Na topie

Nvidia dominuje w sprzedaży kart graficznych w Polsce - które modele są najpopularniejsze?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Najnowsze statystyki sprzedaży kart graficznych AMD Radeon i Nvidia GeForce. Jak wygląda podział rynku w Polsce?

  • Nvidia dominuje w sprzedaży kart graficznych w Polsce - które modele są najpopularniejsze?
A A

Wczoraj pisaliśmy o statystykach sprzedaży procesorów w naszym kraju. Dzisiaj mamy dla Was informacje o sprzedaży kart graficznych. Kto prowadzi na naszym rynku? Jaki model jest najpopularniejszy? Wszystkiego dowiecie się z naszego newsa.

Podobnie jak w przypadku statystyk sprzedaży kart graficznych, dane o kartach graficznych pochodzą ze krajowego sklepu internetowego i pokazują sprzedaż w ciągu ostatnich 91 dni. Całość zebrał do kupy użytkownik serwisu Reddit o nicku Dawid95.

AMD vs Nvidia - sprzedaż kart graficznych Morele.net

Podział rynku kart graficznych właściwie był łatwy do przewidzenia, ale nie spodziewaliśmy się aż takiej różnicy – Nvidia obejmuje aż 89% rynku, natomiast AMD zaledwie 11%.

Trzeba przyznać, że udział kart graficznych AMD jest naprawdę skromny. Dobrze obrazuje to porównanie, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy sprzedało więcej kart GeForce GTX 1050 2GB niż wszystkich modeli od AMD razem wziętych (!).

AMD vs Nvidia - sprzedaż kart graficznych Morele.net

No właśnie, a które karty graficzne są u nas najpopularniejsze? Prowadzi GeForce GTX 1050 Ti 4GB, ale bardzo dobrą sprzedaż notują też modele GeForce GTX 1060 6 GB, GeForce GTX 1050 2 GB i GeForce GTX 1060 3 GB. Dalej plasują się topowe modele GeForce GTX 1080 i GeForce GT 1080 Ti. Dopiero za nimi pierwsza karta AMD – model Radeon RX 580 8 GB.

Najmniejszą popularnością cieszą się konstrukcje ze starszych serii oraz modele z segmentu profesjonalnego. Co ciekawe, statystyki pokazują również słabą sprzedaż kart Radeon RX Vega 56 i RX Vega 64 (tutaj jednak może ona również wynikać ze słabej dostępności).

Czy w najbliższym czasie coś się zmieni? Ostatnio zauważyliśmy znaczny spadek cen kart graficznych, co może poskutkować wzrostem sprzedaży wśród graczy. Nowych generacji jeszcze nie widać na horyzoncie, więc klienci będą musieli zadowolić się modelami z generacji Nvidia Pascal oraz AMD Polaris i Vega.

Źródło: Reddit @ Dawid95

Odsłon: 8050 Skomentuj newsa
Komentarze

32

Udostępnij
  1. putout
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-04-20 13:55

    nic dziwnego skoro wciąż bardzo trudno jest kupić Radeona w sensownych cenach. gdyby ceny były takie jak przed boomem na ethereum to może byłoby 20-80 albo anwet 30-70,

    Skomentuj

  2. radier
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-04-20 13:59

    AMD pokpiło sprawę. Nowych produktów na horyzoncie nie widać, a jeśli się pojawią to nVidia ich skontruje błyskawicznie.

    Nie maja szans na pozostanie w rynku dGPU. Będą klepali rozwiązania dla APU, konsol etc.

    Skomentuj Historia edycji

  3. LukisK
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2018-04-20 14:57

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    To tylko pokazuje jak polski użytkownik jest naiwny i daje się nabrać na reklamy, bo w cenie takiego 1050Ti na pewno można kupić wydajniejszego Radeona. Nie mówię o topowych konstrukcjach nVidia 1070-1080 ale zamiast takiego 1050 czy 1060 wybrałbym Radeona.

    Skomentuj

    1. raffal81
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2018-04-20 15:12

      Pozwól innym być szczęśliwym, a Ty sobie możesz kupić radeona ;]

      Bo w Twoim rozumowaniu, jak ktoś kupuje inaczej jak Ty, to od razu naiwny.

      Skomentuj Historia edycji

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        -12    

        Opublikowano: 2018-04-20 16:31

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        A.
        GTX1050Ti od 700zł
        RX 560 od 540zł
        Więc co Ty porównujesz?

        B.
        Chciałeś powiedzieć "szybszy", bo "lepszy" jest niedopuszczalnym uproszczeniem. RX obsługuje FreeSync, Chill, ACE i kilka pomniejszych funkcji których brak w GTX-ie.

        Skomentuj

          1. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2018-04-21 11:55

            Podałem wynik z Ceneo, czyli z wielu sklepów. Różnica wynosi 160zł.

            Skomentuj

        1. Yaceek
          Oceń komentarz:

          8    

          Opublikowano: 2018-04-20 17:30

          Kogo obchodzi FreeSync i inne twoje "ficzery future proof AMD Gejmink Evolved" jeżeli w 560 masz ~30% mniej fps niż w 1050ti? I to średnio 30%.

          Skomentuj

          1. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -5    

            Opublikowano: 2018-04-21 12:08

            8 miliardów ludzi na świecie. A ograniczeni umysłowo napinacze mają problem żeby pojąć podstawową rzecz: "ktoś może mieć inne potrzeby i gust niż ja".

            1. Ceneo, najniższe ceny:
            GTX 1050Ti - 740zł
            GTX1050 - 535zł
            RX560 - 540zł

            200zł różnicy pomiędzy RX560 a GTX1050Ti

            2. Od miesiąca używam FreeSync i (podobnie jak G-Sync) jest super sprawą bo spadki FPS poniżej natywnej odświeżania monitora są niemal niezauważalne. Obraz stabilny jak skała, animacja płynna, bez rozrywania klatek (no sync), przycięć (v-sync) czy lag-a (v-sync). Miód, nie wyobrażam sobie grania bez FreeSync (G-sync) bo bez takiej synchronizacji, po prostu marnuje się pracę GPU.

            Skomentuj

          2. Yaceek
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2018-04-21 12:50

            Radeon RX 560 cards start in the $115 range for 2GB of GDDR5 and $130 for 4GB models.
            NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti – Official Price of $139 US, October 25th Launch
            ~40zł za ~30% wydajności RX 560? Dla mnie to no brainer. Mowa oczywiście 4GB vs 4GB.

            Skomentuj

          3. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2018-04-21 13:48

            Szczerze?
            Po co Ci 4GB VRAM w karcie półki "średniej-niższej" 0_o?

            Przez rok używałem znacznie mocniejszego 1060/3GB i w 1080p@High/Ultra mało kiedy zbliżałem się do pełnego wykorzystania 3GB VRAM.
            Obecnie używam R9 290 4GB i te 4GB spokojnie wystarczają do 1440p/75Hz (+FS).

            1050Ti to nie jest karta do detali Ultra a tym bardziej rozdzielczości wyższych niż FullHD, GTX1050/RX560 - tym bardziej.

            Skomentuj

          4. Yaceek
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-04-21 14:08

            Widzę masz zerowe pojęcie jak spisuje się karta graficzna z 2GB vramu na pokładzie w dzisiejszych grach. Jeżeli chcesz grać z rozmazaną papką na ekranie zamiast krystalicznie czystych tekstur - proszę bardzo. Wiem (z własnego doświadczenia), że nawet posiadając moc przerobową zwykłego PS4 (w tym przypadku R9 270x 2GB) nie jestem w stanie ustawić tekstur na "high" ani czasem nawet medium, bo najzwyczajniej w świecie brakuje na to miejsca w karcie. Częste zrywki mimo widocznych 40-50fps w na przykład Final Fantasy XV to standard. Na kartach z 4GB pamięci takie rzeczy nie mają miejsca. Mając 4GB wersje 1050ti jesteś w stanie w tej grze ustawić tekstury na "high" razem innymi efektami cieszącymi oko. W wersji 2GB możesz co najwyżej zazdrościć innym.

            Skomentuj

          5. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2018-04-21 14:17

            1. Pomiędzy 1060/3 a R9 290/4 przez kilka miesięcy miałem GTX770/2 i pamiętam jak się spisuje karta 2GB w 1080p.

            2. FFXV to skrajny przykład bo gra ma ogromne wymagania, niewspółmierne do oprawy.

            3."W wersji 2GB możesz co najwyżej zazdrościć innym" - prawisz jak zakompleksiony 12 latek. Ja się cieszę z tego co mam zamiast patrzeć na innych.

            Skomentuj

          6. andreasaa
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-21 15:54

            Ogólnie skłaniam się za stwierdzeniem, że karty Nvidia są jednak troszkę lepsze od kart AMD
            (sam jestem posiadaczem GTX 1070).
            Ale nie oznacza to, że produkty od AMD są do niczego.
            Ja osobiście mam problem z inną sprawą.
            Karty AMD posiadają tzw. funkcję FreeSync a Nvidia G-Sync.
            Interesujące jest w tym to, że monitory z obsługą FreeSync są o ok. 500 zł tańsze od modeli z G-Sync.
            Jest to dla mnie tym bardziej dziwne, bo sprzedaż kart ze stajni zielonych jest tak dużo wyższa od czerwonych ?!.
            Jest to niesamowicie dziwna polityka, bo to chodzi tylko o moduł do obsługi G-Sync który to kosztuje ok. 100$ za który to muszą firmy produkujące monitory zapłacić zielonym !!.
            Jestem na etapie wymiany monitora i ten fakt strasznie mnie denerwuje.
            Konkurencja zaoferowała swój system FreeSync za darmo poprzez to monitory zaopatrzone w tę funkcję są dużo tańsze.
            Gdybym wcześniej wiedział, że tak olewatorsko Nvidia podchodzi do swoich klientów, to kupił bym dwie wydajne karty AMD i nie miał bym problemów z wyborem monitora.

            Skomentuj Historia edycji

          7. Po1nter
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-04-21 17:30

            Płacisz za technologie FreeSync niema podejścia do G-Sync.

            Skomentuj

          8. kitamo
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-04-21 16:36

            @eternal1 sam się zaorałes.
            Po co porównujesz kartę z 2GB vram do karty z 4GB vram?
            Przestan już tworzyć te legendy o opłacalności RX560.

            https://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_1050_ti_vs_radeon_rx_560_4_gb_test_kart_graficznych?page=0,29

            bardzo trafne podsumowanie.
            Z RX5602GB vram wygrywa z luzem nawet GTX1050

            https://www.purepc.pl/karty_graficzne/radeon_rx_560_vs_geforce_gtx_1050_test_kart_graficznych?page=0,29

            tyle w temacie. Skoncz pisać bajki albo wydaj jakąs książkę dla dzieci jak już musisz


            Skomentuj

          9. Yaceek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-21 20:41

            Co jak co, ale Radeony znacznie wolniej się starzeją. Wziąć pod lupę króla wydajności 780ti z tamtych lat i porównać go z jego konkurentem w grach z 2017/18 i wychodzą rzeczy wręcz niemożliwe.

            Skomentuj

          10. kitamo
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-04-21 23:16

            @yaceek co Ty znow za baśnie tworzysz :D

            Skomentuj

          11. Yaceek
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-22 10:58

            https://www.youtube.com/watch?v=6eNVv2yhDVE - GTX 780
            https://www.youtube.com/watch?v=BbDrICp5gsM - test najnowszego Far Cry, również na starszym sprzęcie.

            Skomentuj

    2. WhiteDrag0n
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-20 16:19

      To ty chyba cen Radeonów nie widziałeś. xD

      Skomentuj

    3. ivanos
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-04-20 16:22

      Nie naiwny tylko zorientowany poza tym nie wiem o jakim wydajniejszym radełonie mówisz porównując go cenowo do GTX 1050ti ? Zapewne chodziło o odrzutowego radełona poprzedniej generacji >>>

      https://www.youtube.com/watch?v=u5YJsMaT_AE

      Skomentuj

    4. Raider0001
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-04-20 20:27

      Tu nie chodzi o naiwność... przewaga nvidii to problem wielu serii grafik wstecz i bardziej chodziło o wymówki niż jakieś różnice wydajności, a to sterownik brzydki a to prądu je a to odgrzany kotlet i tak dalej i tym podobne duperelki, wiele lat minęło i nie dziwota że AMD nie inwestuje jakoś super dynamicznie w ten dział i jeszcze to zdziwienie że dalej "odgrzewają" a co mają robić jak wydajność nie miała wpływu na zakup tylko jakieś przekonania?
      I jesteśmy teraz i tutaj gdzie GTX 1060 to o wiele gorszy wybór z uwagi na koszt zakupu monitora z g-sync niż RX 580 z freesync, ja już widziałem obie technologie na oczy i zakupiłem freesync bo niebo a ziemia jak się to zgasi i jaki mamy wynik ? nvidia nadal na topie !?!?
      wszyscy posiadacze 1060 tacy biedni ze nie stać na 1080TI ale o dziwo stać wywalić 200$ na moduł g-sync ? chodziło im w ogóle o płynność przy zakupie 1060 ?bo jakoś nie wierze że już każdy ma monitor... nie zapomnijcie doliczyć poboru prądu g-syncka bo ponoć ssie więcej niż normalny kontroler

      Skomentuj Historia edycji

      1. Yaceek
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-04-20 21:12

        Ty myślisz, że ludzie, których stać jedynie na GTX 1050ti/1060 mają monitory z Gsynciem i że w ogóle ich to obchodzi? Ludzie wchodzą na stronkę, patrzą na benchmark i widzą, że po raz kolejny RX580 odstaje od 1060. Nie obchodzi ich to, że gra "nie jest zoptymalizowana 2k18" i że używa "Nvidia the way it's Meant to be played". ich obchodzi jedynie to, że nie dostaną sterowników day1 i to, ile na wykresie widać fps. Większość graczy nie patrzy nawet na pobór prądu, a to byłby kolejny gwóźdź. Nie mówię, że w każdym wypadku tak jest. Na przykład RX 570 to naprawdę dobra karta, bo za "180$" ze świecą było szukać takiej wydajności u zielonych. Dodatkowo porównując do 3GB wersji 1060, dostajemy ten 1GB vramu więcej. Nawet 580 w porównaniu do 1060 6GB nie jest taka zła (jeżeli spojrzymy przez pryzmat CENY). Niestety kart tych NIE DOSTANIESZ NIGDZIE za rozsądne pieniądze.
        Taka rzeczywistość istnieje już odkąd pamiętam. Widziałeś Physx w Borderlands 2? HBAO+ początkowe? Shadowplaya? Wsparcie dla sterowników? Hairworksy, VXAO, Shadowlibsy i inne badziewia może i są "wymyślate", ale jednak jest to dodatek do gry zarezerowany wyłącznie dla zielonych. Co ma AMD? Mantle. Tzn mial Mantle. AMD Gejmink Evolved w Cywilizacjach. Nawet nie wiem co on tak naprawdę daje (LOL) i... to tyle? Aaaa no i jeszcze TressFX na Larze. TressFX był całkiem spoko w jedynce. W dwójce natomiast jakimś dziwnym trafem włosy wyglądają jeszcze lepiej, a korzystają z "PureHair". Także ten... ficzerów to tu za wiele jednak nie masz.
        Wiesz co jest jednak najlepsze? Korzystam z Radeona. Tak jest. Osoba, która napisała powyższe to przykład z życia wzięty. Kolejna karta będzie z obozu zielonych.

        Skomentuj Historia edycji

        1. Raider0001
          Oceń komentarz:

          -4    

          Opublikowano: 2018-04-20 22:07

          oj już nie wymyślaj pierdółek bo to nadal duperelki w porównaniu adaptive sync, który działa zawsze i wszędzie, boost wydajności na skale porządnego kopa jaki daje przeskok na nową kartę graficzną
          sterowniki day1 AMD już ma
          shadowplay już ma

          "Niestety kart tych NIE DOSTANIESZ NIGDZIE za rozsądne pieniądze"

          w tym akurat 1 momencie rynek jest już całkiem nasycony, RX580 można było dostać w grudniu 2017, już nie mówiąc o RX 480, był dostępny bardzo długo przed boomem na koparki i jest to nadal lepsza opcja niż gtx 1060 jeśli mamy patrzyć na stricte płynność animacji z nowym monitorem

          Skomentuj Historia edycji

          1. Silverstar
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-22 15:45

            @Finear
            Bzdury klepiesz.
            1060 nie jest wydajniejszą kartą i nigdy nie był. Sprzedaje się dobrze dlatego, że jest po prostu dostępna, czego często nie można powiedzieć o Radeonach które nie dość, że są słabiej dostępne to jeszcze w dużej mierze są wykupywane jeszcze zanim trafią do sklepów...AMD też wspiera swoje technologie monitorowe które działają całkiem przyzwoicie.
            Ogólnie co do technologi to w grach rozwiązania Nvidi są do dupy i nie działają poprawnie nawet na najwydajniejszych kartach NV powodując drastyczne spadki wydajności. Tym czasem technologie w grach od AMD działają bez najmniejszych problemów na każdej karcie AMD i całkiem przyzwoicie nawet na kartach NV. Tak więc o czym Ty tu pitolisz.
            Radeony często są kartami o większej mocy obliczeniowej niż odpowiedniki NV niestety nie za bardzo przekłada się to na wydajność w grach. Z drugiej strony należy pamiętać, że karta graficzna nie służy tylko dzieciakom od rana do wieczora siedzącym przed komputerem i grającym w gry.
            1060 vs Rx 480-580. Moim zdaniem bardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest ta druga...Ogólna wydajność w grach taka sama a mamy szerszą magistralę pamięci a samej pamięci o 2GB więcej co z pewnością przyda się w przyszłości.

            Skomentuj

          2. Puti78
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-21 10:31

            Ja kupiłem nową 1060 6GB MSI Armor za UWAGA 1060 zeta, oczywiście było to przed boomem koparkowym, ale cena i tak niespotykana.

            Skomentuj

          3. kopczenko
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-22 09:07

            Ja msi 1060 + za 1300, zastanawialem sie nad sprzedaża w trakcie boomu bo uzywki takie stały nawet po 1800... patologia

            Skomentuj

  4. Raider0001
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-20 20:30

    dubel

    Skomentuj Historia edycji

  5. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-04-21 18:52

    To normalne ,że NVIDIA dominuje patrząc na obecną sytuację w grach.NAVI dalej będzie w GCN więc cudów się nie spodziewam ale właśnie atutem nowego wcielenia GCN będzie nie dowalanie kolejnych jednostek obliczeniowych a tworzenie ostatniej karty opartej na tym rozwiązaniu o możliwość skalowania czyli łączenia ze sobą wielu małych chipów.Jeżeli AMD nie miałoby takiego czegoś w zanadrzu to mogłoby sobie całkowicie odpuścić rynek High End i Mid End bo NVIDIA totalnie by nie miała konkurencji.Jednak AMD już architekturą ZEN udowodnił jaka przyszłość czeka ich GPU ,które w monolitach doznali całkowitej porażki a kluczem do sukcesu będzie modularne GPU.Tylko ile AMD będzie mogło ich połączyć na jednym podłożu to się przekonamy już za rok czasu i wiadomo przecieków na ten temat będzie co raz więcej.

    Skomentuj

  6. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-21 20:00

    I gdzie sa teraz Ci którzy niedawno mnie przekonywali ze Nvidia w naszym kraju idzie w odstawkę a ludzie kupują AMD bo lepsze i tansze. No gdzie oni są ja się pytam.

    Skomentuj

  7. Fiona
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-04-22 06:34

    Wy coś macie w głowach ?

    Niech tylko jedna firma upadnie, albo zostanie daleko w tyle, to ceny kart tak podskoczą że wszyscy nagle zaczną skomleć jak im źle....

    Konkurencja i tak już obecnie jest bardziej udawana, niż rzeczywista....

    Skomentuj

  8. Fiona
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-04-22 06:34

    Wy coś macie w głowach ?

    Niech tylko jedna firma upadnie, albo zostanie daleko w tyle, to ceny kart tak podskoczą że wszyscy nagle zaczną skomleć jak im źle....

    Konkurencja i tak już obecnie jest bardziej udawana, niż rzeczywista....

    Skomentuj

  9. boobie
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-22 22:51

    Niezłe młoty wybierają te karty ... Przecież Radek VEGA 56 gromi GTX 1070 i 1070TI w każdej grze, gdzieś mniej więcej o 30 - 40 %. W dodatku niedługo większość gier będzie leciało na Vulkanie (ewentualnie Dx12) co spotęguje przewagę. Poza tym jak AMD usprawni sterowniki to będzie jeszcze z 10% przewagi na GeŁajnem. Niestety lewactwo POlskie nie myśli, to też kupuję ten badziew.