Na topie

Roboty w magazynie Zalando

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Zalando to kolejna firma, która chce usprawnić działanie magazynów i wykorzystać do tego roboty logistyczne. Na razie ruszyły testy w niemieckim Erfurcie.

 • Roboty w magazynie Zalando
A A

Roboty odmieniają logistykę i prowadzą do optymalizacji działania magazynów. Kolejną firmą, która postanowiła się o tym przekonać, jest zyskująca popularność (nie tylko) w naszym kraju Zalando. Takie innowacyjne rozwiązanie jest obecnie testowane w Erfurcie.

W niemieckiej siedzibie Zalando pojawiły się dwa roboty intralogistyczne TORU. Firma Magazino zaprojektowała je tak, by mogły usprawniać procesy pakowania i rozpakowywania towarów. Zostały wyposażone w kamery i czujniki, dzięki którym rozpoznają otoczenie i przedmioty, a to zaś pozwala im działać autonomicznie.

Roboty są w stanie chwytać i transportować towary. W ten sposób mają odciążać pracowników, którzy będą mogli efektywniej wykorzystać swój czas pracy. To, czy takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce, mają pokazać wspomniane testy, które potrwają aż do maja przyszłego roku. Kolejnym etapem będzie integracja maszyn z procesami dotyczącymi magazynowania i kompletowania zamówionych towarów.

„TORU podjeżdża do półek w strefie kompletacji zamówień i przetwarza swoją listę tak, jak robi to pracownik. Za pomocą zintegrowanych kamer i skanerów TORU identyfikuje i lokalizuje właściwe przedmioty na półce, zdejmuje je przyssawką i umieszcza w plecaku, a następnie udaje się do stacji transferowej” – tłumaczy Carl-Friedrich zu Knyphausen, kierownik ds. rozwoju logistyki w Zalando.

Zalando
Po lewej: Carl-Friedrich zu Knyphausen, po prawej: TORU (kliknij, aby przyjrzeć mu się z bliska).

Zalando to kolejna firma, która chce zoptymalizować działanie magazynów za pomocą robotów. Niedawno pisaliśmy o ciekawych projektach automatyzacyjnych w Polsce i w Chinach, wciąż żywy pozostaje temat robotów Amazona, a zaledwie kilka dni temu mogliście przeczytać u nas o tym, że w Uniqlo roboty zastąpią 90 proc. załogi.

W przypadku Zalando (tak jak wspomnianego Amazona) roboty nie mają jednak zastąpić ludzi, a jedynie odciążyć ich i pozwolić im skupiać całą energię na tym, co najważniejsze. Tak wygląda przyszłość i ta przyszłość wcale nie jest odległa.

Źródło: Clue PR, Zalando

Odsłon: 3474 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. BrumBrumBrum
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-26 15:59

  uech. kolejna firma się zareklamowała pod pretekstem robotyzacji.

  Skomentuj

 2. .Alx.
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-10-26 16:23

  A pamiętacie ten artykuł, gdzie "naukowo udowadniano", że dzięki robotyzacji wzrośnie zatrudnienie, cytuję:

  "...robotyzacja pomoże w utworzeniu nowych miejsc pracy i to niemal dwa razy więcej niż zabierze. Konkretnie mówi się o ponad 130 milionach nowych etatów."

  W komentarzu napisałem, że to bzdura i zostałem zminusowany. Teraz możemy podyskutować w obliczu faktów, a te są takie, że robot jest tańszy i bezproblemowy w stosunku do człowieka, więc korporacje bezlitośnie wyeliminują pracowników, robiąc przy tym jak najmniej hałasu.

  Link do zacytowanego artykułu :
  http://www.benchmark.pl/aktualnosci/roboty-ile-miejsc-pracy-zabiora-a-ile-pomoga-utworzyc.html

  PS Robotyzacja to nie to samo co XIX wieczna rewolucja przemysłowa.

  Skomentuj

  1. Lister
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-27 00:35

   Masz rację i pewnie bym się ucieszył, gdyby to miało nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat, ale niestety jeszcze długo potrwa, zanim roboty w końcu pozwolą ludziom zapomnieć o przymusie ekonomicznym, jakim jest dziś praca, najczęściej mało lubiana, a pozwoli robić tylko to, co sprawia przyjemność...
   Niech żyje robotyzacja :)

   Skomentuj

   1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-02 17:34

    to co opisujesz to socjalizm w najczystszej postaci, twór czysto teoretyczny, gdzie każdy otrzymuje według potrzeb, a daje z siebie tyle ile chce, a może nie chcieć dać nic.

    niestety robotyzacja to kosztowna technologia, dostępna niemal wyłącznie dla dużych firm. te firmy nie popuszczą, jak robotyzacja jest dla nich tańsza, wolą się zrobotyzować, niż płacić armii kapryśnych i schorowanych pracowników. z powodu postępów w IT, w tzw. sztucznej inteligencji, robotyzacja będzie coraz powszechniejsza.

    owszem, można temu zaprzeczać. tak, są przykłady, kiedy robotyzacja zwiększa zatrudnienie, ale to wyłącznie w sytuacji, gdy robotyzacją można nadrobić braki pracownicze, a rynek zbytu jest nieograniczony. jeśli rynek zbytu się stabilizuje, to zatrudnianie ludzi staje się coraz mniej sensowne.

    np. w takiej Polsce jest fatalnie rozwiązany problem kosztu utrzymania pracownika, różne zusy s*(r)usy i inne takie, gdzie w efekcie pracodawca musi do państwa odprowadzić niemal tyle kasy, ile płaci tobie. jak się zatrudni roboty, wtedy te wszystkie koszty odpadają, a pracownicy lecą na zieloną trawę. w takiej sytuacji robotyzacja się opłaca ekstremalnie, w dodatku w księgowości generuje dobrze kalkulujące się koszty, amortyzacje itp. oby tylko roboty były w stanie wykonać pracę, którą wykonują ludzie.

    do tej pory robotyzacja ograniczała się do wykonywania prac, których ludzie nie są w stanie wykonać, i to przy silnym udziale człowieka jako operatora takiego robota maszyny. albo też robot był w stanie podnieść wydajność pracownika. tak tak, mikser kuchenny to też robot :)

    Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-02 17:26

   na tym portalu działa cała eskadra brajanków, synów karyn, oni będą do upadłego dyskutować z rzeczywistością :) tak więc minusy niech cię wcale nie dziwią.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!