Na topie

Intel zapłaci 1 mld kary za nieuczciwą konkurencję - wyrok podtrzymany

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Wydarzenia

Kategoria: Podzespoły Ciekawostki Procesory Wydarzenia Tematyka: Na Topie Producenci: AMD intel

Intel miał się dopuścić nielegalnych praktyk monopolistycznych, które miału utrudnić konkurowanie AMD na rynku procesorów.

Komisja Europejska siedziba

AA

W 2009 roku Komisja Europejska zasądziła dla koncernu Intel rekordową grzywnę 1,06 mld euro, która została nałożona za praktyki monopolistyczne oraz strategię naruszającą uczciwą konkurencję na terenie Unii Europejskiej. Gigant z Santa Clara postanowił jednak nie dać za wygraną i zaskarżył decyzję do Sądu Unii Europejskiej. Niedawno poznaliśmy decyzję sądu.

Cały spór sięga lat 2002 – 2007, w których to Intel miał wykorzystać dominację na rynku procesorów x86. Postawione zarzuty wskazywały na to, że płacił on łapówki za stosowanie wyłącznie swoich procesorów i opóźnienie wprowadzania do sprzedaży konkurencyjnych rozwiązań, a także oferował rabaty sklepom w zamian za wyrzucenie z oferty produktów AMD. Praktyki te miały znacząco utrudnić AMD konkurowanie na rynku i przynieść straty – również klientom.

Blisko pięć lat temu Komisja Europejska orzekła, że „niebiescy” dopuścili się praktyk monopolistycznych i zasądziła rekordową karę w wysokości 1,06 mld euro – największa, jaką do tej pory nałożono za tego typu przewinienia na terenie UE. Grzywna stanowiła około 4,15% przychodów Intela w 2008 roku, a maksymalnie mogła wynieść nawet 10% przychodów.

AMD vs Intel

Dwa lata temu Intel odwołał się od decyzji KE i wnioskował o obniżenie grzywny. Kilka dni temu poznaliśmy wyrok Sądu Unii Europejskiej – orzekł on, że Komisja Europejska działała zgodnie z prawem, a Intel próbował ukryć swoje antykonkurencyjne praktyki, tym samym wykluczając AMD z największych kanałów sprzedaży. Warto jednak zaznaczyć, że decyzja ta nie jest ostateczna i Intel może się odwołać do jeszcze wyższej instancji - Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Źródło: ComputerBase, Reuters, WIkipedia

Odsłon: 8411 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
  1. danio1611
    Oceń komentarz:

    47    

    Opublikowano: 2014-06-16 15:23

    Być może dlatego dzisiaj Intel jest górą. W tamtych czasach było wyrównanie...

    Skomentuj

      1. impulse_101
        Oceń komentarz:

        -10    

        Opublikowano: 2014-06-16 21:31

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        Akatzuky tylko ze AMD k7 nie oferuje takich instrukcji co P4, jak nie wierzysz to sporoboj na starym athlonie odpalic photoshopa wiec z ta wyzszoscia dawnej seri AMD to jest tak wzglednie.

        Skomentuj

        1. zgrzejan
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2014-06-16 22:28

          Tak tak.Nie raz trzeba było kupować gorszy i droższy Hardware.Bo soft...Jaki tam musi się dziać syf

          Skomentuj

        2. rrrrrr
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2014-06-17 22:41

          A P4 i tak się ślamazarzy w tych aplikacjach więc co za różnica?

          To jak mówić, że FX5200 był super bo miał DX9 a starsze karty nie.

          Skomentuj

  2. Kapucynek
    Oceń komentarz:

    -17    

    Opublikowano: 2014-06-16 15:36

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    A niech Intel umrze... Nie będę płakał :p Ceny spadną... każdy będzie mógł sobie pozwolić na i7...

    Skomentuj

  3. Bostonawy
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2014-06-16 15:36

    Miliard grzywny plus jeszcze powinni dodać z 5Mld za przeciąganie sprawy

    Skomentuj

  4. trybcio86
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2014-06-16 15:38

    To teraz pojde intelki w gore dosc ostro. Z monopolem trzeba walczyc

    Skomentuj

  5. webster58
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2014-06-16 15:54

    Jak intel straci 1.06 mld euro to może i nic się nie stanie, fanboye AMD będą szczęśliwi, fanboye Intela mają to gdzieś, ceny nie mogą podskoczyć znacznie bo sprzedarz spadnie, poza tym podejżewam że Intela akurat stać na takią grzywnę. Jeśli zachwieje to jednak płynnością finansową giganta to mam nadzieję że nie przedełużą wprowadzenia Broadwell-E by kompensować straty aktualnymi rozwiązaniami bo to już by mnie naprawdę zdenerwowało. CHyba że pójdą w drugą stronę i potanieją procesory by zmaksymalizować sprzedarz topowych modeli i wtedy wgniotą AMD w ziemię ... cóż, czas pokarze, naród osądzi, historia wybaczy a ja to p.......

    Skomentuj

  6. sadys
    Oceń komentarz:

    22    

    Opublikowano: 2014-06-16 16:03

    mnie tylko ciekawi komu oni te pieniadze maja przekazac...
    Komisji UE?
    AMD?
    Czy komu?

    Skomentuj

    1. kubaw2000
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2014-06-16 19:30

      W biurze ds. krzywizny banana bardzo się przyda!

      Skomentuj

  7. PL_SBX
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2014-06-16 16:35

    Za pewne poszkodowanym.

    Skomentuj

  8. jewgienij
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2014-06-16 16:54

    Blisko pięć lat temu Komisja Europejska orzekła...
    ...decyzja ta nie jest ostateczna i Intel może się odwołać do...

    Europa looooooooooooool
    Ladnych pare lat temu amd poszlo na ugode z intelem i przyjelo 1.25 mld odszkodowania, ale dla bezplciowcow z UE sprawa nie jest taka prosta.

    http://www.cnet.com/uk/news/intel-to-pay-amd-1-25-billion-in-antitrust-settlement/

    Skomentuj

    1. kelhorn
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2014-06-17 00:48

      Dwuinstancyjne postępowanie cię przeraża? Ty patrz, w Polsce też mamy sądy rejonowe, okręgowe... ba, nawet apelacyjne i najwyższy. I wojskowe. Ale nie, UE zła bo ma dwuinstancyjny sąd. Weź się w łeb puknij.

      Skomentuj

  9. Balrogos
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2014-06-16 18:25

    Ja smiecham bo mam karte AMD i zawsze ten filmik z loga i szeptem "nVidia" mi klatkuje :P

    Skomentuj

    1. chibi90
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-06-16 23:21

      mi klatkuje na karcie z NVidii, ale to szczegół :P

      Skomentuj

  10. mufasa
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-06-16 18:33

    he he he a gdzie ta kasa trafi(o ile w ogóle gdzieś trafi)?!
    do politykierów,banksterów?!
    a może kaganek postępu zapłonie na czarnym lądzie?
    intel zamiast kałacha?!

    Skomentuj

  11. michael85
    Oceń komentarz:

    14    

    Opublikowano: 2014-06-16 19:21

    I bardzo dobrze. Pamiętam jak chciałem kupić laptopa z AMD. W sklepach prawie nie było. W MediaMarkt gdzie robiłem rozeznanie tak samo. Ani jednego laptopa z AMD. Za przeproszeniem na siłę klientom w tyłek wciskano Intel.

    Skomentuj

  12. Eternal1
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2014-06-16 20:28

    Wieloletnie oszustwa, a później także wymuszenia i groźby np. "wykolejenia działu serwerów DELL-a a przypadku jeśli ten będzie oferował notebooki z CPU AMD w ilości powyżej 5% oferty" - część materiału dowodowego opublikowanego w mediach przez KE po ostatnim odwołaniu się Intela od wyroku sądu.

    4,15% przychodu za 2008 rok? za przestępstwa trwające wiele, wiele lat?
    Z całym szacunkiem ale taka kara to zaproszenie do dalszych oszustw.

    Skomentuj

  13. MijaGi2k
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2014-06-16 21:07

    nie mniej jednak, takie wydarzenie jest nie na miejscu, i nie powinno ujrzeć światła dziennego i nie interesuje mnie to że Intel ma mnóstwo kasy to zapłaci i będzie cisza. .

    Skomentuj

  14. zgrzejan
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2014-06-16 22:26

    Tak tak.Nie raz trzeba było kupować gorszy i droższy Hardware.Bo soft...Jaki tam musi się dziać szf

    Skomentuj

  15. beza-bezowa
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2014-06-17 09:14

    Bardzo dobrze że się o tym głośno mówi. Może chociaż po części wpłynie to na mentalność przeciętnych konsumentów. Intel już na tyle sobie pozwala, że tylko takie instytucje jak Komisja Unii Europejskiej są w stanie choć trochę ograniczyć zachłanność piep...go monopolisty.

    Na całe szczęście Intel swego czasu olał rynek mobilnych ARM, przez co teraz nie ma szans zmonopolizować ten rynek. Marne pocieszenie - ale jakieś zawsze ;-)

    Skomentuj

  16. PolakzPolski
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2014-06-17 09:36

    Zawiodlem sie na nich.

    Od dzis wspieram AMD ;)

    Skomentuj

  17. Kisiel442
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-06-17 11:09

    News sprzed ~tygodnia, dwóch ? Brawo ;)

    Skomentuj

  18. Michudrum
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2014-06-17 11:35

    W końcu ktoś się dorwał do dup..ka tego monopolisty. Miliard euro to drobne dla Intela, ale też (jakaś tam, ale zawsze) przestroga.

    Najsmutniejsze jest fakt, iż kilka lat po tej aferze i procesie sondowym, Intel cały czas prowadzi politykę monopolistyczną. Sam prowadzę sklep komputerowy i mając dostęp do wszystkich największych hurtowni komputerowych w tym kraju, na co dzień spotykam się z sytuacjami które dobitnie pokazują jak Intel bezczelnie i z premedytacją wciska sklepom swoje produkty. Codziennie ze swojej firmowej skrzynki wyrzucam masę spamu, w którym zdecydowana większość to MEGA PROMOCJE urządzeń opartych właśnie na Intelu. Ja osobiście mam to w czterech literach, gdyż handluje głównie urządzeniami opartymi na układach AMD, ale ilu przedsiębiorców prowadzących swoje sklepy komputerowe, pod naporem takich wypasionych promocji nie skuszą się na wybór właśnie Intela. A zwykły konsument komu ma zaufać jak nie sprzedawcy. Notorycznie słyszę od swoich klientów: "Panie ja się na tym nie z nam". Taką niewiedzę jawnie wykorzystują korporacje takie jak Intel.

    Przez monopolistyczną politykę Intela codziennie zmagam się też z sytuacją, tracenia masy czasu na szukanie np. ciekawych laptopów wyposażonych w układy APU od AMD, gdyż tych trzeba w Polsce szukać ze świecą. Znalezienie laptopa na układzie A10-5750M w polskiej hurtowni graniczy dziś z cudem, gdzie wystarczy przejrzeć zachodnie (niemieckie, holenderskie, francuskie czy angielskie) hurtownie czy portale aukcyjne aby przekonać jak bardzo Intel kontroluje polski rynek IT.

    CHORE !!!!

    I właśnie z tego powodu przenigdy nie zaproponuje swoim klientom rozwiązań opartych na monopoliście z Santa Clara (chyba że klient będzie wyjątkowo uparty ;-)

    Skomentuj

  19. wiktorrp
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2014-06-17 15:24

    W unii kasy zaczyna brakować to było wiadomo jaki bedzie werdykt od początku

    Skomentuj

  20. qkiz_xt
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-06-17 18:25

    no i bardzo dobrze :)

    Skomentuj

  21. whitemanbig
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-06-23 22:24

    super wiadomość :) oby takich więcej.