Ciekawostki

Microsoft pokazał samochodową platformę Windows

z dnia 2014-04-07
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
35 komentarzy Dyskutuj z nami

Gigant z Redmond gotowy na walkę z Apple CarPlay.

Windows auto

Firma Microsoft od wielu już lat udostępnia zmodyfikowaną wersję systemu Windows takim producentom samochodów jak Ford, Kia, BMW, Nissan czy Fiat, którzy to mogą ją wykorzystać do tworzenia własnych interfejsów. Teraz gigant z Redmond zamierza wprowadzić na rynek swoją własną platformę multimedialną i obsługi pojazdu. Wszystko, a jakże, w stylu „Metro”. 

Tak utworzony panel kontrolny ma być intuicyjny i wydajny, choć nie da się ukryć, że innymi celami są też: promocja tego interfejsu oraz ujednolicenie wyglądu wszystkich produktów spod znaku Microsoftu. Nie można też pominąć faktu, że firma Apple w ubiegłym miesiącu zaprezentowała podobny projekt – CarPlay. Po raz kolejny więc giganci idą na wojnę?

Projekt Microsoftu jest aktualnie testowany w prawdziwych samochodach i polega na łączeniu się w czasie rzeczywistym z urządzeniami z systemem Windows i wyświetlaniu treści na panelu kontrolnym samochodu. Mamy więc otrzymywać dostęp do wszystkich aplikacji i multimediów dostępnych na smartfonie z poziomu dostosowanego do jazdy ekranu dotykowego.

Zaprezentowana koncepcja to coś jak Windows 8 w miniaturowej wersji. Całość została podzielona na pięć głównych zakładek tematycznych. Mamy więc Start (ekran zawierający aplikacje i ustawienia), mapy (nawigacja GPS), komunikacja (z połączeniami i wiadomościami na czele), multimedia (dostęp do radia i biblioteki) oraz piąty, nieprzedstawiony podczas konferencji Build element, który sądząc po ikonce pozwoli na przejęcie kontroli nad ustawienia HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja).

Co widać (przede wszystkim) na pierwszym zdjęciu w galerii – poza funkcjonalnością opisaną już wcześniej, samochodowy Windows ma także wyświetlać informacje dotyczące samochodu i jazdy. Mowa tu między innymi o aktualnie obowiązujących ograniczeniach prędkości.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Działanie systemu zostało zaprezentowane podczas tegorocznej konferencji Build. W pewnym momencie doszło do awarii, co tylko pokazuje, że prace nad samochodowym Windowsem wciąż jeszcze są na początkowym etapie. Pomijając to jednak można wyrobić sobie pierwsze zdanie na jego temat. Zobaczcie sami:

I co? Będzie coś z tego? 

Źródło: The Verge

marketplace

Komentarze

35
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A to będzie jak się samochód w trakcie jazdy zawiesi xD
  Zaloguj się
 • avatar
  Mi się bardzo podoba. Kolejny raz powtórzę, że to jest świetny system na takie rzeczy, gdzie chcesz, żeby coś wyglądało cool i działało jak błyskawica, a brało jak najmniej mocy.

 • avatar
  do czego oni zmierzaja ?! ?! niedlugo windowsa do lodowki wpier*****
  Zaloguj się
 • avatar
  Nawet w samochodzie te kafelki -,-
 • avatar
  A mi tam się podoba, jest minimalistyczny, czytelny, zapewne banalny w obsłudze.
  Jak nie zrezygnują z fizycznych guzików to czemu nie, wolę to niż autorskie badziewia które każde się czymś różni, a tutaj dostajemy coś co znamy.

  Nie w osobistym aucie bo ja nawet ABS nie trawie, ale gdyby dali to w ładnym 2DIN radio z zielonym podświetlaniem to z chęcią przygarnę, pasowałoby do Toyotki :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja chce mieć pralke z Wi-Fi, żeby mi mowiła kiedy skończy pranie bo ścierwo mnie oszukuje i podaje nieprawdę na wyświetlaczu. A tak to mogłbym np zapakować pranie i odpalić w ciągu dnia przed przyjazdem, dostać info, że sie skończyło i co aktualnie pralka robi. Fajna apka na telefon i gitara.
 • avatar
  Dżizass. Co za gadanie. Kto z Was ostatnio widziłą BSOD?
  Zaloguj się
 • avatar
  Mnie zaś zastanawia co tam robi wskaźnik naładowania baterii?
  Zaloguj się
 • avatar
  Kafelki powinny pozostać taam gdzie ich miejsce tj. w łazience!
 • avatar
  pewnie nie ruszy bez dostępu do internetu, a jak przekroczysz prędkość to policja wystawi mandat i wyśle na maila, a kwota pobrana automatycznie
 • avatar
  Co jak co ale za cholere nie podoba mi sie windowsowy interfejs w samochodach, cholera takie to wszystko ... windowsowe :(
  Zaloguj się
 • avatar
  "I co? Będzie coś z tego?"

  A no będzie ;) będzie heca jak Kowalski będzie chciał się wybrać z rodziną na wakacje nowiuśkim samochodem z nowiuśkim Windowsem, a tutaj BSOD w wersji kafelkowej twierdzi, że brakuje koła. Pozdrawiam przyszłych kierowców!
 • avatar
  Samochód powiniem być zrobiony z jak najmniejszą ilością durnej elektroniki. (oczywiście do ABS itp nic nie mam) no max GPS. Niedługo będzie tak że ludzie zamiast bawić się telefonem będą bawić się tymi wszystkimi pierdołami w samochodzie i będzie to samo. samochód z jak najmniejszą ilością elektroniki do samodzielnych małch napraw.
 • avatar
  A po wymianie jakiejś części będzie krzyczeć że sterowników nie ma :D
 • avatar
  Wszędzie kafelki...
 • avatar
  Blue Screen ;)
 • avatar
  W galerii brakuje mi: http://zapisz.net/images/502_bsod_car.png
  ;p
 • avatar
  Windows w samochodzie będzie dla mnie poważnym argumentem by danego samochodu nie kupić - nawet jeśli Windows miał by sterować tylko multimediami.
 • avatar
  Wszędzie kafelki...
 • avatar
  Jak tak dalej pójdzie, to Obama będzie wiedział nie tylko o czym rozmawiasz i co przeglądasz w necie, ale też co jesz, kiedy jesteś w domu i że miałeś wypadek... Trudno się dziwić, że w takich czasach tylu hackerów jest i tak dobrze sobie radzą, dodatkowo przy takiej nieudolności policji