• benchmark.pl
 • Foto
 • Zmienia się kamera dla Raspberry Pi - Sony IMX219 ma być dużo lepszy niż poprzednik
Foto

Zmienia się kamera dla Raspberry Pi - Sony IMX219 ma być dużo lepszy niż poprzednik

z dnia 2016-04-26
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

Zestaw zawierający kamerę dla Raspberry Pi doczekał się aktualizacji. Moduł produkowany przez Omnivision zastąpi układ Sony

Platforma Raspberry Pi ma już cztery lata. Jednym z pierwszych modułów była kamera Omnivision OV5647 o rozdzielczości 5 Mpix. Ten układ posłużył do stworzenia wielu ciekawych projektów, lecz nie był pochlebnie oceniany przez użytkowników. Teraz zmienia się dostawca modułu aparatu cyfrowego dla rekomendowanego modułu kamery Raspberry Pi. Będzie nim firma Sony i jej 8 Mpix moduł Sony IMX219.

Twórcy Raspberry Pi zapowiadają, że układ Sony to nie tylko skok w rozdzielczości (powiedzmy sobie szczerze, nie to jest najważniejsze), ale przede wszystkim znaczna poprawa jakości obrazowania. Pod względem odwzorowania kolorów w różnych warunkach oświetleniowych jak i zachowania w słabym oświetleniu. A na to czekają wszyscy użytkownicy tych kamer.

Rozdzielczość zdjęć z kamery Sony wyniesie 3280 x 2464 pikseli, a filmy wideo mogą być rejestrowane w trybie 1080/30p lub 720/60p. Kamera wykonana w technologii Exmor R (tylne podświetlenie) ma ostrość ustawioną na stałe (nie znajdziemy tutaj układu AF). Elektronika Sony IMX219 współpracuje z w GPU Videocore IV, które jest elementem platformy Raspberry Pi.

PiNoIR
Moduł pozbawiony filtru IR

Cena modułu nie zmieni się, będzie to tak jak poprzednio równowartość 25 dolarów netto. Dostępne będą dwa warianty. Tradycyjny z filtrem IR i takowego filtra pozbawiony.

Źródło: Raspberry Pi Foundation

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

7
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  "Moduł produkowany przez Omnivision zastąpi układ Sony" Nie podoba mi się to zdanie, jak dla mnie wynika to że nową kamerą będzie Omni.
  Zaloguj się
 • avatar
  Używam, jakość tej kamerki jest naprawdę bardzo dobra, byłem miło zaskoczony ;) szkoda że nie ma chociaż ręcznej regulacji ostrości ;)
 • avatar
  Mlody jestes, dlatego tak to widzisz :-) Poprawna skladnia.
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  Błędzik się wkradł
  Rozdzielczość zdjęć z kamery Sony wyniesie 3280 x 2464 pikseli, a filmy wideo mogą być rejestrowane w trybie 1080/30p !!!!"lyb"!!!! 720/60p
 • avatar
  " trybie 1080/30p lyb 720/60p. " Literówka :)