Na topie

Ekstremalne podkręcanie pamięci DDR4 - overclockerzy toczą zaciętą walkę o rekord [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Pamięć RAM

Kategoria: Komputery Podzespoły Pamięć RAM Tematyka: DDR4 podkręcanie Producenci: ADATA Crucial HyperX Kingston

Ostatnie dni przyniosły zaciętą walkę o rekord podkręcania pamięci DDR4 RAM. Jakie wyniki warto wyszczególnić?

  • Ekstremalne podkręcanie pamięci DDR4 - overclockerzy toczą zaciętą walkę o rekord [AKT.]
A A

Większość doniesień o rekordach w podkręcaniu dotyczy procesora lub karty graficznej. Ostatnio jednak overclockerzy stoczyli zacięty pojedynek w przyspieszaniu pamięci DDR4 RAM.

Najszybsze seryjnie produkowane moduły pamięci pracują z efektywnym taktowaniem 4800 MHz. Nie oznacza to jednak, że nie można ich jeszcze bardziej przyspieszyć, zwłaszcza przy zastosowaniu niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym azotem. Oczywiście mówimy o rekordzie w uzyskanym taktowaniu, gdzie nie ma mowy o jakiejkolwiek stabilności uzyskanego wyniku.

TOPPC - Kingston HyperX Predator

Do niedawna najwyższym wynikiem w podkręcaniu pamięci DDR4 mógł pochwalić się tajwański overclocker TOPPC – zdołał on przyspieszyć 8 GB moduł HyperX Predator DDR4 do 5608 MHz przy timingach 31-31-31-63-3 (tCAS-tRC-tRP-tRAS-tCR).

XOLC - ADATA XPG Spectrix D60G

Niedawno poprzeczkę podniósł zespół overclockerów XPG Overclocking Lab (XOLC), który podkręcił 8 GB pamięć ADATA XPG Spectrix D60G do 5634 MHz przy timingach 31-31-31-46-3 (tCAS-tRC-tRP-tRAS-tCR). W modułach zastosowano kości Samsung B-die, które charakteryzują się świetnym potencjałem na OC.

OGS - Crucial Ballistix Elite

Nie musieliśmy jednak długo czekać na odpowiedź konkurencji, bo kilkanaście godzin później grecki zespół overclockerów OGS Team opublikował jeszcze lepszy wynik z pamięci Crycial Ballistix Elite – zdołał on przyspieszyć moduł o pojemności 8 GB do 5726 MHz (przy opóźnieniach 24-31-31-63-3). W tym przypadku mamy jednak do czynienia z kośćmi Micron E-Die.

Crucial Ballistix Elite - podkręcanie pamięci DDR4 RAM

Czy to szczyt możliwości podkręcania pamięci DDR4? Wierzymy, że nie i wkrótce komuś się uda wycisnąć jeszcze wyższy zegar. Później chyba przyjdzie już czas na przyspieszanie modułów DDR5...

Aktualizacja 20.05.2019 9:00

XOLC - ADATA XPG Spectrix D60G

Zespół XPG Overclocking Lab najwyraźniej nie mie zamiaru odpuszczać i podbił wynik podkręcania pamięci ADATA XPG Spectrix D60G do 5737 MHz przy timingach 31-31-31-63-3 (tCAS-tRC-tRP-tRAS-tCR). Daje to nowy rekord świata w kategorii częstotliwości pracy modułów DDR4.

Czy ktoś ustanowi jeszcze lepszy wynik?

Źródło: HWBot

Odsłon: 7592 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
  1. Lord_Krecitsqa
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-17 17:21

    Po co to komu?

    Skomentuj

    1. zbiku90
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-17 17:41

      https://www.youtube.com/watch?v=OO3FANjwKHY

      Skomentuj

  2. mutissj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-17 18:24

    DDR4 5600MHz przy CL31, tego można było się spodziewać

    pewnie dla produkcji masowej DDR5 będzie podobna prędkość ale przy CL40

    Skomentuj

    1. awesome1337
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-17 18:45

      >pewnie dla produkcji masowej DDR5 będzie podobna prędkość ale przy CL40

      no i co z tego? suche CL nic nie mówi o tym jakie są realne opóźnienia

      ddr4 2666mhz cl 18 ma mniejsze opóźnienia niż ddr2 667mhz cl 5 (odpowiednio 13,5ns vs 15ns)

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-05-18 00:27

      opoznienia nie są wspolczynnikiem wydajnosci juz od dluzszego czasu

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2019-05-20 13:05

        Ale iloczyn taktowania i opóźnienia już tak.

        Skomentuj

  3. KENJI512
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-17 18:28

    Pamięci potaniały to i stać na kupno sztuk do ryzykownego podkręcania... :D

    Super Overclockerzy, trzymamy kciuki, pokażcie gdzie jest limit obecnej technologii/generacji!

    Skomentuj

    1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-21 12:07

      "W modułach zastosowano kości Samsung B-die, które charakteryzują się świetnym potencjałem na OC."

      Jakby ktoś kupował pamięci i miał więcej złotych to polecam znaleźć listę w sieci, które posiadają chipy b-die od Samsunga. Wiele osób potwierdza większy potencjał OC i tym się kierowałem przy zakupie :)

      Skomentuj

  4. xxx.514
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-05-17 19:09

    Chwila... Z jednej strony rekordy, z drugiej brak stabilności wyniku? W takim razie muszę się pochwalić swoim wynikiem - podkręciłem Durona do 4GHz na chłodzeniu pasywnym. Niestety, nie mogę podać wyników, bo był niestabilny i nie mogłem uzyskać takich samych dwa razy z rzędu. Także póki takie wyniki nie będą stabilne, to nie ma co ogłaszać rekordów.

    Skomentuj

    1. awesome1337
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2019-05-17 19:16

      poczytaj sobie moze co to znaczy niestabilny w tym przypadku

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2019-05-18 00:29

      Niestabilny oznacza ze wynik nie jest stabilny ale jest miarodajny. Czego chlopie nie rozumiesz?
      Pokaz tego durona.

      Skomentuj

  5. Eternal1
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-05-20 10:29

    Uznawanie wyniku overclocking bez jakiejkolwiek stabilności?
    Niektórym ewidentnie się w życiu nudzi.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-20 13:07

      Idź nakarm pieski..