Na topie

Karty GeForce GTX 970 mają problem z piszczącymi cewkami

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

W sieci pojawia się coraz więcej przypadków opisujących przypadki piszczących cewek w kartach graficznych GeForce GTX 970.

Nvidia GeForce GTX 970 karta graficzna

AA

Karta graficzna GeForce GTX 970 została wyjątkowo ciepło przyjęta przez redaktorów i samych kupujących, a krótko po premierze nawet pojawiły się problemy z jej dostępnością. Niestety, w sieci można znaleźć coraz więcej negatywnych opinii, dotyczących niepokojącego pisku, wydobywającego się z autorskich 970-tek.

Dokładnie chodzi tutaj o pisk wydobywający się z cewek (dławików) w układzie zasilania karty graficznej – w większości przypadków jest on spowodowany drganiami zwojów cewki i pojawia się, gdy ich częstotliwość rezonansowa jest zbliżona do częstotliwości rezonansowej obwodu elektronicznego. Czasami pisk może być też spowodowany gorszym przymocowaniem cewki do płytki drukowanej. W celu wyeliminowania tego zjawiska stosuje się specjalne odizolowania cewek, lecz niestety nie wszyscy producenci decydują się na takie rozwiązania.

W sieci można odnaleźć całą masę filmików i wątków na forach, które są poświęcone problemowi piszczących cewek w kartach GeForce GTX 970. Sporo przypadków dotyczy sytuacji, gdy karta graficzna generuje sporo klatek na sekundę (500 – 5000 fps). Początkowo podejrzewano, że przypadłość ta dotyczy tylko niektórych kart dostępnych na rynku, ale obecnie można się spotkać ze zgłoszeniami odnośnie modeli praktycznie wszystkich producentów. Nawet redaktorzy z serwisu PC Perspective zauważyli taką usterkę z modelach od firm EVGA i MSI.

MSI GeForce GTX 970 Gaming karta graficzna płytka drukowana PCB

Redaktorzy ze wspomnianego serwisu PC Perspective zainteresowali się problemem i wysłali zapytanie w tej kwestii do producentów. Koncern Nvidia jest świadomy problemu i pracuje nad jego rozwiązaniem, natomiast firmy EVGA i MSI dodatkowo polecają zwrócić się zainteresowanym do działu RMA.


Przykładowy filmik, na którym zarejestrowano piszące cewki w karcie Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming

Warto jednak zauważyć, że problem piszczących cewek nie dotyczy tylko kart GeForce GTX 970. Jest on spotykany zarówno w przypadku innych akceleratorów graficznych, jak i zasilaczy komputerowych. Wygląda jednak na to, że w 970-tkach jest on po prostu powszechny.

Źródło: PC Perspective, YouTube, MSI (foto), Nvidia (foto)

Odsłon: 32908 Skomentuj newsa
Komentarze

98

Udostępnij
  1. prime27pl
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-30 19:57

    Poważnie ? wczesny news od premiery było o tym głośno.

    Skomentuj

  2. k3m0t
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2014-10-30 19:57

    A w gtx 980 już tego problemu nie ma? ;>

    Skomentuj

    1. ohoho
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-10-30 22:05

      Ja mam ten problem (trochę cichszy ale jednak nadal go mam) w mojej MSI GTX 760 OC

      Skomentuj

  3. kot-kreskowy
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2014-10-30 19:58

    To onacza dużo klatek :D no, trzeba jednak przyznać że ta z filmiku drze ostro ryja. Może te ceweczki preferują większy prąd i główna zaleta kart tak się objawia, takie luźne myśli.

    Skomentuj

    1. Lord_Nikkon
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 05:54

      Jezu a ja myślałem, że moje GTX'y680 mają głośne cewki. W porównaniu do 970 to są ultra ciche.

      Szkoda, że nie ma zestawienia w którym byłyby rozpisane karty które mają a które nie mają problemów z cewkami. Asus z swoją wersją Strix ma inną (O ile pamiętam) sekcję zasilania więc powinien być spokój ale kto wie.

      Problem piszczących cewek to problem dość znany i to od dawna. Jeszcze mój GTX480 ostro dawał po garach. Zasilacz akurat mam bardzo porządny więc jest spokój a Płyta główna to RIVF i też spokojnie pracuje. Tylko te grafy. Problem dla tych którzy mają ciche PC lub chłodzenie cieczą (tak jak ja).

      Osobiście przymierzałem się do 980 i ciekawi mnie czy z nimi też są takie jaja. Pewnie tak bo 970 i 980 są bardzo podobne. Tak czy siak wtopa NV, bo mogliby w końcu (po tylu generacjach) coś zrobić z tymi "grającymi" sekcjami zasilania

      Skomentuj

      1. darzki
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-10-31 09:34

        Moja Gigabyte 980 piszczy. Zdecydowanie ciszej niż to co na filmiku, ale jednak.

        Skomentuj

    1. mikipl21
      Oceń komentarz:

      18    

      Opublikowano: 2014-10-30 20:23

      Tak z ciekawośći, jest sens zmiany z r9 290x i to jeszcze DCUII na 970?

      Skomentuj

      1. SoundsGreat
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-10-30 21:56

        Niższa temperatura w obudowie, kilka klatek więcej? Albo chciał zmienić stajnie na nV. Zmiana jak zmiana.

        Skomentuj

        1. mikipl21
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2014-10-30 22:55

          To już lepiej zwodować i podkręcić niż wydawać drugie tyle na karte i mieć kilka dB i C miej

          Skomentuj

          1. prime27pl
            Oceń komentarz:

            -6    

            Opublikowano: 2014-10-31 00:00

            zwodowac i podkręcić ...ale doradziłeś...bez sensu.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            -5    

            Opublikowano: 2014-10-31 02:20

            a po co wodowac jak masz powerlimit i tak wiecej niz ponad to nie podkrecisz bo sekcja zasilania na to nie pozwoli.
            Bez modowania zasilania wodowanie tej karty jest nieoplacalne jesli chodzi o OC.

            Skomentuj

        1. mesjan
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2014-10-31 10:52

          Dla mniejszego zużycia prądu zapłacił ~1500zł? Bardzo mądre, zapewne za 20-30 lat mu się zwróci.

          Skomentuj

  4. Franz
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-30 20:13

    W sumie z czego to wynika, że w różnych urządzeniach (karty grafiki, zasilacze, czy płyty główne) pojawiają sie takie piszczące cewki - czy to efekt kiepskiej jakości wykonania, zmiany technologii ich produkcji, czy jeszcze czegoś innego? Nie jestem elektronikiem, może mi ktos wyjaśni?

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-10-30 21:13

      praktycznie z wszystkiego po trochu.
      Glownie to jakosc wykonania choc nawet i w topowych sprzetach takie mankamenty sie zdarzaja.

      Czesto widuje takie cos w telewizorach - nawet w tych modelach z gornej poki zasilacz potrafi nieco piszczec/syczec.
      Niby to nie przeszkadza, ale nawet w trybie czuwania dzwiek jest slyszalny. Jak ktos ma taki TV w sypialni to w nocy moze byc to uciazliwe.

      Skomentuj

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 07:18

      Tak jak napisano w newsie zasilacz impulsowy na karcie pracuje ze zmienną częstotliwością i przy nie których jej wartościach wpada w rezonans z dławikami i wtedy one piszczą(drgają fizycznie).
      Ciężko będzie to obejść ze względu na ograniczoną ilość miejsca na karcie graficznej, przy coraz wyższym zapotrzebowaniu na moc.
      Być może zmiana specyfikacji zasilania i jakieś dodatkowe napięcie po złączu 6pin/8pin by pomogło ale to zajmie trochę czasu.
      Elektronika w dziedzinie elementów dyskretnych niestety nie idzie za bardzo do przodu.

      Skomentuj

      1. Franz
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-10-31 09:50

        Dzięki Wam obu za info.

        Skomentuj

      2. maker
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-10-31 11:56

        Jaki zasilacz impulsowy na karcie graficznej masz VRM które regulują przepływ prądu i napięcia...

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2014-10-31 12:14

          racja już go tam niema właśnie ze względu na brak miejsca.

          Skomentuj

  5. MiK86
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2014-10-30 20:25

    Fakk woda się już gotuje. Idę zalać herbatę.

    Skomentuj

  6. robgrab
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2014-10-30 20:25

    Czyli trzeba pamiętać, żeby nie grać w gry przy 500-5000fps i po problemie. Ja od dziś będę grywał tylko w 499fps.

    Skomentuj

  7. walker15130
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-30 20:25

    Odkrycie roku.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-30 21:18

      rozbierz zasilacz i porusz cewkami. Czasem nawet pojedynczy zwoj wystarczy by generowac taki wkurzajacy dzwiek.
      Bywa tak ze niektore taka urode maja jak sa mocno zylowane niektore linie (szczegolnie linia 12v)

      Skomentuj

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 07:22

      możesz spróbować przykleić cewki tym klejem silikonowym (na gorąco z pistoletu).

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-31 10:43

        mozesz uzyc tez wosku (kidys uzywalo sie wosku)

        Skomentuj

    3. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 22:20

      coś takiego

      http://mirex.pl/hylomar-plynna-uszczelka

      właściwie będzie lepsze od sztywnego silikonu (na gorąco).
      Ma konsystencje kisielu przed nałożeniem więc fajnie wypełnia wszystkie szczeliny i zastyga w miękką gumę absorbując wszelkie wibracje.

      Skomentuj

    4. markus15011
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-11-02 14:47

      albo wyłóż obudowę od środka wytłaczankami po jajkach i po problemie

      Skomentuj

  8. severian
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-30 20:34

    Mój TV Panasonic piszczy od ładnych paru lat,ostatnio jakby mniej.Miałem tani zasilacz i piszczał tak,że wytrzymać się nie dało.Myślę,że problem jest powszechny i ma coś wspólnego z cięciem kosztów gdzie się da ...

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 07:26

      nie do końca cięciem kosztów, elektronika dyskretna praktycznie nie robi już żadnego postępu w wzrasta pobór mocy i zmniejszą się ilość dostępnego miejsca, także producenci są w kropce.

      Skomentuj

  9. zerosouL
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2014-10-30 20:43

    Koles ma burdel w obudowie a zwraca uwage na pisk cewek slyszalny przy otwartej budzie z odleglosci 15 centymetrow... BTW kilka tych kart juz mi przeszlo przez rece od premiery i ani jedna nie generowala jakichkolwiek piskow wiec przestancie siac panike.

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2014-10-30 22:13

      Widocznie miałeś szczęście, bo opinie w sieci mówią co innego

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-30 22:35

        Moja tez nie piszczy wiec jestem kolejnym ktory ma szczescie ? :)
        A mam gigabyte G1

        Skomentuj

      2. zerosouL
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-30 23:40

        Baba na bazarze mowila, ze zna osobe ktora czytala w gazecie, ze ktos widzial w nocy kosmitow. Czy to znaczy, ze juz mamy inwazje obcych? Ile takich komentarzy jest na ile sprzedanych kart? Czemu nie jest dziwne, ze to negatywne opinie trafiaja zawsze do mediow i nagle wszyscy zaczynaja siac panike uwazajac, ze sa w zdecydowanej wiekszosci. Wiesz co by bylo gdyby kazdy zadowolony i pozbawiony tego problemu klient tez wrzucil swoja opinie na taki temat? Glowy by Ci implodowala.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-31 00:36

          tak samo bylo z wybuchającymi bateriami w S4 ;) i kilkoma zgietymi ajfonami.
          Nie ma znaczenia ze jest to 0,01% sprzedanych egzemplarzy. Wszyscy czytający takie informacje będą mieli tak wielkie szczescie ze znajda sie wsrod tej grupy.

          Skomentuj

  10. figer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-30 20:49

    Ja mam wypasiony zasilacz Be Quiet z piszczacymi cewkami.
    Jak napisalem do przedstawiciela na Polske, ze chce wymienic, to sposcil mnie na drzewo, bo gwarancja nie wystawiona na mnie.
    Wiec to moze byc przypadlosc nawet sprzetu "na bogato".

    Skomentuj

  11. Kisiel442
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2014-10-30 20:51

    Powinno być jeszcze:

    "Mnie to nie przeszkadza - głośniki zagłuszają."

    Skomentuj

  12. Alcedo1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-30 21:07

    Nie po to płaci się taki szmal za grafę żeby piszczały cewki. Ponadto jest taka reguła że lepiej nie kupować od razu nowości, trzeba chwilę poczekać czy nie ma jakiejś wady (logiczne rozumowanie). Takie wpadki niestety się zdarzają różnym firmom.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-30 21:20

      ale piszczenie cewek jest slyszalne naprawde przy 500fps
      przy normalnym uzytkowaniu w ogole nie wystepuje cos takiego dlatego tez wiekszosc ludzi nawet sobie tym glowy nie zawraca i nie jest to uznawane jako wada.

      nie ma to wplywu ani na zywotnosc ani na dzialanie.
      Wiaze sie to po prostu z ciagle rosnacymi taktowaniami na kartach jak przypuszczam.

      Skomentuj

      1. kosiarz007
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-31 00:20

        A gdzie można w ogóle uświadczyć 500 fpsów w górę? Jestem zielony w tym i naprawdę zdziwiły mnie te liczby, 5000fps?

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-31 00:37

          jak wylaczysz Vsync, to czasami w jakiejs grze np. w menu masz 200-500fps.
          Przy wlaczonym vsync lub gsync w ogole nie ma tego problemu.

          Przy wylaczonej synchronizacji wiele kart lekko piszczy lub syczy.

          Skomentuj

          1. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 07:28

            przy włączonej synchronizacji to możesz sobie podziwiać widoki w single player, a do multi to nawet nie podchodź.

            Skomentuj

          2. raffal81
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 08:06

            Ok to nawet jak wylaczysz VSYNC, to masz w takim COD, czy BF4 500fps ??? Wątpię ;)

            Skomentuj

          3. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 12:16

            mam w serious sam 3 na przykład 600fps bez problemu (na r9 270).
            W multi wyłącza się większość upiększaczy obrazu typu dym bo zasłaniają widok.

            Skomentuj

          4. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 12:27

            oj juz widze ze na sile szukasz i szukasz ;)
            no ale ok.
            po co grafa ma robic puste przebiegi i generowac az 600 fps.

            nie bez powodu jest cos takiego jak vsync i juz nie przesadzajmy z tym imput lagiem - wiekszy imput lag robi kiepawa myszka i kiepawy monitor a jak ktos mysli o PROFESJONALNYM graniu to i tak wybierze monitor 120hz czy gsync.
            Znam wielu bardz odobrych graczy ktorzy obchodza sie bez tych ficzerow.

            Skomentuj

          5. mjwhite
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2014-10-31 14:35

            sprawdzałem kilkukrotnie z vsync on i off i niestety widzę sporą różnicę.
            Za myszkę dałem 350zł więc ponad połowę ceny karty.
            Monitor oczywiście chętnie bym zmienił na 120Hz, jak podpowiedz jak to mogę ci podesłać zrzuty ekranu z gry.

            Skomentuj

          6. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 10:45

            to co lepszy jest shuttering albo brak synchronizacji ?

            ja podchodze do gry z vsync i nie czuje sie przez to gorzej.
            Jak by mi zalezalo na tym to bym zainwestowal w monitor z gsync

            poza tym w jakiej grze masz 300-500 fps podczas samej gry ?

            Skomentuj

          7. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 12:20

            jak wyżej, w multi gra się raczej bez wodotrysków bo to tylko przeszkadza, więc 500fps nie jest problemem do osiągnięcia.
            Vsync daje sporego input laga chociaż przy amatorskim graniu faktycznie może nie widać różnicy.
            PS. Gdybym był 10 lat młodszy to na pewno kupił bym monitor w gsync.

            Skomentuj

          8. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 12:24

            To mam dla Ciebie proste rozwiazanie - obniz zegary karty graficznej recznie do poziomu w ktorym uzyskasz 100fps.
            Nie dosc ze grafa chlodna to jeszcze zuzycie energii duzo mniejsze.
            Profesjonalnie z shutteringiem tez nie pograsz.

            Skomentuj

          9. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 14:33

            no nie bardzo, jak biegam po planszy i nie widzę przeciwnika to jest 500fps spokojnie, jak kilku wyskoczy i są wybuchy itp. to jest 100fps, ograniczanie karty nie bardzo się sprawdzi.

            Skomentuj

          10. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-31 14:33

            no nie bardzo, jak biegam po planszy i nie widzę przeciwnika to jest 500fps spokojnie, jak kilku wyskoczy i są wybuchy itp. to jest 100fps, ograniczanie karty nie bardzo się sprawdzi.

            Skomentuj

  13. Eltor
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-30 21:09

    W ankiecie brakuje odpowiedzi "Tak, ale na płycie głównej"

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-30 21:22

      Dodane ;)

      Skomentuj

  14. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-30 21:15

    Ciekawe, bo wiecej widzialem sytuacji w ktorych to po zmianie karty graficznej bardziej piszczy sekcja zasilania na plycie glownej a nie sama karta.
    Daje to wtedy zludzenia jakby karta piszczala.

    Testowalem to na swojej 680tce i przy roznych czestotliwosciach CPU i napiecia vcore pisk sie zmienia.
    A zawsze bylem przekonany ze to kwestia karty graficznej.

    Skomentuj

  15. x11pioro11x
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-10-30 21:16

    Tak to jest jak się wypuszcza na rynek jakieś gówno bez testów kilkumiesięcznych, niestety teraz ze wszystkim tak powoli jest, że nie testują i wypuszczają, wszystko nakręcane na kasę wiele szanujących się firm nie wypuści czegoś bez kilkumiesięcznych testów, ale dziedzina kart graficznych, które wychodzą co kilka dni nowe ma gdzieś testy i wypuszcza babole...brak szacunku do klienta tylko tyle...

    Skomentuj

    1. walker15130
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2014-10-30 21:39

      Artykuł jak widać nieźle robi wodę z mózgu.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-30 22:33

      ehem. Juz widze jak gigabyte dostaje mozliwosc wypuszczenia nowej karty na nowym gpu i robi kilkumiesieczne testy zanim ja wypusci.

      Tu nawet nie trzeba wielomiesiecznych testow - tu trzeba ciac koszta, a wiec zakupic tansze elementy itp.

      Porownaj sobie jakosc wykonania kart gamingowych i profesjonalnych (chocby gtx vs quadro czy tesla itp).
      W profesjonalnych sekcja zasilania jest o wiele lepiej przemyslana i tam piszczenie sie nie pojawia.

      Skomentuj

  16. TruGeek
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-10-30 21:21

    Ogolnie jakoś Nvidii karty piszczą mój poprzedni 660ti też tak piszczał aż w końcu tak po 2/3 miesiącach przestał .

    Skomentuj

  17. kropak
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-10-30 21:22

    Ha :D jak się cieszę, że zrezygnowałem zakupu. Poczekamy na poprawioną wersję :)

    Skomentuj

  18. Centik
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2014-10-30 21:29

    Miałem takie piszczenie cewek w HD7770 i karta po 2 latach padła i teraz jest na gwarancji. Piszczenie cewek to znak że producent chce żeby karta zbyt długo nie podziałała. Jak coś piszczy wibruje itd. to znak że za niedługo coś pęknie (lut) przetrze się (izolacja w cewkach) i padnie. Tylko patrzeć jak karty zaczną padać.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-30 22:39

      Nie ma co siac paniki.

      Nie slyszalem jeszcze o przypadku w ktorym grafa padla z powodu uszkodzonej cewki, szybciej padaja tranzystory lub kondensatory w sekcji zasilania.

      Skomentuj

  19. maybach
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-10-30 21:40

    Ja tam kupuję tylko sprawdzone, używane karty w dobrych cenach i od zaufanych sprzedawców i prawdę mówiąc problem z cewkami nigdy nie miałem. :)

    Skomentuj

    1. Marcin Jaskólski
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 09:34

      To się zdarza nawet w topowych modelach. Wkurzające, zwłaszcza jak wydajesz niemałą kwotę

      Skomentuj

  20. Dan2510
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2014-10-30 22:06

    Na starość można też mieć z tym problem.
    ;)

    Skomentuj

  21. customrodder
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-30 23:16

    Hahahaha

    Skomentuj

  22. quadroxxl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-30 23:39

    Mam MSI Gaming i cewki jak na razie nie piszczą,moi znajomi mają galxy,zotaca,msi i jeden Evga i też nie uświadczyli tej przypadłości

    Skomentuj

  23. arcadios
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-31 00:15

    Trzeba kupować sprawdzony sprzęt, sprawdzonych marek a nie tani chiński szmelc! Jam mam zasilacz Made In Germany 2007 roku i działa do dzisiaj i żadnych pisków cewek nie ma!

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 00:27

      a jaka masz karte graficzna ? made in germany ?

      Skomentuj

  24. quadroxxl
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2014-10-31 01:31

    I huuuu jakies fatum w dup... jeban... ledwo napisałem i prosze,piszcza jak karta obciążona 90%.Wiedziałem żeby nie pisać i masz,6 tygodni spokój i zaczeło się

    Skomentuj

  25. dysan112
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-10-31 07:58

    Artykuł napisany byle jak. To że coś pierdzi nie musi być winą cewki.
    Rezonans który słyszymy powstaje gdy sprzężenie w obwodzie RLC. A ściślej mówiąc miedzy kondensatorem a cewką.

    Gdy zawada (impedancja) jest mała a częstotliwość fazowa, napięcie, prąd będą w sobie w fazie następuje rezonans.

    Co do powoduje dla naszej karty prócz tego słynnego pierdzenia. Powoduje że prąd na odcinku kondensator lub dioda pojemnościowa a cewka osiąga bardzo duże wartości. I to jest najgorsze, bardzo dużo jest reklamacji z tego powodu.

    Dlaczego wynika to z tego pow 500 klatek na sekundę tak się dzieje. Wynika to z tego grafika naturalnie ustawia maksymalne taktowanie (gra) ale sama gra jest prosta graficznie wiec sam GPU nie wiele się męczy a tym samym niewiele się grzeje a tym samym ma małą rezystancje wewnętrzną a zasilanie idzie jak przy pełnym obciążeniu dalej można się domyśleć co się dzieje.

    To nienaturalny stan dla samej grafiki, dlatego producenci w sterownikach dają blokadę.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 10:38

      Wiekszosc cewek i tak jest zalewana w obudowie, czasem potrafi brzeczec jakas cewka faktycznie (luzne uzwojenie lub styka sie z czescia obudowy) ale jest to malo kiedy slyszalne (bywa ze slychac glownie w zasilaczach).

      Bardz oslusznie opisujesz to zjawisko, tak jak wyzej wspominalem (bez zaglebiania sie w temat) jest to zwiazane z coraz to wyzszymi czestotliwosciami.

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-31 14:48

        Wyższa częstotliwość modulowania zazwyczaj właśnie przeciwdziała zjawisku piszczenia.
        Problemem jest to że VRM działa ze zmienną częstotliwością modulowania i czasami trafi w częstotliwość drgań własnych cewek i zaczynają piszczeć.

        Skomentuj

    2. maker
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 12:37

      Jakbyś poczytał jak działa VRM DC/DC to byś takich pierdół nie pisał. GPU są tak zaprojektowane aby pobierać tyle prądu i napięcia ile w danej chwili potrzebują. Ogranuczenie ilości klatek to vsync i nie ma nic wspólnego z problemem który tutaj opisujesz... Problemem są cewki albo słaby PSU wprowadzający dodatkowe zakłócenia w obwodzie. Cewka jest jedynym elementem który będzie wydawał dźwięki z uwagi na swoją budowę i wysoką częstotliwość z jaką operują przy dużym obciążeniu.

      Skomentuj

      1. dysan112
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-31 21:38

        Zjawisko pierdzenia czy to cewek czy elektroniki czy nawet kondensatorów jest powszechne. A i tak uważam że kiedyś było jeszcze gorzej.
        Zasilacz komputerowy może pierdzieć z powodu PFC ale i obciążenia. Pierdzą choć trzeba dokładnie usłyszeć też same procesory (bardziej jak syczenie) zwłaszcza jak się podkręca.

        Generalnie to jest strata energii tyle że w postaci dźwięku.

        Najbardziej efektywne pierdzenie można zobaczyć w nocy na liniach wysokiego napięcia pow 110kV napięcia przemiennego, na izolatorach można zobaczyć gdzie jest mocowana linka aluminiowo-stalowa.
        Tak pierdzi to że słychać bez problemu z odległości 100-200m ale najlepszy jest jest efekt wyładowań (widoczny jest niebieska poświata na przewodzie)

        Skomentuj

  26. shamoth
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-31 09:17

    Dokładnie, poprawić cewkę żeby uzwojenie było odseparowane i zalać klejem na ciepło lub gęstą masą sylikonową. Jeszcze się nie spotkałem z sytuacja żeby nie pomogło.

    Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-31 10:41

        i tak tego nie zrobisz bo jesli to brzeczy wewnatrz cewka to i tak jest ona w obudowie. Niekoniecznie ten dzwiek musi wydobywac sie z samego uzwojenia cewki (na ogol wlasnie tak nie jest).

        Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-10-31 10:33

      woskiem

      Skomentuj

      1. R2rrO
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-31 10:52

        Woskiem zalewano w czasach, gdy o kleju na gorąco z pistoletu nawet nikt nie marzył ;)
        Osobiście nie polecam kleju na gorąco jak i zwykłych silikonów - zdecydowanie lepszy ze względu na konsystencje, jest silikon wysokotemperaturowy lub jakiś uszczelniacz na bazie kauczuku o obojętnym odczynie.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-31 12:18

          jak chodzilem do szkoly to wlasnie robilismy to woskiem bo wtedy dobry sylikon byl w cenie :D
          W sumie skuteczny za gierka skuteczny i teraz ;)

          Skomentuj

  27. krzysiek_mil
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-31 09:40

    Miałem ten problem z radeonem 7970 GHz. Denerwowało mnie to. Skoro tutaj mamy "wysyp" piszczących kart, to uważam, że powinno się zapewnić konsumentom możliwość ich zwrotu lub wymiany na egzemplarze wolne od wad.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 10:33

      to nie jest wysyp.
      Pewnie jest to 0,01% wszystkich sprzedanych bo nie widze masowego ruszenia w tym temacie

      Skomentuj

  28. kola01
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-31 11:00

    Często składam komputery i osobiście wiele testuję (taka praca i hobby). Prawie każda karta graficzna 3D piszczy. Te obecnie produkowane też. Im mocniejsza tym jest gorzej.
    Jeżeli ktoś tego nie słyszy to:
    - ma ogólnie głośny komputer, który zagłusza piszczenie
    - jest niewrażliwy na te częstotliwości (niektórzy po prostu tego nie słyszą).
    - nie natrafili na moment piszczenia (nie zawsze się pojawia, np na pulpicie najczęściej go nie slychać)

    Istotne jest to, że jak już ktoś słusznie zauważył, grafiki piszczą w określonych sytuacjach, najczęściej w trybie 3D gdy wyświetlana jest duża ilość klatek. Wystarczy zapuścić sobie "test wydajności systemu Windows 7 (nie wiem jak w 8)" i poczekać na moment gdy testowana jest grafika albo zainstalować i uruchomić PassMark PerformanceTest 8.0. Sam byłem świadkiem kolegów którzy mówili "moja w ogóle nie piszczy". Zapuściłem im ww. testy, dodatkowo zdjąłem boczek od kompa i jak usłyszeli przeraźliwe dźwięki, których modulacja w dodatku się dynamicznie zmieniała to momentalnie zmienili zdanie i oprócz pisków słyszałem tylko serią przekleństw z ich strony na producentów, którzy wypuszczają takie badziewie ze swoich fabryk.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-31 12:21

      karty low endowe nie piszcza ;) szczegolnie te pozbawione zewnetrznego zasilania 12v
      Ogolnie ma na to wplyw zasilanie i wysoka czestotliwosc pracy, ktora podbija zegary wlasnie w 3D .

      Skomentuj

      1. bakczysaraj
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-31 13:55

        mój pasywny 8600gt Gigabyte'a piszczał najgłośniej z wszystkich kart jakie kiedykolwiek miałem

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-31 14:49

          to dlatego że był pasywny, to taka zmyłka :)

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-11-02 12:55

          no to mnie zaskoczyles, bo ja piszczenie zauwazylem dopiero przy kartach nieco mocniejszych typu GTX280 i wyzej :)

          Skomentuj

  29. Ryuhoshi
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-31 11:18

    W 770 i 780 było to samo. To chyba jakaś klątwa Geforców :P

    Skomentuj

  30. robertgr1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-31 13:24

    Wygląda na to że karta wcale nie jest cicha skoro piszczą cewki ,niestety mój brat też dostał gtxa 970 z piszczącymi cewkami karta jest od msi dlam mnie nie było by to aż tak uciążliwe ale wiele osób pozamieniało radeony r9 290 i 290x na gtxy 970 głównie ze względu na cisze jaką miały oferować gtxy 970 , można się wkurzyć

    Skomentuj

  31. czui159
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-31 15:43

    mój radek r9 290 oc 1190/1565 w Civ 5 1920x1080 MSAA x24 i AF x16 w menu bez Vsync'a generująć 1800fps też piszczy ale po włączeniu Vsynca problem od razu znika ;)

    Skomentuj

  32. Silver
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-31 17:22

    Cewki? Ja tam widzę tylko dławiki. Prawdopodobnie źle dobrane parametry, przez co dochodzi do rezonansu LC.

    Skomentuj

  33. slawekgem
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-31 17:35

    Ja miałem GTX 970 od Palita , wersja Jetstream i piszczała ale nie aż tak. Teraz po 2 dniach od zakupu wymieniłem na MSI GTX 970 i jak na razie jest ok tylko dziś coś tam cichutko przy Titanfallu popiszczało.
    Co najlepsze wszystkie karty bez wyjątku (nawet radeon hd7870) piszczą u mnie jak się włącza fifę. Przestaje piszczeć jak się chodzi po menu.

    Skomentuj

  34. pawsal1984
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-31 18:27

    O wiele głośniej piszczała moja gtx280 niedługo po zakupie. Za każdym razem gdy włączałem wymagającą grę, zaczynała piszczeć niesamowicie. Jednak z czasem piszczenie ustało (może karta się dotarła, a może któraś z aktualizacji sterów pomogła). Tak czy siak dzisiaj ta karta w ogóle nie piszczy.

    Skomentuj

  35. theBeoWulfIV
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-31 21:45

    Piszczy jak mały Alien :D

    Skomentuj

  36. FoxHound
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-11-01 03:07

    Nie we wszystkich grach piszczy, u mnie piszczy tylko w pCars ale nie jest to uciazliwe GIGABYTE 980. BF, Metro, Shadow of Mordor chodzi normalnie - cisza jak makiem zasial..

    Skomentuj

  37. Tonykx
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-11-01 08:40

    U mnie piszczał Asus R9 280x w Wiedźminie 2 gdy po wyłączeniu synch. pionowej w menu było około 3000 fps:DD

    Skomentuj

    1. R2rrO
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-11-02 11:01

      A widziałeś gdzieś fabryczną 970 ? Bo ja jeszcze nie nie, a chętnie bym zakupił...

      Skomentuj

  38. lesiux
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-11-02 13:34

    Mój HD7950 też piszczy, ale zdążyłem się już do tego przyzwyczaić.

    Skomentuj

  39. stalkerpl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-11-02 15:27