Na topie

ShutUp10: proste wyłączanie niechcianych funkcji w Windows 10

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

ShutUp10 to ciekawy program oferujący bogaty zestaw funkcji dotyczących prywatności, m.in. wyłącza w Windows 10 funkcje zbierające i wysyłające dane o użytkowniku do Microsoft. Wyłącza telemetrię, WiFi Sense, OneDrive, Cortanę i blokuje reklamy.

ShutUp10: proste wyłączanie niechcianych funkcji w Windows 10

AA

[aktualizacja]

Dostępna jest już nowa wersja 1.6.1395 aplikacji ShutUp10, odpowiadająca na najnowsze aktualizacje w systemie Windows 10. Więcej o pełnych możliwościach ShutUp10 piszemy niżej.

FixWin 10 z serwera thewindowsclub.com
O&O ShutUp10: download free antispy tool for Windows 10
link bezpośrednio do strony twórców ShutUp10

 

O&O Group, twórcy tej małej aplikacji, określają ją jako "Free antispy tool for Windows 10", a więc w tłumaczeniu: Darmowe antyszpiegujące narzędzie do Windows 10. Nic więcej nie trzeba już chyba dodawać, bo temat jest znany, a ShutUp10 to nie jedyna i zapewne nie ostatnia taka aplikacja.

Najnowsza wersja jest już kompatybilna z aktualizacją Windows 10 Anniversary Update, zawiera też wiele poprawek. Programu nie trzeba instalować.

Identyfikuje i blokuje funkcje Windows 10, nie oferowane przez takie aplikacje jak Ultimate Windows Tweaker 4 czy Spybot Anti-Beacon. Wśród najciekawszych funkcji można wymienić między innymi:

  • blokowanie nagrywania kroków użytkownika
  • blokowanie telemetrii przez Windows 10 i telemetrii przez aplikacje
  • blokowanie WiFi Sense
  • blokowanie Microsoft SpyNet i wysyłania próbek z Windows Defender do Microsoft
  • blokowanie przyzwyczajeń dotyczących pisania na klawiaturze, pisania odręcznego, używania myszki, ekranu dotykowego, korzystania z mikrofonu, oraz wysyłania próbek do Microsoft (Input Personalization i Cortana)
  • blokowanie aktywacji kamery przedniej podczas logowania
  • blokowanie ID związanego ze zbieraniem informacji o użytkowniku na potrzeby reklam
  • blokowanie zachowania użytkownika w aplikacjach Windows Store (wysyłanie url)
  • blokowanie informacji zbieranych przez Cortana i wysyłanych do Microsoft

Do ciekawych funkcji ShutUp10 warto też zaliczyć możliwość eksportowania i importowania ustawień. Znacznie upraszcza konfigurowanie w przypadku kilku komputerów, lub zapisanie optymalnych-ulubionych ustawień.

Przy okazji polecamy także:

 

Odsłon: 79650 Skomentuj newsa
Komentarze

53

Udostępnij
  1. sn00p
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2016-08-23 23:10

    Spybot Anti-Beacon to absolutny nr.1 w tego typu programach. Można ściągnąć Portable Edition która nie wymaga instalacji.

    Skomentuj

    1. CrisPL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-08-24 12:00

      Dzięki, skorzystałem. A ja jak głupi bawiłem się w komendy cmd. Za dużo czasu to zajmuje.

      Skomentuj

      1. pablo11
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-11-07 19:52

        Ależ taka forma reklamy jest skuteczna. :D Pozorowanie bycia normalnym użytkownikiem :D Nie mówię, że jest tak w tym przypadku, ale te 3 posty to ewidentna reklama...

        Skomentuj

        1. thoruus
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-11-07 22:06

          Ads are getting smarter ;)

          Skomentuj

    2. kamaleon
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-12-19 18:12

      Nie taki nr1, ale zgadzam sie - bardzo dobry program.

      Jednak oprocz w/w programu polecam uzyc 2-3 innych dodatkowo bo spybot antibecon nie pokrywa wszystkiego.

      Np Ashampoo AntiSpy i O&O Shut UP

      Skomentuj

  2. decrypterie
    Oceń komentarz:

    -24    

    Opublikowano: 2016-08-23 23:17

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    fajnie że wszystko w jednej apce ale te rzeczy jak ktoś zna temat można wyłączyć z poziomu windy a Ci którzy nie znają tematu to ich ta aplikacja nie zainteresuje:P

    Skomentuj

    1. Zero-Cool
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2016-08-23 23:29

      A jak ktoś nie zna i się zastanawia czemu net mu muli to tutaj ma program naprawczy :)

      Pamiętam czasu kiedy było pełno programów które niby przyspieszały pobieranie(nigdy w ich działanie nie wierzyłem), ale dzisiaj softwarowe przyspieszanie neta staje się rzeczywistością.

      Swoją drogą nie aktualizowałem mojego W10 od kilku miesięcy i używam Spybot'a 1.5 a PC mi codziennie coraz wolniej chodzi, ostatnio nawet otwieranie komentarzy na FB zajmuje 10sek. ciekawe czy to sypie się mój W10 bez aktualizacji czy FB...

      Skomentuj

      1. Marucins
        Oceń komentarz:

        -17    

        Opublikowano: 2016-08-24 09:37

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        Uroki Windows :(
        Przy OSX/Linux czegoś takiego ne ma. Nie aktualizujesz nic system chodzi tak samo jak pierwszego dnia.

        Skomentuj

        1. BariGT
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2016-08-24 10:45

          I mozna sobie caly dzien w konsolce dlubac :D

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2016-08-24 11:12

          ciekawe, używam osx i tak samo wymaga przy intensywnym użytkowaniu resetu raz na jakiś czas.

          Skomentuj

        3. AntonioFacaldo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-03-23 23:12

          i wygląda, działa i obsługuje wszystko jak swojego pierwszego dnia.

          Skomentuj

      2. Sharimsejn
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-11-07 22:14

        Net muli bo Windows 10. No, że jeszcze wiele osób nie wyrzuciło tego śmiecia to się dziwie. Tylko nie mówcie mi o innych mnogich zaletach tego badziewia bo takie rzeczy jak szybszy start raczej mało kogo interesują. W dużej mierze system ma być przyjaznym środowiskiem, w którym się pracuje. Nie wyobrażam sobie takich cyrków. Przesiądę się z win7 jak wyjdzie kolejna ciekawa propozycja, a jak nie to będę rozważał lin czy micro :)

        Skomentuj

  3. decrypterie
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2016-08-23 23:17

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    fajnie że wszystko w jednej apce ale te rzeczy jak ktoś zna temat można wyłączyć z poziomu windy a Ci którzy nie znają tematu to ich ta aplikacja nie zainteresuje:P

    Skomentuj

    1. kamaleon
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2016-12-19 18:11

      @decrypterie - bzdura. Juz widze jak te wszystkie rzeczy sam wylaczasz. Kilka godzin spedzone na wertowaniu internetu GWARANTOWANE.

      Appka wlasnie to ulatwia ze caly procez automatyzuje i nic nie trzeba szukac/grzebac.

      Skomentuj

    2. Detrioux
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-03-23 09:30

      Nie rozumiem takiego myślenia. Typowo polskie, ktoś ułatwia Ci robotę masz jak krowa na rowie wszystko wy listowane ładnie podane na tacy a ty mówisz Że lepiej jest szukać godzinami po internecie i grzebać w rejestrach i coś przy okazji popsuć.

      Takie typowe fuck logic.

      Skomentuj

  4. FaraonM
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-08-24 00:53

    Że tak powiem ,, przypadek " tuż po newsie o zarzucie o naruszaniu prywatności przez windows 10 artykuł o shutup10 :D Ale mogę powiedzieć ,że programik bardzo fajny używam na 10, używałem na 8 i będę używać.

    Co do Win 10 to polecam ustawiać sobie możliwość decydowania o pobieraniu aktualizacji w Zasadach Grup ;) Przydał by się o tym jakiś temat na benchmarku albo coś o optymalizacji poszczególnych systemów.

    Skomentuj

  5. BluePandoraBox
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2016-08-24 02:14

    najprzydatniejsze??? jejciu a co to za maszkara???
    Wojciech pewnie grał w okręty jak było stopniowanie przymiotników w szkole ;)

    Skomentuj

    1. Wojciech Kiełt
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2016-08-24 10:31

      ... albo BluePandoraBox grał w gre, gdy wyjaśniali jak używać Google ;P
      http://pl.lmgtfy.com/?q=najprzydatniejsze

      Skomentuj

      1. BluePandoraBox
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2016-08-24 15:29

        że coś jest dopuszczalne, to nie oznacza że powinno pojawiać się w publikacjach, tylko że w mowie potocznej, prywatnie można używać
        nie zapominaj że to co wystukasz jest powielane później przez młodych, dbaj o swój język ojczysty ;)

        Skomentuj

        1. Wojciech Kiełt
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2016-08-24 16:58

          Jeśli serwis Polskie Radio używa takiego słowa, to chyba nie mam powodu aby wstydzić się takiej "maszkary" ;)

          http://www.polskieradio.pl/23/270/Artykul/1330285,Najprzydatniejsze-jezyki-swiata-zdaniem-naukowcow

          Skomentuj

          1. BluePandoraBox
            Oceń komentarz:

            -3    

            Opublikowano: 2016-08-29 05:35

            to tylko świadczy o tym jak słabych "pisarzy" zatrudniają w PR :P

            Skomentuj

          2. aendrju
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-11-07 16:37

            idź poczywaj

            Skomentuj

        2. Wookie1991
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-11-08 00:00

          I zostałeś Pan wyjaśniony przez Wojciecha, a przed "że" stawia się przecinek. Dbaj o swój własny język.

          Skomentuj

  6. PanWiaderko
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-08-24 09:51

    Jest taki bajer na W7 ?

    Skomentuj

    1. Fenio
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-08-25 00:04

      Spybot Anti-Beacon

      Skomentuj

  7. Geralt
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-08-24 11:10

    Ja zablokowalem najskuteczniej ten szpiegowski system, nie instalujac go w ogole :). Chociaz nie ludzie sie i kiedys jakas nowsza wersje trzeba bedzie zainstalowac. Na razie siedze na 7 i jestem zadowolony. Wiec udalo mi sie przeskoczyc 8ki ;)...

    Chociaz poprzez chamskie zagrania microsoftu to i tam musialem zablokowac pewne aktualizacje, ktore probowaly wprowadzic szpiegowanie;)

    Skomentuj Historia edycji

    1. Martines
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-03-23 15:07

      M$ znalazł na to sposób i nazwał to zbiorczymi aktualizacjami i weź tu teraz zrób format :). Nie wiem jak inni, ale ja od premiery Service Pack 1 ciągle czekałem na jego następce, albo chociaż na takie zbiorcze paczki, bo irytowało mnie instalowanie setek pojedynczych łatek. A teraz żałuje, że M$ wpadł na taki pomysł :).

      Skomentuj

  8. sadys
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2016-08-24 15:49

    MS moglby wypuscic 2 wersje WIN10.
    "Darmowa" - z brakiem kontroli nad systemem tak jak jest to teraz - czyli szpiegowanie + automatyczna instalacja aktualizacji.
    Oraz platna ktora pozbawiona by byla szpiegow i dawala mozliwosc kontroli nad Windows Update.
    W obecnej sytuacji placic 100$ za system nad ktorym nie ma sie podstawowej kontroli to lekka patologia.

    Skomentuj

      1. Kenjiro
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-12-19 19:27

        Twoja odpowiedź jest kompletnie bez sensu. Chcesz czy nie, ale MS jest monopolistą na rynku systemów dla domu i zabawy, a w niektórych przypadkach również do pracy (patrz Płatnik czy systemy ERP).
        To tak jakbyś napisał narzekającemu na komunikację miejską, aby udał się do konkurencji, która owszem jest, ale w innym mieście, no ale przecież może się przeprowadzić...

        Krótko mówiąc, palnąłeś głupotę jakich mało.

        Skomentuj

        1. pablo11
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-11-07 15:22

          Miały być te 2 wersje systemu czyli darmowa, która miała być raczej bezużyteczna (taki android z brakiem możliwości instalowania z obcych źródeł) oraz taka płatna w której możesz sterować aktualizacjami i która kosztuje 2-5x więcej od obecnej. Nie wiem na ile się wywiązali.

          Skomentuj

    1. mic_dys
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-08 20:48

      Podobnie myślałem. Przypuszczam, że jeśli M$ zostanie przyciśnięty na dobre brakiem chęci ze strony użytkowników, to ma jeszcze tę opcję w odwodzie. Choć przypuszczam, że i tak sobie zostawi jakieś szpiegowskie backdoory.

      Skomentuj

  9. Arcin
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-08-24 18:01

    A czy te narzędzie antyszpiegowskie same nie szpiegują, szczególnie darmowe? Żeby nie było jeszcze gorzej, ktoś chce mieć prywtność, nie chce by Microsoft przechwytywał jego dane a program, który ma zabezpieczać przed tym sam to robi. Skąd pewność, że tak nie jest?

    Skomentuj

  10. RaB01BiT
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-08-25 09:07

    A takie pytanie techniczne.
    Czy ten wynalazek nie wywali czasem:
    https://account.microsoft.com/family#

    Genialna sprawa, jeżeli chodzi o kontrole:
    https://1drv.ms/i/s!AlA2rIRbKMJnh9BVjMnX2FfejPn5Gw

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-12-19 19:30

      W poprzednich wersjach też już były. W Windows 7 jest na pewno limit godzin, w których możesz użytkować dane konto, a limit godzinowy pojawił się chyba w 8, ale tego nie jestem pewien, bo dawno temu używałem.

      Skomentuj

  11. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-12-19 19:28

    Uwielbiam przeklejki komentow pod "nowym" artykulem. A poza tym ktos wie, czy to w ogole dziala ? Ostatnio tez podawaliscie jakies cudo wylaczajace kupe szajsu, ale tylko... wylaczalo na ekranie, bo w rzeczywistosci - nie wiadomo (po kolejnym wlaczeniu programu znowu wszystko bylo powlaczane). I na dodatek nazywalo sie inaczej, niz podaliscie :)

    Skomentuj

  12. mat9v
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-12-19 21:51

    Ciekawe czemu z głównej strony znikł news pod tytułem "Czy chciałbyś żeby Microsoft sterował twoim Windows 10" ???
    Czyżby naciski jakieś?

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-07 15:29

      Naciski ?? Nie sądzę, po prostu w niektórych kwestiach redaktorzy przeginają pałe niejednokrotnie. I żeby nie wprowadzać w błąd pewnie usuneli. To tak, jak było z podsłuchiwaniem przez Facebooka. Benchmark napisał tekst obsmarowujący Facebooka, że ten nikczemnie podsłuchuje użytkowników by dopasować im reklamy, po czym Facebook sprostował ten tekst swoim oświadczeniem, że nie robi tego w celu dopasowania reklamy... Ot film Barei.

      Skomentuj

  13. Roman1892
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-12-27 17:19

    Jeszcze nie posiadam Windowsa 10 , ale będę go blokował na rzecz bezpieczeństwa danych i moich zdjęć ,filmów idt.

    Skomentuj

  14. mutissj
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-03-22 15:19

    - Nie mam Windows 10
    - Nie mam żadnych problemów

    Skomentuj

          1. mutissj
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-03-22 21:13

            wszystkie gry działają na DX11

            Skomentuj

          2. SebastianFM
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-03-23 08:42

            Nie wiem czy Forza Horizon działa na DX11 ale na pewno wymaga Windows 10.

            Skomentuj

          3. mutissj
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-03-24 00:11

            Forza ma wymuszony tryb DX12, i jest przez to słabo zoptymalizowana, jedyny wyjątek marketingowy w napędzaniu Windows 10

            Skomentuj

    1. Radmen
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-10-10 19:42

      za parę lat się przesiądziesz, bo nie będziesz miał wyboru jak skończy się wsparcie do Win 7.
      Win 10 jest już praktycznie bezproblemowy.
      PS. Żeby co 2 lata zmieniać PC i opisywać tak szczegółowo swoją maszynę, to trzeba być rakiem. Ogarnij się gościu.

      Skomentuj

  15. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-23 08:09

    Coś pomieszaliście, towarzysze z Benchmarka, widzę swoje komentarze z innych artykułów losowo podpięte pod różne komentarze tutaj...

    Skomentuj

  16. mic_dys
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-11-07 13:40

    Prawdziwym problemem z MS jest LICENCJA. Zastanawiam się, czy Microsoft sam nie tworzy/wspiera takich programów, aby zwiększyć sprzedaż, aby jakoś ulokować swój produkt ludziom, którzy nie lubią być inwigilowani. Ale dla Microsoftu nie będzie żadnego problemu - w sytuacji, gdy uzna to za stosowne - zablokować te dodatkowe programy "niezgodne z licencją". I nikt nie będzie mógł się czepiać, iż to jest zrobione niepoprawnie. Z resztą nawet jeśli MS będzie szpiegował jakoś użytkownika "tylnymi drzwiami" (czy ktoś zagwarantował, że owe programiki zablokowały na pewno wszystkie możliwości szpiegowania?...) to wciąż mu "wolno" (wg licencji, którą klepnął użytkownik podczas instalacji).
    Tym, co ja bym oczekiwał, jest posiadanie systemu operacyjnego, którym JA RZĄDZĘ. I to powinno być napisane w licencji, abym MÓGŁ SIĘ DOMAGAĆ PRAWNIE praw do mojej prywatności, do poszanowania tego, że skoro to jest mój komputer, to ja tu decyduję.
    Ale tego Microsoft mi nie da, bo najwyraźniej ma jakiś mocny powód, aby sprzedawać na cały świat system operacyjny, który ma zagwarantowaną możliwość inwigilowania użytkowników.

    Skomentuj

      1. mic_dys
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-11-08 20:44

        Nie muszę pisać własnego systemu. Używam albo linuksa, albo win 7. Pewnie ten ostatni system tez ma zaszyte funkcje inwigilacji (mimo, że odinstalowywałem różne poprawki jawnie szpiegujące), ale przynajmniej wiem, że nie płacę tutaj za posiadanie systemu, który nie spełnia moich oczekiwań.
        Gdzieś mam też na płycie stary Win95, a poza tym mogę komputer odłączyć od internetu. I wtedy M$ też może mi z inwigilacją...
        nagwizdać.

        Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-07 15:19

      Ale te programy są zgodne z licencją. One korzystają z udostępnionych przez microsoft narzędzi i niczego więcej.

      Skomentuj

  17. wiktorn86
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-11-07 15:26

    Microsoft tylko raz w swojej historii robił dobre systemy. Kiedy grożono mu podziałem. To co się teraz wyrabia to jest powtórka z lat 90 i czasów gówna typu Millenium. Które już z resztą wspominam cieplej nią tą parszywą 10.

    Skomentuj

    1. Grapen
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-08 01:00

      Ale ta 10 ludziom psuje krwi, pytam czemu? Nielegalny W7 lepszy? Czy xp masterrace bo stare dobre? Ani 1 problemu nie miałem jeszcze od premiery w10, a gram, pracuję w grafice i od parady montuję filmy, nigdy nie miałem problemu z aktualizacjami,kompatybilnością ani ze sterownikami. Microsoft szpieguje w takim samym stopniu użytkowników od WXP, tak w tym samym, dziwne nie? (tak w waszej 7 jest ten sam stopień jak w w10, a to, że jest ukryty nie znaczy, że nie istnieje)
      edit: MIllenium>w10 to czysty debilny hejt, nic więcej, MILLENIUM? AKTÓWKI?? > W10????

      Skomentuj Historia edycji

  18. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-11-08 09:06

    To jest po prostu niebywałe, że MS założył sobie coś co się bezczelnie nazywa - MS SpyNet, a użytkownicy nic sobie z tego nie robią i dalej korzystają z Windows 10....

    Skomentuj

    1. festin
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-08 10:20

      LMAO. Sprawdź najpierw co to jest ten MS SpyNet, a potem ględź jakie to złe. Coś takiego funkcjonuje w każdym anty-virusie - system raportuje podejrzane zachowanie aplikacji do chmury, z której o tym zachowaniu pobierają informację inni użytkownicy i są notyfikowani o potencjalnym zagrożeniu. Większość tego hejt na Win10 mam wrażenie opiera się na nieporozumieniach lub niewiedzy. Tutaj kilka komentarzy przekracza granice rozumu. Takie czasy.

      Skomentuj

      1. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-11-08 12:14

        Czy Ty rozumiesz co ja napisałem? Chodzi o nazwę, nieistotne jest co robi a czego nie robi. Jeśli ktoś tak coś nazywa to nie może to być nic takiego. I nie wyskakuj mi tutaj ze swoim chińskim już na samym początku.

        Skomentuj

  19. manipulator
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-25 11:59

    Jak dla mnie korzystanie jawnie i z zadowoleniem z Windows 10 to specyficzny syndrom sztokholmski :)

    Bo jak inaczej nazwać (już nawet nie produkt) usługę, która gwarantuje sobie w licencji deptanie Twojej prywatności, eksperymenty z interfejsem na żywo - kilka różnych interfejsów służących do tego samego, przemieszczanie kluczowych funkcji po każdej grubszej aktualizacji, zabijanie łączy poprzez "dzielenie się" aktualizacjami, brak możliwości wyłączenia aktualizacji, wywalanie w kosmos zgodności ze starszymi programami po której przymusowej aktualizacji i wiele wiele innych zamulaczy które powodują że topowe sprzęty z 2018 pracują jak 10 lat temu Windows 7 z i5-750 :)

    "Wisienką na torcie" dla microsoftu są tzw. "pożyteczni idioci", hejtujący Windows7 tak dla zasady, z jedynymi doświadczeniami w administracji i użytkowaniu ;) w postaci fragów i statsów gdzieś tam out of space.

    Oczywiście nie neguje prawa do używania tegoż wynalazku jakim jest Win10 ale nie wszystko co nowe jest lepsze - czasami powiedzenie "lepsze jest wrogiem dobrego" ma swoje racje :)