Intel ARC w laptopie? To ma sens! Recenzja ASUS Vivobook S15 z panelem OLED
Laptopy

Intel ARC w laptopie? To ma sens! Recenzja ASUS Vivobook S15 z panelem OLED

przeczytasz w 14 min.

Do codziennego użytku oraz większości zastosowań zawodowych już dawno odeszliśmy od używania klasycznych PC na rzecz laptopów – właśnie takich, jak ASUS Vivobook S15. Taki sprzęt jednak nie musi być nudny i może oferować znacznie więcej, niż się spodziewamy.

ocena redakcji:
  • 4,8/5

Płatna współpraca z marką ASUS

Możliwość pracy w dowolnym miejscu, niezależność od dostępu do zasilania, wysoka mobilność oraz oszczędność miejsca – to wszystko zalety korzystania z laptopa w roli domowego lub służbowego komputera. Zwykle jednak oznaczało to kompromis po stronie wydajności, a w przypadku gdybyśmy chcieli czasem na sprzęcie w coś casualowo pograć, to znacznie więcej trzeba było wydać na starcie. ASUS Vivobook S15 ma wszelki potencjał okazać się wolnym od tych kompromisów, a przy tym dodatkowo oferować cudowną jakość obrazu za sprawą wykorzystania w nim panelu OLED. Zapraszamy do jego recenzji, która pozwoli odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – czy i kiedy warto wybrać właśnie ten model laptopa?

A gdyby tak dodać trochę pomarańczu?

ASUS Vivobook S15, którego wybraliśmy do testów, wyposażony został w ekran OLED o przekątnej 15,6” oraz o klasycznych proporcjach 16:9 – tylko pozornie jest on najciekawszym elementem całego sprzętu, choć oczywiście zasługuje na dokładny opis i testy, do czego jeszcze wrócimy. Tymczasem kluczowe jest to, że przy tych standardowych rozmiarach laptop ten jest wyjątkowo zgrabny i lekki (1,62 kg w naszym wariancie z podzespołami Intel). Nowoczesny i minimalistyczny design sprawia, że bez problemu mieści się nawet w mniejszych plecakach czy aktówkach. Jego wysokość po zamknięciu pokrywy waha się od 1,8 cm do 2,4 cm (jest wyższy bliżej zawiasów), choć za sprawą zaokrąglonych krawędzi (z wyłączeniem miejsc na złącza i wentylację) wydaje się jeszcze smuklejszy.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - pokrywa
Grawerowany napis ASUS Vivobook na zawiasie matrycy również podnosi prestiżowość sprzętu.

Obudowa praktycznie cała została wykonana z plastiku, którego lakierowanie bardzo skutecznie imituje aluminium. Aluminiowa jest faktycznie pokrywa, co wynika z konieczności chłodzenia panelu OLED. Zawias jest zaskakująco sztywny (samoczynnie nie zmienia pozycji) i pozwala odchylić matrycę o pełne 180° (co nie ma większego zastosowania, jako że panel nie jest dotykowy). Niestety taka sztywność zawiasu oznacza, że laptopa nie otworzymy bez przytrzymywania go drugą ręką.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - boki
Trzeba przyznać, że wygląda szykownie, ale jednocześnie zwraca na siebie uwagę w tłumie wszystkich innych laptopów.

Pod spodem niespodziewanie spotykamy pomarańczowy akcent – jedna z gumowych nóżek jest właśnie tak jaskrawo namaszczona. Dopóki laptopa nie podniesiemy, to szansa, aby to zauważyć, jest minimalna, ale faktycznie sprawia to, że również z tej strony laptop zwraca na siebie uwagę. To zresztą nie koniec zdobień w tej zwykle zaniedbywanej strefie laptopa – otwory wentylacyjne są ukryte w ogólnym paskowanym zdobieniu, a jeszcze inna nóżka jest w kształcie strzałki. Jakkolwiek nic te ozdoby nie dają w kwestii użytkowej, to jednak doceniamy, że laptop stara się nie być nudny.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - od spodu
Strzałki, wszędzie strzałki!

Nowoczesne złącza to podstawa w budowaniu stanowiska pracy

Wszystkie złącza wyprowadzono po bokach laptopa, w tym baryłkowe złącze zasilające - w zestawie dołączony jest zasilacz 90 W z taką końcówką, ale w praktyce laptopa można też ładować przez USB-C. Do naszej dyspozycji mamy następujące złącza:

  • 1x HDMI 2.1;
  • 1x Thunderbolt 4 (USB-C);
  • 1x USB 3.2 gen 2 (10 Gbps) typu A;
  • 1x USB 2.0 typu A;
  • 1x combo miniJack 3,5 mm.

Obecność najszybszego i najnowszego Thunderbolta jest ogromnym zaskoczeniem w sprzęcie z tego segmentu, zwłaszcza że dawniej takie dobrodziejstwa dostawały tylko laptopy z topowymi procesorami Intel Core i7/i9. Pozwala ono nie tylko przesyłać dane z prędkością do 40 Gbps, ale również ładować naszego laptopa (do 90 W), podpiąć dodatkowy wyświetlacz (zgodny z DisplayPort) albo ogólnie podpiąć się do czekającego na biurku replikatora portów (lub monitora z taką funkcją).

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - złącza po prawejASUS Vivobook S15 OLED K5504V - złącza po lewej
Jedyne, czego tutaj w sumie brakuje, to miejsce na blokadę typu Kensington.

W kwestii komunikacji mamy jeszcze Wi-Fi 6E (AX211), zatem z dostępem do zakresu 6 GHz. Jest również Bluetooth 5.3 do podłączenia akcesoriów bezprzewodowych (nawet wielu jednocześnie). Od strony multimediów mamy jeszcze rewelacyjną (znacznie ponad standard) kamerkę o rozdzielczości 2,1 MPx (nagrywanie FHD przy 30 FPS), a za przechwytywanie głosu odpowiadają dwa mikrofony umieszczone przy kamerze. Taki zestaw sprawdza się wyśmienicie podczas wideokonferencji, nawet przy gorszym oświetleniu i dużym hałasie w tle. Ba! Mamy tu nawet funkcje, takie jak rozmywanie/wycinanie tła, śledzenie ruchu (kadr podąża za naszą twarzą) lub filtrowanie naszej cery – wszystko oczywiście w czasie rzeczywistym.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - kamera
Warto zaznaczyć, że obecna jest fizyczna przesłona oczka kamery – nie trzeba się już bawić z zaklejaniem go taśmą ;)

Pomarańcz wraca na klawiaturze nowego ASUS Vivobook

Pewną ciekawostką i pokłosiem nie tak odległych wydarzeń na świecie jest pokrycie pulpitu laptopa powłoką antybakteryjną. ASUS szczyci się tutaj ochroną przed 99% mikroorganizmów, które zostaną naniesione na naszego laptopa (np. przez kogoś kichającego obok albo zwyczajnie dotykającego naszego sprzętu). Ochrona ma działać przez przynajmniej 3 lata od (zakładamy) daty produkcji i jest zgodna z ISO 22196 (co dowodzi, że nie jest to tylko marketing) – w praktyce tego typu rozwiązania stosuje się na innych produktach z „klapą” i miło widzieć, że patent ten trafił też do laptopów.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - pulpit
ASUS Vivobook posiada część bloku numerycznego… Jeżeli przyzwyczailiście się do tego z osobnych klawiatur, to ten na wiele Wam się nie zda.

Klawiatura zastosowana przez ASUS w Vivobook S15 może się pochwalić zdobieniami na klawiszach ESC oraz Enter, które ponownie delikatnie, ale jednak, wyróżniają go z tłumu. Same klawisze są w porządku – skok to, co prawda, zaledwie 1 mm, zatem aktywacja klawisza nie jest aż tak dobrze odczuwalna, jak w droższych modelach (lub tym bardziej zewnętrznych klawiaturach), ale to w zasadzie standard w tym segmencie laptopów. Cieszą odseparowane przyciski strzałek, ale za to Spacja jest nieco zbyt krótka po prawej stronie – jeżeli na co dzień aktywujecie ją przy samej krawędzi przycisku, to na Vivobook S15 początki będą trudne (przez notoryczne wciskanie prawego ALT zamiast Spacji).

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - klawisze
Klawisze są podświetlane na biało, a CapsLock dodatkowo posiada diodę sygnalizująca aktywację.

Ponadprzeciętnie dobrze wypada natomiast touchpad – głównie z uwagi na rozmiar, choć jakością wykonania też wyróżnia się pozytywnie. Płytka na całej powierzchni wydaje przyjemny i cichy klik podczas aktywacji. Nie jest jednak na tyle wrażliwa, aby aktywować się „od spodu” np. podczas przenoszenia laptopa dociskając obudowę pod touchpadem.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - touchpad
Tak ogromny touchpad bardzo dobrze zastępuje gryzonia – do tego stopnia, że nawet mając go podpiętego, nie zawsze z niego korzystaliśmy.

Kończąc już temat sterowania laptopem nie można pominąć aplikacji MyASUS, która pozwala na szybkie dostrajanie parametrów pracy laptopa, ale nie tylko. Mamy tu np. moduł, który pozwoli bezboleśnie przenieść dane z naszego poprzedniego komputera na nowego ASUS Vivobook S15. Bardzo też spodobała nam się funkcja sterowania jasnością OLED, tak by automatycznie przyciemniać okna, z którymi w danym czasie nie pracujemy (co oczywiście oszczędza baterię, ale też ułatwia skupienie się na danej pracy).

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - MyASUS

Specyfikacja testowanego laptopa ASUS Vivobook S15 K5504V

Procesor:Intel Core i5-13500H;
3.5 GHz (4.7 GHz boost);
4x P-Core + 8x E-Core / 16 wątków;
35-95 W TDP
 Pamięć:16 GB (2x32 GB SO-DIMM DDR4 3200 MHz)
Karta graficzna:Intel ARC A350M(35 W TGP);
zintegrowana Intel Iris Xe 96 UE
Dysk:512 GB SSD M.2 NVMe PCIe gen 4 x4
System operacyjny:Windows 11 Home
Klawiatura:wyspowa, nożycowa;
podświetlenie białe
Touchpad:matowy, gładki, obsługa gestów, wielodotykowy
Ekran:15,6", OLED, 2880x1620px, do 550 nit, 120 Hz;
powłoka błyszcząca;
pochylenie do 180°
Napęd optyczny:brak
Bateria:8-komorowa, Li-Poli, 75 Wh
Wymiary:359 (Sz) x 229 (G) x 18 (W) mm
Waga:1,70 kg  (laptop)
Materiały obudowy:plastik i aluminium (na pokrywie);
standard militarny MIL-STD-810H
Komunikacja:Wi-Fi 6E 802.11 a/b/g/n/ac/ax;  
Bluetooth 5.3
Złącza:1x Thunderbolt 4 (USB-C 3.2 gen. 2x2);
1x USB-A 3.2 gen. 2;
1x USB-A 3.2 gen. 1;
HDMI 2.1;
1x miniJack 3,5 mm (combo audio + mic)
Dodatkowe funkcje i
wyposażenie:
Kamera 2.1 MPx (Windows Hello);
2 głośniki;
2 mikrofony
Cena w dniu testu:5490 zł
Gwarancja:2 lata

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - HWINFO

Przynajmniej dysk można wymienić…

Pierwszą z mniej pozytywnych cech testowanego laptopa jest to, czemu zawdzięcza tak lekką sylwetkę – brak możliwości rozbudowy. Nie jest to, co prawda, nic, co by w dzisiejszych czasach szokowało, ale jednak należy mieć na uwadze, że ASUS Vivobook S15 dożywotnio pozostanie z taką pojemnością pamięci (RAM), z jaką go nabędziecie. Wymienić można tylko SSD oraz moduł Wi-Fi (co, przy tak szybkim fabrycznym module, przyda się tylko w przypadku jego awarii).

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - podzespoły
Dobrze się bawią w tym ASUSie przy projektowaniu laptopów – po co SSD montować równo, jak można pod kątem? :D

Pod pokrywą od razu też widzimy, że system chłodzenia został dobrany dosyć zachowawczo, tak aby laptop nie był zbyt ciężki. Dwa (jakkolwiek duże) ciepłowody, każdy z własnym radiatorem, to niezbyt wiele dla podzespołów, które wspólnie mogą stale generować 80 W ciepła. Zwłaszcza że za jego odprowadzanie odpowiada tylko jeden wentylator. W praktyce jednak chłodzenie to okazało się być w zupełności wystarczające dla naszego modelu wyposażonego w 12-rdzeniowego Intel Core i5-13500H.

Pomiar głośności pracy laptopa podczas grania (Cyberpunk 2077)
[dBA], skala dostosowana do ludzkiego postrzegania dźwięku, mniej = lepiej

Tryb cichy
ASUS ROG Stric SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX + RTX 4090)
 29,2
ASUS Vivobook S15 OLED
(Core i5-13500H + ARC A350M)
 30,5
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 32,2
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(Core i5-13500H + RTX 4060)
 33,8
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 35,9
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX+ RTX 3080 Ti)
 38,5
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 40,1
 
Tryb zrównoważony
ASUS Vivobook S15 OLED
(Core i5-13500H + ARC A350M)
 34,2
ASUS ROG Stric SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX + RTX 4090)
 38,0
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(Core i5-13500H + RTX 4060)
 39,8
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 41,6
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX+ RTX 3080 Ti)
 43,4
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 44,2
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 47,8
 
Tryb najwydajniejszy
ASUS Vivobook S15 OLED
(Core i5-13500H + ARC A350M)
 37,7
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(Core i5-13500H + RTX 4060)
 41,9
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 45,4
ASUS ROG Stric SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX + RTX 4090)
 46,7
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 49,1
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX+ RTX 3080 Ti)
 50,0
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 54,2

Laptop przy tym również nie nagrzewa się przesadnie mocno – w najszybszym oraz standardowym trybie do około 40°C na środku klawiatury i około 36°C po bokach. W trybie cichym bliżej 41-44°C z uwagi na wolniej kręcący się wentylator. Ogólnie kultura pracy tego laptopa stoi na przyzwoicie wysokim poziomie i sprzęt nie zrobi nam wstydu na wykładzie lub w innym miejscu, w którym wycie chłodzenia nie jest mile widziane.

ASUS Vivobook S15 to prawdziwy maratończyk wśród OLEDów

Jeśli pamiętacie jeszcze zdjęcie wnętrza laptopa, to pewnie zwróciliście uwagę, że niemalże połowę przestrzeni zajmowała bateria. Nie bez powodu, gdyż jest to 8-komorowa bateria o pojemności 75 Wh. W jaki sposób udało się uzyskać taką pojemność przy zachowaniu bardzo niskiej wagi laptopa? Otóż jest to bateria litowo-polimerowa, co właśnie oznacza niższą jej masę, ale też większą podatność na redukcję pojemności przez niewłaściwe użytkowanie (doładowywanie). Niemniej wyniki testów baterii są iście imponujące.

Pomiar czasu pracy na baterii

PCMark 10 - Modern Office
tryb lepsza bateria, aktywne Wi-Fi, jasność 110-130 nit
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 15:06 h
ASUS Zenbook S 13 OLED 
(63 Wh)
 12:40 h
ASUS Vivobook S15 OLED 
(75 Wh)
 12:04
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 9:02 h
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(76 Wh)
 9:00 h
Huawei MateBook 16s
(84 Wh)
 8:58 h
ASUS ExpertBook B7 Flip
(63 Wh)
 8:11 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(90 Wh)
 6:45 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 5:31 h
MSI Raider GE66-12UH 4:54 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 3:51 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 3:32 h
MSI Vector GP76
(65 Wh)
 3:04 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:04 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 2:38 h
  
PCMark 10 - Video
 tryb lepsza bateria, offline, jasność ~200 nit, głośność 50%
ASUS Zenbook S 13 OLED 
(63 Wh)
 14:11 h
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 14:02 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 8:21 h
Huawei MateBook 16s
(84 Wh)
 8:09 h
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(76 Wh)
 7:41 h
ASUS ExpertBook B7 Flip
(63 Wh)
 7:31 h
ASUS Vivobook S15 OLED 
(75 Wh)
 6:53 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(90 Wh)
 4:38 h
MSI Raider GE66-12UH 4:16 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 3:56 h
MSI Vector GP76
(65 Wh)
 3:08 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 3:06 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:00 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 2:55 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 2:52 h
  
PCMark 10 - Idle
tryb oszczędzania baterii, offline, jasność 0%
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 21:06 h
ASUS Zenbook S 13 OLED 
(63 Wh)
 20:14 h
Huawei MateBook 16s
(84 Wh)
 17:45 h
ASUS ExpertBook B7 Flip
(63 Wh)
 13:45 h
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(76 Wh)
 12:21 h
ASUS Vivobook S15 OLED 
(75 Wh)
 11:16 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 11:07 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(90 Wh)
 9:21 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
8:43 h
MSI Raider GE66-12UH
(99,9 Wh)
 7:21 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 5:05 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 4:27 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 3:42 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:20 h
MSI Vector GP76
(65 Wh)
 3:12 h

Ponad 12 godzin przy pracy biurowej daje nam spory zapas wydajności baterii nawet na wypadek jej degradacji z czasem. W podróży obejrzymy nawet trzy długie filmy, a jeżeli przyjdzie nam robić coś bardzo obciążającego sprzęt, to nadal mówimy o ponad 2 godzinach takiej pracy. Mając na uwadze typ zastosowanego tutaj panelu, to wyniki są naprawdę imponujące. Tym bardziej, że ładowanie jest tu bardzo szybkie – po pierwszych 30 minutach od podpięcia rozładowanego laptopa uzyskamy ponad 50% poziomu naładowania! Po 80 minutach laptop będzie już całkowicie naładowany.

To matryca w ASUS Vivobook S15 skradnie Wasze serca

Co chwilę napominamy o zastosowanej tu matrycy OLED i w końcu czas powiedzieć o niej nieco więcej. Jest to panel RGB o bardzo specyficznym układzie pikseli, czego na szczęście przy takim ich stężeniu nie da się dostrzec. Mówimy tu bowiem o rozdzielczości 2880x1620 px, co na ekranie o przekątnej 15,6” daje absurdalnie wysokie stężenie na poziomie 211 PPI (praktycznie na poziomie Apple Retina, który oferuje 218 PPI). To jednak tylko pierwsza z jego zalet. Kolejną jest bardzo szerokie pokrycie gamutu kolorów – 100% filmowego DCI-P3 oraz blisko 95% profesjonalnego Adobe RGB to już nie przelewki.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - pokrycie sRGBASUS Vivobook S15 OLED K5504V - pokrycie DCI-P3ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - pokrycie Adobe RGBASUS Vivobook S15 OLED K5504V - pokrycie BT.2020
Od lewej kolejno pokrycie sRGB (profil sRGB), DCI-P3 (profil DCI-P3), Adobe RGB (profil natywny) oraz BT.2020 (profil natywny).

Naturalnie samo pokrycie jeszcze nie oznacza, że te kolory są wiernie odwzorowywane, ale z tej strony ASUS również nie zawodzi – zmierzone przez nas błędy odwzorowania mieszczą się w granicach rekomendacji ISO, czyniąc z tego laptopa dobre narzędzie do pracy z fotografią lub filmami już bezpośrednio po wyjęciu z pudełka! Naturalnie filmy (i gry) wyglądają na takim ekranie bajecznie, co jest zasługą abstrakcyjnie wysokiego kontrastu.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - weryfikacja odwzorowania sRGBASUS Vivobook S15 OLED K5504V - weryfikacja odwzorowania DCI-P3
Po lewej weryfikacja fabrycznego odwzorowania sRGB (profil sRGB), a po prawej DCI-P3 (profil DCI-P3).

Panel w SDR generuje około 400 nitów jasności, co jest wystarczającym wynikiem nawet w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, aby poradzić sobie z odbiciami w błyszczącej powłoce ekranu. Luminancja ekranu jest również bardzo równomierna. Wisienką na torcie jest tutaj tryb HDR (z obsługą Dolby Vision), w którym ekran potrafi dobić do blisko 600 nitów jasności. Całkiem prawdopodobne, że ASUS Vivobook S15 zaoferuje dużo lepsze wrażenia z oglądania filmów, niż jest w stanie dostarczyć większość telewizorów LCD LED!

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - matryca OLED
Soczyste kolory i idealny kontrast – takie rzeczy tylko na OLED!

Wydajność to największe zaskoczenie w przypadku ASUSa Vivobook S15

Ostatnią, choć z pewnością nie najmniej istotną kwestią jest to, jak szybki jest testowany dziś laptop ASUSa. Nasz model wyposażono w nowoczesny procesor Intel Core i5-13500H, co oznacza obecność aż 12 rdzeni! Cztery z nich są oznaczone jako P-Core, zatem są to rdzenie wydajne, a reszta to E-Core, co oznacza rdzenie oszczędne. Taki podział czyni z laptopa niesamowicie uniwersalne narzędzie – gdy wysoka wydajność nie jest potrzebna, używane są rdzenie oszczędne zużywając mniej energii, a w momencie, gdy jednak obciążenie się pojawi, to kierowane jest na wydajne rdzenie, aby jak najszybciej takie zadanie zakończyć. Co więcej, jeżeli potrzebujemy naprawdę wysokiej wydajności wielowątkowej, to wszystkie rdzenie mogą pracować jednocześnie, oferując tym samym wydajność na poziomie tego, co jeszcze kilka lat temu mogły zaoferować najszybsze stacje robocze w formie klasycznego PC! Nasze testy potwierdzają tę teorię.

PCMark 10

PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny

MSI Titan GT77
Intel Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8357
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Intel Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8096
ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobil
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 16 GB
TGP 150 W
 7919
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
7872
Gigabyte AORUS 17 XE4 
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 7790
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS, Radeon RX6800S
TGP 105 W
 7590
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Intel Core i5-13500H, GeForce RTX 4060
TGP 75 W
 7470
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 Max-Q
7456
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
7390
MSI Raider GE66 
Intel Core i7-12700H + GeForce RTX 3080 8 GB
TGP 150 W
 7344
ASUS ROG Flow Z13
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3050 Ti 4 GB
TGP 40 W
 7202
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
7198
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7097
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7055
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7038
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
6814
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
TGP 100 W
 6802
Asus ROG Zephyrus S GX502GV
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6376
Dream Machines G1660Ti-17PL26
Intel Core i7-9750H, GTX 1660 Ti
6282
Gigabyte A5 K1
AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3060
TGP 130 W
 6231
ASUS Vivobook S15 OLED
Intel Core i5-13500H, ARC A350M
TGP 35 W
 6151
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5399
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Iris Xe
4868
Acer Swift 3
AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7)
4803
Lenovo Yoga C940
Intel Core i7-1065G7, Intel Iris Plus
4665
Acer Aspire 5
Intel Core i5 1135G7, Intel Iris Xe
4382

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - crossmark

Wyniki testu CrossMark - wynik ogólny
[pkt], na czerwono wynik "wydajności", na zielono "kreatywności", a na żółto "reakcji", więcej = lepiej 

Desktop PC
Core i7-12700KF, RTX 3060 12GB,
64 GB RAM 5200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
 2129
1927 / 2422 / 1949
MSI Titan GT77
Core i9-12900HX,  RTX 3080 Ti 16 GB
64 GB DDR5 4000 MHz
2 TB SSD PCI-E 4.0x4
 2111
1953 / 2317 / 2015
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Core i9-12900, RTX 3060,
64 GB RAM 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
 1982
1844 / 2208 / 1781 
MSI Raider GE66 
Core i7-12700H,  RTX 3080 8 GB
32 GB DDR5 4800 MHz
1 TB SSD PCI-E 4.0x4
 1938
1800 / 2125 / 1836
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Core i9-12950HX, RTX 3080 Ti
64 GB DDR5 4800 MHz
4 TB SSD NVMe PCI-E 4.0
 1929
1756 / 2230 / 1657
ASUS ROG Flow Z13
Core i9-12900H, RTX 3050 Ti 4 GB
16 GB DDR5 5200 MHz
1 TB SSD  PCI-E 4.0x4
 1928
1777 / 2196 / 1669
Gigabyte AORUS 17 XE4
Core i7-12700H,  RTX 3070 Ti,
16 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
1918
1854 / 1970 / 1960
MSI Crosshair 15 R6E
Core i7-12700H,  RTX 3070,
32 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
1810
1766 / 1885 / 1725
ASUS Vivobook S15 OLED
Core i5-13500H, ARC A350M
16 GB DDR5 4800 MHz
512 GB SSD PCIE-E 4.0 x4
 1673
1552 / 1921 / 1384
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Core i5-13500H, RTX 4060
16 GB DDR5 4800 MHz
512 GB SSD PCIE-E 4.0 x4
 1627
1558 / 1811 / 1341
ASUS ROG Zephyrus G14
Ryzen 9 6900HS, RX6800S
32 GB DDR5 4800 MHz
1 TB SSD PCI-E 4.0
 1579
1542 / 1696 / 1368
MSI Creator P50
Intel Core i7-11700, RTX 3060
64 GB DDR4 3200  MHz
1 TB SSD PCI-E 3.0x4
 1452
1486 / 1495 / 1238
Desktop PC
Core i7-10700, RTX 3080,
32 GB RAM 3600 MHz
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
1389
1330 1541 / 1158
Huawei MateBook 14s
Core i5-11300H, Intel Iris Xe80,
16 GB RAM
1350
1379 1336 / 1308
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800, RTX 3080,
16 GB RAM
 
1310
1315 1397 / 1067
Gigabyte A5 K1
Ryzen 5 5600H, RTX 3060
16 GB DDR 4 3200 MHz
512 GB SSD PCI-E 3.0 x4
 1302
1316 1371 / 1082
HP Spectre X360 14
Core i7-1165G7, Intel Iris Xe96
16 GB RAM
1280
1261 1453 911
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
16 GB DDR4 3200 MHz
512 GB SSD PCI-E 3.0
1260
1232 / 1370 / 1046
MSI PRO DP21-11M
Core i5-11400, UHD730
8 GB RAM
1207
1296 1201 991
ASUS Expert Book
Core i3-10110U, Intel UHD
8 GB RAM
 691
791 588 744
Lenovo V14-ADA
Ryzen 3 3250U, Vega 3
8 GB RAM
 631
725 549 630
HP G8 255
Athlon Gold, Radeon Graphics
8 GB
 600
690 522 / 599
ASUS Vivobook Go 15
Intel Celeron N4020
 320
414 241 / 347

Jest to w ogólnym rozrachunku sprzęt, który świetnie poradzi sobie również z lekką obróbką zdjęć, czy też podstawowym montażem wideo. W tym drugim przypadku mocno pomaga dedykowana karta graficzna ARC A350M, wyposażona w całkiem wydajny enkoder (w dodatku z obsługą kodeka AV1). Należy jednak liczyć się z tym, że nasze testy nie uwzględniają długotrwałego obciążenia, a jako że laptop ten raczej stawia na wspomnianą już kulturę pracy, to jednak po 10 minutach stałego obciążenia taktowanie procesora będzie już odczuwalnie niższe.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - cinebench pierwszy przebiegASUS Vivobook S15 OLED K5504V - cinebench po 10 minutachASUS Vivobook S15 OLED K5504V - cinebench na baterii
Wydajność na baterii nie spada z czasem - tutaj od początku mamy nałożone limity mocy. Od lewej pomiar "na zimno", po 10 minutach oraz po 10 minutach na baterii. 

Przykładowo wskazane w tabelce wyniki w Cinebench R23 po takich 10 minutach spadają do poziomu 11800 pkt, a po 30 minutach stabilizują się na równych 11000 pkt. Jest to absolutnie normalne zachowanie tego typu sprzętu, ale zwyczajnie warto mieć to na uwadze. Efekt ten nie występuje w przypadku większości komputerów stacjonarnych z chłodzeniem procesora, które samo w sobie waży więcej od całego teraz opisywanego laptopa… Oczywiście po odłączeniu zasilania również wydajność będzie nieco niższa – właśnie na poziomie 11 tysięcy punktów w Cinebench R23 (niezależnie od czasu obciążenia laptopa).

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - PCM10 Storage

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - 3DM Storage
Wydajność dysku nie porywa, ale do zastosowań, w jakich Vivobook się sprawdza, dostajemy jej i tak aż nad to.

Dobrze wypada również szybkość zastosowanego tutaj SSD. W naszym modelu wybrano dysk Samsung PM9B1 o pojemności 512 GB, którą uznajemy za optymalną do typowych zastosowań, w jakich dobrze sprawdzi się tego typu laptop. Miło, że producent nie oszczędzał w tej kwestii i dysk jest nie tylko zgodny z PCI-E 4.0, ale również korzysta z wytrzymalszych kości TCL. Największą jednak niespodzianką jest obecność wspomnianego już układu graficznego Intel ARC A350M, wyposażonego we własne 4 GB vRAM. To miła odmiana względem reszty sprzętu tej klasy, który zwykle w ogóle nie ma dedykowanej karty graficznej.

3d mark time spy

3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Intel Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 13 405
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 12262
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
10986
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Intel Core i5-13500H, GeForce RTX 4060
TGP 75 W
 10 126
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS, Radeon RX6800S
TGP 105 W
 8975
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013
Intel Core i7-9750H, RTX 2070
6440
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
AMD Ryzen 9 4900HS, GeForce RTX 2060 Max-Q
 6051
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GeForce GTX 1660 Ti
5046
Dream Machines G1650-15PL61
Intel Core i5-10300H, GeForce GTX 1650 4GB
3624
ASUS Vivobook S15 OLED
Intel Core i5-13500H, ARC A350M
TGP 35 W
 3011
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Xe
1514

Jak widać, szału nie ma, a test Port Royal zupełnie się nie uruchomił z uwagi na jednak zbyt skromną pojemność pamięci (a w Speed Way uzyskaliśmy oszałamiające 129 pkt.). W zasadzie jest to poziom laptopów wyposażonych w znacznie starszego GeForce GTX 1650 (4 GB), tylko że ze wsparciem dla nowszych funkcji i z lepszym enkoderem wideo. Oznacza to, że na takim laptopie też bez problemu pogramy. Choć może „bez problemu” to nie jest najlepsze określenie, gdyż z pewnością konieczne będzie zejście do niższej rozdzielczości lub używanie wysokiego trybu upscalingu (FSR lub XeSS, dedykowanego kartom Intel ARC), a do tego jeszcze zejście do najniższych ustawień graficznych. Niemniej grać się da :)

Pomiar wydajności w grach - ASUS Vivobook S15 OLED
1920x1080 px, [FPS], więcej=lepiej

Wiedźmin 3 (4.0)
(niskie)
 50
 41
League of Legends
(wysokie)
 161
 78
Horizon Zero Dawn
(niskie)
 44
 30
Fortnite
(kompetywne)
 123
 65
Far Cry 6
(niskie)
 66
 34
Counter-Strike 2
(niskie)
 65
 43
Assassin's Creed: Mirage
(niskie)
 41
 15
Legenda: Tryb Turbo - średni FPS
 Tryb Turbo - 1% Low FPS

Gry sieciowe i nastawione na rywalizację szczęśliwie mają na tyle niskie wymagania, że faktycznie możemy w nich liczyć na płynną rozgrywkę. W dużych tytułach dla pojedynczego gracza jest nieco mniej różowo, ale nadal utrzymujemy konsolowe 30 FPS. Biorąc pod uwagę, że nie spodziewaliśmy się w ogóle na takim sprzęcie możliwości grania, to jest to niewątpliwe zaleta, zwłaszcza że same gry na matrycy OLED wyglądają przecudownie!

Czy i kiedy warto wybrać ASUS Vivobook S15 OLED?

ASUS Vivobook S15 OLED od samego początku zrobił na nas dobre wrażenie – nietuzinkowy wygląd, wysokiej jakości użyte materiały oraz oczywiście soczysty obraz na ekranie OLED gwarantują właśnie takie pierwsze odczucia. Dalsze obcowanie z testowanym sprzętem w zasadzie tylko nas utwierdzało w tym, że jest to udany model – wysoka kultura pracy, długi czas pracy na baterii i ogólnie przyzwoita wydajność przemawiają tutaj same za siebie. Możliwość pogrania na takim sprzęcie to też niewątpliwe wartość dodana.

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - z profilu
ASUS Vivobook S15 wygląda na znacznie droższego, niż jest w rzeczywistości!

Wszystkie te zalety w zasadzie potwierdza również certyfikat Intel EVO, któremu dawniej poświęciliśmy sporo czasu. Gdybyśmy natomiast mieli wskazać słabsze strony ASUS Vivobook S15, to z pewnością będzie to brak możliwości rozbudowy pamięci i możliwość jedynie wymiany SSD na większy - do domowego użytkowania duet 16 GB RAM i 512 GB SSD wystarczy z nawiązką, ale jeśli chcielibyście wykorzystać w pełni potencjał tego pięknego OLEDa i zająć się bardziej kreatywną pracą, to stanowczo trzeba polować na modele z 32 GB RAM i najlepiej od razu dyskiem 1 TB (o ile takie warianty się w ogóle pojawią…). To naturalnie podniesie cenę laptopa, która w naszej bazowej konfiguracji wynosi 5600 zł (co uwzględnia również licencję na system Windows 11 Home).

ASUS Vivobook S15 OLED K5504V - z lotu ptaka
Wygodna klawiatura i duży gładzik sprawiają, że użytkowanie ASUS Vivobook jest przyjemne, niezależnie od tego, gdzie z nim się udamy.

Pamiętajcie też, że matryca w tym modelu jest błyszcząca, co z jednej strony pozwala w pełni doświadczać soczystych barw, jakie generuje OLED, ale z drugiej strony nie sprawdzi się w bardzo jasnych pomieszczeniach lub w świetle słonecznym. Finalnie sprzęt oceniamy bardzo dobrze i jeśli szukacie laptopa, z którym będziecie się nieco wyróżniać, ale też nie wydacie na niego fortuny, to ASUS Vivobook S15 OLED (K5504V) jest świetną propozycją.

Opinia o ASUS Vivobook S15 OLED (K5504VN-MA104W)

Plusy
  • Wysoka jakość użytych materiałów oraz ich spasowania,
  • piękny obraz na panelu OLED (ze świetną kalibracją),
  • realna obsługa HDR w filmach i grach,
  • bardzo długi czas pracy na baterii (do 12 h pracy biurowej),
  • przyzwoita kultura pracy,
  • świetna kamera, dobre mikrofony i przyzwoite nagłośnienie,
  • nowoczesne złącza (Thunderbolt 4, HDMI 2.1),
  • podświetlana klawiatura i wygodny gładzik,
  • obudowa z powłoką antybakteryjną.
Minusy
  • Brak możliwości rozbudowy RAM i tylko jeden slot na SSD M.2,
  • klawiatura wymaga przyzwyczajenia się do układu klawiszy,
  • złączy mogłoby być ciut więcej,
  • zbyt mało RAM (16 GB) do poważnych zadań.

Nasza ocena laptopa ASUS Vivobook S15 OLED w kategorii laptopów multimedialnych:

96% 4.8/5

  • Wyróżnienie "Dobry Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Mobilność" - benchmark.pl

Płatna współpraca z marką ASUS.

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    pawluto
    0
    Świetny laptop - świetna recenzja ! Brawo !
    Gdyby tylko cena była troche niższa to byłby hit...
    • avatar
      saser
      0
      To ci niespodzianka...
      Właśnie dzisiaj przeszedł mi VivoBook Pro 14 cali z matrycą OLED z którego pisze ten komentarz :)
      Model: K6400ZC-KM024X
      Moja konfiguracja to i7-12700k, 16 gb RAM ddr5, 1Tb SSD i RTX 350
      Matryca OLED 14 cali 90Hz ale wyższe ppi
      Laptop kupiony do mobilnej pracy i okazyjnego pogrania w strategie. Do gier w domu mam konsolę i stacjonarny PC. Mój stary, 7 letni ZenBook 13 cali już nie wyrabiał i idzie na emeryturę.
      W weekend postaram się zrobić testy i porównam obydwa modele.
      Zgadzam się z autorem. Pierwsze wrażenia z użytkowania są super. W szczególności ekran oled robi tutaj robotę.
      • avatar
        radeksopot
        0
        Osobiście polecam model K5504VN-MA088W, konfiguracja analogiczna, ciut tańsza i spełnia dofinansowanie dla nauczycieli. Użytkowany od 3 tyg. szczerze polecam. Czas pracy na baterii, ekran (OLED naprawdę robi świetną robotę), wydajność, wygląd naprawdę to zalety tego notebooka.
        • avatar
          muchoborek
          0
          Od 4 dni używam Asus Vivobook S14X. Potwierdzam, że jakość ekranów OLED Asusa jest niesamowita. Już nigdy nie wrócę do lapka z ekranem IPS. W dodatku błyskawicznie wymieniłem dziwne 12GB pamięci, teraz mam 16GB. Dysk wymienię na 1TB Samsunga lub Solidigm P44 Pro (obecnie jest średniej jakości Lexar 512GB). Myślę, że testowanego ww. lapka można polecić osobom, które nie wymagają takich zmian konfiguracji.