Android, iOS czy Windows Phone? Doradzamy, który z mobilnych systemów wybrać.

|

Kategoria: Systemy operacyjne Tematyka: Apple iOS Google Android Porady mobile Windows Phone 8 Producenci: Apple Google

Wybór mobilnego systemu operacyjnego to decyzja, której konsekwencje mogą nam ułatwiać bądź uprzykrzać życie codzienne. Pomożemy Wam w jej podjęciu.

Ocena redakcji

5

super

 

Media zazwyczaj podają, że w świecie mobilnym są dwa dominujące systemy operacyjne: Google Android oraz Apple iOS. Jednak jest to przeświadczenie trochę zakłamane. W końcu na komputerach osobistych od niepamiętnych czasów panował Windows, a komputery osobiste coraz częściej zmieniają się w urządzenia mobilne, takie jak konwertowalne Ultrabooki lub tablety z doczepianą klawiaturą. Krótko mówiąc, być może chwilowo w świecie tabletów i smartfonów jest mało Windowsów, ale z czasem będzie się to zmieniać. Właśnie dlatego postanowiliśmy krótko porównać systemy z rodziny Windows, Android oraz iOS i ocenić, który najlepiej pasuje do potrzeb różnych typów użytkowników.

Android – niekwestionowany król smartfonów

Mobilny system Google nie przez przypadek zdobył najlepszą pozycję na rynku smartfonów i możliwe jest też, że niebawem okaże się systemem dominującym na rynku tabletów. Tak przynajmniej uważa International Data Center w swoim najnowszym raporcie. Android swoją świetną pozycję na rynku zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest to system otwarty. Oznacza to, że każdy może modyfikować jego kod i dopasować do swoich produktów. Polityka taka spodobała się wielu firmom, które zdecydowały się na kustomizację Androida i stworzenie do niego własnych nakładek wyróżniających ich urządzenia wśród innych. Najpopularniejszymi nakładkami tego typu są stosowany przez Samsunga TouchWiz oraz używany przez HTC Sense.

Otwartość systemu operacyjnego jest też opłacalna dla małych, chińskich producentów, którzy nie muszą konsultować się z firmą z Mountain View, by zastosować jej system operacyjny na swoich urządzeniach. Z otwartości systemu operacyjnego cieszą się również zaawansowani użytkownicy, którzy sami tworzą oprogramowanie z myślą o używanych przez siebie telefonach. Dzięki nim każda osoba kupująca popularnego smartfona (np. topowy model z serii Galaxy) może spodziewać się, że będzie mieć możliwość instalowania najnowszego oprogramowania jeszcze długi czas po tym, jak producent zdecyduje się zarzucić wspieranie danego modelu smartfona. Dotyczy to zwłaszcza popularnych modeli producentów, którzy trochę za bardzo zwlekają z aktualizowaniem preinstalowanego na nich oprogramowania. Do firm takich należą między innymi HTC oraz LG.

Jednak aktualizowanie oprogramowania to nie tylko zmiany całego ROMu, ale też możliwości instalowania różnych dodatków, takich jak chociażby nowe launchery czy lepsze klawiatury. Tutaj też objawia się otwartość Androida, której nie sposób w tej sytuacji nie chwalić. Użytkownik posiadający smartfon z Androidem ma też o wiele większe możliwości instalowania oprogramowania niż osoba wyposażona chociażby w Windows Phone. Nie działa Ci jakiś plik wideo? Żaden problem, możesz bez najmniejszego problemu zainstalować na swoim telefonie odtwarzacz wyposażony w paczę kodeków, które pozwolą na odtwarzanie odpowiedniego standardu plików. Na innych systemach nie zawsze będzie to możliwe. System też pozwala na instalowanie plików pobranych spoza sklepu Google Play.

Kolejna zaleta Androida to najbardziej zaawansowany pulpit, na którym można umieszczać nie tylko ikony, ale też widżety. System ten ma też dostępne z poziomu pulpitu centrum powiadomień, które pozwala na błyskawiczne zarządzenie podstawowymi ustawieniami systemu. O wiele mniej możliwości ma pulpit stosowany zarówno przez Apple (brak widżetów), o kafelkowym interfejsie Windows Phone już nie mówiąc. O ile ogromnych możliwości pulpitowi, a nawet całemu systemowi Android ciężko nie odmówić, to trzeba przyznać, że jest on mało intuicyjny. Początkujący użytkownik, który nigdy nie miał smartfona, albo używał urządzenia z innym systemem operacyjnym może mieć duże trudności z opanowaniem wielu funkcji Androida, ba, może nawet o nich nie wiedzieć. Zachowanie to występuje również w przypadku systemów konkurencji, ale ma znacznie mniejszy zasięg. Wszystko dlatego, że Google do swojego systemu ładuje niemal każdą  możliwą funkcję i często nie informuje o nich użytkowników w odpowiedni sposób. Kończy się to tak, że wszystkie niuanse systemu Android znają tylko najwięksi entuzjaści. 

Wcześniej zachwalana otwartość systemu nie zawsze jest dobra. Wynika to z faktu, że Android może działać na niemal każdym urządzeniu, przez co tak naprawdę nie jest idealnie przystosowany do obsługi żadnego z nich. Konkurenci Google podchodzą do sprawy o wiele poważniej i w wymaganiach sprzętowych dokładnie zaznaczają, jakie elementy specyfikacji  powinien zawierać smartfon lub po prostu nie licencjonują swojego systemu na inne urządzenia. Dzięki temu mają pewność, że ich system zawsze będzie działał płynnie i bezproblemowo. W przypadku Androida tak nie jest. System ten często potrafi się zawiesić, a po kilku miesiącach od kupna i intensywnego używania telefonu/tabletu bardzo rzadko działa odpowiednio płynnie. Jest to cena za jego ogromne możliwości. Dla power-userów akceptowalna, dla zwykłych użytkowników często nie do przeskoczenia. Tak samo cierpi bezpieczeństwo systemu. Android jest obecnie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym na świecie, a popularność i otwartość to idealna recepta na przejęcie naszego komputera lub innego urządzenia przez cyberprzestępce. Trzeba naprawdę uważać na to, jakie aplikacje się uruchamia. Nawet jeśli pochodzą ze sklepu Google Play.

53 komentarzy