Na topie

Kamery, które rozpoznają twarz terrorysty

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Prywatność

Takie kamery zostały w tym tygodniu zainstalowane na dworcu kolejowym w Berlinie. To test, ale jeśli się powiedzie, będą kolejne etapy.

Kamery, które rozpoznają twarz terrorysty

A A

Terroryzm jest ostatnio dużym problemem w Niemczech. Aby z nim walczyć zarządcy dworca kolejowego Suedkreuz w Berlinie rozpoczęli w miniony wtorek ciekawy eksperyment. Zainstalowali mianowicie kamery z oprogramowaniem do automatycznej identyfikacji osób na wideo.

Ochrona w miejscach takich jak właśnie dworce kolejowe stara się rozpoznawać twarze przestępców lub innych podejrzanych osób, ale jej możliwości są bardzo ograniczone ze względu na olbrzymią liczbę ludzi, których mija każdego dnia.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych doszło do wniosku, że czas wykorzystać zdobycze techniki i wspomóc ludzkich ochroniarzy kamerami, które z odpowiednim oprogramowaniem będą w stanie same zauważyć ludzi, których obecność może być zagrożeniem dla pozostałych osób.

Gdy oko kamery dostrzeże „potencjalnego terrorystę”, przekaże ochronie informację o pojawieniu się zagrożenia, a ta będzie mogła natychmiast rozpocząć działanie. Dzięki temu w miejscach publicznych ma być bezpieczniej. Podobne systemy chce się zresztą wprowadzić także w innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii).

Jak to jednak zawsze bywa w przypadku technologii identyfikujących osoby, pojawiają się pytania o prywatność. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą wręcz, że MSW zaczyna bawić się w coś w rodzaju orwellowskiego Wielkiego Brata. Obawy dotyczą przede wszystkim możliwych nadużyć.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy kamery zdolne do identyfikacji osób stanowiących zagrożenie to krok zbyt poważnie naruszający prywatność, a może dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa?

Źródło: PAP, Daily Mail. Foto: ollis_picture/Pixabay

Odsłon: 2330 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. labik
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-05 11:52

    http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/680/0/newsweek/634996551082230000.jpg

    Skomentuj

  2. mutissj
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-05 12:02

    Wszyscy co mają brodę są potencjalnymi terrorystami ;p

    Skomentuj

    1. czorcik696
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2017-08-05 12:27

      Ja mam brodę i mam ochotę cie sterroryzować za taki komentarz, więc chyba racja.

      Skomentuj

  3. misiofazi
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-05 12:45

    Orwell, istny Orwell

    Skomentuj

    1. Mofixil
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-05 16:29

      Czy na pewno Orwell? Raczej Huxley, zmiana świata przez apatię, nie siłę i strach.

      Skomentuj

    2. Sora_
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-05 21:38

      I tak smartfony non stop podaja nasza lokazlizacje. To nie jest cos z czym mozna walczyc niestety.

      Nie podoba mi sie to, ale coz.
      Jesli dzieki temu ochrona dworca, lotniska czy innego miejsca bedzie wiedziala kilka minut wczesniej ze jest tam ktos poszukiwany...moze dzieki dadza rade go zwinac zanim zdazy nabroic...

      Mozna tego nie lubic ale w tej walce przegrywaja zwykli ludzie. Prywatnosc to juz dawnotylko iluzja, a jesli dzieki tej technologii mozna bedzie zapobiec zamachowi albo przynajmniej zmiejszyc jego ryzyko...jestem za.

      Skomentuj

      1. Kenjiro
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-08-06 13:44

        Każdą technologię można wykorzystać przeciwko niej. Zauważ, że ataków terrorystycznych nie dokonują osoby znane służbom, a świeży narybek. Osoby znane służbom jeśli już coś robią, to kierują takimi akcjami i nie pokazują się publicznie.

        Oczywiście system pomoże w znajdowaniu osób poszukiwanych (tak listami gończymi, jak i zaginionych), więc swoją wartość ma, ale na ochronę przed terroryzmem nie liczę.

        Skomentuj

      2. Satanski
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-08-06 20:35

        Zamiast wypieprzyć potencjalnych terrorystów, inwigilują wszystkich. A ty jesteś tchórzem.

        Skomentuj

  4. baca130
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-05 21:53

    To nie kamery rozpoznają terrorystów, tylko oprogramowanie sterujące nimi.

    Skomentuj

    1. JAZ99
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-06 08:46

      Oprogramowanie tak, ale chyba na serwerach nadzoru, a nie w samej kamerze?

      Skomentuj

  5. chrismaliszewski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-07 00:24

    Politycy których wybraliśmy zgotowali nam świat, w którym TRZEBA śledzić tych złych, ale przy okazji nie da się nie śledzić tych zwykłych obywateli. Jest to naturalna kolej rzeczy, nawet jeżeli nie musi się nam (w tym i mi) to podobać.

    Jak zawsze wszystko zależy od tego jak wykorzystamy stworzoną technologię. W tym przypadku możliwymi pozytywnymi konsekwencjami mogłyby być, np. naturalny rozwój sztucznej inteligencji przez obserwację ludzkiego życia, polepszenie warunków życia w miastach (lepsze zautomatyzowanie ruch ulicznego i transportu miejskiego oraz reagowania na zagrożenia typu pożary, włamania, napaści itd.), itd..

    Nie mówmy o negatywnych skutkach tej technologii, bo są one oczywiste, a ludzie w obecnych czasach są ukierunkowani jedynie na zysk i władzę, tak więc wiadomo do czego powyższa technologia również posłuży.

    Skomentuj

  6. Fiona
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-07 07:08

    Dziś rozpoznamy twarz terrorysty, jutro twarz opozycjonisty.

    Z naszymi kamerami nigdy nie będziesz sam !!!!

    .................................................................................

    Takie slogany mi przyszły go głowy.

    Wolność nie jest nam dana na zawsze, co dzień trzeba o nią walczyć...
    A z drugiej strony armia sytych niewolników, gotowych ją sprzedać za kolejnego hamburgera....