Na topie

Ubuntu robi krok wstecz, by zrobić dwa do przodu

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Tematyka: Linux Ubuntu Producenci: Canonical

Firma Canonical podjęła decyzję – środowisko Unity będzie musiało uznać wyższość GNOME w Ubuntu od wersji 18.04. Co dalej?

  • Ubuntu robi krok wstecz, by zrobić dwa do przodu
A A

„Unity jest piękne, użyteczne i solidne, ale szacunek dla społeczności i sytuacja na rynku zadecydowały, że powracamy do środowiska graficznego GNOME” – mniej więcej taką wiadomością podzielił się z nami Mark Shuttleworth, założyciel rozwijającej dystrybucję Ubuntu firmy Canonical.

Najpopularniejsza linuksowa dystrybucja zaskoczyła użytkowników w 2011 roku, stawiając na nowe środowisko Unity. Teraz zaskakuje ponownie zapowiadając, że przyszłoroczna wersja 18.04 będzie korzystać domyślnie z GNOME, a rozwój Unity zostaje zaprzestany. Tym samym lata pracy programistów poszły praktycznie na marne, a odzew będzie pewnie taki sam jak sześć lat temu – połowie się to spodoba, drugiej już niekoniecznie.

Zmiana może jednak zaskakiwać, bo choć w momencie debiutu Unity faktycznie miało spore niedoróbki, to w ostatnich latach projekt ten zmienił się jak najbardziej na plus. Coraz więcej osób chwaliło to środowisko, a ono samo stawało się coraz lżejsze i wygodniejsze. Choć nie trzeba raczej dodawać, że GNOME cieszy się dobrą sławą od lat.

Porównajmy. Tak wygląda Unity 8:

A tak najnowsza wersja GNOME, czyli 3.24 Portland:

Canonical zapewnia jednak, że powrót do GNOME może pozwolić Ubuntu rozwinąć skrzydła i trafić do kolejnych odbiorców. Jest to o tyle ważne, że firma marzy o tym, by zainteresować przedsiębiorstwa, a także odegrać ważną rolę na rynku Internetu Rzeczy. Nie będzie też smartfonów i tabletów z Ubuntu. Krótko mówiąc: zwykli użytkownicy wciąż będą ważni, ale czas na poważne kroki w biznesie.

Źródło: Canonical

Odsłon: 8380 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-06 15:20

      Myślę, że po przejściu na GNOME porzuca też Mira...trochę może denerwować ta niestałość w podejmowanych decyzjach...

      Skomentuj

    2. derunim
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-04-06 18:29

      Ja cały czas siedzę na Ubuntu od wielu lat.
      Z tym że korzystam z tradycyjnych paneli.
      Wystarczyło dograć do Ubuntu gnome-panel...

      Zero wirusów, zero inwigilacji, stabilny system jak skała.
      I gry zaczynają się pojawiać.
      W7 tylko jeszcze zostawiłem do grania.
      Resztę robię w Ubuntu.

      Przykład:
      https://www.youtube.com/watch?v=-n3m-tRf51c

      Skomentuj Historia edycji

      1. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-04-06 19:16

        Pójdzie NFS: Most Wanted pod Ubuntu?

        Skomentuj

        1. derunim
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-04-06 19:31

          O ile wiem, natywnej wersji nie ma.
          Przez emulator Wine jednak można uruchomić:
          https://www.youtube.com/watch?v=9HZRkvw_-fM

          Skomentuj

          1. Snack3rS7PL
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-06 22:45

            Pytam, bo to jedna z moich ulubionych gier, z którą nigdy nie chciałbym się rozstawać.

            Skomentuj

  1. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-04-06 15:18

    Hmmm...oglądałem ten filmik przedstawiający Unity 8 i muszę powiedzieć, że porzucili projekt, który nareszcie się do czegoś nadawał :d

    Skomentuj

  2. maslascher
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-04-06 15:57

    Korzystam z Gnome codziennie. Bądź co bądź Unity to tylko wysoce zmodyfikowany Gnome ale wolniejszy jeśli chodzi o wydajność i cięższy. Myślę że porzucili Unity ze względu na Wayland, Mir się ślimaczył i skończył by i tak bez programów.

    Skomentuj

      1. maslascher
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-06 18:29

        Według niektórych tak. Na pewno jest to inne podejście niż klasyczny desktop Windows/XFCE/KDE co nie znaczy że gorsze. Przełączanie między oknami- mega wygodne, łatwy dostęp do ulubionych programów i po chwili użytkowania jest to naprawdę komfortowy desktop. Nie wspominając o wsparciu i Wayland teraz w standardzie.

        Skomentuj

      2. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-06 19:18

        W zasadzie po konfiguracji i personalizacji, niespecjalnie różni się od innych środowisk, a wrażenie robi niemałe, szkoda tylko, że na start wygląda jak pół...nie będę kończył ;d

        Skomentuj

    1. blebleble
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-06 17:11

      Mnie za takie coś by zwolnili z roboty.

      Zauważyłem, że ostatnio w portalach zatrudniają jakiś łosi bez szkoły.

      Co jakiś artykuł to błędy.

      Za średnią krajową pensję mogę im robić za korektę.

      Skomentuj Historia edycji

      1. Himoto
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-04-06 18:03

        Przy takim tempie spadania jakości serwowanych treści na dużych portalach internetowych, doczekamy się w niedługim czasie w pośredniaku ofert typu :

        "zatrudnię człowieka do pisania newsów na stronie ZXCVB[itd]...
        Wymagania - Brak.
        Pensja - 2000 Brutto[albo inna najniższa krajowa]".

        W sumie niedawno gdzieś mi mignęła mi podobna oferta pracy :)

        Skomentuj

        1. Snack3rS7PL
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2017-04-06 19:20

          Takie uroki wolnego rynku :p lenie też mogą znaleźć coś dla siebie :d

          Skomentuj

    2. BluePandoraBox
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-06 19:13

      nie przejmuj się minusami, za część albo wszystkie odpowiada redakcja
      robisz dobrą robotę za którą Tobie dziękuję,
      podobnie jak Ciebie drażnią mnie te literufki i zatrważająca ilość błenduf które się od jakiegoś czasu wkradają w publikowane teksty na brenczu
      pisz, piętnuj, masz słuszność
      Wesołych Świąt :)

      Skomentuj

  3. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-06 18:11

    Moze znowu powroce czynnie do Ubuntu ;-) Nie ma to, jak fork Gnome'a - czyli Mate i do tego Compiz + Emerald.

    Skomentuj

    1. derunim
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-06 18:39

      Właśnie zastanawiam się nad ponownym zainstalowaniem Emeralda.
      Jakiś czas temu odinstalowałem tego dekoratora, bo "gryzł się" ze Steamem...

      Skomentuj

  4. NomadDemon
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-06 20:08

    mi szkoda unity, uzywam od 5 lat i bardzo sobie chwale

    Skomentuj

  5. Fenio
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-04-06 21:46

    Unity był jak kafelki w Win 8, porzucili dobre rozwiązania (Win 7, Gnome) aby stworzyć problem który będą latami poprawiać a na końcu i tak wyjdzie że jedyny sposób na 100% poprawę to powrót do tego co było wcześniej. Ubuntu zmarnowało 6 lat ale lepiej ze złej drogi zawrócić późno niż wcale (MS).