Na topie

TomTom NavKit: Nawigacja z mapami aktualizowanymi w czasie rzeczywistym

Autor:
Mateusz Albin

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Nawigacja GPS Technologie i Firma Motoryzacja Tematyka: GPS Motoryzacja Producenci: TomTom

Nowe funkcje NavKit to rozwinięcie usługi Traffic, która przesyła informacje o położeniu auta i określa natężenie ruchu na drogach.

TomTom NavKit

AA

Wszelkie informacje o zmianach na trasie trafią do kierowców natychmiast. Nowa wersja oprogramowania NavKit firmy TomTom oferuje aktualizację przez GPS map motoryzacyjnych w czasie rzeczywistym, zamiast cyklicznego pobierania pakietów.

Czy to już koniec epoki nieaktualnych map i wprowadzającej w błąd nawigacji? Podczas konferencji w Genewie firma TomTom zaprezentowała najnowszą wersję oprogramowania NavKit, które używa od teraz map aktualizowanych w czasie rzeczywistym.

TomTom: Mapy aktualizowane w czasie rzeczywistym

Nowe funkcje NavKit to poniekąd rozwinięcie znanej od dawna usługi Traffic, która na bieżąco przesyłała przez GPS informacje o położeniu auta i na podstawie zebranych danych określała natężenie ruchu na drogach. Teraz Holendrzy w kwestii przetwarzania danych w czasie rzeczywistym poszli jeszcze dalej. Nowe oprogramowanie całkowicie wyklucza cykliczne aktualizowanie map, poprzez ściąganie dużych pakietów danych. Zamiast tego wszystkie dane mapowe oraz dodatkowe informacje geograficzne, takie jak zmiany na drogach będą przesyłane klientom tak szybko jak tylko się pojawią.

Cel: zautomatyzowany system jazdy

- Wyzwaniem dla współczesnego przemysłu motoryzacyjnego jest stworzenie nawigacji oraz zautomatyzowanych systemów jazdy, które są opłacalne oraz przyszłościowe. Włączając rozwiązanie map w czasie rzeczywistym do podstawowego oprogramowania nawigacyjnego, TomTom wzmacnia swoją pozycję jako jednego z wiodących dostawców technologii. Umożliwia to producentom samochodów kształtowanie swojej przyszłości razem z TomTom - powiedział Harold Goddijn, CEO TomTom.

Odsłon: 10214 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. ElFi_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-03-02 21:23

  Moja przygoda z "mapami" zaczęła się w 2003 roku... po zakupie Passata z fabryczną nawigacją. Takie coś w aucie to był szok. Ja, niedzielny kierowca wybrałem się do stolicy bez atlasu samochodowego:) Ustawiłem adres i... podjechałem pod drzwi wejściowe. Jednak nie wszystkie drogi były na mapie - brakowało szczególnie tych mniejszych.
  Wtedy problemem map było pokrycie czyli ile powierzchni kraju mapa w ogóle obejmowała a to co obejmowała jaką miało szczegółowość. Teraz problemem jest właściwie tylko aktualność danych. Więc logiczne, że rozwój idzie w tym kierunku. Lada moment będzie tak, że aktualizacja może być ściągana przez system nawigacji już w kilkanaście minut po jej opublikowaniu. Jednak tu może pojawić się problem innego typu. Skąd tą aktualność brać? Szczególnie w kraju takim jak Polska, gdzie sami drogowcy nieraz nie wiedzą co gdzie jest i dlaczego. Musiałby powstać jakiś ogólnokrajowy system cyfrowej mapy drogowej, gdzie każda zmiana byłaby nanoszona natychmiast po wprowadzeniu przez wykonawcę lub uprawniony organ....
  Zdaje się, że tym razem możliwości systemów nawigacyjnych wyprzedzą rzeczywistość.

  Skomentuj

  1. ElFi_
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-03-02 23:50

   Dożywotnio czyli do czasu życia aplikacji - wszystko się zgadza. Chciałeś na zawsze - wtedy się nazywa: WIECZYSTA:)

   Tak samo jest z pamięciami RAM. Mają one dożywotnią gwarancję, jednak większość ludzi myli pojęcia i myśli, że to oznacza "na zawsze", a to oznacza czas kiedy dana pamięć jest w obiegu - czyli do wyczerpania zapasów magazynowych.

   Skomentuj

  2. michallo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-03-04 20:43

   Napisz lub nawet lepiej zadzwoń do ich tech supportu. Może ci to jakoś zrekompensują. Co jak co, ale akurat TomTom jest serio uczciwą firmą, a ich produkty mają jeszcze staromodną jakość (działają wiele lat i zazwyczaj nich nie zapominają) Ciągle wychodzą mapy nawet do bardzo starych urządzeń.

   Proszę, nawet znalazł się numer telefonu nie do Indii :)
   +48 22 34 91 598
   Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00

   Skomentuj Historia edycji

 2. michallo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-03-03 15:18

  Jata to piękna radosna twórczość marketingowców którzy nigdy map TomToma nie widzieli.

  Które to urządzenie na to pozwala? No chyba, że TomTom zaczął nazywać real time, 3 miesiące. Tyle zajmie urządzeniom TomToma ściągnięcie nowych map przez połączenie 2G.

  Skomentuj

  1. Shelob
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-03-03 18:16

   Marketingowcy po prostu ładnie napisali, że aktualizacja nie będzie polegała na pobraniu całej mapy raz na 3 miesiące, tylko wydawaniu zmian, jako małych paczek z aktualizacją zmienionych fragmentów mapy. Czyli do pobranie będzie kilka kb a nie kilka gb.

   Skomentuj

   1. michallo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-04 20:30

    Yyyy. Tylko że o ile wiem nie jest to prawda. Tak na 99.7%
    Chyba marketingowcy pomylili aktualizacje mapy z aktualizacjami danych o natężeniu ruchu albo o zamykaniu dróg albo zakazach skrętu w lewo/prawo itp. Same drogi się nie pojawiają.
    Czy redakcja benchmark mogłaby sprawdzić te informacje? Z tego co słyszałem faktycznie jest to planowane, ale jeszcze nie zaimplementowane.

    Skomentuj

  2. vegasic
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-03-14 18:58

   jak jakis kretyn nie umie czytac ze zrozumieniem to zawsze ma problemy, kupujesz tomtom-a i rejestrujesz go sobie na kompie i jak odpalasz kompa to dostajesz informacje ze masz aktualizacje i ile tych aktualizacji masz, podlaczasz urzadzenie i juz po zawodach. no tak tylko trzeba miec oryginalnego windoasa, co....

   Skomentuj

 3. adamgr
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-03-05 15:25

  Autor wciąż pisze że dane nawigacja przesyła dane o położeniu samochodu lub aktualizuje mapę przez GPS :)
  W jaki to niby sposób ? Rofl :)
  Takie dupsy to można pisać na Onecie a nie na portalu , co by nie mówić, technologicznym.

  Skomentuj Historia edycji

 4. adambartkowiak
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-03-13 09:44

  Autorze posta:

  Założyłem, aż konto aby napisać ten komentarz z pytaniem:

  Jak ma działać aktualizacja za pośrednictwem GPS (Global Positioning System)? Za pośrednictwem GPS czyli bez karty sim, nie będąc podpiętym do wifi.

  Pozdrawiam,
  Adam

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!