Na topie

Microsoft: współpracujesz z piratem? Płać!

Autor:
Arkadiusz Piasek

więcej artykułów ze strefy:
Internet

Kategoria: Internet

Microsoft domaga się wprowadzenia w USA przepisów pozwalających na pozywanie do sądu amerykańskich firm, których zagraniczni partnerzy korzystają z nielegalnego oprogramowania.

Wejście na drogę sądową z firmami spoza Stanów Zjednoczonych wiąże się z bardzo skomplikowanymi procedurami, a co za tym idzie - jest po prostu drogie. Dodatkowo prawnicy giganta z Redmond muszą liczyć się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, nie ma więc gwarancji sukcesu.

AA


Koncern wpadł na pomysł, aby zamiast próbować karać podmioty bezpośrednio odpowiedzialne za naruszanie praw autorskich, można domagać się odszkodowań od współpracujących z nimi amerykańskich firm. Wszystko to pod przykrywką zapobiegania nieuczciwej konkurencji.

Zdaniem większości ekspertów pomysł jest absurdalny. Specjaliści z serwisu prawniczego Groklaw.net podają przykład uzasadniający tę opinię.

Gdyby np. jakaś niewielka firma, produkująca nakrętki dla General Motors, korzystała z pirackiej wersji Excela, to Microsoft mógłby pozwać General Motors za “nieuczciwą konkurencję” i domagać się wysokiego odszkodowania. Co więcej, prawo do pozwu przysługiwałoby nie tylko właścicielom praw autorskich do oprogramowania, ale również prokuratorom generalnym poszczególnych stanów USA.

Pomysł spotkał się z krytyką nie tylko środowisk prawniczych, ale również takich firm, jak Intel, HP, Dell czy IBM.

Mimo to podobne rozwiązanie prawne obowiązuje już od ubiegłego roku w Luizjanie, a jego wprowadzenie rozważa Oregon.

Źródło: Techspot.com

Odsłon: 10611 Skomentuj newsa
Komentarze

37

Udostępnij
  1. Cyberstorm
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 10:40

    Kowal zawinił, cygana powiesili. Miałem nadzieję, że "faceci w krawatach" z M$ mają trochę więcej oleju w głowie. Myliłem się.

    Skomentuj

    1. Cyberstorm
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-03-30 10:51

      PS.
      Wszyscy (teoretycznie) stoimy równo według prawa, więc jeśli jakiś pracownik M$ (czy powiedzmy M$ jako korporacja), będzie współpracować z kimś kto popełni przestępstwo w stosunku do innej firmy czy osoby, działając na jej szkodę (materialną czy inną) to czy M$ również będzie można podać o odszkodowanie ? (ciekawe ilu przestępców i jakich używa systemu Windows ?).

      Skomentuj

  2. drachenfeles
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 10:42

    taa, niedługo jak sąsiad ściągnie film i go ktoś przyłapie to grzywnę będą musieli zapłacić również wszyscy mieszkańcy bloku, jako potencjalni odbiorcy

    Skomentuj

  3. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 10:49

    Jedna choroba (piractwo) rodzi druga chorobe. Nie prosciej bylooby po prostu nie krasc, albo spowodowac, zeby nie kradziono niczego ? Prawo jest do bani, bo przyzwala na takie zachowania (w Polsce daleko nie trzeba szukac: znikoma szkodliwosc spoleczna czynu - czyli cos, za co powinni juz wsadzic do wiezenia - oczywiscie tego, co taka bzdure wymyslil), to i co sie potem dziwic, ze rodzi sie kolejna patologia ? Chorobe pleni sie od podstaw, a nie leczy skutki.

    Skomentuj

  4. drachenfeles
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 10:59

    piractwo w znakomitej większości nie jest chorobą tylko skutkiem choroby jaką jest polityka zarówno rządów jak i korporacji względem wydawania muzyki/wideo/oprogramowania

    Skomentuj

    1. Galnospoke
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-03-30 11:22

      Dokladnie.

      Skomentuj

      1. Fourth Illusion
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-03-30 11:25

        jop ale mikroszit przegina z tymi glupawymi pomyslami najpierw podgladnie ludzi przez kinect-a teraz to
        jak ja sie ciesze ze tylko marne grosze dalem tym buckom zarobic na 7 :) na ebay udalo m isie wylicytowac 7 ultimate boxa za 30 dolcow :) wiec nawet zarobic mozna

        Skomentuj

      2. cubess
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-03-31 00:30

        dokladnie!

        Skomentuj

  5. jewgienij
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 11:26

    Chyba kogos ponioslo... Jutro beda tlumaczyc, ze nie chcieli powiedziec tego, co powiedzieli!

    Skomentuj

  6. kbrbabzbtb
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 11:40

    Totalna paranoja. Widać w MS siedzi beavis i butthead, żłopią piwo i zagryzaja chipsami i dumają nad nowymi psikusami.

    Rozumiem żeby uchronić się jako przedsiębiorca przed ewentualnym procesem mam sprawdzić wcześniej wszystkie komputery potencjalnego kontrahenta? MS chce przenieść koszty walki z piractwem, które teraz sam ponosi na to żeby ponosiło je państwo? Czyli my. Generalnie MS jak każdy obywatel może mieć pretensje, że wymiar spr. nie zajmuje się ochroną jego praw. Ale pomysł powyżej raczej nie w ten deseń.

    Skomentuj

  7. noel24
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 12:07

    Przepraszam, ale wpierw chyba trzeba temu podmiotowi, który rzekomo piraci, udowodnić przed sądem, iż piraci. Więc i tak na prawników za oceanem musieliby zapłacić. Ktoś po prostu mocno przypalił na imprezie integracyjnej w Gatestein, Allenstein & Partnerzy. No, jutro będą się z tego rakiem wycofywać.

    Skomentuj

  8. unicode
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 12:53

    mają za dużo kasy i chcą więcej, czysta pazerność... jestem za tym żeby piractwo kwitło, może wtedy ceny oprogramowania legalnego spadną, a nie cały świat ma się zrzucać na kolejną willę dla bila...

    Skomentuj

    1. kbrbabzbtb
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-03-30 13:17

      Jak kwitnące piractwo przekłada się na spadek cen?

      Skomentuj

      1. unicode
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-03-30 16:43

        Bardzo prosto, jeżeli przeciętny kowalski ma do wyboru zakup oryginalnego oprogramowania np. adobe za 12k zł lub to samo za 50zł na rynku to chyba oczywiste co wybierze... ale jakby cena oryginału była adekwatna do zarobków ludzi i cena sięgałaby powiedzmy 100zł to dużo osób wybrałoby oryginał a nie łaszczyło się na pirata.

        Skomentuj

        1. Cyberstorm
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-03-30 17:07

          Dobry przykład "jak to działa" mamy obecnie w naszym kraju. Po osiągnięciu przez paliwo pewnego pułapu cenowego, ludzie zaczęli kombinować jak temu zaradzić i wynikła z tego paranoidalna sytuacja. Ludziska zaczęli lać do baku olej roślinny, a urzędas zaraz wymyślił przepis w myśl którego jeśli coś wlewamy do baku to automatycznie staje się to towarem akcyzowym, więc trzeba opłacić podatek! (gdy ceny miały rozsądny w stosunku do zarobków pułap nie było problemu z "kombinowaniem"). Idąc dalej, czy przeciętny Kowalski ma się teraz uznać za przestępcę okradającego państwo tylko dlatego, że chce oszczędzić na paliwie, a "państwo" mu na to nie pozwala nazywając prawem przepis, wymyślony przez cwaniaka w krawacie który bez wątpienia wziął za ten "pomysł" to kasę ?!.

          A wszystko wynika z prób bezmyślnego ograbiania (czyt. wynikającego z pazerności) ludzi z pieniędzy ...

          Skomentuj

        2. kbrbabzbtb
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-03-30 19:16

          Ja specjalistą nie jestem ale....
          Teraz producent zarabia 12k x 1szt. oprogramowania adobe. Po Twojej propozycji obniza do 100pln x 1szt. Czyli zarabia 11k z hakiem mniej na każdej sprzedanej sztuce i patrzy, że slupki
          legalności mu nieznacznie skoczyły z tego powodu ;) (bo część osób uważna np. że 100pln to nadal za dużo).
          A poza tym oprogramowanie adobe za 12k to nie jest coś dla przeciętnego kowalskiego i to jest normalne. To troche takie myślenie - jak tu dopasować ofertę ferrari dla Zbycha spod sklepu.
          Oni mają swój rynek (firmy), który zawsze będzie to kupował i tak skalkulowali cenę, że jest git. Pewnie oszacowali jaki poziom ceny daje jaki volumen sprzedaży i wybrali optymalny maksymalizujacy zysk.

          Piractwo samo w sobie nie przekłada się na obniżkę cen (jak już to jest to znak dla producenta, że jego soft jest bardzo popularny). Natomiast sam fakt niekupowania, do tego dostępność czegoś alternatywnego i wybor wlasnie tego juz tak. Tylko konkurencja obniży ceny. Gdyby dla przykładu pojawiła się firma, która wypuściła coś na kształ Crysis tylko na PC, z oszałamiającą absolutnie grafiką, fizyką i cudami na kiju, nie do uzyskania na X czy ps3 to można by zaobserwować zbiorową migrację Mr. Wulfena i Mr. Kuliga ;) z konsol do pc. Tyle, ze przez piractwo szansa pojawienia sie takiej firmy jest nikla. Przez nie ten rynek jest mało atrakcyjny dla producentów. Patrzą sobie: koszty tu większe, a do tego okradną nas na większą skalę.

          Skomentuj

          1. unicode
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-03-30 21:13

            "Oni mają swój rynek (firmy), który zawsze będzie to kupował i tak skalkulowali cenę, że jest git." dobrze skoro mają swój docelowy rynek jako duże przedsiębiorstwa to niech też pozwolą na legalny zakup szaremu człowiekowi na użytek własny (choćby dla nauki, by być atrakcyjniejszym na rynku pracy).

            a wracając do obniżki cen to piractwo trochę ogranicza dawanie ceny jakiejkolwiek, ponieważ jeżeli będzie zbyt wysoka to jeden kupi (ten co musi), a kolejnych 10 od niego przekopiuje... wydaje mi się że lepszą polityką jest sprzedasz większej ilości za niższa cenę niż odwrotnie.

            Skomentuj

          2. rlistek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-03-30 22:37

            Wydaje mi się, że nie wiesz o czym mówisz i nie masz pojęcia o choćby krzywej popytu.

            Skomentuj

          3. Warmonger
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-03-31 08:31

            Krzywe popytu tez wymyślili pazerni ekonomiści! Prawdziwy Polak nie da się zwieść zachodnim koncernom! ;)

            Adobe nie kosztuje kilka tysięcy dlatego, że właściciel ma za mało jachtów, tylko dlatego, że wyprodukowanie tego zaawansowanego narzędzia to praca wielu wysoce wykwalifikowanych inżynierów. A nabywców, którzy faktycznie potrzebują takiego programu, jest niewielu. Przeciętnemu zjadaczowi chleba wystarczy Gimp czy Blender - oba darmowe.

            Skomentuj

        3. rlistek
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-03-30 22:31

          A po co "przeciętnemu Kowalskiemu" soft Adobe za 12k?

          Skomentuj

          1. pit1337
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-03-30 23:21

            Może ma ochotę przerobić swoje rodzinne fotki w Photoshopie czy zmontować film z 4 urodzin córki w Premiere?
            To, że "Kowalski" to od razu oznacza, że nie może bawić się w takie rzeczy? A no nie może, bo Adobe zedrze z niego 12k.

            Skomentuj

          2. unicode
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-04-01 13:28

            no właśnie o to chodzi, że dla przeciętnego kowalskiego cena jest zbyt wysoka, a mimo to miałby ochotę przerobić sobie własny film z imienin używając profesjonalnych narzędzi...

            Skomentuj

          3. adson993
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-04-02 19:04

            No bo przecież musi tak zmontować ten film, że nawet miałby szanse na oskara nie? Do takich rzeczy w zupełności wystarczy jakiś Movie Maker. A, że Ty potrzebujesz do zmontowania filmu z urodzin jakichś super programów to powodzenia, bo zanim byś go ogarnął twój dzieciak kończyłby 10 haha.

            Skomentuj

          4. unicode
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-04-03 09:58

            chyba oceniasz mnie względem swoich umiejętności, już od dawna zajmuje się AE oraz premiere:)

            Skomentuj

  9. jonny2003
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 13:03

    Amerykańskie "prawo". Kto płaci, ten je dyktuje, tak jak mu pasuje i co chce. I niech mi ktoś powie, że NWO i rządy elit to tylko teorie konspiracyjne.

    Skomentuj

    1. krzywyzielarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-03-30 16:16

      Fakt $ rządzi a za $ są ludzie którzy zarobią więcej $$$.
      Swoją drogą jestem ciekaw ile musieli dać w łapę za takie niedorzeczne coś.

      Skomentuj

  10. pit1337
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-30 23:22

    Niech wprowadzą to. Będzie śmiesznie jak rzucą się na nich Anonimowi z 4chana :PP

    Skomentuj

  11. Brudka
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-31 10:30

    Widać amerykanów nawet kryzys nic nie nauczył.
    Takie zagranie to nic innego jak podcinanie gałęzi na której się siedzi. Nie dość, że większość firm jest aktualnie w ciężkiej sytuacji finansowej to jeszcze bezprawnie będą chcieli z nich doić kolejne pieniądze.

    Zapewne przyłożyło by się to do kolejnych bankructw ich rodzimych firm. Z powyższego widzę, że MS nie do końca posiada świadomość, że ich istnienie w tym świecie zależne jest bardzo w sposób liniowy od istnienia i dobrobytu jego klientów / chlebodawców.

    Niektórzy mówią, że dobrze im tak, że poczują co to bieda.

    A ja powiem tak. Olbrzymi często się w historii tego świata wywracali, przeważnie z własnej winy. Ale przy okazji ich wywrotki, wielu maluczkich pokończyło swe żywota - bo gdy na stole wielkiego zabrakło jadła, maluczki pod stołem już okruchów nie znalazł ;)

    Przemyślcie sobie to :) Bo my do dużych nie należymy, a okruchy z ich stołów zjadamy codziennie ;)

    Skomentuj

  12. sikador
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-03-31 20:36

    Jak to przejdzie to AMERYKA padnie bo tam wszystko z CHIN sprowadzają a jak powszechnie wiadomo w CHINACH z tym legalnym oprogramowaniem to różnie bywa :D

    Skomentuj

  13. TomaszPawel
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-04-01 12:15

    Microsoft i dostawcy Microsoft ponoszą odpowiedzialność wyłącznie za szkody bezpośrednie i do wysokości kwoty zapłaconej za oprogramowanie. Licencjobiorca nie może dochodzić roszczeń z tytułu żadnych innych szkód, w tym szkód wynikających z utraty zysków, szkód wtórnych, szczególnych, pośrednich ani ubocznych.

    Kali nie ponosi ale inni tak...

    Skomentuj

  14. Evil_Genius
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-04-02 18:53

    No i dobrze. Nie rozumiem o co wy się plujecie? Jak ktoś używa nielegalnego oprogramowania to prędzej czy później zabuli.

    Skomentuj

    1. kbrbabzbtb
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-04-02 21:31

      Evil pewnie jesteś ale czy Genius? ;)
      Chcą pozywać firmy, które same są legalne na podstawie zarzutu, że ich zagraniczny partner handlowy ma pirata.

      Skomentuj

  15. olek40
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-04-02 21:30

    Patologia cenowa i pazerność M$ rodzą następną patologię ,.
    Milionowe zyski już im nie wystarczają , chcą być miliarderami.
    WALKA Z PIRACTWEM!? RACZEJ WALKA A WŁASNĄ GŁUPOTĄ I CHYTROŚCIĄ BY SIĘ PRZYDAŁA!!!

    Skomentuj

  16. olek40
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-04-02 21:34

    HALLO! PRZEPRASZAM CZY MACIE PAŃSTWO LEGALNE OPROGRAMOWANIE W FIRMIE?BO NIE WIEM CZY MOŻEMY PODPISAĆ Z WAMI UMOWĘ?
    BUAAAHAHAHAAHAA DEBEŚCIAKI

    Skomentuj

  17. constantine86
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-04-02 23:14

    W USA każdy pomysł za który się zapłaci przejdzie. To jest po prostu fenomen państwa w którym nie ma narodu, tylko zbieranina różnych ludzi. Gdyby obsadzić kluczowe stanowiska murzynami z Afryki, mielibyśmy światowy trend na voodoo, gdyby eskimosami, nagle igloo stałoby się przebojem. Tymczasem są żydzi i jest wyrywanie grosza sobie nawzajem.

    Skomentuj

    1. Brudka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-04-04 10:24

      No i Tobie należy się duże piwko za to co powiedziałeś :)
      Bo nic dodać nic ująć.

      Najbardziej śmieszy mnie ciągłe dorabianie narodowości do tej zbieraniny ludzkiej, jaką są USA. A to w dziwnych świętach, to śmiesznych, to żałosnych. A to w "super produkcjach", gdzie cały czas nas bombardują ich "stylem życia" i świadomością jacy to oni są honorowi, braterscy, odważni, prawi - he he he, coż za żart wszechczasów.

      Żałosny jest ten naród, który wychwala sam siebie nie widząc, że ziemia na której bytuje została wyrwana przez mordy i grabieże ludności rdzennej. Przecież to normalny kraj utworzony przez bandyckie grabieże i masowy holokaust indian, a w sumie amerykan.

      Dlaczego nikt o tym nie mówi ? Dlaczego hipokryzja tego świata jest tak duża, że nie pamięta tylu istnień ludzkich wymordowanych z zimną krwią przez pseudo pacyfistów ?

      Skomentuj

  18. syndrom7
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-04-05 12:38

    Idiotyczny kraj. Żydokomuna zagryzie wujka Sam-a.