Technologie i Firma

Żyjemy w komputerowej symulacji, według Elona Muska

z dnia 2016-06-06
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeżeli ludzkość już teraz potrafi tworzyć symulacje, to skąd pewność, że sami nie żyjemy w takiej symulacji?

Wszyscy żyjemy w symulacji komputerowej – niezwykle rozbudowanej, ale wciąż symulacji. Wyobraźcie sobie, że wszyscy jesteśmy jak „simsy”, tyle tylko że z nieco większą swobodą wyboru (przynajmniej teoretycznie). Być może spotkaliście się już wcześniej z taką koncepcją – zdecydowanie nie jest ona bowiem nowa. Niedawno Elon Musk, autor sukcesu PayPala, SpaceX i Tesla Motors, przyznał, że sam skłania się ku takiej właśnie wizji świata.

Podczas Code Conference 2016 Elon Musk został zapytany o tę kwestię. Odpowiedział, że prawdopodobieństwo tego, że to, co nas otacza, to prawdziwa rzeczywistość, a nie symulacja, wynosi zaledwie jeden do miliarda. Argument?

„Czterdzieści lat temu graliśmy w Ponga – na ekranie były dwa prostokąty i kropka. Dziś mamy fotorealistyczne, trójwymiarowe symulacje, które z roku na rok stają się coraz lepsze. Wkrótce nadejdą rzeczywistości wirtualna i rozszerzona. Jeśli rozwój nie zwolni, wkrótce nie będziemy w stanie odróżnić gry od rzeczywistości”.

Osoby, które opowiadają się za tą teorią (a więc pewnie i Elon Musk) twierdzą, że skoro ludzkość potrafi tworzyć takie symulacje, to równie dobrze inna cywilizacja mogła stworzyć symulację, w której teraz to my „istniejemy”. Odkładając jednak spór nie do rozstrzygnięcia, zostawiamy was z pełną wypowiedzią Muska:

Źródło: Recode. Grafika: Pete Linforth

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

21
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skoro życie to jakaś symulacja, to niech ktoś tam na górze niech dla mnie za symuluje dziewczynę :(
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  No to Bóg to gamer. Widać lubi wszelkie typy gier. Strategie wojenne chyba najbardziej.
 • avatar
  Czyli jestem jakimś simem? Hej! Gościu na górze! Wpisuj kody!
  Zaloguj się
 • avatar
  Tu akurat Elon nic nowego nie powiedział, powtórzył tylko to, co fizycy już dawno odkryli i potwierdzili, niejako, symulacjami i obliczeniami.

  Polecam The Simulation Hypothesis - są z polskimi napisami
  https://www.youtube.com/watch?v=VqULEE7eY8M

  A dla niecierpliwych polecam choćby 2 minuty od tego miejsca
  https://youtu.be/VqULEE7eY8M?t=10m3s
 • avatar
  Gracz który mną steruje to jakiś noob :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Ktoś się chyba za dużo Matrix naoglądał. ;)

  Choć film zacny, należy dodać.
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie żaden Matrix, TO jest film (dobry) który ukazuje tę koncepcję :-)

  http://www.filmweb.pl/film/Trzynaste+pi%C4%99tro-1999-30840
  Zaloguj się
 • avatar
  David Icke, czy Stewart Swerdlow mówili o tym od dawna, że rzeczywiście życie we wszechświecie jest symulacją oszukującą tak doskonale zmysły, że ma się wrażenie realnego świata.

  https://www.youtube.com/watch?v=jOJKC3qderE
  Tu jest natomiast bardzo ciekawy filmik, ten psycholog kiedyś bardzo dogłębnie zbadał zjawisko wychodzenia z ciała, a okazuje się, że wychodząc z ciała (np. po wypadku, lub poprzez OOBE) można postrzegać świat bez żadnych restrykcji materialnych. Robił eksperymenty polegające na wychodzeniu z ciała, przechodzeniu przez ściany i np. podsłuchiwaniu rozmowy ludzi, aby później po powrocie do ciała przekonywać się, że faktycznie rozmawiali o tym co podsłuchał bez ciała. Robert ocenił w swojej książce, że świat materialny to tylko iluzja, zaś ciało to jedynie tymczasowe ubranie. Implikacje tego są też takie, że wszechświat to symulacja, która umożliwia duchowym istotom reinkarnacje w tutejszych realiach i dzięki temu naukę ku doskonałości. Cóż ciekawie się robi, jak za jakiś czas już sama nauka potwierdzi istnienie świata duchowego i na jakich dokładnie zasadach ten "matrix" działa :)
 • avatar
  Mało mnie obchodzi co ma do powiedzenia ten facio, który żyje z tego, że się o nim mówi i z przekrętów, o których się nie mówi.
 • avatar
  Einstein.
  Rzeczywistość jest iluzją; mocną gdyż przez tysiące lat udoskonalaną, lecz wciąż tylko iluzją.
  @
  Ziemia stymuluje rozwój DNA naszego gatunku. Zachodzą ogromne zmiany ewolucyjne. Budzą się kody i wzorce uśpione od tysięcy lat. Ludzie budzą się Duchowo.
  @
  "Obyś żył w ciekawych czasach"
 • avatar
  Tylko pojawia się najprostsze pytanie... po co? lub w jakim celu ? Bo ktoś mógł i stworzył ? To jeśli tak... to co z tego ? Czy to nie jest nic innego jak zaakceptowanie idei Boga, tyle, że po prostu trochę w innej formie ???? K.I.S.S.
 • avatar
  Odkryli Amerykę... Niektórzy chyba nie słyszeli o Biblii. Ten pomysł był też obecny w starożytności.