Na topie

Pozytywna strona Internetu - młodzi twórcy

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: NASK społeczeństwo

Blogerzy, vlogerzy, youtuberzy, influencerzy – kim są, czym się pasjonują i gdzie szukają motywacji młodzi twórcy, którym niezwykłe możliwości zaistnienia dał Internet? Odpowiedzi przynosi raport z badania NASK.

 • Pozytywna strona Internetu - młodzi twórcy
A A

Gdy mówi się o młodych osobach w Internecie, głównie zwraca się uwagę na zachowania niebezpieczne czy nawet patologiczne, trolling i hejt. NASK postanowił podjąć próbę wprowadzenia pewnego balansu i przeprowadził badanie wśród tych, którzy wykazują pozytywne zaangażowane w sieci. Tak powstał raport „Pozytywny Internet i jego młodzi twórcy”.

Do badania zaproszono 100 internetowych twórców w wieku od 13 do 18 lat, zajmujących się pokazywaniem, pisaniem lub mówieniem na najrozmaitsze tematy, które ich pasjonują: od muzyki i filmu, przez fotografię i podróże, aż po zwierzęta i sport. 

Co ich zainspirowało czy też zmotywowało do tego, by przedstawić to szerszej widowni? Przede wszystkim chęć ekspresji i samorozwoju, rówieśnicy oraz inni internauci. To, że kontynuują to dziś, jest zaś w dużej mierze powiązane z tym, że (szczególnie na początku swojej drogi) otrzymali pozytywne reakcje ze strony odbiorców.

„W przypadku młodych internetowych twórców – sfery ich życia online i offline przenikają się wzajemnie. Różnie postrzegają swoje funkcjonowanie w tych wymiarach.  Dla części z nich to jeden świat, dla innych – dwa zupełnie inne światy. Wielu uważa też, że działania online inspirują ich aktywność offline lub odwrotnie” – dodał Marcin Bochenek z NASK, jeden z autorów badania.

Tworzenie i publikowanie treści dla młodych osób wiąże się z wieloma plusami. To nie tylko wspomniany już samorozwój, ale też duża satysfakcja wynikająca z nawiązywania bliskich relacji z odbiorcami i innymi twórcami. Respondenci zwracali również uwagę na przyjemne poczucie przekraczania własnych ograniczeń i nabywania pewności siebie.

Oczywiście nie jest tak, że Internet i pokazywanie się w nim niesie ze sobą dla młodych twórców wyłącznie pozytywne efekty. Taka działalność ma też ciemne strony – przede wszystkim muszą radzić sobie z ostrą krytyką albo i hejtem. Ostatecznie jednak może z tego wychodzić coś dobrego, na czele z nauką nieprzejmowania się nieprzychylnymi opiniami, gdy te nie mają żadnych podstaw.

Pełen raport „Pozytywny Internet i jego młodzi twórcy” dostępny jest w internetowej Bibliotece NASK.

Źródło: NASK, 38PR, inf. własna. Foto: cuncon/Pixabay

Odsłon: 3375 Skomentuj newsa
Komentarze

1

Udostępnij
 1. dolph
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-06-08 15:17

  Byle nie patologia typu kruszfil... Polska sieć jest zasypana tego typu śmieciami.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!