Na topie

Październikowa aktualizacja Windows 10 - jak zainstalować i dlaczego warto? [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Tematyka: Na Topie Windows 10 Producenci: Microsoft

Październikowa aktualizacja Windows 10 (1809) jest już dostępna do pobrania. Przyglądamy się temu, jakie są najciekawsze nowości i zmiany oraz podpowiadamy, jak zaktualizować Windows 10 ręcznie.

 • Październikowa aktualizacja Windows 10 - jak zainstalować i dlaczego warto? [AKT.]
A A

Aktualizacja, 13 listopada 2018: Microsoft zapewnia, że po tygodniach intensywnych prac i testów uporał się z problemami (które zakończyły się szybkim wycofaniem pierwszej wersji z początku ubiegłego miesiąca) i ponownie, już w listopadzie, udostępniona została październikowa aktualizacja Windows 10, czyli 1809.

W oryginalnym newsie (oprócz kompletu podstawowych szczegółów) odnajdziecie informację na temat tego, jak wymusić pobieranie tej aktualizacji, ale być może powinniście wziąć pod uwagę zalecenie Microsoftu, by po prostu poczekać aż zostanie ona zainstalowana automatycznie. Jeśli nie chcecie czekać, koniecznie zróbcie wcześniej kopię zapasową (zresztą zawsze warto ją mieć). 

Aktualizacja do wersji 1809 została równocześnie udostępniona użytkownikom Windows 10 i Windows Server. Miejmy nadzieję, że tym razem rzeczywiście wszystko przebiegnie prawidłowo.

 

News, 3 października 2018: Działający na przeszło 700 milionach urządzeń system Windows 10 doczekał się już kolejnego dużego zestawu nowości i zmian. Październikowa aktualizacja może już być pobrana przez użytkowników – jak to zrobić i dlaczego warto?

Październikowa aktualizacja Windows 10 już jest

Zacznijmy od tego, że można spotkać się z kilkoma nazwami tej aktualizacji:

 • Październikowa aktualizacja Windows 10, 
 • Windows 10 October 2018 Update, 
 • Redstone 5
 • oraz Windows 10 1809.

Gdy jej odpowiedni wariant będzie dla was gotowy, system sam poinformuje was o możliwości zainstalowania aktualizacji. Jeżeli jednak nie chcecie czekać i zamierzacie zrobić to ręcznie, to podpowiadamy, w jaki sposób można tego dokonać…

Jak wymusić aktualizację Windows 10 (October 2018 Update)?

Aby to zrobić, należy:

Windows 10 1809 aktualizacja

Ze względu na możliwość wystąpienia problemów, warto przed przystąpieniem do aktualizacji wykonać kopię zapasową oraz (na wszelki wypadek) stworzyć pendrive naprawczy Windows 10.

Co nowego w Windows 10 1809 – najciekawsze nowości i zmiany

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego warto zdecydować się na aktualizację systemu. Oto najciekawsze zmiany i nowości, jakie zostały wprowadzone wraz z October 2018 Update.

Ciemny motyw (Dark Mode) i lepsza wyszukiwarka

Jedną z najciekawszych nowości jest ciemny motyw Eksploratora plików. Innymi słowy: przeglądanie katalogów za pomocą systemowego narzędzia nie będzie już wypalało oczu po zmroku. Na razie Dark Mode nie jest doskonały, ale bez wątpienia jest to krok w dobrym kierunku. 

Podobnie ma się sprawa z odświeżoną wyszukiwarką systemową. Teraz oferuje ona rozszerzony podgląd, co oznacza możliwość podejrzenia szczegółów na temat odnalezionego pliku, jak również zastosowania filtrów kategorii.

Windows 10 1809 wyszukiwarka

Nowe i odświeżone narzędzia systemowe

Zaktualizowany Windows 10 daje także dostęp do narzędzia Wycinanie i szkicowanie. Jest ono aktywowane skrótem Win+Shift+S i pozwala na wygodniejsze robienie zrzutów ekranu oraz ich szybkie edytowanie.

Menedżer zadań z kolei został rozszerzony o kolumny „Zużycie energii” i „Trend zużycia energii”, co pozwala szybko ustalić, które aplikacje mają największy apetyt na energię i tym samym najmocniej skracają czas pracy między ładowaniami laptopa.

Odświeżenia doczekał się także Notatnik. Prosty edytor tekstu wreszcie obsługuje kasowanie całych wyrazów (Ctrl+Backspace), a do tego wyświetla liczbę linii i kolumn oraz pozwala na wyszukiwanie i zamienianie fraz.

Lepsza współpraca ze smartfonem

Kolejną nowością jest aplikacja Twój telefon. Co to takiego? Otóż programik ten sprawia, że współpraca smartfona z Androidem oraz komputera z Windows 10 wchodzi na wyższy poziom. 

Windows 10 1809 Your Phone

Aplikacja umożliwia synchronizowanie i przeglądanie zdjęć oraz kontaktów i wiadomości na dużym ekranie. Na pececie pojawi się nie tylko powiadomienie o SMS-ie, ale też możliwość jego przeczytania i wysłania odpowiedzi. 

I wiele więcej… 

Jest też wiele pomniejszych zmian, w tym: rozbudowane możliwości wyszukiwarki w oknie Ustawień, podgląd poziomu naładowania akumulatora podłączonych urządzeń Bluetooth, „inteligentny schowek” (z historią i podglądem) czy też Pasek Gier z funkcją wyświetlania fps-ów. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z wpisu na oficjalnym blogu Microsoftu.

Źródło i foto: Microsoft

Odsłon: 40445 Skomentuj newsa
Komentarze

43

Udostępnij
 1. markovfreeman
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-10-03 12:08

  Po ostatniej dużej aktualizacji, mój pc startował 3x dłużej (ekran logowania stał około 30 sekund). Pomógł dopiero format i reinstal systemu. Ja już nie ryzykuje i ostrzegam innych.

  Skomentuj

  1. HardCorak
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-10-03 13:09

   a wystarczyło wejść ustawienia windows wybrać przywrócenie poprzedniej wersji 5 minut i byś miał dalej dobrze działający win 10.

   Skomentuj

   1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-10-03 17:54

    1. Czasem się nie da, reanimowałem komputery, które po aktualizacji do wersji 18.03 nie miały opcji usunięcia aktualizacji, mimo że ta została zainstalowana dzień wcześniej.
    2. Miałem również do czynienia z komputerami, które po przywróceniu do poprzedniej wersji były kompletnie zepsute i trzeba było reinstalować system.
    Tak więc sprawa nie jest prosta, a wiadomo jedno, dwie duże aktualizacje w roku, które są prawie jak aktualizacja z 8.1 do 10 to proszenie się o tysiące problemów. To nie jest apka na smartfony...

    Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-10-09 15:04

   ta aktualizacja wywala pliki z katalogów które stworzył sam windows. radzę odłożyć tę aktualizację.

   tak w ogóle radzę poprzestawiać opcje aby win10 odwlekał aktualizacje ile wlezie, z powodu niestabilności fixów.

   Skomentuj

 2. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-10-03 12:12

  Jak to ktoś ładnie ujął "chętni na instalację są sami sobie winni" ;-).

  Skomentuj

  1. HardCorak
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-03 13:11

   Właśnie to jest odwrotnie raczej jak masz ochotę zainstalować nową aktualizację to ci Windows Update wali błędami a jak nie chcesz to wgra się samo ładnie bez pytania :)

   Skomentuj

   1. Rafs0n
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-03 16:10

    TO nie jest tak że bez pytania po prostu tam gdzie masz aktualizacje jest taka opcja jak czas pracy (użytkownika) i w tym czasie nie wyłączy ci PC natomiast jak tylko minuta minie system od razu zabiera się do roboty xD

    Skomentuj

    1. Kenjiro
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-10-08 09:15

     Ale poniekąd ma rację, bo w pracy uśpiony komputer włączył się wieczorem, by zainstalować aktualizację i zrestartować system, co usunęło mi kilka niezapisanych zmian. Godziny pracy dla systemów roboczych, które mogą pracować 24h są kompletnie bez sensu. W tej chwili mam wyłączone aktualizacje w polisie, ale współczuję posiadaczom wersji Home, które takiej możliwości nie mają.

     Skomentuj

 3. xmexme
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-03 12:23

  Nie ma informacji czy naprawili błąd podczas przywracania systemu z funkcji kopia zapasowa i przywracanie więc pewnie nic się nie zmieniło.
  Zgaduje że za to rozszerzyli szpiegowanie o podłączony telefon i tak jak w office każde kliknięcie jakiegoś pliku, zdjęcia, ustawień program będzie wysyłał zaszyfrowane informacje na serwery Microsoftu.

  Skomentuj

 4. szpak333
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2018-10-03 12:33

  AKTUALIZACJA WINDOWSA MOGŁA ZABIĆ PACJENTA! JEST KOMENTARZ LEKARZY
  https://www.youtube.com/watch?v=rL_Lc3NoQg4

  Skomentuj

 5. endrju_82
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-03 12:34

  A ja od wydania Win10 do teraz, nigdy nie miałem żadnego
  problemu z aktualizacjami. Wszystkie moje sprzęty działają
  szybko, stabilnie, bezbłędnie.
  Mam już postęp 17% w pobieraniu aktualizacji 1809 :-)

  Skomentuj

  1. HardCorak
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-10-03 15:28

   To daj nam znać ile ci pobierają % procesora aplikacje przy obciążeniu procesora w menażerze zadań :)
   Żebyś się nie zdziwił że masz 100% a żadna aplikacja nic nie bierze.

   Skomentuj Historia edycji

  2. szydas
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-10-03 20:26

   Też muszę przyznać, że oba moje kompy z win 10 Pro niezależnie od aktualizacji śmigają bez żadnego problemu (obym nie wykrakał ;)). Jeden ma 10 od wyprodukowania (laptop), drugi aktualizowany i upgradowany od Windows XP z pominięciem "ósemek". Nie wszystko mnie zachwyca w Win 10, ale problemów z działaniem nie mam żadnych.

   Skomentuj

  3. klosz007
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-08 13:24

   Miałem problem po aktualizacji 1709 - przestała na jednym z pięciu komputerów działać hibernacja - próba hibernacji wyrzcała do ekranu logowania. Wszyscy mówili że to wina któregoś drivera tymczasem sprzęt jest całkiem typowy i wszystkie drivery najnowsze. Wyszła aktualizacja 1803 i problem nagle sam zniknął tak jak się wcześniej pojawił... Czyli to był jaskiś babol w 1709.
   Na 1809 też jest OK.

   Skomentuj

 6. HypnoSq
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-10-03 12:43

  Jako jeden z niewielu rodzynków którym Windows 10 nie sprawia żadnych nieprzyjemności, na pewno zainstaluję!

  Skomentuj

  1. sabaru
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-27 14:46

   I tak nie masz wyjścia i musisz zainstalować.

   Skomentuj

 7. mutissj
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2018-10-03 12:50

  Dla Windows 10 Professional, polecam najskuteczniej:

  1. O&O ShutUp10 (1.6)
  2. Destroy Windows 10 Spying (1.7.1)
  3. UpdaterDisabler (od PainterR) - działa w usługach

  instalowałem ten pakiecik już na dziesiątki kompach, po tych zabiegach poziom blokady aktualizacji jest tak silny, że nawet ręcznie nie da się jej wywoływać xD, i spokój.

  Zaznaczam że Ci co mają Windows 10 Home to są skazani na automatyczne aktualizację, tam trzeba szukać innych sposobów, chyba bardziej drastycznych.

  Skomentuj

  1. baca130
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-10-03 13:30

   A ja tylko śmieję się z idiotów, którzy na siłę blokują aktualizacje nie raz stosując niezbyt bezpieczne metody.

   Aktualizacja jest chyba straszniejsza niż zaraza...

   Skomentuj

   1. mutissj
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2018-10-03 20:00

    Przecież napisałem że instalowałem to na dziesiątki kompach/laptopach i nie było żadnych problemów, wręcz przeciwnie m.in

    Windows 10 przestał maltretować aktualizacjami

    Skomentuj

  2. Tomasz Słowik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-03 15:36

   Ultimate Windows Tweaker też świetnie sie sprawdza od ponad dwóch lat ;)

   Skomentuj

   1. mutissj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-03 20:01

    kk dzięki za info

    Skomentuj

  3. HardCorak
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-03 18:23

   W pro to jest gpedit.msc

   Skomentuj

   1. mutissj
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-10-03 19:59

    uruchom: / gpedit.msc (tylko pro)

    >>> Konfiguracja komputera
    > Szablony administracyjne
    > Składniki systemu Windows
    > Usługa Windows Update

    >>> Konfigurowanie aktualizacji automatycznych
    > po lewej zaznaczamy Włączone
    > Konfigurowanie automatycznego aktualizowania
    > [2.] - Powiadom o pobieraniu i instalacji.


    też też robiłem i tak wymuszał aktualizację

    Skomentuj

 8. greghostor
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-03 13:26

  warto usunąć ten system

  Skomentuj

  1. mutissj
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-03 20:02

   jakoś mam windows 7 i mi wszystko działa

   Skomentuj

 9. Eryk333
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-03 14:18

  Ja mam problem z zainstalowaniem win 10 robię wszystko zgodnie z poradami i ekran czarny dłuższy czas czekam i czekam i nic chyba blokada na procesor lub cos innego to laptop lenovo z570 ma ktoś pomysł ? ewntualnie zakup nowego kompa .

  Skomentuj

  1. xxx.514
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-10-03 21:41

   Bootowanie w trybie UEFI przełączył? Instalka czysta czy update z wcześniejszej wersji? Z płyty czy pendrive'a? Dysk HDD /SSD? Partycjonowanie MBR czy GPT?

   Skomentuj

 10. jarekzon
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-03 14:53

  :)

  Skomentuj

 11. HardCorak
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-10-03 15:23

  Warto też dodać że autor newsa poleca wam wersję beta. Jeszcze w insider był zgłaszany błąd gdzie nie pokazuje ile aplikacje biorą % procesora w menadżerze zadań i w RTM nie zostało to naprawione.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-10-03 18:00

   Bo program Insider to jest zasłona dymna, a nie faktyczny program pomocy w testach dla MS. Gdyby pracownicy MS mieli się rozliczać ze zgłoszonych z zewnątrz błędów, to by w pół roku naprawili wszystkie zgłoszone błędy... tylko nie byłoby wtedy w Notatniku CTRL+Backspace ;-)

   Skomentuj

 12. sliderek
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-10-03 16:36

  Żadna z tych zmian nie jest warta rozważenia nawet ryzyka, że po aktualizacji system nie wstanie.

  Zresztą jak i większość wymuszonych poprawek typu security. Prawdopodobieństwo. że ktoś wykorzysta u mnie zdalnie błąd w procesorze Intela jest znikome, nie łażę po sieci jak napalony nastolatek. Prawdopodobieństwo, że system po date mi nie wstanie albo będzie się próbował wycofać w kółko, na podstawie ostatnich doświadczeń jest u mnie 50%. Prawdopodobieństwo, że po zastosowaniu takiej poprawki system zwolni jest 100%.

  Czy zatem ktoś do cholery może mi zostawić prawo do podejmowania decyzji w kwestii ryzyka co do kupionego za moje własne pieniądze komputera i systemu?

  Skomentuj

 13. Mighn
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-03 17:21

  Świetna sprawa to nowy schowek... a dokładniej możliwość skopiowania do schowka wielu modułów na raz :) i (chyba przeszło z testów) opcja kopiuj - wklej między komputerami... a dla posiadaczy małych laptopów z bardzo dużą rozdzielczością ekranu poza (działającym dalej tak sobie) skalowaniem jest jeszcze opcja zmiany wielkości czcionki, która dział dużo mniej problematycznie od skalowania (znajdziecie w ułatwieniach dostępu) - tyle na plus, wersja testowa pod koniec nie robiła w zasadzie żadnych problemów, więc śmiało można instalować na maszynie do pracy :)

  Skomentuj

 14. Kapperro
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-03 20:10

  Ta platforma marketingowo-sprzedażowa plus "social bullshit" to jeszcze jest system operacyjny? śmiem wątpić, zwłaszcza gdy chodzi o konsumenckie wersje.

  Skomentuj

 15. Tofer
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-10-04 00:15

  Zainstalowana wszystko działa ok żadnego problemu wszystko szybko i stabilnie , nie ma co narzekać :)

  Skomentuj

 16. Kropeczka
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-04 09:41

  Przeczytałam i moim zdaniem nie warto ;P

  Skomentuj

 17. klosz007
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-08 13:21

  Zainstalowałem na trzech komputerach, poszło bez istotnych problemów. Na jednym wizard oczyszczania dysku nie umie do końca usunąć katalogu Windows.old, na drugim przestal działać teaming kart LAN Intela ale to tradycyjny problem driverów Intela które nie nadążają że zmianami w półrocznych aktualizacjach Windows - kolejna wersja driverów naprawi zapewne ten problem.
  Na czwartym i piątym komputerze nie zdążyłem zainstalować bo wycofali tą aktualizację...

  Skomentuj

 18. madmax87
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-10-08 13:51

  Ja nie rozumiem, niektórych ludzi. Ja od 15 lat amatorsko podkreślam, zajmuję się komputerami i w życiu nie miałem takich problemów jakie opisujecie, że przez jakąś aktualizację systemu czy programu coś mi się popsuło, przeważnie jak coś nie działało to z mojej winy. Może warto nauczyć się obsługi komputera od podstaw i dobierać odpowiednie konfigurację sprzętową i programową. Win 10 mam i sobie chwalę, dostałem 2 systemy za darmo od MS i z żadnym nie miałem problemów, a płacze że win 7 to jest system albo XP, litości, dzieciarnia i tyle!

  Skomentuj

 19. tarzinio
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-10-08 14:35

  Microsoft powinien płacić z własnej kieszeni za takie sytuacje. Za spowolnienie systemu gdzie był potrzebny reinstalacja, za utraty plików itd.

  Skomentuj

 20. Eryk333
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-10 13:59

  Win 10 to takie wiecznie nie dorobione dziecko zawsze coś z nim nie tak win7 po roku był o wiele stabilniejszy niż win 10 po dwóch latach.

  Skomentuj

 21. Eryk333
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-10 13:59

  Win 10 to takie wiecznie nie dorobione dziecko zawsze coś z nim nie tak win7 po roku był o wiele stabilniejszy niż win 10 po dwóch latach.

  Skomentuj

 22. Eryk333
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-10 13:59

  Win 10 to takie wiecznie nie dorobione dziecko zawsze coś z nim nie tak win7 po roku był o wiele stabilniejszy niż win 10 po dwóch latach.

  Skomentuj

 23. luckyboy
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-14 17:10

  Rapid Mode przestało działać :/

  Skomentuj

 24. ewwami
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-14 01:46

  Dotyczy Windows 10 Home 1809
  Od czasu aktualizacji do 1809 mam problem z plikami dźwiękowymi FLAC - nie zapisują się poprawnie metadane jak tytuł utworu (skrócony do 26 znaków) i bez liter obcojęzycznych (np œ Ô ù itp)  nie zapisują się takie dane jak nazwa albumu, nazwa wykonawcy, rok, kompozytor. Wszystko to działało rewelacyjnie do wersji 1803 i wcześniejszych. Zaznaczam, że pliki WAV, ALAC, WMA nadal działają bez zarzutu.
  Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mojego problemu ewwami (Ewa Gantka)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!