Na topie

Kaspersky Lab: „zobaczcie, jesteśmy czyści”

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Bezpieczeństwo Tematyka: antywirus Kaspersky Lab Na Topie

Firma Kaspersky Lab zamierza udowodnić wszystkim, że nie pomagała i nie pomaga żadnym służbom. Przekaże kody źródłowe do analizy.

  • Kaspersky Lab: „zobaczcie, jesteśmy czyści”
A A

Firma Kaspersky Lab jest oskarżana o to, że umożliwia rosyjskim służbom korzystanie z jej oprogramowania w celach cyberszpiegowskich. Z tego powodu Stany Zjednoczone zdecydowały się na całkowite wycofanie jej produktów z państwowej administracji. Samo przedsiębiorstwo twierdzi jednak, że zarzuty są bezpodstawne i chce to udowodnić.

Już wcześniej firma Kaspersky Lab wydała oświadczenie, w którym napisała: „nigdy nie pomagaliśmy i nie będziemy pomagać żadnemu rządowi w działaniach cyberszpiegowskich. W naszym oprogramowaniu nie ma żadnych tajnych funkcji czy backdoorów, bo byłyby one niezgodne z prawem i nieetyczne”. Teraz jednak zamierza dać na to dowody – by uspokoić właścicieli 400 milionów komputerów, na których zainstalowane są rosyjskie programy antywirusowe, a także tych, którzy dopiero zastanawiają się nad ich instalacją.

Rosjanie ogłosili, że są gotowi przekazać niezależnym podmiotom kody źródłowe wszystkich aktualnie dostępnych programów spod znaku Kaspersky, a nawet tych, które dopiero są tworzone. – „Chcemy pokazać, że jesteśmy całkowicie otwarci i transparentni w działaniach. Nie mamy niczego do ukrycia” – czytamy w oświadczeniu.

„Zaufanie to podstawa cyberbezpieczeństwa” – powiedział stojący na czele firmy Jewgienij Kaspierski i ogłosił, że się o to zaufanie postara. To, z jakim skutkiem, okaże się najpewniej w ciągu najbliższych miesięcy. Przy okazji zdecydowano się na zwiększenie nagród dla hakerów za wykrycie luk – nawet do 100 tysięcy dolarów.

Więcej na ten temat dowiesz się z newsa Afera z Kaspersky - o co tutaj chodzi?

Źródło: The Guardian, Kaspersky Lab

Odsłon: 4525 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. PawelQ
    Oceń komentarz:

    21    

    Opublikowano: 2017-10-23 14:59

    Co by nie zrobili, to będzie tak:

    - Cześć Rysiek. Wiesz co, nie chcę, żebyś do nas więcej przychodził.
    - Jak to, co się stało?
    - Jak byłeś u nas ostatnio, to zginęło nam 150 złotych.
    - Chyba nie myślisz, że to ja?
    - No nie, pieniądze się znalazły, ale wiesz, niesmak pozostał

    Skomentuj

    1. mutissj
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-10-23 15:08

      To niech na zgodę pójdą wspólnie na grzyby, teraz sezon jest

      Skomentuj

  2. groobyy88
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-10-23 15:02

    To wyczyścimy kod i opublikujemy.

    Skomentuj

    1. supervisor
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-10-24 11:43

      Nie tak łatwo, mając kod można go porównać z ogólnodostępnym kodem programu. Kod programu jest enkryptowany, ale można potwierdzić ilość linii kodu i tak dalej.

      Skomentuj

  3. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-23 15:08

    Po pierwsze, zastanawiam się, jakie służby mogły mieć cel w próbie utopienia Kasperskiego? Na myśl przychodzą mi tylko dwa państwa...

    Po drugie, czy jakikolwiek inny producent AV postąpi ponownie...

    Po trzecie, ten kod otrzymają wybrani, a nie wszyscy, więc znów można snuć teorie na temat doboru firm...

    Po czwarte, takie działania mogą być oczywiście tylko mydleniem oczu, które faktycznie nic nie da, bo kto będzie w stanie samemu skompilować kod AV?

    W efekcie, dopiero czas pokaże faktycznego winowajcę całego zamieszania.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-10-23 15:19

      A po piąte wyjdzie na to że ludzie sami instaluje sobie backdory a zagrożenie wirusami dzisiaj to praktycznie tylko strach na którym od lat bazują firmy tworzące oprogramowanie antywirusowe.
      Social engineering jest obecnie 100x skuteczniejszy niż zabawy w wirusy

      Skomentuj

      1. PaulG
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-10-23 15:26

        Instalują backdoory zaczynając od Windowsa.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2017-10-23 18:39

          Dlatego uważam że najlepiej żadnego systemu nie instalować.

          Skomentuj

  4. carbo888
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-23 17:01

    "W naszym oprogramowaniu nie ma żadnych tajnych funkcji czy backdoorów," - słowo klucz "tajnych" ;)



    Skomentuj

  5. wiktorn86
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-10-23 17:40

    No i będzie tak samo jak bronią masowego rażenia w Iraku. To zwykła politycznie motywowana prowokacja. A swoją drogą, ciekawe czy taki Symantec udostępniłby swój kod źródłowy gdyby sytuacja dotyczyła Waszyngtonu?

    Skomentuj Historia edycji

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-10-24 22:26

      Broń masowego rażenia była w Iraku i po inwazji w 2004 roku ją znaleziono. Tylko amerykanie nie chcieli przyznać, że przeważająca część została wyprodukowana przy ich udziale w czasie, gdy wspomagali Saddama w wojnie z Iranem 30 lat wcześniej.

      Skomentuj

  6. Lister
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2017-10-23 17:53

    I co z tego, że pokażą kod, skoro po pierwsze, wszystkie "podejrzane" pliki lecą na ich serwer do analizy, a tam już można hulać do woli, jak wykazali Izraelscy hakerzy. A po drugie, kto im zabroni na sekundę zrobić upgrade, który po zainstalowaniu trojana wróci do poprzedniej, "grzecznej" wersji?
    No i jak chcecie wspierać zbrojenie Putinlandu, proszę bardzo, róbcie to... Macierewicze spiskowych teorii dziejów poproszą wtedy o podwyżkę wydatków na MON... O przepraszam, już dostali 2,5% PKB, a lekarzom i pielęgniarkom pokazują gest Kozakiewicza.

    Skomentuj

    1. Wasek
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-10-23 18:48

      Nie wiem czy gorsze są trolle internetowe czy ludzie, którzy wszystko sprowadzą do polityki.

      Skomentuj

    2. wiktorn86
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-23 23:33

      Izraelscy hakerzy... To dopiero wiarygodne źródło!

      To właśnie przez takich uprzedzonych rusofobów, którzy jeszcze nie dostali dowodów ale już orzekli o winie Macierewicz może robić co chce. Jeżeli więc szukasz winnych spójrz w lustro.

      Skomentuj Historia edycji

      1. Lister
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-10-24 12:48

        Ha ha, widzę że poboczny wątek polityczny cieszy się większym powodzeniem, niż to co napisałem w temacie portalu o technicznych możliwościach szpiegowania pomimo "otwarcia kodu". A może jednak się mylę - proszę napiszcie to, odpowiednio argumentując.

        Byłem dłuższy czas w ZSRR i wiem, że Rosjanie to fajni ludzie, tacy sami jak na zachód od ich granic - gdybym pił alkohol pewnie piłbym z niejednym z nich, taki ze mnie rusofob. A kto chce widzieć, dlaczego normalni ludzie czy to w Rosji, czy w Polsce dają się nabierać gładkim słowom różnej maści hałaśliwym oszołomom, proponuję przeczytać Ericha Fromma "Ucieczka od wolności". I nie zmienia to prawdy, że kupując rosyjskie produkty, wzmacnia się militaryzację putinowskiej Rosji ze wszystkimi tego konsekwencjami na nasze życie.

        Skomentuj

  7. Eternal1
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-10-23 18:26

    "... kody źródłowe wszystkich AKTUALNIE DOSTĘPNYCH programów spod znaku Kaspersky..."

    A wersji z wczoraj? z przed pół roku?
    Każdy głupi może wyczyścić kod i mówić że "jest czysty i że może to udowodnić".

    Skomentuj Historia edycji

    1. Satanski
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-10-24 12:25

      To samo pomyślałem. Wyczyszcą kod, wybiorą odpowidni podmiot, posmarują ile trzeba i będą czyści.

      Skomentuj

  8. Obsolete
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-10-23 21:11

    Już to pisałem przy okazji tematu, jeśli izraelskie służby zwalczają Kaspersky'ego, to to jest najlepsza reklama dla tego programu. Pytanie, dlaczego izraelskim służbom nie przeszkadzają inne antywirusy. Odpowiedź jest prosta.

    Skomentuj

  9. wiktorn86
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-23 23:38