Na topie

Intel Core i7-8709G w bazie 3DMark - procesor Intela i grafika AMD Vega M

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: Core i7 Intel Kaby Lake Procesory Intel Producenci: intel

W planach producenta są co najmniej cztery kooperacyjne procesory. Premiera pierwszych urządzeń podobno na początku przyszłego roku.

  • Intel Core i7-8709G w bazie 3DMark - procesor Intela i grafika AMD Vega M
A A

Jakiś czas temu Intel zapowiedział nowe procesory, które zostaną wyposażone w układ graficzny zaprojektowany przez firmę AMD. Co prawda producent jeszcze nie ujawnił tutaj zbyt wielu szczegółów technicznych, ale w sieci można natknąć się na ciekawe przecieki. Czego zatem powinniśmy się spodziewać?

Wcześniej pisaliśmy o przeciekach tajskiego blogera o pseudonimie TUM APISAK. Według ujawnionych informacji, w planach producenta są co najmniej trzy jednostki: Core i7-8705G, Core i7-8706G oraz Core i7-8809G - wszystkie zostały wyposażone 4 rdzenie/8 wątków oraz grafikę AMD Vega.

Teraz wiemy, że Intel planuje jeszcze jeden model – Core i7-8709G. Procesor został wyposażony w 4 rdzenie/8 wątków o taktowaniu 3,1 GHz (3,9 GHz w trybie Turbo), a także układ graficzny Radeon RX Vega M (694C:C0) – jego taktowanie to 1200 MHz, a do dyspozycji oddano 4 GB pamięci HBM2 o częstotliwości 800 MHz. Specyfikacja jest zatem zbliżona do Core i7-8809G (jedynie taktowanie w trybie Turbo jest tutaj ciut niższe).

Kiedy zobaczymy pierwsze urządzenia z „kooperacyjnym” procesorem? Według informacji producenta, pierwsze takie konstrukcje mają pojawić się już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pozostaje więc czekać...

Źródło: TUM APISAK

Odsłon: 6593 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
  1. Filippo386
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-22 19:57

    Zapowiada się bardzo ciekawie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    Skomentuj

  2. Eternal1
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-12-22 20:03

    O ile "duża" VEGA przegrywa z Pascalami pod względem efektywności energetycznej (choć w trybie PowerSaver i tak pokonuje Polarisy) o tyle mała VEGA jest bezkonkurencyjna pod tym względem w swojej klasie energetycznej.

    AMD musi być bardzo pewne swojego APU (ZEN+VEGA+HBM2) skoro sprzedali intelowi małą VEGĘ.
    Przy okazji dorzucając szefa RTG w zestawie z całkowitym pominięciem protokołu i klauzury.

    Szykuje się spore przetasowanie na rynku kart gdy integry Intela/AMD z własną pamięcią VRAM zadomowią się na dobre.
    Jak wcześniej zniknął low-end dedykowanych kart na rzecz wydajnych integr, tak za jakiś czas może powoli zanikać średnia półka "dedyków".

    Skomentuj

    1. voo6d6oo6
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-12-22 20:13

      Amen

      Skomentuj

    2. p_lider
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-12-22 21:20

      Wydaje mi się, że jest to celowa I długoterminowa inwestycja/taktyka AMD polegająca na tym, aby GPU AMD drastycznie zwiększyło Market Share. Dzięki temu producenci gier zamiast skupiać się głównie nad nVidią z przymusu de facto zaczną optymalizować również pod architekturę GCN oraz przyszłościowe API typu DX12, Vulcan, itp - ze względu na szybko rosnący Market Share właśnie.
      A wtedy bez żadnych dodatkowych umów z producentami (czyt. straconymi pieniędzmi) karty AMD zaczną wygrywać z zielonymi dzięki tym optymalizacjom I cały proces zwiększania Market Share jeszcze bardziej nabierze tempa.

      Skomentuj

    3. Kwarkon
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-23 11:17

      hmmh nie bardzo wiem czemu AMD Radeon miał by mieć jakieś opory w sprzedaży gotowego produktu (dGPU) bezpośrednio intelowi?

      Ale w sumie ciekawe czy AMD zrobi jakąś naprawdę mocna integrę dorównującą np dedykowi w i7-8xxxG czy może pójdzie w podobne rozwiązanie jak w i7-8xxxG (czyli APU/CPU + dGPU na wspólnej podstawce)

      Skomentuj

  3. htm72
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-22 20:20

    Ja myślałem że HBM2 będzie dopiero za dwa lata. D

    Skomentuj

  4. kokosnh
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-22 21:54

    Jezu, muzyka z Made in Abyss, aż mnie ciarki przeszły...

    Skomentuj

  5. mufasa
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-12-23 04:47

    vega vega....a dupy tak samo brzydkie
    na monitorze
    co niem zmienia tego że kibicuję AMD
    a ja wykonałem skok 'ewolucyjny'
    przesiadłem się z i-3 na i-5
    kiedyś będę na tyle bogaty że zmienię podstawkę
    komp będzie mi parzył kawę i pędził bimber
    innego nie kupię

    Skomentuj

  6. mjwhite
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-12-23 10:24

    I takie hybrydy to przyszłość, a nie kalectwa typu apu gdzie cpu i gpu rywalizują o zasilanie. Być może amd tez to w końcu zrozumie jak kolejny raz opadnie na dno.

    Skomentuj

    1. Kwarkon
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-23 10:53


      tyle że ten układ to jest właśnie ten APU + dGPU na jednym PCB...

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-23 12:11

        Intel nie tworzy APU tylko używa sklejek MCM.

        Skomentuj

        1. Kwarkon
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2017-12-23 20:40

          Ok, APU nie do końca było poprawnym określeniem.
          Tak czy siak miałem na myśli CPU+iGPU na jednym kawałku krzemu.

          Skomentuj

    2. Eternal1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-12-23 12:27

      0_o?
      A to w sklejce MCM (jakie tworzy Intel) elementy nie korzystają ze wspólnego zasilania i budżetu energetycznego w obrębie wspólnego pułapu TDP?
      Włosy się jeżą na głowie od bezkresnej bezmyślności jaka wylewa się z Twoich komentarzy pod każdym jednym news-em o AMD.

      Pierwsze APU AMD stworzone lata temu sprawiło że dedykowane karty segementu Low-End zaczęły sukcesywnie znikać z rynku.
      Ścisłą integracja, minimalizacja opóźnień i redukcja zapotrzebowania na energię. hUMA, HSA, wspólna przestrzeń adresowa rdzeni i X86 oraz GPU.

      Pomysł Intela by wykorzystać HBM jako VRAM jest trafny. Przypominam tylko że HBM opracowało AMD a wyprodukował Hynix a sam pomysł z użyciem go jako VRAM dla iGP AMD przedstawiło już dawno temu. Niedawno pojawiły się pierwsze wpisy o próbce inżynieryjnej.

      Skomentuj Historia edycji

      1. AmigaPPC
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-23 12:42

        Zastanawiałem się jaką "umysłową" voltę będzie musiał troll @mjwhite zrobić żeby wyjaśnić dlaczego Intel poszedł po prośbie do AMD.
        Nie przeliczyłem się kretyn bez własnego zdania, bredzi wyłącznie to co na szkoleniu PR Intel mu powie a, że szkolenia w tym roku już nie będzie ....

        Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-23 17:53

        W odpowiedniej litografii która zaoferuje odpowiednie zagęszczenie - można.

        Skomentuj

      2. mjwhite
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-12-24 11:08

        W apu, cpu i gpu nigdy razem nie pracuja z pełną wydajnością. Jest tylko albo, albo. Oczywiscie takie rozwiązanie ma swoje nisze ale nigdy nie zdobędzie większości rynku. Ponadto okaze się w końcu drogie w produkcji, więc i tak trzeba będzie odejść od takiego rozwiązania.