumy przy użyciu wodnego chłodzenia.

    Skomentuj

  5. Zef1r
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-07 13:35

    Intel chyba nadal nie wie co ma zrobić. Dlatego już postanowiłem, że mój następny CPU będzie od AMD. Zapewne jakiś APU z Vegą lub jej następcą. Zrestą Intel w tej kwestii nie ma nic do zaoferowania. HD 630? Niech nie żartują.

    Skomentuj

  6. KENJI512
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-08 18:42

    Oczywiście w Polsce już cena nie 425USD (1550zł) tylko 2000zł (jedyna oferta na Allegro) - to to bez chłodzenia BOX!

    A za 1400zł można mieć też OEM 8700K, które z chłodzeniem pewnie osiągnie całe lub niecałego 5GHz...

    Mocno słabo.



    Jedynie jestem ciekaw potencjału inwestycyjnego, czy za X lat będzie kolekcjonerskim modelem, drogim (np. za 5 lat lub za 25 lat).