Wydarzenia

Intel zapłaci 1 mld kary za nieuczciwą konkurencję - wyrok podtrzymany

opublikowano przez w dniu 2014-06-16

Intel miał się dopuścić nielegalnych praktyk monopolistycznych, które miału utrudnić konkurowanie AMD na rynku procesorów.

Komisja Europejska siedziba

W 2009 roku Komisja Europejska zasądziła dla koncernu Intel rekordową grzywnę 1,06 mld euro, która została nałożona za praktyki monopolistyczne oraz strategię naruszającą uczciwą konkurencję na terenie Unii Europejskiej. Gigant z Santa Clara postanowił jednak nie dać za wygraną i zaskarżył decyzję do Sądu Unii Europejskiej. Niedawno poznaliśmy decyzję sądu.

Cały spór sięga lat 2002 – 2007, w których to Intel miał wykorzystać dominację na rynku procesorów x86. Postawione zarzuty wskazywały na to, że płacił on łapówki za stosowanie wyłącznie swoich procesorów i opóźnienie wprowadzania do sprzedaży konkurencyjnych rozwiązań, a także oferował rabaty sklepom w zamian za wyrzucenie z oferty produktów AMD. Praktyki te miały znacząco utrudnić AMD konkurowanie na rynku i przynieść straty – również klientom.

Blisko pięć lat temu Komisja Europejska orzekła, że „niebiescy” dopuścili się praktyk monopolistycznych i zasądziła rekordową karę w wysokości 1,06 mld euro – największa, jaką do tej pory nałożono za tego typu przewinienia na terenie UE. Grzywna stanowiła około 4,15% przychodów Intela w 2008 roku, a maksymalnie mogła wynieść nawet 10% przychodów.

AMD vs Intel

Dwa lata temu Intel odwołał się od decyzji KE i wnioskował o obniżenie grzywny. Kilka dni temu poznaliśmy wyrok Sądu Unii Europejskiej – orzekł on, że Komisja Europejska działała zgodnie z prawem, a Intel próbował ukryć swoje antykonkurencyjne praktyki, tym samym wykluczając AMD z największych kanałów sprzedaży. Warto jednak zaznaczyć, że decyzja ta nie jest ostateczna i Intel może się odwołać do jeszcze wyższej instancji - Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Źródło: ComputerBase, Reuters, WIkipedia

marketplace

Komentarze

34
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Być może dlatego dzisiaj Intel jest górą. W tamtych czasach było wyrównanie...
  Zaloguj się
  47
 • avatar
  mnie tylko ciekawi komu oni te pieniadze maja przekazac...
  Komisji UE?
  AMD?
  Czy komu?
  Zaloguj się
  22
 • avatar
  I bardzo dobrze. Pamiętam jak chciałem kupić laptopa z AMD. W sklepach prawie nie było. W MediaMarkt gdzie robiłem rozeznanie tak samo. Ani jednego laptopa z AMD. Za przeproszeniem na siłę klientom w tyłek wciskano Intel.
  Zaloguj się
  14
 • avatar
  Ja smiecham bo mam karte AMD i zawsze ten filmik z loga i szeptem "nVidia" mi klatkuje :P
  Zaloguj się
  13
 • avatar
  gnębić intela :D
 • avatar
  Podobno AMD wpadło na ten przekręt, kiedy próbowali dać HP milion DARMOWYCH procesorów. HP oczywiście propozycji nie przyjęło :)
 • avatar
  Wieloletnie oszustwa, a później także wymuszenia i groźby np. "wykolejenia działu serwerów DELL-a a przypadku jeśli ten będzie oferował notebooki z CPU AMD w ilości powyżej 5% oferty" - część materiału dowodowego opublikowanego w mediach przez KE po ostatnim odwołaniu się Intela od wyroku sądu.

  4,15% przychodu za 2008 rok? za przestępstwa trwające wiele, wiele lat?
  Z całym szacunkiem ale taka kara to zaproszenie do dalszych oszustw.
 • avatar
  To teraz pojde intelki w gore dosc ostro. Z monopolem trzeba walczyc
 • avatar
  W końcu ktoś się dorwał do dup..ka tego monopolisty. Miliard euro to drobne dla Intela, ale też (jakaś tam, ale zawsze) przestroga.

  Najsmutniejsze jest fakt, iż kilka lat po tej aferze i procesie sondowym, Intel cały czas prowadzi politykę monopolistyczną. Sam prowadzę sklep komputerowy i mając dostęp do wszystkich największych hurtowni komputerowych w tym kraju, na co dzień spotykam się z sytuacjami które dobitnie pokazują jak Intel bezczelnie i z premedytacją wciska sklepom swoje produkty. Codziennie ze swojej firmowej skrzynki wyrzucam masę spamu, w którym zdecydowana większość to MEGA PROMOCJE urządzeń opartych właśnie na Intelu. Ja osobiście mam to w czterech literach, gdyż handluje głównie urządzeniami opartymi na układach AMD, ale ilu przedsiębiorców prowadzących swoje sklepy komputerowe, pod naporem takich wypasionych promocji nie skuszą się na wybór właśnie Intela. A zwykły konsument komu ma zaufać jak nie sprzedawcy. Notorycznie słyszę od swoich klientów: "Panie ja się na tym nie z nam". Taką niewiedzę jawnie wykorzystują korporacje takie jak Intel.

  Przez monopolistyczną politykę Intela codziennie zmagam się też z sytuacją, tracenia masy czasu na szukanie np. ciekawych laptopów wyposażonych w układy APU od AMD, gdyż tych trzeba w Polsce szukać ze świecą. Znalezienie laptopa na układzie A10-5750M w polskiej hurtowni graniczy dziś z cudem, gdzie wystarczy przejrzeć zachodnie (niemieckie, holenderskie, francuskie czy angielskie) hurtownie czy portale aukcyjne aby przekonać jak bardzo Intel kontroluje polski rynek IT.

  CHORE !!!!

  I właśnie z tego powodu przenigdy nie zaproponuje swoim klientom rozwiązań opartych na monopoliście z Santa Clara (chyba że klient będzie wyjątkowo uparty ;-)
 • avatar
  nie mniej jednak, takie wydarzenie jest nie na miejscu, i nie powinno ujrzeć światła dziennego i nie interesuje mnie to że Intel ma mnóstwo kasy to zapłaci i będzie cisza. .
 • avatar
  Bardzo dobrze że się o tym głośno mówi. Może chociaż po części wpłynie to na mentalność przeciętnych konsumentów. Intel już na tyle sobie pozwala, że tylko takie instytucje jak Komisja Unii Europejskiej są w stanie choć trochę ograniczyć zachłanność piep...go monopolisty.

  Na całe szczęście Intel swego czasu olał rynek mobilnych ARM, przez co teraz nie ma szans zmonopolizować ten rynek. Marne pocieszenie - ale jakieś zawsze ;-)
 • avatar
  no i my za to zaplacimy ceny w gore ...
 • avatar
  Zawiodlem sie na nich.

  Od dzis wspieram AMD ;)
 • avatar
  Miliard grzywny plus jeszcze powinni dodać z 5Mld za przeciąganie sprawy
 • avatar
  Za pewne poszkodowanym.
 • avatar
  Blisko pięć lat temu Komisja Europejska orzekła...
  ...decyzja ta nie jest ostateczna i Intel może się odwołać do...

  Europa looooooooooooool
  Ladnych pare lat temu amd poszlo na ugode z intelem i przyjelo 1.25 mld odszkodowania, ale dla bezplciowcow z UE sprawa nie jest taka prosta.

  http://www.cnet.com/uk/news/intel-to-pay-amd-1-25-billion-in-antitrust-settlement/
  Zaloguj się
 • avatar
  News sprzed ~tygodnia, dwóch ? Brawo ;)
 • avatar
  no i bardzo dobrze :)
 • avatar
  he he he a gdzie ta kasa trafi(o ile w ogóle gdzieś trafi)?!
  do politykierów,banksterów?!
  a może kaganek postępu zapłonie na czarnym lądzie?
  intel zamiast kałacha?!
 • avatar
  Tak tak.Nie raz trzeba było kupować gorszy i droższy Hardware.Bo soft...Jaki tam musi się dziać szf
 • avatar
  W unii kasy zaczyna brakować to było wiadomo jaki bedzie werdykt od początku
 • avatar
  Jak intel straci 1.06 mld euro to może i nic się nie stanie, fanboye AMD będą szczęśliwi, fanboye Intela mają to gdzieś, ceny nie mogą podskoczyć znacznie bo sprzedarz spadnie, poza tym podejżewam że Intela akurat stać na takią grzywnę. Jeśli zachwieje to jednak płynnością finansową giganta to mam nadzieję że nie przedełużą wprowadzenia Broadwell-E by kompensować straty aktualnymi rozwiązaniami bo to już by mnie naprawdę zdenerwowało. CHyba że pójdą w drugą stronę i potanieją procesory by zmaksymalizować sprzedarz topowych modeli i wtedy wgniotą AMD w ziemię ... cóż, czas pokarze, naród osądzi, historia wybaczy a ja to p.......
  Zaloguj się
  -8
 • avatar
  A niech Intel umrze... Nie będę płakał :p Ceny spadną... każdy będzie mógł sobie pozwolić na i7...
 • avatar
  super wiadomość :) oby takich więcej.