Internet

Płaska Ziemia znika z Google Maps

z dnia 2018-08-04
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
23 komentarze Dyskutuj z nami

Rozpoczął się już proces aktualizacyjny, dzięki któremu Mapy Google pożegnają się z odwzorowaniem Merkatora i zaoferują użytkownikom bardziej realistyczny tryb 3D.

Gdyby swoją wiedzę opierać wyłącznie na filmach z YouTube’a i widniejących pod nimi komentarzami, można by wysnuć wniosek, że rośnie liczba tzw. płaskoziemców, czyli osób przekonanych o tym, że nasza planeta nie jest geoidą, lecz dyskiem lub inną płaską powierzchnią. Na upartego można uznać, że swój udział ma w tym firma Google – w najpopularniejszej usłudze mapowej, której jest właścicielką, tak bowiem jest przedstawiony nasz dom. 

A właściwie był. Mapy Google zostały bowiem zaktualizowane i teraz gdy użytkownik zwiększa odległość od punktu na mapie, jego oczom ukazuje się coraz bardziej kulista powierzchnia – wszystko to dzięki wprowadzeniu widoku trójwymiarowego, zamiast dwuwymiarowego, walcowego odwzorowania Merkatora.

Choć dzięki odwzorowaniu Merkatora w drugiej połowie minionego milenium powodzeniem zakończyły się liczne morskie wyprawy, ma ono kilka istotnych minusów (a inspirowanie „płaskoziemców” jest najmniejszym z nich). Problemem jest przede wszystkim niezachowanie proporcji, objawiające się tym większymi zniekształceniami, im dalej od równika. W efekcie na przykład Grenlandia zdaje się dorównywać Afryce pod względem wielkości.

Aktualnie widok 3D jest dostępny wyłącznie na komputerach, w przypadku korzystania z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Użytkownicy aplikacji mobilnych na stosowną aktualizację muszą jeszcze poczekać. 

Tymczasem, jeśli jeszcze nie widzieliście, zachęcamy do sprawdzenia pięcioczęściowej „Poważnej Analizy” argumentacji „płaskoziemców” dokonanej przez SciFuna.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Źródło: CNET, Google Maps. Foto: langll/Pixabay (CC0)

marketplace

Komentarze

23
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wy tak serio wierzycie w tych płaskoziemców? a wyznawców latającego potwora spaghetti też bierzecie na poważnie? ludzie opamiętajcie się, każde takie trollowanie działa tylko wtedy gdy ta druga strona zaczyna komentować.
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  Skoro ziemia nie jest płaska to dlaczego buty są płaskie a nie zakrzywione?
  Zaloguj się
 • avatar
  Płaskoziemcy tracą kolejny argument :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak ktoś chce się pośmiać to jak najbardziej warto obejrzeć serię Poważnych analiz argumentacji płaskoziemców SciFuna
 • avatar
  Jeszcze muszą poprawić wielkości krajów, przykład Rosja i Afryka sprawdzcie sobie powieżchnie Rosja 17mln a Afryka 30mln, więc Afryka jest prawie 2 razy większa od Rosji, natomiast na mapie wygląda Rosja większa 2 razy !!!
  Zaloguj się