Oprogramowanie

Polacy polubili przeglądarkę Microsoftu

z dnia 2010-05-04
Marcin Sieradzki | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

Wygląda na to, że opublikowanie ostatnich wyników bezpieczeństwa pracowni NSS Labs, z którego wynikało, że najbezpieczniejszą obecnie przeglądarką na świecie jest Internet Explorer 8.0 skutecznie przekonało Polaków.

  Warto przeczytać:
 

Po publikacji raportu tylko produkt Microsoftu zanotował zwiększenie udziału w polskim rynku. Konsekwetne od dwóch tygodni udział IE 8.0 rośnie notując dziś wzrost poziomie 2,65 procent. Oczywiście nie zapominajmy, że od jakiegoś czasu w Sieci dość aktywnie promowana jest przeglądarka Microsoft.

Z opublikowanego na poczatku kwietnia raportu NSS LAB wynika, że aż o 56 procent ogólnej ochrony przeglądarka Internet Explorer 8 wyprzedza konkurencyjne produkty Safari 4 i Firefox 3.5. Testy dotyczyły ochrony przed złośliwym oprogramowaniem wykorzystującym inżynierię. Wskaźnik ogólnej ochrony ósmej wersji Internet Explorera wyniósł 85 procent, podczas gdy Safari 4 i Firefox 3.5 zapewniają ochronę na poziomie 29 procent.

W testach sprawdzających średni czas blokowania złośliwych stron, Internet Explorer 8 również zdystansował swoich konkurentów. Przeglądarka Microsoft chroni przed liczbą złośliwych adresów o 55 procent szybciej niż druga w zestawieniu Safari 4. Przeglądarki Chrome 4, Safari 4 oraz Firefox 3.5 wykazują podobny wskaźnik ochrony, na poziomie bliskim 35 procent.

Co najmniej połowa pełnych zabezpieczeń ze strony wszystkich przeglądarek uczestniczących w teście pojawiła się w chwili wykrycia strony (tzw. „godzina zero”). Jedynie Internet Explorer 8 wciąż dodawał do 30 procent dodatkowych zabezpieczeń w ciągu trwania całego testu. Inne przeglądarki wprowadzały między 2 a 14 procent dodatkowej ochrony.

Średni czas blokowania strony w teście wyniósł 23,7 godziny, co jest sztucznie zawyżoną wartością z powodu opóźnień spowodowanych przez Operę. Poniższa tabela prezentuje średnie czasy dodania strony do czarnej listy niebezpiecznych stron przez producentów przeglądarek. Wyniki obejmują jedynie te strony, które zostały zablokowane w trakcie trwania testu.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

W ostatnich testach używano tej samej metodologii badania, co w ich poprzednich dwóch edycjach przeprowadzonych w pierwszym i trzecim kwartale 2009 roku. Pozwala to na proste i miarodajne porównanie zmian, jakie zaszły w wynikach. Internet Explorer podniósł skuteczność ochrony o 4 procent w stosunku do testu z trzeciego kwartału 2009 roku oraz o 16 procent w stosunku do wyjściowego testu z pierwszego kwartału tego samego roku. Z wyjątkiem przeglądarki Opera (spadek w stosunku do poprzedniego testu do wartości poniżej 1 procenta), wszystkie pozostałe zwiększyły wskaźnik ochrony pomiędzy 1 a 9 procent.

W teście wzięły udział następujące wersje przeglądarek internetowych:

 • Internet Explorer 8 (build 8.0.7600.16385)
 • Firefox 3.5.7
 • Safari 4.0.4(531.21.10)
 • Chrome 4.0.249.78
 • Opera 10.10 (build 1893).

Źródło: Microsoft

marketplace

Komentarze

26
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wzrost popularnosci IE8 ma wiekszy zwiazek z faktem ze Microsoft zainwestowal troche wiecej ostatnio w reklame w polskiej telewizji... i chwali sie tym bezpieczenstwem na lewo i prawo w tych reklamach.
  Zaloguj się
 • avatar
  I pomyśleć, że kiedyś opera była najbezpieczniejszą przeglądarką. Chociaż to jest sam test blokowania stron, a nie dziur w przeglądarce, więc jak ktoś wie na jakie strony nie wchodzić, to raczej syfu nie złapie.

  Szkoda, że stare wersje przeglądarek.
  Zaloguj się
 • avatar
  ie nie tylko jest promowana w necie , na mieście jest pełno reklam ie8
 • avatar
  Dla mnie jest ot jeden z dziwniejszych testów jakie widziałem. Blokowanie stron?? WTF? Co to za jakieś dziwne procenty? Zdarzyło sie komuś żeby przeglądarka zablokowała jakąś stronę?
  Zaloguj się
 • avatar
  umówmy się proszę, że teraz jest akurat kampania IE8 - oparta w całości na haśle "bezpieczna", więc jeśli akurat w tym czasie pojawiają się takie testy czy teksty (również powyższy), to jest to poprostu PRowe działanie MS... "Reakcja na niebezpieczne adresy URL" - śmiech na sali, ale JAK BRZMI...
 • avatar
  HEHEHE, a gdzie jest coś o dziurach?
 • avatar
  Poza tym jest popularna, gdyż dostaje się ją z Win7, a większość ludzi nie wie co to przeglądarka. Ot to 'e' to po prostu internet.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja tam nie wiem jak można korzystać z IE jakiejkolwiek serii. Wole mojego Chroma z opcją "wyszukaj w Google" i "otwórz stronę" ;]
 • avatar
  nie ma to jak wciskac ciemnote ludzikom co nie maja pojecia o komputerach,
  zenada
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak ktoś klika w linki w spamie albo szwęda się po jakichś stronach niewiadomego pochodzenia to mu się IE8 może przyda.
 • avatar
  Próbowałem przekonać się do IE8 zaraz po instalacji Win7 niestety, nie przekonała mnie do siebie ta przeglądarka (już nie mówię tu o kwestiach bezpieczeństwa (nie jestem znawcą w tych sprawach), tylko tak ogólnie), nie mogą odzwyczaić się od Liska, zostaję przy nim ;)
 • avatar
  ja z ie korzystam od bardzo dawna nie wiem może to przyzwyczjanie ale wg mnie jest to bardzo dobra przegladarka. jak miałbym się przesiadacto tylko na safari
 • avatar
  http://secunia.com/

  Aktualne Opera i Firefox najbezpieczniejsze - 0 dziur; IE8 - 5 dziur; Safari 1.
  Zaloguj się