Na topie

Wózek inwalidzki przyszłości - 5 projektów na CES 2019

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: CES 2019 Producenci: Toyota

W jaki sposób można ułatwić życie osobom, które do poruszania się korzystają z wózków inwalidzkich? Toyota zaprezentowała podczas targów CES 2019 pięć najciekawszych projektów.

  • Wózek inwalidzki przyszłości - 5 projektów na CES 2019
A A

Firma Toyota wykorzystała targi CES 2019, by pokazać światu pięć projektów, które zakwalifikowały się do finału konkursu na wózek inwalidzki przyszłości. Autor najlepszego pomysłu otrzyma nagrodę w wysokości miliona dolarów, ale – co ważniejsze – być może poważnie poprawi komfort osób niezdolnych do normalnego poruszania się.

Założenia są jasne: Toyota szuka pomysłu na rozwiązanie, dzięki któremu osoby z paraliżem dolnej części ciała zyskają większą wygodę i – przede wszystkim – niezależność. Japoński producent przyjął 80 projektów z 28 krajów i wytypował piątkę finalistów, którzy podeszli do tematu na różne (choć zawsze: innowacyjne) sposoby.

Toyota wózek Moby

Dla przykładu: brytyjski projekt Phoenix AI Ultralight Wheelchair to tylko próba wprowadzenia drobnych poprawek do obecnej konstrukcji wózka inwalidzkiego, w celu eliminacji wibracji czy też ułatwienia wprowadzania go w ruch. Z drugiej strony mamy japoński QOLO – innowacyjny wózek pozwalający użytkownikowi w prosty sposób uzyskiwać pozycję stojącą.

Toyota wózek QOLO

Jeszcze dalej poszli Amerykanie stojący za projektem Quix, którzy opracowali egzoszkielet dla osób niepełnosprawnych, a włoskie Moby to propozycja miejskiego systemu współdzielonych pojazdów elektrycznych dla użytkowników wózków inwalidzkich. Piątkę uzupełnia amerykański Evowalk – projekt opaski na nogę, która pomaga chodzić osobom, które utraciły tę możliwość.

Toyota wózek QUIX

Poniższy film pozwala przyjrzeć się wszystkim tym projektom:

„Ta piątka finalistów wykazała prawdziwą innowacyjność w projektowaniu skoncentrowanym na człowieku. Uważamy, że technologia wykorzystana w tych urządzeniach może zmienić życie ogromnej liczby ludzi na świecie – nie tylko sparaliżowanych, ale też wielu innych, których mobilność jest ograniczona” – powiedział Ryan Klem, dyrektor Toyota Mobility Foundation. A która propozycja Was przekonuje najbardziej?

Źródło: New Atlas, CNET, Toyota. Fot.: Toyota/Simon Mckeown/Craig McMullen

Odsłon: 2997 Skomentuj newsa
Komentarze

0

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

Nie dodano jeszcze komentarzy!

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)