Na topie

Praca z domu - przywilej wyedukowanych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Lifestyle i biznes

Im wyższe wykształcenie i większe zarobki, tym bardziej elastycznie można podchodzić do pracy i zatrudnienia. Tak wskazują wyniki badania.

Praca z domu - przywilej wyedukowanych

A A

Praca zdalna ma swoje wady i zalety – do tych pierwszych zaliczają się między innymi: konieczność zagwarantowania sobie samemu bezpiecznych i ergonomicznych warunków, mniejsza integracja z zespołem czy wymóg posiadania większej samokontroli, drugie zaś to przede wszystkim: więcej czasu dla rodziny, (często) bardziej komfortowe warunki i zwiększona efektywność. Kto jednak tak naprawdę może sobie na coś takiego pozwolić?

Autorzy badania (US Bureau of Labor Statistics) przeanalizowanego przez serwis Quartz skoncentrowali się na pracy zdalnej jako przywileju. Innymi słowy, sprawdzili przypadki, w których pracownik może sam zadecydować, czy chce pracować w domu czy w biurze. Okazało się jednak, że niewiele osób faktycznie stoi przed takim dylematem, a jeśli już to są to przede wszystkim dobrze wykształceni (i dobrze zarabiający) ludzie.

W badaniu wzięto pod uwagę sytuację w Stanach Zjednoczonych, ale wyniki podobnej analizy na naszym rynku byłyby pewnie podobne. Podstawowy wniosek jest bowiem taki, że im lepsze mamy wykształcenie, tym bardziej elastycznie możemy podchodzić do pracy i zatrudnienia. A jak korzystają z takiej możliwości ci, którzy ją mają? Oczywiście – różnie. Statystycznie wygląda to jednak tak, że do regularnej pracy w domu przyznało się około 20 proc. badanych.

Źródło: Quartz. Foto: Unsplash/Pexels (CC0)

Odsłon: 3720 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. victordeleco2
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2017-07-06 16:17

    -szukam pracy

    Skomentuj

  2. astutus
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-07-06 16:46

    czy ja wiem, czy dobrze wyksztalcony? moze chodzi tu o mocne umiejetnosci techniczne i specyfike pracy? np. ktos kto musi spotykac sie z klientami albo jest managerem nie bedzie mogl siedziec w domu tak jak inzynier.
    Moja druga praca w IT, drugi raz pracuje 100% z domu ALE nie od poczatku. Najpierw dwa razy po roku pracowalem z biura, a pozniej jak mowilem, ze chyba odejde, to mi odrazu zaproponowali prace z domu. Plusy sa takie, ze faktycznie: 1. duzo czasu sie zaoszczedza (brak dojazdow do pracy), 2. mozna dbac o posilki, jesc i przygotowayc w czasie pracy (co jest wazne dla osob uprawiajacych sport), 3. mozna cos okazjonalnie pomoc w domu. Miniusy to bez dwoch zdan "dziczenie" - brak kontaktu z ludzmi troche sie na czlowieku odbija.
    Ergonomiczne warunki... coz, znowu zalezy od firmy. Pierwsza nic mi nie zapewniala, a druga kupila mi meble (min. fotel za 5k zl steelcase gesture)
    Btw ostatnio kilka firm (na czelne z upadajacym IBM'em) oglosilo polityke 'move or leave' ktora ma blokowac prace z domu. Tak wiec na rynku sa rozne trendy.

    Skomentuj

    1. Ladros
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-07-06 19:05

      To kim Ty jesteś z wykształcenia, że tak o Ciebie dbają? :P

      Skomentuj

    2. 0qwer0
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-06 23:51

      Potwierdzam fragment "Minusy to bez dwoch zdan "dziczenie" - brak kontaktu z ludźmi trochę się na człowieku odbija. " - dlatego pracuję część tygodnia z domu ale co najmniej 2 dni a najlepiej 3 z biura, żeby nie być tam tylko gościem i nie "dziczeć" właśnie.
      Inna sprawa - praca z domu to też zaleta dla firmy bo zwyczajnie nie ponosi codziennych kosztów przebywania pracownika na stanowisku.
      Kolejna to przestrzeń domowa - mam pokój-biuro, żeby nie wbiegło dziecko i żebym mógł się skupić na robocie.

      Jeszcze o tych badaniach w Stanach - w firmie, dla której pracuję - amerykańskiej - nie ma akurat takiej polityki i parcia na pracę z domu. A mimo to chętnie tam świetni ludzie pracują. Może więc to bardziej specyfika oczekiwań europejskich? Warte przemyślenia

      Skomentuj

  3. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-07-06 16:54

    Pracuję na magazynie i w aucie :)

    Skomentuj

  4. bodziokrak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-06 17:13

    Znajoma pracuje w domu a nie ma nic powyżej średniego wykształcenia, regularnie przeprowadza badania lekarskie i nie boi się o prace.

    Skomentuj

  5. SiLNOR3KI
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-07-06 17:44

    Pracuję w domu jako bezrobotny

    Skomentuj

  6. vide cui fidas
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-06 17:45

    Hm...

    Skomentuj

  7. vide cui fidas
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-07-06 17:45

    a ja szukam pracy;(

    Skomentuj

  8. kokosnh
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-07-06 19:03

    nianie i sprzątaczki chyba nie podzielają tej opinii.

    Skomentuj

  9. Chiny_X
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-07 00:05

    Jak ktoś ma lęki przed wyjściem z domu to ok...
    Praca w domu jest jakaś taka dziwna.

    Skomentuj

  10. kamil931207
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-07 07:48

    W branży IT to jest standard. Często można się spotkać z zapisem w umowie, gwarantującym określoną ilość godzin pracy poza biurem. W firmie, w której pracuje, zamyka się biuro we Wrocławiu, pracodawca zaproponował każdemu pracownikowi przejście do innych lokalizacji, bądź pracę z domu, niezależnie od stanowiska. Ja sam mam możliwość "wfh", lecz korzystam z tego najczęściej w piątki lub poniedziałki, np. jak wyjeżdżam na weekend w góry. Taki przedłużony weekend :-) Czy jest to wygodne rozwiązanie, to zależy od specyfiki pracy. Deweloper może czuć się komfortowo, on decyduje o tym jak realizuje swoją robotę, natomiast w przypadku inżyniera na stanowisku supportu, gdzie ważna jest komunikacja, to może już być utrudnienie. Dodatkowo w biurze są najczęściej zagwarantowane różne bonusy, które w domu musimy zapewnić sobie sami. W biurze mam kilka monitorów wraz ze stacją dokującą, w domu raczej na własną rękę nie będę organizował podobnych warunków. No i najważniejszy aspekt pracy w biurze - klimat jaki tworzą ludzie. Jeśli pracuje się w dobrej atmosferze z fajnymi ludźmi, praca w domu przestaje być tak atrakcyjnym wyborem. W moim przypadku, rozwój w biurze jest dużo większy, niż jak pracuję zdalnie. W domu zawsze znajdzie się coś, co rozprasza uwagę, czy to przygotowanie posiłku, czy to rodzina. Aktualnie pracuję... z domu.

    Skomentuj

  11. Marucins
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-07 07:52

    Praca w domu... nie potrafiłbym.
    Dom to nie miejsce do pracy to azyl, gdzie mogę się wyciszyć zrelaksować, zapomnieć o problemach,...

    Skomentuj

  12. projectdarkstar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-07 08:21

    Jakie wykształcenie... chodzi i specyfikę pracy. Część zawodów można wykonywać zdalnie. Część nie.
    Tokarki zdalnie nie obsłużysz.
    Analiz chemicznych i eksperymentów też zdalnie nie przeprowadzisz.

    Skomentuj

  13. kaniballo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-07 09:37

    11% pracowników w EU pracuje zdalnie

    przepisnabiznes.pl/personel-i-zatrudnienie/telepraca-korzysci-zagrozenia.html