Na topie

Nie tylko Windows, lecz i chmura napędza Microsoft

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Rozwój usług chmurowych sprawia, że Microsoft działa coraz lepiej. Przychody w 4. kwartale tego roku okazały się o 13 proc. większe niż rok wcześniej.

Nie tylko Windows, lecz i chmura napędza Microsoft

A A

Nie brakuje osób, które wróżą Microsoftowi rychły upadek. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Opublikowane przez amerykańskiego giganta wyniki finansowe wyraźnie pokazują, że ma się świetnie i – co dla niego jeszcze ważniejsze – coraz lepiej.

W czwartym kwartale fiskalnym 2017 firma Microsoft wygenerowała 23,3 miliarda dolarów przychodu, co stanowi wzrost o 13 proc. w stosunku do roku ubiegłego oraz zysk netto na poziomie 6,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost już o 112 proc.

Co składa się na te przychody? Okazuje się, że „prywatne” usługi wciąż są najbardziej dochodowe. Sekcja „More Personal Computing”, na którą składają się marki Windows, Xbox oraz Surface, wygenerowała 8,8 miliarda dolarów przychodu, ale oznacza to 2-procentowy spadek. 

Na czym więc zyskuje Microsoft? Między innymi na chmurze – sekcja „Intelligent Cloud”, na którą składają się przede wszystkim: platforma Azure oraz różnorakie usługi biznesowe, przyniosła przychody na poziomie niemal 7,5 miliarda dolarów (wzrost o 11 proc.), przy czym wspomniana platforma „urosła” o 97 proc.

Jeszcze więcej, bo 8,4 miliarda dolarów (wzrost o 21 proc.), udało się wygenerować sekcji „Productivity and Business Processes” (np. Office, Skype i LinkedIn). Okazuje się, że również jest to zasługa koncentrowania się na chmurze i usługach subskrypcyjnych. Duży wkład na ten wynik miał bowiem Office 365.

Microsoft Q4

„Innowacje w naszych chmurowych platformach zaowocowały solidnymi wynikami w tym kwartale. Klienci oczekują od nas dobrze prosperującego ekosystemu, który pozwoli przyspieszyć transformację cyfrową i otworzy nowe możliwości w epoce inteligentnej chmury” – podsumował Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu.

Źródło: Microsoft, TechCrunch. Foto: efes/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3914 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Franz
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-07-21 14:42

  Subskrybcje na system będą prędzej, czy później, bo Microsoft widzi, że to daje efekty w postaci wysokich stabilnych przychodów.
  Może to zrobić, bo nie ma alternatywy dla Windows i większość zapłaci abonament.

  Skomentuj

   1. Franz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-21 16:41

    Ja się z Tobą zgadzam - pisząc, że nie ma alternatywy miałem na myśli w znacznym stopniu to na co zwróciłeś uwagę.

    Ja sam generalnie jestem zadowolonym użytkownikiem Windows i nie widzę potrzeby szukania jakiejś alternatywy (Linux, MacOS).

    Praktycznie 100% problemów, które mi się przydarzyły to nie była wina samego systemu, ale oprogramowania innych firm, błędów w sterownikach dostarczonych przez producentów podzespołów, czy też np. to, że dany podzespół nie obsługiwał poprawnie określonych standardów mimo deklaracji producenta.

    Jedynie moje zastrzeżenia budzi fakt, czy nie zapłacę w ramach abonamentu sumarycznie sporo więcej niż obecnie jednorazowo płacąc za licencję.
    Chociaż spodziewam się też plusów - płacę co roku abonament i nie ma problemu z przenoszeniem między komputerami, zmianą konfiguracji, itp., bo mogę to robić ile razy chcę byle nie używać więcej kopii systemu na raz niż te, za które zapłaciłem abonament.

    Skomentuj Historia edycji

 2. drcocaina
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-21 21:07

  Po przekroczeniu limitu danych (5GB) w chmurze MS po prostu straciłem dostęp do danych bez żadnego powiadomienia. Podziękuję za taką usługę.

  Skomentuj

  1. m4tekt
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-27 23:06

   U mnie waliło takimi ostrzeżeniami gdy zbliżałem się do przekroczenia, że nie mam pojęcia jak niezauważyłeś :)

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!