Na topie

Uważajcie na fałszywe „wezwanie do zawarcia ugody” - to sztuczka

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Jak informuje Zaufana Trzecia Strona, w Internecie pojawiło się nowe zagrożenie, którego autorzy wykazali się sprytem.

 • Uważajcie na fałszywe „wezwanie do zawarcia ugody” - to sztuczka
A A

„Witam serdecznie. Działając w imieniu mojego mocodawcy. W załączeniu przesyłam przedsądowe wezwanie do zawarcia ugody”, podpisano: adwokat Wojciech Wilgierz. Takie wiadomości mogą trafiać (i trafiają) przede wszystkim na firmowe skrzynki pocztowe. Uważajcie – nadawca nie jest tym, za kogo się podaje, a wiadomość to tylko kolejna próba wyłudzenia pieniędzy od nieświadomych zagrożeń ofiar.

Podobnych akcji było już mnóstwo, ale wspominamy o tej konkretnej, bo tym razem cyberprzestępcy postarali się o nową „broń”. Zwykle bowiem fałszywy załącznik można rozpoznać od razu, np. po nieprawidłowym formacie, a tym razem nic nie wskazuje na to, że dołączony dokument nie jest PDF-em – nic poza tym, że… tak naprawdę nie ma żadnego załącznika.

Ci, którzy przygotowali tego maila, dodali do niego obrazek, który udaje załącznik, a prowadzi do strony, na której rozpoczyna się proces pobierania „wezwania”, będącego w rzeczywistości plikiem JS, który to pobiera kolejny plik, będący szkodnikiem typu ransomware. Takie oprogramowanie żąda okupu w zamian za odblokowanie zaszyfrowanych wcześniej plików na komputerze ofiary. Nie dajcie się nabrać.

Źródło i screen: Zaufana Trzecia Strona

Odsłon: 5780 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. gormar
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-11 13:29

  To chyba zadziała jedynie na użytkowników MS Outlooka lub poczty przez WWW. I to raczej jedynie w Piątek wieczór ;). Przecież przy temacie wiadomości powinien być wskaźnik załącznika (spinacz). Ale i tak pewnie ktoś się na to nabierze :(.

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-01-11 13:30

   Jeszcze zapomniałem dopisać, że dzisiaj zespamowano mnie aplikacją do rozliczania PIT. Co prawda okazało się, że to jakaś fundacja, ale takie działanie uważam za szkodliwe. Korzystanie z podrzuconych aplikacji do tak ważnych rozliczeń jest zbyt niebezpieczne. Niech rozsyłają swój numer KRS i to powinno wystarczyć.

   Skomentuj

   1. scril
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-01-11 16:23

    zespamował cię program który masz zainstalowany...

    Skomentuj

  2. Radical
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-01-12 14:00

   W pracy mam Outlooka 2016 i załączniki są tak jakby osobno widoczne, pod tematem, nadawcą/odbiorcą, jeszcze przed samą treścią maila. Inna rzecz że jak masz kilkadziesiąt albo kilkaset maili dziennie to nie zastanawiasz się przy każdym tylko klikasz i na to liczą przestępcy.

   Skomentuj Historia edycji

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-01-11 22:12

   No i taką odpowiedź ja rozumiem : ) A tak w ogóle, gościu nie napisał nawet czego ma dotyczyć fikcyjna sprawa w sądzie i ktoś miałby to traktować na poważnie? :D

   Skomentuj

  2. Pardek
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-01-11 23:47

   Osobiście się z Panem skontaktuje
   Proszę o przesłanie danych
   Lol zdecyduj się, bo brzmi to słabo

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!