Na topie

Uber w Polsce ma być (częściowo) jak taxi

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Ministerstwo Infrastruktury chce, by kierowcy jeżdżący dla Ubera mieli obowiązek posiadania stosownych licencji na przewód osób.

Uber w Polsce ma być (częściowo) jak taxi

A A

Uber wchodzi do kraju i zaraz wybucha strajk taksówkarzy. Nic dziwnego, oferuje bowiem klientom tańsze i szybsze przejazdy w bardziej komfortowych warunkach i z przejrzystym cennikiem. Może to oferować między innymi dlatego, że jego kierowcy nie muszą mieć licencji  taksówkarskiej. Ministerstwo Infrastruktury chce to zmienić.

Resort uważa, że Uber powinien być traktowany częściowo jak taxi. Ważne jest słowo „częściowo”, ponieważ chodzi tutaj przede wszystkim o wymóg posiadania przez kierowców licencji na przewóz osób. Inne elementy, takie jak taksometry czy kasa fiskalna mają prawdopodobnie nie być obowiązkowe. 

Jednak Uber może działać tak prężnie i tak szybko dojeżdżać do klientów między inny mi dlatego, że kierowcą może być praktycznie każdy. Jeżeli sieć kierowców się zmniejszy, firma będzie musiała znacząco obniżyć jakość swoich usług pod tym względem. 

„Niezależnie od rozwoju nowoczesnych technologii i ich zastosowania na użytek przewozów drogowych osób, ważne jest, by uczestnicy również tego segmentu rynku transportowego mieli możliwość funkcjonowania na zasadach równej i uczciwej konkurencji” – tłumaczy rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś.

Ministerstwo Infrastruktury chce też wprowadzenia konkretnej definicji pośrednika transportowego. Nim właśnie miałby być Uber, a to oznaczałoby dla niego konieczność prowadzenia rejestru zleceń i klientów oraz obowiązek zlecania przewozów kierowcom z licencjami. 

Te informacje mogą zaskakiwać, bo do tej pory rząd wypowiadał się na temat Ubera raczej pozytywnie. Jak widać, nawet kraje, w których firma była mile widziana, zaczynają się od niej odwracać. A problemów Uber ma znacznie więcej.

Źródło: WP, PAP. Foto: freestocks.org/Pexels

Odsłon: 3518 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
  1. 14r33k
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-04-14 19:21

    Po co jeszcze są potrzebne licencje taksówkarskie? Co one gwarantują zwykłemu pasażerowi? Bo znajomość miasta raczej już nie jest ważna od kiedy są dostępne nawigacje pokazujące natężenie ruchu :)

    Skomentuj

    1. drcocaina
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-14 19:43

      Czy to Taxi czy Uber wiem jedno moje pociechy zapłaciły 42 zł za 11 km "bo tak nawigacja pokazuje". Dajcie im giwery i niech się powybijają, wolę żeby moje dzieciaki chodziły piechotą.

      Skomentuj Historia edycji

    2. thoruus
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-04-15 10:57

      Jak to, po co? Państwowy haracz musi być, bo jeszcze ludziom będzie żyło się za lekko.

      Skomentuj

    3. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-15 15:23

      Osoba znająca miasto od podszewki to znacznie więcej niż nawigacja, szczególnie gdy potrafi wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Nawigacje mają blade pojęcie o jakości danych dróg, remontach czy zmianach w ramach jednego dnia (gdy np. dana ulica jest nieprzejezdna codziennie w godzinach 7-13) itp. Co prawda dobrego i rzetelnego taksówkarza często ze świecą można szukać, ale nie można wyolbrzymiać możliwości aplikacji zapominając o zaletach taksówkarzy.

      Skomentuj

  2. darioz
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2017-04-14 19:57

    Odkąd jest rząd Prawa i Sprawiedliwości państwo teoretyczne jakie było za Platformy Złodziei przestało istnieć!!!

    Skomentuj Historia edycji

    1. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-14 22:28

      Fajnie masz.
      Ale odpisz mi plox.

      Skomentuj Historia edycji

    2. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-15 11:02

      Uhm, w ogóle można powiedzieć, że wraca do czasów komuny, ale zapewne tego nie pamiętasz. Kursy walut ciągle idą w górę, od ok. roku ponownie pojawiła się inflacja, koszty komunalne (prąd, woda) i usługi globalne (OC komunikacyjne) szybują w kosmos, tworzą się nowe podatki, nic tylko strzelać korkami od szampana. Zarabia się tyle samo, a wszystko drożeje i to znacząco, już teraz zwiększenie obciążeń przekroczyło u większości posiadaczy OC zysk z 500+, a jak ktoś tego nie otrzymuje to jest w głębokiej d...
      Jednak wolę nicnierobienie poprzedniego rządu, niż popełnianie tylu błędów przez nieuków i nieudaczników w obecnym oraz rozdawnictwo pieniędzy, które trzeba podwójnie zapłacić z własnej kieszeni.

      Skomentuj

      1. Fiona
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-17 17:44

        To nic nie robienie poprzedniego rządu to blisko BILION złotych długu.

        Jak myślisz Tusk to będzie spłacał, czy Ty i Twoje dzieci ???

        Skomentuj

  3. Foxy the Pirate
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-15 11:35

    Wgl jak można dostać licencje na przewód osób?

    Skomentuj

  4. Fiona
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-17 17:42

    No ładnie za rok jak dziecko będę wieść w aucie to będę musiała mieć ze 3 licencje:

    - na przewóz osób
    - na przewóz dzieci
    - zaświadczenie od plebana iż daję na tacę, a dziecko uczęszcza do katolickiej szkoły....

    Chory kraj, wracamy do czasów Stalina....
    Pozwolenia na wszystko....

    Skomentuj

  5. Sowity
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-11 13:36

    Ja i tak będę prawdopodobnie korzystał dalej ze zwykłych taksówek. Po prostu bardziej mnie przekonują, a dzięki takim udogodnieniom jak aplikacja http://etaxi.net.pl/, nie muszę nigdzie dzwonić i od razu wiem, ile zapłacę za dany kurs.