Na topie

Jakie telewizory sprzedają się najlepiej?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: OLED QLED Producenci: LG Samsung

Opierając się na danych IHS Markit, przyjrzymy się temu, która firma króluje na rynku telewizorów i jakie modele cieszą się największą popularnością.

 • Jakie telewizory sprzedają się najlepiej?
A A

Jakie telewizory cieszą się obecnie największą popularnością i który producent sprzedaje najwięcej egzemplarzy? Odpowiedzi przynoszą raporty IHS Markit. 

Ile telewizorów kupiliśmy w 2018 roku?

W 2018 roku łącznie (to znaczy: na całym świecie i wszystkich marek) sprzedanych zostało 221,4 mln telewizorów. Oznacza to, że na rynku zaobserwowano wzrost o 2,9 proc., co pozwoliło na wygenerowanie przychodów na poziomie 115,5 miliarda dolarów. 

Jakiej marki telewizor 2018?

Niezmiennie od 13 lat liderem pozostaje firma Samsung – to właśnie jej telewizory cieszą się największym zainteresowaniem. Statystyki pozwalają przyjąć, że mniej więcej co piąte lub nawet co czwarte urządzenie tego rodzaju kupione na świecie ma właśnie takie logo. 

Niezachwianą od 13 lat pozycję Samsunga można wytłumaczyć szeroką ofertą, obejmującą zarówno tanie modele „dla Kowalskiego”, jak i urządzenia z najwyższej półki, niezły i dynamicznie rozwijany Smart TV oraz najrozmaitsze innowacje, takie jak Tryb Ambient (w którym telewizor stapia się z otoczeniem) czy One Invisible Connection (jeden, niemal niewidoczny przewód przesyłający zasilanie i treści).

Samsung TV 13

Na drugim miejscu znajduje się drugi południowokoreański gigant, mianowicie LG. Należy do niego około 15 proc. rynku. Dalej plasują się: Sony (niespełna 10 proc.) oraz TCL i Hisense (po około 6,5 proc.). 

Jakie telewizory kupujemy najczęściej?

W czwartym kwartale 2018 roku prawie dwie trzecie telewizorów sprzedanych na zachodnioeuropejskim rynku to były modele oferujące rozdzielczość 4K. Firma Samsung podaje, że modele UHD stanowiły też ponad połowę kupionych egzemplarzy w Polsce w ubiegłym roku. 

Podczas gdy rośnie znaczenie telewizorów 4K, modele Full HD powoli odchodzą w cień, a za rogiem już czają się urządzenia oferujące rozdzielczość 8K. Tych w 2018 roku sprzedało się nieco ponad 18,5 tysiąca. 

Kolejna ciekawostka jest taka, że ponad trzy czwarte kupowanych obecnie telewizorów to modele typu Smart TV. Nabywamy je i chcemy z tych inteligentnych funkcji korzystać, o czym dobrze świadczy fakt, że „ponad 80 procent nowych telewizorów Samsung Smart TV zostało podłączonych do sieci”, jak podaje producent w jednej ze swoich ostatnich notek prasowych.

LCD, OLED a może QLED?

Biorąc pod uwagę ich niższą cenę, zupełnie nie dziwi, że to telewizory LCD sprzedają się obecnie najlepiej. Aż 216,2 mln spośród 221,4 mln wszystkich sprzedanych egzemplarzy to właśnie urządzenia z tego typu panelami. 

Jeśli zaś chodzi o sektor premium, to OLED-y i QLED-y walczą o pierwszą pozycję bardzo zaciekle. Ostatecznie jednak w 2018 roku minimalną różnicą wygrały te drugie (sprzedało się 2,5 mln telewizorów OLED oraz 2,7 mln telewizorów QLED). Wypada jednak w tym miejscu dodać, że to te pierwsze pozwoliły na osiągnięcie większych przychodów (6,5 vs 6,3 mld dolarów).

Samsung TV QLED

Samsung skomentował ten wynik: „wraz z premierą linii telewizorów QLED TV w 2017 roku Samsung pokazał, że innowacje to efekt konsekwentnej pracy i ciągłych inwestycji w rozwój. Dzięki wykorzystaniu technologii kropek kwantowych uzyskano nie tylko pełniejszą paletę barw i lepsze ich nasycenie, ale także wyższą jasność, niezależnie od poziomu oświetlenia w pomieszczeniu”.

„Telewizory QLED mają jeszcze jedną zaletę – wysoką trwałość. Jak potwierdzają niezależne centra badawcze ekrany te są wolne od defektów, takich jak wypalenia i powidoki. […] Kolejne odsłony QLED, w tym seria na 2019 rok, która niebawem wejdzie do sprzedaży, przynoszą dalsze modyfikacje. Nowe rozwiązania i technologie nie tylko potęgują wrażenia podczas oglądania, ale także sprawiają, że telewizor jeszcze lepiej wpisuje się w styl życia” – dodał producent.

Źródło: IHS Markit, Trendrr, Samsung, FlatpanelsHD, Yonhap News Agency

Odsłon: 13915 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. Dragonik
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-03-14 11:07

  Jak QLed może walczyć z OLED skoro to całkowicie inna technologia? Marketing mocno wszedł.

  Skomentuj

  1. ammarmar
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-03-14 14:41

   Tak samo jak auta z silnikiem diesla mogą konkurować z benzyniakami, szynka ze schabem a długopisy z piórami wiecznymi.

   Skomentuj

 2. portoryko
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-03-14 11:18

  Wrzucanie QLEDa do zupełnie innego worka niż LCD jest zwyczajnym oszustwem, które promujecie. Podobna ściema jak nazwa LED TV. Rozumiem Samsunga i jego papkę marketingową w tej kwestii, ale wy??? LCD, QLED i LED TV, to ta sama technologia, mająca te same problemy. Nierównomierne podświetlenie, problemy z czernią, kiepskie kąty widzenia itd.

  QLED :D

  http://www.wykop.pl/ramka/4485645/moja-przygoda-z-tv-samsung-qled/

  Skomentuj Historia edycji

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2019-03-14 11:49

   Oczywiście, że QLED to LCD i nigdy nie napisaliśmy, że jest inaczej. Rzecz w tym, że jeśli chodzi o sektor premium, to LCD+QD (czyli właśnie QLED) jest bezpośrednią konkurencją dla OLED i dlatego wyróżnia się ją w zestawieniach.

   Skomentuj

   1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-03-14 12:59

    Tylko w zestawieniach przygotowywanych przez działy marketingu, a nie przez ludzi znających się na branży.

    Skomentuj

    1. Wojciech Kulik
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-03-14 13:02

     Jak więc według Ciebie wygląda sektor premium w branży TV?

     Skomentuj

    2. ammarmar
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-03-14 14:39

     Konkurencja nie wynika z zastosowanej technologii, tylko z półki cenowej.

     OLED bynajmniej nie jest jakąś receptą na zbawienie narodów, ale nawet gdyby był - nie zawsze lepsza technologia wygrywa.

     Skomentuj

  2. Adrian Waleczny
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-03-14 15:58

   QLEDY nie są idealne, ale też OLEDY mają swoje wady.
   Dla gracza zakup OLEDA może być ryzykowny, ale oczywiście nie musi. Co do czerni, flagowy Samsung Q9FN zdecydowanie daje radę, testy to potwierdzają.

   Skomentuj

   1. portoryko
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-03-14 18:52

    Każda technologia ma swoje wady, ale ściema z QLEDem powinna być piętnowana. Tym bardziej, że nazwa nieprzypadkowa, mająca wprowadzać laików błąd, którzy sądzą, że jest to jakaś pochodna OLEDa. Nazwa za którą konkretnie przepłacasz. Nie dalej jak wczoraj widziałem 55-calowego OLEDa B8 poniżej 5 tys, więc OLEDy stały się tańsze niż powyższa ściema.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Adrian Waleczny
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-03-14 19:04

     Jaka ściema, bo nazwa bardzo podobna? Sorry, ale wystarczy umieć czytać.

     Skomentuj

     1. gormar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-14 20:12

      Problem jest taki, że większość tego nie umie ;).

      Skomentuj

     2. Adrian Waleczny
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-03-15 17:17

      Ano, prawda.

      Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!