5 cech, którymi powinien się wyróżniać dobry alkomat
Gadżety

5 cech, którymi powinien się wyróżniać dobry alkomat

przeczytasz w 2 min.

Każdy kierowca, a już z pewnością każdy odpowiedzialny kierowca, któremu zdarza się spożywać alkohol powinien zdecydować się na zakup alkomatu. Jaki model wybrać? Czym powinien cechować się dobry alkomat?

Większości osób alkomaty kojarzą się z urządzeniami, które mają na wyposażeniu służby mundurowe, z którymi spotykamy się przede wszystkim podczas kontroli drogowej. Dobrze byłoby od takiego myślenia odejść, ponieważ w sprzedaży znaleźć można bardzo dobre, a zarazem coraz przystępniejsze cenowo alkomaty, dzięki czemu w dowolnej chwili sprawdzić można poziom alkoholu we krwi i tym samym ruszyć w drogę z czystym sumieniem lub w przypadku negatywnego wyniku badania wstrzymać się od podróży i nie narażać zdrowia swojego oraz innych uczestników ruchu.

5 cech, którymi powinien się wyróżniać dobry alkomat

Warto zatem zadać sobie pytanie, jaki alkomat wybrać? Rosnąca oferta tego typu urządzeń może nastręczać pewnych wątpliwości, ale dość łatwo wskazać kilka cech, którymi powinien charakteryzować się dobry, wart zakupu alkomat.

Podczas naszych ostatnich testów alkomatów zauważyliśmy, że cena odzwierciedla jakość. Występują zauważalne różnice w dokładności i wiarygodności odczytu w zależności od klasy urządzenia.

Gdy używa się alkomatu jako narzędzia do ochrony prawa jazdy warto rozważyć kupno nieco lepszego urządzenia. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę konsekwencje mogące wynikać z utracenia uprawnień do kierowania pojazdami.

Rodzaj sensora, najlepiej elektrochemiczny

W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na rodzaj sensora oraz wynikającą z tego dokładność pomiarów, to zdecydowanie najważniejsze. Wyróżniamy 3 podstawowe typy alkomatów osobistych. Jednorazowe, półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Skupimy się na tych wielokrotnego użytku - półprzewodnikowe są przystępne cenowo, ale elektrochemiczne zapewniają pewniejszy i dokładniejszy odczyt. Jest to powód, dla którego z tego typu czujników korzystają przenośne alkomaty używane przez policję. Rzecz jasna samo zastosowanie tego typu czujnika nie oznacza automatycznie dobrej jakości urządzenia, warto patrzeć też na inne istotne cechy.

AlcoSense Excel
AlcoSense Excel, przykład dobrego alkomatu z sensorem elektrochemicznym (cena około 500 złotych)

Niedopuszczenie pomiarów przy niskich temperaturach

Alkomat powinien sygnalizować użytkownikowi, że jest zbyt zimny aby mógł funkcjonować prawidłowo. Większość urządzeń nie będzie zwracała poprawnym odczytów, jeśli ich temperatura jest poniżej 5°C. Warto odnotować, że liczy się temperatura alkomatu, a nie powietrza. Niestety przeważająca ilość modeli nie posiada takiej funkcji. Jeśli jest ona obecna i alkomat sygnalizuje, że jest zbyt zimny, najczęściej wystarczy potrzymać go kilka minut w kieszeni.

Dokładność wskazań

Producenci alkomatów często podają dokładność swoich urządzeń. Dobrze jest wiedzieć, co oznaczają te dane. Przykładowo: jeśli użytkownik ma 0,2‰ BAC, a zadeklarowana dokładność urządzenia wynosi +/- 0,10‰ BAC, to może ono wskazać zarówno wynik 0,3‰ BAC, jak i 0,1‰ BAC. Może to spowodować, że będąc w rzeczywistości ponad limitem, wsiądziemy za kierownicę z przeświadczeniem, że możemy prowadzić. Przy 0,2‰ BAC i dokładności urządzenia na poziomie -0,00‰ BAC i + 0,10‰ BAC, wynik przedstawiany przez alkomat może zawierać się między 0,2‰ BAC a 0,3‰ BAC. Oznacza to, że alkomat nie zaniży wyniku, a jedynie może go zawyżyć. Dzięki temu zawsze mamy pewność, czy faktycznie możemy wsiąść za kierownicę.

Czy może być bezpiecznie używany za granicą

Warto wiedzieć, że promil promilowi nierówny ze względu na sposób przeliczania zawartości alkoholu we krwi na stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Niektóre państwa stosują inne przeliczniki niż Polska. W praktyce oznacza to, że badając się alkomatem np. w Wielkiej Brytanii otrzymalibyśmy inny wynik, niż badając się alkomatem używających polskich wartości. Aby się przed tym uchronić, jeśli podróżujemy za granicę, dobrze wybrać alkomat pozwalający na zmianę ustawień na takie, jakie obowiązują w danym państwie.

Pamiętajmy o rekalibracji

Niezależnie od tego czy mówimy o alkomatach osobistych czy policyjnych, zmiany zachodzące z czasem w czujniku powodują, że wymagają one okresowej kalibracji. Jeśli zapomni się o tej czynności można otrzymać nieprawidłowe wskazanie, co z kolei może oznaczać kłopoty. Z tego powodu warto postawić na urządzenie wyręczające nas z potrzeby pamiętania o kalibracji i za pomocą powiadomienia na ekranie przypomina o konieczności kalibracji. W tym miejscu ujawnia się też kolejna przewaga modeli z sensorem elektrochemicznym nad półprzewodnikowymi. Te pierwsze wymagają kalibracji tylko co 12 miesięcy, a nie co 6.

Warto przeczytać:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    bullseye
    3
    Jak człowiek jest debil to nie ważne jaki ma alkomat......

    Jak jest rozumny i wie że ma gdzieś jechać to nie pije i alkomat mu zbędny.

    A jak ktoś powie że coś nagle wyskoczyć mogło, to znaczy tylko tyle że jest i głupi i nie odpowiedzialny - ale ma fajny alkomacie :D
    • avatar
      Kropeczka
      1
      W sumie przydatne urządzenie....

      Lepsze to niż przyjechać pijanym na komisariat żeby zbadać się ich alkomatem - autentycznie były takie orły nieloty....
      • avatar
        HomeAudio
        0
        Tak myślałem że Wy tam w benchmarku mocno nadużywacie niektórych trunków... bo czasami tutaj takie głupoty się pojawiają że na trzeźwo to raczej nikt by czegoś takiego nie napisał :D

        PS: A tak na poważnie - to lepiej pisać o alkomatach niż o ciągnikach i smażeniu jajek ;)
        • avatar
          grzaniec
          0
          Faktycznie przydatny wynalazek, jestem na etapie wyboru modelu, bo człowiek niby jest trzeźwy, niby się wyspał, ale nigdy nie wiadomo. A na komisariat zawsze można piechotą. Choć to też może zniekształcić wynik. Człowiek po dłuższym spacerku może pozbyć się resztek alkoholu.