Na topie

Jak powinien brzmieć samochód elektryczny?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Motoryzacja Samochody elektryczne Producenci: Nissan

Gdybyście mieli w przyszłości kupić samochód elektryczny, to czy mielibyście jakieś specjalne życzenie odnośnie do generowanego przezeń dźwięku?

Jak powinien brzmieć samochód elektryczny?

A A

Samochody elektryczne poruszają się bezgłośnie (przynajmniej przy niskich prędkościach, gdy hałasu nie generują też opony czy powietrze). To niebezpieczne, dlatego też zgodnie z ustalonymi już przepisami będą one musiały „warczeć”. Choć to na pozór nic emocjonującego, otwiera przed producentami nowe możliwości.

Nic nie stoi na przykład na przeszkodzie, by elektryczny Smart brzmiał jak rasowe Lamborghini. Można też po prostu zastosować typowy „warkot”. Inżynierowie z firmy Nissan tymczasem wpadli na pomysł, by auto… grało muzykę.

Może to trochę za dużo powiedziane, bo „Canto” polega wyłącznie na zmianie wysokości dźwięku, w zależności od prędkości, z jaką porusza się samochód. Bez wątpienia jest to jednak ciekawostka, a próbkę możecie posłuchać poniżej:

Nissan zapewnia, że „Canto” jest słyszalne, ale nie przeszkadza pieszym i pozostałym osobom na drodze. Wam pozostawiamy, czy to kupujecie. Równocześnie jednak pomysł japońskiego producenta pozwala pobudzić kreatywność. Jaki dźwięk według was byłby najlepszy dla samochodu elektrycznego? Podzielcie się propozycjami w komentarzach! 

Źródło: Engadget, Nissan. Ilustracja: OpenClipart-Vectors/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2766 Skomentuj newsa
Komentarze

23

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-10-25 17:51

      Ja bym ustawil na dzwiek kopytka a tak konika w galopie albo pazurki psiaka a na klakson szczekanie...

      Ciekawe czy za awarie i jazde bez dzwieku samochodem elektrycznym beda mandaty jak za brak swiatel w cebulandi napewno.

      Skomentuj

      1. Q'bot
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-10-25 19:51

        Ja tu widzę niezwykle szerokie pole do popisu dla modderów - każdy będzie sobie sam komponował melodie samochodu - prawie jak dzwoniki w latach 90"

        Taki tętent kopyt stada antylop, a zza zakrętu wyłania się nissan micra ;]

        Skomentuj

    2. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-10-25 20:20

      Nie wiem czemu skojarzyło mi się z tym :D

      http://i.wp.pl/a/f/jpeg/25030/modlitwa_550.jpeg

      Skomentuj

  1. Nalovp
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-25 15:10

    Dotychczasowe rozwiązanie z dyskretnym klaksonem sprawdza się w 100%.

    Skomentuj

  2. MRx@PL
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-25 15:34

    Niebezpieczne... Kurcze - niebezpieczne to głosować na kretynów, którzy konserwują XIX i XX wiek.

    Samochód ma być widoczny a ludzie mają przechodzić w miejscach do tego wyznaczonych.

    Samochód elektryczny można zaś tak zrobić, że jak jest czerwone to będzie stał aż się światło nie zmieni, zaś przyszłość to wyeliminować dowolność w jeździe w mieście. Tj w miastach wyłącznie komunikacja autonomiczna. Auto nie autonomiczne? Zostawiasz na parkingu przed miastem, a dalej autonomiczną komunikacją miejską.

    Skomentuj

    1. Mighn
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-10-25 17:38

      Wiesz jak upiorne jest, jak jedziesz na rowerze, a nagle mija cię bezgłośny elektryk... ok, może się da do tego przyzwyczaić, ale bezpieczne to nie jest za bardzo... (choć ok - równie niebezpieczne i głupie jest jechanie na rowerze i słuchanie muzyki, szczególnie głośno na słuchawkach dokanałowych :P - a to częsty widok niestety)

      Skomentuj

      1. Tomasz Słowik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-10-26 15:50

        Tak samo niebezpieczne jak używanie telefonu za kółkiem. Tylko że ja w tych słuchawkach zrobię krzywdę co najwyżej sobie (ewentualnie zarysuję karoserię), więc nic Ci do tego.

        Skomentuj

    2. carbo888
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-25 17:54

      zabraknie prądu lub dorwie się spisek kondensatorowy i wszystko szlak trafi

      Skomentuj

      1. Vatharian
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-10-25 20:29

        *szlag

        Skomentuj

        1. carbo888
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-10-26 17:59

          autokorekta

          Skomentuj

    3. bosiur
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-10-25 20:33

      Boli cie gołodupcu ze samo chodu nie masz?

      Skomentuj

    4. bosiur
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-10-25 20:33

      Boli cie gołodupcu ze samo chodu nie masz?

      Skomentuj

  3. Marc1n
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-25 15:45

    https://www.youtube.com/watch?v=8NToMWIvGUY

    Skomentuj

  4. Yamaraj6
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-25 16:04

    Oni są tacy spi**** kto wpadł na taki zj*** pomysł. Zamiast redukować hałas to samochody mają go generować bo jeden czy drugi debil nie potrafi popatrzeć jak przechodzi przez drogę. Mieszkam w mieście przy głównej drodze i jak słyszę jakąś motopiz*e czy innego "człowieka" który jedzie bez tłumika i generuje dziesięciokrotnie większy hałas niż wszystkie pozostałe samochody to szlag mnie trafia.
    Powinni kary wprowadzić i nie wpuszczać do miasta samochodów które generują hałas większy niż X dB.

    Skomentuj

    1. Marc1n
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-25 16:09

      Życzę powodzenia w patrzeniu przy przechodzeniu przez drogę podczas silnego deszczu czy śniegu.

      Za brak tłumika są kary, niestety policja zbytnio się takimi delikwentami nie zajmuje.

      Skomentuj

      1. rahl_r
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2017-10-25 17:34

        Jaaasneee - jak idziesz przy wiejącym wietrze i zacinającym śniegu/deszczu to na pewno usłyszysz auto, chyba jedynie takie ze "sportowym" wydechem.
        Durne wymówki - najlepszym zmysłem człowieka jest wzrok i jeśli komuś się tak śpieszy, że nie może poświęcić 2-3 s na rozejrzenie się pod drodze to niech lepiej już go coś przejedzie - w ten sposób działają prawa selekcji naturalnej /:

        Skomentuj Historia edycji

      2. owatanka
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2017-10-25 17:47

        To ja tobie zycze powodzenia jak nie patrzysz czy jedzie samochod gdy przechodzisz przez jezdne.

        Wracam z imprezy w nocy 2 godzina sobota jedzie sobie limuzyna za jakies 500 tysiakow jedynie slychac dzwiek opon toczacych sie po asfalcie nic wiecej i swiatla w oddali tyle jesli chodzi o glosnosc samochodow.

        Skomentuj

    2. Lister
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-26 12:23

      A jak jeden czy drugi "debil" jest niewidomy to co? Ma nie wychodzić z domu?
      Poza tym, gdybyśmy byli doskonali, żylibyśmy w utopi. krainie miodem i... nieważne, nie jesteśmy doskonali i konieczne są przepisy mające na uwadze nasze niedoskonałości.
      Ale oczywiście hałas należy redukować. Sam mieszkam w mieście, gdzie choć nie mam domu dokładnie pod ruchliwą ulicą, to i tak dochodzi do mnie ten męczący samochodowy "gwar" - dobrze byłoby go zdecydowanie zmniejszyć.

      Skomentuj

  5. Ladros
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-25 16:15

    Bzzzzzzzzzzzzzziiiuuuuuuuuuuuuuuummm................
    A na światłach WRRR..... WRRRR...... WRRRRRRRRRRRRRRRRR i poszedł

    A ten nissanowy dźwięk OKROPNY. Już lepszy byłby dźwięk gałęzi wplątanej w szprychy od roweru.

    Skomentuj

  6. tls01
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-25 19:20

    A może by tak powtarzana w kółko sekwencja "uwaga, jadę. jestem samochodem"?
    Nikt by wtedy nie miał żadnych wątpliwości.

    Skomentuj

  7. 1000500100900dreder
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-25 20:40

    Łutututututu, pssst, brrrrrrrrr, brrrrrrr, brrrrrrrr pssst, brrrrrr, brrrrrr łututututuutu

    Skomentuj

  8. Zwierzak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-25 21:35

    Dziś nawet spalinowe samochody generują dźwięk silnika przez system audio (np. Audi) by kierowcy wydawało się że ma pod maską prawdziwe V6 a nie wykastrowane przez ekoterrorystów.

    Skomentuj

  9. wojtek_pl
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-26 10:53

    Taa... Będzie jechało 15 samochodów na raz, każdy z innym dźwiękiem. Już sobie wyobrażam tą kakofonię...