Telewizory

Telewizor Ultra HD Premium - co to znaczy?

przeczytasz w 1 min.

Jakie konkretnie wymagania musi spełniać telewizor, aby zasłużyć sobie na certyfikat "Ultra HD Premium"?

Ultra HD Premium

Telewizor Ultra HD Premium – spotkaliście się już z takim oznaczeniem? Jeśli nie, to z pewnością w najbliższych tygodniach się spotkacie. Jest to przyznawany od początku tego roku certyfikat, mający wyróżniać telewizory oferujące najwyższą jakość obrazu. Co konkretnie to jednak tak naprawdę oznacza?

Certyfikat Ultra HD Premium przyznawany jest przez stowarzyszenie UHD Alliance, w skład którego wchodzą najwięksi producenci (Samsung, LG, Panasonic, Sony, Sharp, Hisense, TCLTP Vision), wytwórnie filmowe (m.in. Disney, 20th Century Fox, Warner Bros., Universal, DreamWorks i Netflix), firmy technologiczne (Nvidia, Dolby, Novatek, Realtek, THX i Technicolor) oraz liczne niezależne laboratoria. Koalicja ta ma na celu zwiększanie popularności telewizorów o rozdzielczości Ultra HD oraz przyspieszanie rozwoju wizyjnych technologii.

Znaczek Ultra HD Premium zarezerwowany jest dla produktów i usług spełniających szereg rygorystycznych wymagań dotyczących jakości obrazu i dźwięku oraz dostępu do źródeł dystrybucji treści. Telewizor, który otrzymał certyfikat teoretycznie jest w stanie zaoferować materiały, które wyglądają i brzmią dokładnie w taki sposób, jak życzyliby sobie tego twórcy.

Telewizor Ultra HD Premium musi spełniać minimalną specyfikację, która przedstawia się następująco:

  • rozdzielczość obrazu: Ultra HD (3840 x 2160 pikseli)
  • głębia kolorów: 10-bitowa
  • przestrzeń barwna (sygnał): BT.2020
  • reprodukcja kolorów: >90 % przestrzeni P3
  • rozszerzony zakres dynamiki: HDR (SMPTE ST2084 EOTF)
  • jasność (wariant 1): >1000 nitów (ogólna) i <0,05 nitu (czerń)
  • jasność (wariant 2): >540 nitów (ogólna) i <0,0005 nitu (czerń)
  • obsługa treści strumieniowanych: Ultra HD, HDR, BT.2020
  • dźwięk: przestrzenny

Wystarczy szybki rzut oka, by przekonać się, że większość ubiegłorocznych (i starszych) telewizorów Ultra HD nie załapałoby się na dopisek „Premium”. Co innego jednak modele na ten rok. Według oficjalnych informacji, certyfikat Ultra HD Premium został przyznany całej serii telewizorów Samsung SUHD 2016, modelowi Panasonic DX900 oraz telewizorowi LG Signature OLED TV (G6). Najpewniej w najbliższych miesiącach na rynku pojawią się kolejne zgodne z tym standardem urządzenia.

Źródlo: UHD Alliance, Engadget, FlatPanelsHD

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    bodziokrak
    20
    Ciekawe że w stowarzyszeniu UHD znajdują się producenci tv to mniej więcej tak jakby zebrał się nasz sejm i posłowie mieli za zadanie wskazać najlepszych polityków.
    • avatar
      narutogara
      2
      Ludzie kłócicie się o coś co sami nie wiecie. Nie ma znaczenia czy to telewizor 4k , full hd , 8k. Ważne aby bylo napisane ze UltraHD to 3840x2160 (8,2944 MPix) a 4K to 4096×3112 lub 4096×2160. A w Sklepie sprzedawca gada że UDH to 4K i oszukuje kupującego sprzet.
      Poza ty już na rynku są google oculus rift i htc.
      • avatar
        Melman1980
        1
        Jeju co za bzdury. 4K? połowa kanałów np w Vectrze jest w rozdzielczości PAL :)
        • avatar
          AndreoKomp
          1
          Hmm więc po rozdzielczości UltraHD czas na wabienie klientów certyfikatami jakości tworzonymi przez producentów dla producentów haha :D Jak ktoś chociaż trochę ma pojęcia w tej dziedzinie to nieźle się uśmieje czytając te brednie. Najbardziej nie mogę z tego: "Telewizor, który otrzymał certyfikat teoretycznie jest w stanie zaoferować materiały, które wyglądają i brzmią dokładnie w taki sposób, jak życzyliby sobie tego twórcy." haha :D No już to słyszę jak audiofilski dźwięk wydobywa się z TV z certyfikatem UltraHD Premium hahaha :D
          • avatar
            mikovitz
            -2
            W 2017 zrobią ULTRA HD Premium PRO, a w 2018 ULTRA HD Premium PRO+, bo kasa się musi zgadzać.
            • avatar
              sabaru
              0
              Już myślałem że będzie trzeba płacić miesięczny abonament za to żeby móc oglądać filmy w Ultra HD bo tak to obraz byłby dostępny w marnym full hd.
              • avatar
                ECRYGIGS
                0
                Ja bym do Ultra HD Premium dodał jeszcze efekty specjalne wydobywające się wibracje z obudowy podczas basów.

                Jakość tych produktów z roku na rok zaczyna upadać w szczególności u Samsunga.
                • avatar
                  Marucins
                  0
                  Kolejny wspaniały certyfikat wynaleziony i przyznawany samym sobie. Wspaniale.

                  Czy zapewni to telewizor z równo podświetlonym ekranem, bez b/h pixeli? Czy reszta firm, które zrobią odbiornik a nie wezmą udziału w tej szaradzie będą produkowały gorsze odbiorniki?
                  • avatar
                    jeomax.co.uk
                    0
                    I dalej nic z rozdzielczoscia dynamiczna ? Dymanie klientow, jak z przejsciem na "gigabajty" mierzone w tysiacach "megabajtow", lol. W koncu beda produkowac na samym koncu cos, co spelni standard zdrowego rozsadku (czyli wyswietlanie pelnego UHD bez zadnych kruczkow: sytatycznie czy to dynamicznie), ale to juz pewnie bedzie obowiazywac 8K. Masakra, ze tez nie mozna protestowac przeciwko producentom wypuszczajacym jawna parodie.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Zabrakło : Cena > 10000
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Taki format będzie i tak mocno skompresowany (na miarę dostępnych płyt), więc z prawdziwego 4K będzie jedynie namiastka (zwłaszcza w ruchu), ale patrząc na zysk jakości względem płyt BD, to będzie różnica gołym okiem widoczna, a chodzi przecież o progres :).

                        https://i.ytimg.com/vi/6sXBMh9583I/maxresdefault.jpg

                        Same np. BT.2020 potrafi bardzo upiększyć obraz, i to nawet na moim starym LCD IPS widać różnice, a co dopiero na wyświetlaczu zdolnym do wyświetlenia całości tej palety. Dojdzie do tego jeszcze HDR, i tak naprawdę sama rozdzielczość przestaje być już wreszcie najważniejszym argumentem przy premierze nowych nośników z filmami


                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Fnf. Patrząc na to co pokazano na CES z tym certyfikatem - to mam wrażenie że stworzono to by wyciągnąć z klienta jak najwięcej kasy (dx900 panasonica jeszcze się broni ale linia samsunga to jakieś nieporozumienie)