Oprogramowanie

W menu Start systemu Windows 10 mogą pojawić się wkrótce reklamy

z dnia 2015-10-18
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
116 komentarzy Dyskutuj z nami

Teoretycznie nie powinny być one szczególnie irytujące. Mimo tego już teraz nie brakuje głosów niezadowolenia.

Windows 10

Microsoft wielokrotnie chwalił się powrotem menu Start, z jakim mamy do czynienia w systemie Windows 10. Okazuje się, że trwają testy funkcji, która związana jest z tym właśnie elementem systemu.

Osobom biorącym udział w programie Windows Insider udostępniona została w ostatnich dniach kolejna kompilacja systemu. Build 10565, bo o nim mowa, przynosi do menu Start nowy element. Są nim sugestie aplikacji ze sklepu producenta, co jest naturalnie niczym innym, jak ładniejszym określeniem na reklamy, z którymi mamy tutaj do czynienia.

Temat nie jest nowy, ponieważ po raz pierwszy poruszono go już kilka tygodni temu. Teraz jednak producent zdecydował się sprawdzić na użytkownikach Windows Insider, czy rozwiązanie to ma jakikolwiek sens. Celem jest naturalnie zachęcenie do kliknięcia i być może ewentualnego zakupu promowanych aplikacji czy gier, ale wszystko odbywać ma się w jak najmniej inwazyjny sposób.

Windows 10 reklama w menu start

Reklamy pojawiają się w bloku Sugerowane. Koniecznie nadmienić trzeba jednak, że obecnie można je łatwo wyłączyć. Przewidziano bowiem opcje zamknięcia na stałe danej reklamy lub też całej sekcji.

Windows 10 menu start reklama zamknięcie

Zobaczymy, czy rozwiązanie to trafi do szerszej publiczności. Można to chyba zakładać, ponieważ trudno wyobrazić sobie sytuację, aby ma testach się skończyło. Wydaje się, że tego typu rozwiązanie nie byłoby szczególnie kłopotliwe. Chyba, że ostatecznie idea zostanie nieco zmieniona i przykładowo zabraknie opcji umożliwiającej zamknięcie sekcji.

Co sądzicie o takim pomyśle producenta?

Źródło: betanews, extreme09pure

marketplace

Komentarze

116
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Co sądzę? Płacę za system, a otrzymuję gniota z niedorobionymi funkcjami, a teraz jeszcze z reklamami... Całe szczęście, że póki co można jeszcze kupić starszą wersję...
  Zaloguj się
  37
 • avatar
  upgrade za darmo, (¬‿¬)
 • avatar
  Ja mam pomysł.

  Zamiast tapety na pulpicie - reklamy by leciały tam non stop.

  Zaloguj się
  17
 • avatar
  Powolne urabianie ludzi.
  Można wyłączyć reklamy?
  Ciekaw jestem jak długo.
 • avatar
  Moim skromnym zdaniem jest to bardzo dobry ruch, dzięki temu autorzy ciekawych aplikacji będą mogli się wybić. A dzięki telemetrii, będziemy mogli odnaleźć aplikację, której potrzebowaliśmy nawet tego nie wiedząc. Myślę, że dla Microsoftu najważniejsze jest dobro jego użytkowników a nie pieniądze i właśnie dlatego wszystko jest w atrakcyjnych cenach...

  Żartowałem, słaby system, głupie pomysły, dziwne rozwiązania, zostaję przy 8.1.
  Zaloguj się
 • avatar
  No to tylko czekac az wyjda pirackie wersje pozbawione reklam, zal zal zal MS :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Już wiecie dlaczego można było za darmo zaktualizować system do W10.
  Zaloguj się
 • avatar

  Nigdy nie zainstaluję systemu operacyjnego, który prezentuje reklamy na pulpicie lub innym elemencie interfejsu. Moim zdaniem, jest to całkowicie niedopuszczalne i nie powinno to mieć miejsca w produkcie, za który zapłaciliśmy. Dlatego nie planuję przesiadki na Windows 10. Natomiast, jeżeli będę zmuszony do przesiadki na inny system, rozważam produkt od Valve.

  Zaloguj się
 • avatar
  to nie przejdzie , jak tak bedzie to ich gwóźdź do trumny i niech mi oddadzą pieniądze za system, przyszłość linuxa coraz bliższa bezpieczniejszy i wydajniejszy
  Zaloguj się
 • avatar
  Z systemu operacyjnego, który ma być maksylanie .... customizowalny dla każdego użytkownika i jego potrzeb i preferencji Windows ewoluuje w stronę kramu mającego służyć potrzebom MS....tzw. walled garden. MS przekonał wielu ludzi żeby zainstalowali sobie na pc ladę jego warzywniaka.
  Zaloguj się
 • avatar
  Przyjdzie czas że kopiuj/wklej bedzie do ściągnięcia za opłatą.MS sie kończy.
 • avatar
  Myślę , że czas aby benchmark zrobił kolejny krok i dał możliwość ignorowania komentarzy określonych osobników. Jako przedstawiciel „bezwolnego, ograniczonego, uległego bydła!?”, pragnę pozostać w tym stanie i mieć możliwość blokowania treści serwowanych mi przez osobników, którzy na siłę chcą mnie uszczęśliwić swoimi poglądami.
  Użytkownik/licencjonobiorca: Windows 7, Windows Phone, Windows serwer 2012 R2, Office365, ESET, Steam, Origin;
  Zaloguj się
 • avatar
  bardzo dobra wiadomosc troche kolorow przyda sie temu smutnemu systemowi
 • avatar
  Właśnie przestałem układać pasjanse - oglądanie reklam (do tego zacinających się) nie jest na moje zdrowie. System zaczyna się długo zamykać (nie mam pojęcia co oni tam tworzą). Ale najbardziej jestem wqrwiony za to, że niektóre programy przestały działać i łindołs bezczelnie informuje, że "pracuje nad rozwiązaniem problemu". Im dłużej go mam, tym bardziej jestem wkurzony.
  Zaloguj się
 • avatar
  Rok 1984 stał się faktem jakiś czas temu. Dyktatura korporacji i lewackich euro-socjalistów będzie się pogłębiać tworząc masy nowoczesnych półniewolników.

  Zastanawia mnie taka sprawa... Dlaczego wersje Pirate Edition oprogramowania, które są, oprogramowanie "wolnym"/"bezpłatnym" oferują większą wygodę, niezależność i bezproblemowe (subiektywizm) uruchomienie bez żądnych reklam, klientów, połączenia z siecią i innego g*wna a oprogramowania legalne będące wersja płatną, zwykle nie tanią, kładzie użytkownikowi kłody pod nagi w czasie jego używania. Co za durna polityka tych firm...

  To było pytanie retoryczne. Odpowiedź jest w pierwszym zdaniu mojego postu.
  Zaloguj się
 • avatar
  Jeśli dostajesz coś za darmo to nie jesteś klientem, tylko towarem.
 • avatar
  Darmowy system? - pomyślał Satya Nadella(szef Microsoftu) i głęboko się roześmiał a ja mam taką interpretację


  "Darmowy" system - buhahahahahahahahha
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Nie rozumiem w czym ból dupy?
  Kto to zauważy tak naprawdę podczas codziennego używania?
  Kto w ogóle używa menu start?
  Zaloguj się
  -12
 • avatar
  Marudzenie na wszędobylskie reklamy a jednak Kindle z reklamami lepiej się sprzedaje jak wersja "czysta" :P
 • avatar
  To ciekawe bo ja mam własnie kompilację 10565, wczoraj się zainstalowała i takie przezentatora treści nie ma w moim menu star. Nie wyłączałem tego sam, po prostu tego nie ma.
  Zaloguj się
 • avatar
  I co jeszcze MS wymyśli...
 • avatar
  Czekam na reklamy jako aktywny pulpit oraz reklamy w zasobniku systemowym
  Zaloguj się
 • avatar
  Czy z aktywowanym Windows 7 można zrobić backup , potem upgrade do 10 znowu backup a potem w miarę ochoty robić recovery 7 lub 10?
  Zaloguj się
 • avatar
  Micro$oft $_$
 • avatar
  A nie byłby tańszy update do 8 i potem darmowy do 10? Ja swego czasu 7 home do 8 pro robiłem za ok 300 pln... chyba, że nie miał wcześniej żadnej licencji..
 • avatar
  Zamiast płakać czas zainteresować się dystrybucjami Linuxa.
 • avatar
  I w takich momentach cieszę się, że przeszedłem na OS X. Może i przepłacam 70%, ale przynajmniej dostaję ładne i dopracowane, a co najważniejsze stabilne narzędzie pracy.