Na topie

Nowy, prostszy interfejs Firefoksa

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Przeglądarki WWW

Kategoria: Komputery Przeglądarki WWW Tematyka: Firefox Mozilla

Mozilla testuje nowy interfejs użytkownika w przeglądarce Firefox. Wreszcie postawiła na minimalizm, ale czy na to właśnie czekaliśmy?

  • Nowy, prostszy interfejs Firefoksa
A A

Większość przeglądarek internetowych zmianę interfejsu użytkownika na bardziej minimalistyczny ma już za sobą. Pozostający pod tym względem z tyłu Firefox już wkrótce również zostanie „uproszczony”. Czy będzie to zmiana na plus pozostaje kwestią dyskusyjną, na pewno jednak nie będzie można mówić o rewolucji – ba, słowa „gdzieś to już widziałem” same cisną się na usta.

Mozilla ma poważne plany – chce w 2017 roku unowocześnić Firefoksa pod każdym względem. Ma być między innymi nowy silnik Servo z lepiej działającymi JavaScriptami i szerszą obsługą API. Zmiany nie ominą również wyglądu przeglądarki, o czym przekonać możemy się już dzisiaj – w kanale Nightly pojawiła się bowiem pewna nowość.

Obok domyślnego, klasycznego motywu pojawiły się dwa dodatkowe, cechujące się wspomnianym we wstępie minimalizmem. Są to jasny Compact Light oraz ciemny Compact Dark. Cechy szczególne: proste kształty, brak gradientów i cieni oraz szeroko pojęta prostota. I jak się to prezentuje?

Niestety nowe motywy nie dają zbyt wielu powodów do zachwytu. Owszem, mogą się podobać, ale praktycznie trudno odróżnić je od tego, z czym mamy do czynienia w przeglądarce Microsoft Edge – oryginalności nie ma więc za grosz. Ponadto Mozilla wciąż upiera się przy osobnych polach adresu i wyszukiwarki, co dla wielu jest niefunkcjonalne i niepotrzebne.

Warto jednak dodać, że wraz z nowymi motywami pojawią się rozbudowane opcje modyfikacji interfejsu, które pozwolą dostosować go do własnych preferencji. Tymczasem zobaczcie poniżej wszystkie trzy dostępne motywy – klasyczny, Compact Light i Compact Dark:

Galeria

Który podoba wam się najbardziej?

Źródło: Ghacks

Odsłon: 6993 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
  1. jaredj
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2017-01-17 11:44

    Jest wybór, i to jest moim zdaniem najważniejsze.

    Skomentuj

  2. Aloyz
    Oceń komentarz:

    17    

    Opublikowano: 2017-01-17 12:11

    "Ponadto Mozilla wciąż upiera się przy osobnych polach adresu i wyszukiwarki, co dla wielu jest niefunkcjonalne i niepotrzebne."

    Jeśli komuś to nie odpowiada to wyszukiwarkę można przecież "zdjąć" z paska i to czego się szuka wpisywać w polu adresu, działa tak samo.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      17    

      Opublikowano: 2017-01-17 13:12

      Niektórzy nie wiedzą, że są przeglądarki, które umożliwiają dostosowanie interfejsu pod siebie, a to z powodu, iż są skrzywieni ułomnym Chrome.

      Skomentuj

      1. Aloyz
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-01-17 14:51

        Nie wiedzieć o tym to może moja mama, ale redaktor benchmark.pl moim zdaniem powinien.

        Skomentuj

        1. Wojciech Kulik
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-01-17 15:00

          Nie chodzi o to, co można zrobić, tylko o to, co się dostaje po instalacji przeglądarki. Większość osób nie zagłębia się w ustawienia.

          Skomentuj

          1. Nullmaruzero
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-01-17 15:36

            To może tutoriale do przeglądarek będą robić, guzik po guziku ładna animacja nam zaznaczy i wypisze co, kto i po co.
            Jak ktoś chce coś pod siebie to już raczej wie jak wejść w opcje, a ci którzy nie wiedzą to by mogli i IE 6 dalej używać nieświadomie, byle im strony chodziły.

            Skomentuj

          2. kaalus
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-01-17 21:22

            Nie, powinni domyślnie schować search i pozwolić go włączyć w ustawieniach. Wtedy nie potrzeba żadnych tutoriali.

            Skomentuj

          3. zakius
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-01-17 15:38

            przekopanie ustawień to podstawa, bez tego w ogóle nie ma sensu próbować programu...
            poza tym jestem prawie pewien, że ff na nowym profilu pokazuje takie rzeczy

            Skomentuj Historia edycji

  3. larson
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-01-17 12:31

    Opera Neon :)

    Skomentuj

  4. Marucins
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-01-17 12:57

    Niech skupią się na poprawie i w końcu wprowadzeniu obsługi wielu procesów.

    Skomentuj

  5. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-17 13:10

    Compact Dark będzie moim ulubionym. Na stacjonarnym komputerze ciemna tonacja jest wygodniejsza przy długotrwałej pracy niż jasna, aczkolwiek wiadomo, co kto lubi.

    Aczkolwiek wolałbym kolor szary niż granatowy, no ale zawsze to jakiś postęp w kierunku ciemniejszych kolorów.

    Skomentuj

  6. KORGAN
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-01-17 13:11

    Nie wiem jak można mieć inną przeglądarkę? Próbowałem każdej i mozilla jest najlepsza.

    Skomentuj

    1. d i l
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-17 13:21

      Też korzystam głównie z Firefox, ale takie np. TVGRY już muszę oglądać w innej przeglądarce, bo za cholerę nie mogę dojść do tego czemu na Ff nie odtwarza mi tamtych filmów :/

      Skomentuj

      1. KORGAN
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-01-17 14:42

        Mi mozilla normalnie odtwarza filmy na tej stronie. Kiedyś miałem problem.

        Skomentuj

  7. mrQzi
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-17 17:15

    Ten interfejs już działa od 2 lat na Firefox Developer Edition... też mi materiał na newsa...

    Skomentuj

    1. PerPanicz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-17 21:26

      Fakt. Nie jestem developerem, ale zmieniłem już jakiś czas temu Firefoxa z oficjalnego kanału na Developer Edition właśnie ze względu na ciemny motyw. Nie mogłem patrzeć na te szkaradne odcienie szarości, a skórki użytkowników - bez komentarza. Część źle stonowana, niektóre kolory się zlewają, dodatkowe cienie pod literkami rozmazują klarowny tekst. Pomijam już fakt, że część po prostu oślepia, jaskrawe kolory, które zawstydzają neonowe szyldy w Miami. Słoników czy glitterowego badziewia nawet nie zawierają komputery-zabawki dla dzieci, a przynajmniej nie w takiej ilości. Dobra, już sobie ulżyłem...
      Ale wracając, wersje Beta, DE czy Nightly są tak naprawdę pod każdym względem lepsze, wsparcie prosto od twórców (a nie jakiegoś supportu), oferują więcej możliwości i są często aktualizowane (fakt, że większość tych aktualizacji to mikroskopijne zmiany, które nie są widoczne dla przeciętnego użytkownika [oczywiście dopóki przeglądarka nie wskoczy o numerek wyżej]), a nawet jeśli wkradnie się jakiś babol - co zdarza się i tak wyjątkowo rzadko - jest załatany następnego dnia.