Na topie

Min. Macierewicz buduje cyberarmię

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Bezpieczeństwo

Kategoria: Ciekawostki Bezpieczeństwo

„Jeżeli Polska ma być bezpieczna od zagrożeń cybernetycznych, MON musi pozostać środkiem ciężkości całego systemu cyberbezpieczeństwa”.

Min. Macierewicz buduje cyberarmię

A A

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ujawnił szczegóły dotyczące tworzonych w naszym kraju wojsk cybernetycznych. Wychodzi na to, że jest to bardzo poważny projekt, który ma zagwarantować nam bezpieczeństwo.

Stworzenie cyberarmii pochłonie 2 miliardy złotych, a w jej skład wejdzie minimum tysiąc żołnierzy przeszkolonych do podejmowania działań w cyberprzestrzeni. To najważniejsze informacje, jakimi min. Macierewicz podzielił się podczas forum Cybersec. 

Podczas swojej przemowy szef MON dodał, że jego zdaniem cyberprzestrzeń to dzisiaj obszar działań wojennych w takim samym stopniu, jak ląd, morze, powietrze i przestrzeń kosmiczna. 

Cele cyberarmii

Wojska cybernetyczne mają pilnować najważniejszych systemów państwa, a także walczyć z „trollami”, rozprzestrzeniającymi fałszywe informacje. – „Te zjawiska poddajemy bardzo szczególnej i wnikliwej analizie, zwłaszcza jeśli są wymierzone w bezpieczeństwo Polski i naszych sojuszników z NATO” – powiedział min. Macierewicz.

Dezinformacja i cyberataki – to właśnie podstawowe zagrożenia, z jakimi walczyć przyjdzie polskiej cyberarmii. 

Zagrożenia na każdym kroku

Szef resortu obrony narodowej przyznał, że jest świadomy tego, że nie ma dzisiaj w pełni bezpiecznej instytucji ani organizacji, a dobrze wycelowany atak może być zagrożeniem dla funkcjonowania całego państwa. Jak dodał, „[w sektorze technologicznym] trwa ciągły wyścig zbrojeń, który przynosi coraz więcej kompleksowych zagrożeń”.

„Każde państwo, które chce podtrzymać swoje funkcjonowanie, ocalić swoje funkcjonowanie w czasie kryzysu lub ataku informatycznego, musi zbudować suwerenną kontrolę nad sieciami telekomunikacyjnymi” – powiedział min. Macierewicz, nawiązując do planów utworzenia „państwowego Internetu”.

„Jeżeli Polska ma być bezpieczna od zagrożeń cybernetycznych, MON musi pozostać środkiem ciężkości całego systemu cyberbezpieczeństwa” – dodał min. Macierewicz.

Źródło: PAP, Bankier. Ilustracja: tigerlily713/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3513 Skomentuj newsa
Komentarze

26

Udostępnij
 1. Zircon1987
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-10-10 16:14

  STRZEŻCIE SIĘ śmieszki z Internetu!

  Skomentuj

 2. Q'bot
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2017-10-10 16:33

  Przeszkolić tysiąc chłopa... i co, po tym szkoleniu będą ogarniać MS Office?

  I niby jak zawalczą z trollami? Będą się przekrzykiwać na forach? Moderatorzy już zacierają łapy...

  Skomentuj

  1. Hans Olo
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-10-10 18:50

   Tak, szeregowi też są potrzebni - w każdej armii.

   Skomentuj

 3. Sharimsejn
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-10-10 16:33

  Dobry pomysł. Kraj, który w tych czasach nie ma jakiejkolwiek obrony w sieci jest niczym moim zdaniem.

  Skomentuj

  1. lasq09
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-10-10 17:19

   W 100% się z tobą zgadzam niestety większość idiotów zaraz pisze o walce z "trollami" (min autor artykułu) kiedy nie mając realnej obrony i dobrego wywiadu jesteśmy na starcie na straconej pozycji, a w obecnych czasach posiadanie tzw cyberami jest równie ważne jak dobrze wyszkolone wojsko

   Skomentuj

  2. Sharimsejn
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-10 18:18

   Kto by się przejmował trollami czyt. srustowanymi nieudacznikami :D

   Skomentuj

 4. Jan5456745
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2017-10-10 16:47

  Oczywiście za chwilkę zacznie się plucie jadem na Macierewicza i PiS...
  Ale to, że wspaniały Siemoniak (PO) całe wojsko ulokował na zachodzi by trupem Polskich żołnierzy bronić na terenie Polski szwabów przed ruskimi to jest cacy... To, że PO przeznaczało na wojsko znacznie mniej niż obowiązkowe 2% PKB też jest cacy. To, że Siemoniak (PO) w latach 2010–2015 na realizację programów rozwoju Sił Zbrojnych wydał 50 mld złotych (przy czym 48 mld złotych były wydane oczywiści na przedsiębiorstwa zagraniczne) i żaden z projektów do dnia dzisiejszego nie został ukończony to też cacy. To jak żałośnie podeszli do sprawy katastrofy smoleńskiej (np. szczątki 10 osób w jednej trumnie jest cacy). To że bredzisław komuchowski (PO) miał powiązania z WSI też cacy. Dzięki Siemoniakowi (PO) mamy moździerze za 1,1 mld, a nie mamy do nich sztuki amunicji... albo zakupili rosomaki które stały i rdzewiały...

  No ale co ja tam wiem...
  Lepiej iść na ulice i drzeć japę:
  DE-MO-KRACJA, KON-STY-TUCJA, WOL-NE ME-DIA!!!!

  Skomentuj

  1. Q'bot
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-10-10 17:07

   A teraz pomyśl logicznie...
   Wybucha wojna - Kaczogród ze względu na swoje położenie i sąsiadów znów stanie się jednym wielkim polem bitwy, a jeszcze bardziej prawdopodobnie jednym wielkim kraterem, bo komuś się przypadkiem pocisk wymsknie...
   I po co nam wojsko?
   Jeszcze żeby mieć czym straszyć potencjalnych agresorów vide Izrael i siedzieć na składzie pocisków nuklearnych, ale nie, my mamy 100k mięsa armatniego, które pozbawione nowoczesnego sprzętu może w razie konfliktu kopać mogiłę za wczasu...

   Skomentuj

  2. marko.s
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-10 17:39

   Polecam każdemu kliknąć na " Jan5456745" przeczytać kiedy zarejestrowany - i wszystko wiadomo - nie karmić trolla.
   Jeden z przyszłych żołnierzy "cyber armii" lub raczej "troll armii" generała SZ.
   Do meritum sprawy to fakt cyber armia nam potrzebna - przypuszczam że ta będzie tworzona na potrzeby wewnętrzne - obym się mylił - ale nie sądzę.
   Może pod Streżyńską (czyli ministra tego PiSiego rządu) uwierzyłbym że robiona na potrzeby bezpieczeństwa.

   Skomentuj

  3. bartekmustach
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-10-10 17:47

   Z tym ulokowaniem wojsk na wschodzie kraju to największy debilizm, głupota i "profesjonalizm" naszego genialnego Ministra Obrony Narodowej.

   Okej, potencjalny kierunek działań militarnych to wschód. Jednak to nie znaczy, że musimy za wszelką cenę relokować tam wojska. Patrz relokowanie uzbrojenia 10 Brygady Pancernej ze Świętoszowa pod Warszawę (mowa o jedynym sensownym ciężkim uzbrojeniu pancernym naszej armii - Leopardach 2A5). Decyzja Pana Ministra. ŻADEN człowiek mający choć odrobinę instynktu taktycznego nie rzuca na pierwszą linię swoich najlepszych wojsk. W przypadku wojny na wschodzie Warszawę można uznać za pierwszą linią (która kończy się na pierwszej naturalnej przeszkodzie - wschodnim brzegu Wisły).

   Zresztą nie ważne. Macierewicz ma przebłyski dobrych pomysłów, ale brakuje mu wiedzy i ma braki znajomości tematyki na wielu polach, którego prawdopodobnie w tym przypadku również zabraknie jednego i drugiego.

   Nie hejtuje dlatego, że nie lubię PISu, a nie lubię (szczerze, żadna obecna partia, grupa ludzi czy jeden polityk nie przemawia do mnie, aby na niego głosować), tylko dlatego, że Macierewicz w mojej opinii nie jest osobą kompetentną na stanowisku, na którym się znajduje. Jest kandydatem Nr. 1 aby w przyszłości napytać naszemu krajowi biedy.

   Skomentuj

  4. jeomax.co.uk
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-10-10 19:37

   Komentarz IDEALNIE wpisujacy sie w tresc komentowanego artykulu, gdzie mowa o zwalczaniu trolli.
   Po co takiego trolla zwalczac ? Jego trzeba ignorowac, sam zdechnie. Frustracje polityczna waniajaca od autora komenta czuc z kilometra, zlosliwosc wyrazajaca sie w celowym przekrecaniu nazwisk to juz w zasadzie chamowa 100%, a powtarzanie bredni za uznanymi za jedynie sluszne mediami bez sprawdzenia faktow to jakas mentalna katastrofa. Chyba raczej uznaje, ze taki post nalezaloby zamiast zostawic do wymarcia - skasowac dla dobra psychicznego reszty ludzi nie zdeformowanych negatywnymi emocjami, zeby nie zaczeli taplac sie razem z przedmowcami w tym samym blocku.

   Skomentuj Historia edycji

  5. kbrbabzbtb
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-10 19:46

   Już wielu wysokich rangą wojskowych się wypowiadało, że minister nie wie co robi z ulokowaniem wojsk. Za PO to było zgodne z dzisiejszymi strategiami nato itd, które mówią, że nie rzuca się najlepszych wojsk tam gdzie może pójść pierwsza fala uderzeniowa ewentualnego ataku i je zmieść. No ale Antoni wszystko zrobił odwrotnie do dzisiejszych taktyk i jeszcze obwołał to sukcesem.

   Skomentuj

 5. astutus
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-10-10 16:54

  w obecnych czasach bez sensu jest wydawac pieniadze na "klasyczne" wojsko, co nam da kilka jakis mega drogich pociskow? Nie ma sie co oklaywac w kategorii 'klasyczne wojsko' bedziemy zawsze ciency, po za tym tego sie tak nie uzywa, bo nie jestesmy narodem, ktory kogos napada, a zeby sie obronic.. to dalej zbyt malo.
  NATOMIAST kwestie wojny informacyjnej + cyberbezpieczenstwa, to top'owe tematy. Po za tym tutaj bardziej licza sie zasoby ludzkie niz pieniadze na drogi sprzet. Mamy bardzo duzo madrych ludzi, jesli faktycznie zbuduje sie wojsko cybernetyczne, to wojsko ma duze szanse byc w top5 na swiecie. Widze tylko jedna wade - Macierewicz bedzie odstraszal. Wcale nie jestem hejterem PIS, ale nie ufam Macierewiczowi.

  Skomentuj Historia edycji

  1. mesjan
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-10-10 17:38

   Przypominam że wojsko nie służy tylko do walki z obcymi narodami. Ma też funkcje utrzymywania pokoju wewnątrz kraju gdy policja nie daje rady oraz niesienia ratunku w sytuacjach kryzysowych podczas kataklizmów.

   Skomentuj

   1. astutus
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-10 17:47

    i co, zmierzasz do tego, ze po to sa potrzebne przestarzale samoloty i pociski, na ktore wydaje sie krocie ;) ?

    Skomentuj

    1. mesjan
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-10-10 18:03

     Z punktu widzenia budżetu MON zakup samolotów to nie jest krocie. Lepiej już coś kupić niż rozkraść.

     Skomentuj

     1. astutus
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-10-10 18:29

      oczyswiscie nie mowimy o takich patologiach jak mialy miejsce dawniej - czyli kradzieze. Wiadomo, ze wszystko jest lepsze niz rozkradanie budzetu.
      Moj przekaz jest taki - klasyczne wojsko jest potrzebne, uwazam jednak, ze przestarzaly sprzet jest wydatkiem, ktory powinien miec najnizszy prioritet, napewno duzo nizszy niz cybernetyka.

      Skomentuj

   2. marko.s
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-10-10 17:48

    Dodatkowo dopowiem że klasyczna armia to do dzisiaj siła za pomocą której podczas wojny zdobywa się terytoria. Niestety chłopcy z laptopami tego nie zrobią - no chyba że będą sterować armią robotów lub dornów ( dla naszej armii raczej drony bojowe lub roboty bojowe to odległa pieśń przyszłości ).

    Skomentuj

    1. mesjan
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2017-10-10 18:16

     Tu chodzi o ludzi pilnujący bezpieczeństwa danych by nie zostały wykradzione oraz zapewne też szperających po bazach danych innych krajów. Przecież nie wszyscy w armii pełnią funkcję mordowania wroga. Są lekarze, kucharze, programiści, prawnicy. Wojsko to nie tylko banda ludzi z karabinami na froncie jest sztab wojskowy wymagający wyspecjalizowanych ludzi i np. prokuratura wojskowa gdzie zatrudnieni są prawnicy.

     Skomentuj Historia edycji

 6. TomPo75
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-10-10 18:03

  Lepiej pozno niz wcale. Brak jakiejkolwiek cyber obrony w dzisiejszych czasach, to jak brak murow wokol zamku w sredniowieczu.
  Wszyscy wszystkich szpieguja, tylko my jak ten ciemnogrod nic nie wiemy a na dodatek o nas wiedza wszystko.
  Jesli ktos mysli ze chodzi o jakies internetowe trolle... to niech lepiej idzie trollowac na Onet, bo najwyrazniej nie wie o czym tu mowa.

  Skomentuj

 7. drcocaina
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-10-10 20:51

  p. Macierewicz Ty szaleńcu - pomysły na armie masz ale jako były zwolennik PIS-u pytam się gdzie są nowe śmigłowce?

  Skomentuj

 8. Eternal1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-10-10 20:57

  Straszyć, straszyć, straszyć...
  Co tam 2 miliardy złotych, My Polacy z kasą nie mamy co robić, 1500zł brutto to majątek że przecież rozbijamy się po świecie i nudzimy na plażach... to możemy pakować górę złota w projekty kategorii "na wszelki wypadek".

  Skomentuj

  1. MokryN
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-10-11 04:16

   Tylko powiedz mi kogo zatrudnia do tej pracy? POLAKOW. To przeciez pieniadzw kraju zostana.

   Skomentuj

 9. uzdek98
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-10-10 22:18

  czyli generalissimus maciora buduje armie swoich trolli... taniej by wyszlo wynajac jakis dom mediowy albo pakistanow... ale przeciez to nowe tysiac stolkow dla misiewiczow...

  Skomentuj

 10. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-10 22:38

  Jak Maciarewicz to lepiej żeby nic nie było. Świr potrafi zepsuć metalową kulkę, taka armia sama będzie zagrożeniem.

  Skomentuj

 11. jarekzon
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-11 08:19

  Wreszcie ktoś zaczął myśleć przyszłościowo.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!