Na topie

GeForce GTX 1060 teraz też z pamięciami GDDR5X - odpowiedź na Radeona RX 590?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Nvidia zmodyfikowała specyfikację karty o szybsze pamięci GDDR5X, które do tej pory mogliśmy kojarzyć z wydajniejszych modeli GeForce GTX 1080, GTX 1080 Ti i Titan Xp.

  • GeForce GTX 1060 teraz też z pamięciami GDDR5X - odpowiedź na Radeona RX 590?
A A

GeForce GTX 1060 to jedna z najpopularniejszych kart graficznych wśród graczy, ale wkrótce na rynku ma pojawić się jej nowy konkurent – model Radeon RX 590. Producent postanowił zareagować i usprawnił specyfikację „tysiącsześćdziesiątki”.

Na oficjalnej stronie Nvidia GeForce zmodyfikowano specyfikację GeForce’a GTX 1060 - okazuje się, że wydajniejsza wersja karty może zostać wyposażona w 6 GB pamięci GDDR5 192-bit lub GDDR5X 192-bit. Zmiana ta nie dotyczy jednak słabszej wersji akceleratora z 3 GB pamięci VRAM (model ten nadal będzie występować tylko z pamięciami GDDR5 192-bit).

Nvidia GeForce GTX 1060 specyfikacja

Szybsze pamięci powinny przełożyć się na wyższą wydajność akceleratora. Jakiego wzrostu wydajności mamy się spodziewać? Na tę chwilę trudno powiedzieć, ale na pewno nie należy oczekiwać rewolucji. Warto bowiem zauważyć, że Nvidia już wcześniej wprowadziła szybszą wersję karty z pamięciami GDDR5 9 Gbps, która zaoferowała tylko kilka procent przyrostu wydajności.

Kiedy pojawi się GeForce GTX 1060 z pamięciami GDDR5X? Tego też nie wiadomo. Serwis VideoCardz dotarł jednak do informacji, że taką kartę na pewno ma w planach firma Gigabyte. Można jednak podejrzewać, że inni producenci również wypuszczą ulepszone konstrukcje.

Źródło: Nvidia, VideoCardz

Odsłon: 6667 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
  1. KENJI512
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2018-10-20 11:09

    Nie mają już czego wymyślać... niech dają nową generację taniej i 2060-tki, a nie takie gnioty!

    Skomentuj

    1. Massai
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-10-20 22:47

      Hyhy, tym bardziej że cały internet grzmi, że nvidia w nowych sterach przycina wydajność Pascali, żeby Yuringi wyglądały lepiej ;-)
      Są testy i obcięli co najmniej 10%...

      Ups, przepraszam - nie cały internet, portale co to są na pasku nvidii jakoś "przeoczyły" ;-)

      Skomentuj

      1. rahl_r
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-10-21 16:09

        Głównie barany publikują takie informacje, ludzie, którzy wiedzą co i jak testować nie potwierdzają tych bzdur. Ale skoro dla ciebie każdy wynik, który nie pasuje do wydumanych teorii spiskowych jest od razu "na pasku nvidii" to nic na to nie poradzę.
        Polecam fajny filmik od UFD, koleś bardzo logicznie i sensownie wyjaśnia całą sprawę, dlaczego twierdzenia o celowym obniżaniu osiągów starych modeli nie mają sensu.
        https://www.youtube.com/watch?v=rrd3cQi9mqI&t=436s

        Skomentuj

        1. xTerry
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-10-23 06:58

          https://youtu.be/mFSLro_OXLQ

          Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-22 12:06

      wielkie dzieło Nvidia pod tytułem "odgrzewamy kotlety" trwa w najlepsze :)

      Skomentuj

    3. Zero-Cool
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-23 21:36

      Chyba nie liczysz że coś takiego jak RTX/GTX 2060 powstanie wcześniej jak za rok? Raczej patrząc na to co robi NV nic nie wskazuje na jakąś zmianą polegającą na przyspieszeniu wydawania nowych kart graficznych. A jakaś plotka o navi że w 3Q 2019 roku czerwoni wydadzą kartę o wydajności GTX 1080 za 250$ też nie jest powodem do pośpiechu dla zielonych.

      Skomentuj

  2. BariGT
    Oceń komentarz:

    16    

    Opublikowano: 2018-10-20 11:21

    1060tce te szybsze pamięci sa potrzebne jak rybie ręcznik...

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-10-20 13:39

      nVidię omijam obecnie szerokim łukiem, lecz akurat szybsze kostki VRAM w 1060-tce by się przydały, zwłaszcza w trybach powyżej 1080p. Przecież tam GDDR5 siedzą na ledwie 192-bitowej szynie.

      Skomentuj Historia edycji

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-10-20 15:57

        Aha, czyli mówisz ze ludzie grają na 1060 w wyższych trybach niż FHD i pamięc robi tu problem?

        https://www.youtube.com/watch?v=RNbBRB_L0H4

        nawet nie musisz sie wysilać by szukac.
        GTX980TI ma prawie 2x szybszą szynę od 1060.

        No roznica w wiekszosci gier wręcz porażająca biorąc pod uwagę że to 1060 vs 980ti.
        Jestem przekonany że jakby taka sama szyna była w Pascalu to by przegonił 980ti.

        Wez zastanów się czasem co napisałes zanim klikniesz Zapisz.

        Skomentuj

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-10-20 16:49

          Proponuję wyjść świadomością po za czubek własnego nosa. Takiś mądry że wiesz jak i do czego miliony klientów używają swojego sprzętu?

          Miałem 1060/3 (TwinFrozrVI) i grałem w moje ulubione starsze gry w DSR 4K-1080p na 42" ekranie co dało fantastyczny SSAA o jakości nieporównywalnej z jakimkolwiek MSAA. Tyle że takie (drogie wydajnościowo) DSR ma sens jedynie na dużych ekranach gdzie faktycznie widać dużą różnicę.

          Lecz nawet pomijając 4K, karty pokroju RX470-580 oraz GTX 1060/3-1060/6 spokojnie nadają się do grania w 1440p przy detalach Medium/High lub High. Wszędzie powyżej 1080p dodatkowa przepustowość VRAM się przydaje.

          W stosunku do mojego obecnego R9 290, taki 1060/3 ma lekko mocniejszy silnik pikseli, lekko słabszy silnik tekstur i... o ~35% niższą przepustowość VRAM.

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-10-20 22:56

            A Ty przeczytać umiesz prawidłowo komentarz?
            Ja nie zarzucam Ci pisania że ktoś w ogole gra powyżej FHD przy takiej karcie, tylko błędne jest pisanie że pamięć jest tu problemem.
            Nie bez powodu dałem link do testów które są powyżej FHD.
            Przepustowosc pamięci ma tu się nijak do tematu bo dużo zależy od tego jaka jest kompresja a dobrze wiadomo że od czasów 970tki jest ona na takim poziomie że w ogole nie ma tu co porównywać Pascala 192bit do Polarisa pod tym względem.
            To że miałeś kartę z 3GB vram nie ma tu kompletnie odniesienia do tego co dzieje się przy 6GB vram bo w wielu grach powyżej FHD 3GB szybciej cripluje framerate niż przepustowość pamięci.

            Skomentuj

          2. Eternal1
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-10-21 10:32

            OK, ty również wać Panie dobrze czytaj komentarze bo mam świadomość że nVidia stosuje kompresje Delta zmniejszającą narzut na przepustowość VRAM więc nie można tego bezpośrednio porównywać do innych architektur, np Polarisa.

            Mając 1060-tką, pamiętam że większą różnicę odczuwałem kręcąc właśnie VRAM niż samo GPU (kręciłem jedno i drugie), może w 1080p bym tego nie odczuł, lecz w DSR 4K-1080p czułem to wyraźnie.

            Skomentuj

      2. BariGT
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-20 20:36

        @Ethernal

        Tak sobie patrzę i się zastanawiam czy 1060 z DDR5X nie moga być po prostu ścinkami po pełnych 1080 - co by nie konkurowały z fatalnie wycenionymi RTX2070.

        Wystarczy wyjąć 2GB ramu, co zminia szyne z 256 na 192 bity. Potem cięcie rdznia albo monataz uszkodzonych P104 i voila :D

        Montowanie nowej lini dla refresza starej karty jakos nie ma dla mnie sensu.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-10-20 22:58

          sens ma tylko wtedy gdy trzeba zapchać lukę na rynku dużo po premierze danej generacji bez wchodzenia w nową.
          Tutaj sensu to nie ma struganie RTXa poniżej 2070 w chwili obecnej, a więc refresh poprzedniej architektury jest wskazany jak najbardziej.
          Szczególnie że NV nie musi się z nikim ścigac

          Skomentuj

    2. Zero-Cool
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-23 21:54

      Prawdą jest że 1060 potrzebna jest obniżka cen, RX 580 8gb wciąż można dostać w lepszej cenie jak 1060 6gb, a do tego u czerwonych dostajesz pakiet gier o wartości ~200zł (chyba ta promocja jeszcze aktualna jest), freesync pakowany prawie do każdego monitora i kolor kojarzący się z sierpem, młotem i niedźwiedziami... U zielonych masz mniejsze zużycie prądu więc dla fanów ekologii tutaj może być przeważający atut dodatkowo różne fikuśne instrukcje które jak ktoś potrzebuje to i tak AMD nie wybierze.

      Tak na boku uważam że C&C:Red Alert 3 Soviet Theme powinno odpalać się na oficjalnej stronie AMD jak wg. mnie (darmowe tytuły AAA dla wszystkich posiadaczy gejmingowych RX'ów po równo)...

      Skomentuj

  3. pawelox01
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-20 11:51

    Jeśli nvidia zrobi akcje wymiany naszych starych modeli 1060 na nowe 1060 z nowymi pamieciami z doplata 100zł to się zgodzę. W innym przypadku niech sami jedzą te odgrzewane kotlety

    Skomentuj

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-10-20 11:57

      Tia, zrobią akcję wymiany. Chyba szybciej zaczną rozdawać rybom ręczniki. ;)

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-20 12:11

      a po co by mieli to robic? przeciez to jest produkt dla osob które teraz kupują a nie kiedyś kupiły.

      AMD wymieniało ryzeny 1700 na 2700 ? nie wspominam jakos.

      Skomentuj Historia edycji

  4. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-20 13:58

    Czyli wygląda na to że pogłoski o tym że na GTX'y 2060/2050 przyjedzie nam długo poczekać są prawdziwe, skoro szykują ulepszone 1060. Pewnie to odpowiedz na nowe Radeon'y.

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-10-20 14:20

      nVidia standardowo wciska stare architektury do niższych modeli.

      Skomentuj

      1. rahl_r
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-21 16:12

        A nie miałeś na myśli AMD (patrz upgrade z 480 do 590) ?

        Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-20 15:53

      Skoro nie musza nowej architektury okrajać by mierzyć się z AMD to nie ma się co dziwić.

      Nie zdziwie się jeśli w ogole nie zobaczymy RTX260 i RTX250.
      Mogą utrzymać zarówno serię GTX jak i RTX osobno.
      RTX 2050 będzie za słaby by w ogole mowic o RTX a architektura nie jest na tyle porażająco lepsza od Pascala by w mówić o znacznie większej wydajności (największe roznice w wydajności miedzy architekturami są w topowych kartach).

      nie było by to głupie posunięcie w obecnej chwili.

      Skomentuj

  5. olo22
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-20 18:10

    no i?