Na topie

Łatwa kontrola uprawnień aplikacji w Androidzie 4.3

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Kategoria: Mobile Tematyka: Porady - Android Porady mobile

Nie musisz godzić się na wszystko! Sprawdź w jaki sposób wybrać tylko te uprawnienia jakie Tobie odpowiadają. Funkcja dostępna w Androidzie 4.3 lub nowszym.

A A

Łatwa kontrola uprawnień aplikacji w Androidzie 4.3

Instalowanie programów w Androidzie wiąże się z jedną bardzo ważną kwestią – uprawnieniami jakie im przyznajemy. Nie jest to bynajmniej błahostka. W stosunku do bardzo popularnych i znanych programów możemy mieć pewną dozę zaufania, w końcu dokładnie tę samą aplikację testuje na świecie np. kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy osób. Jeśli byłoby z nią coś „nie tak” natychmiast posypałyby się niskie oceny, nieprzychylne komentarze i krytyczne wypowiedzi na forach. Wobec mniej znanych i słabiej przetestowanych aplikacji należy zachowywać większy dystans i zdecydowanie mniejsze zaufanie.

Podczas instalacji większości typowych aplikacji ze sklepu Google Play widzimy następujące powiadomienie:

Jak sama nazwa wskazuje jest to lista uprawnień jakie dajemy aktualnie instalowanemu programowi. Na powyższych zrzutach ekranowych widać wyraźnie, że lista ta potrafi być długa i niekiedy dość kontrowersyjna. Niejednokrotnie bywa tak, że z pozoru prosty i banalny program żąda od użytkownika dostępu do lokalizacji, listy kontaktów, aparatu, mikrofonu, a nawet informacji na temat karty płatniczej (np. płatności przez Google Play).

Co zrobić jeśli zgadzamy się na większość, ale nie na wszystkie z tych warunków? Rozwiązanie jest jedno – kontrola uprawnień. Google zaimplementowało łatwy sposób na wprowadzanie zmian w Androidzie 4.3. Jest to funkcja systemowa i nie wymaga instalowania zaawansowanych programów, ale aby ułatwić cały proces w niniejszym poradniku posłużymy się aplikacją o nazwie Permission Manager. Pobierzemy ją bezpłatnie ze sklepu Google Play. Niestety nie została ona przetłumaczona na język polski, ale obsługa jest intuicyjna i zrozumiała, więc większość osób powinna poradzić sobie również po angielsku.

Procedurę wykonywaliśmy na smartfonie Samsung Galaxy S3, który niedawno otrzymał oficjalną wersję systemu Android 4.3, ale tak naprawdę odnosi się ona do wszystkich urządzeń z tym systemem (niezależnie od producenta).

Instalujemy i uruchamiamy wspomniany program. Wersja darmowa na ekranie głównym wyświetla 5 najpopularniejszych aplikacji, ale bez problemu uzyskamy dostęp do pełnej listy. W tym celu klikamy przycisk MENU w smartfonie i wybieramy opcję Launch Manager.

Otrzymujemy dostęp do wszystkich możliwych programów, które zostały automatycznie rozpoznane przez Permission Managera. Funkcja systemowa nosi nazwę App Ops.

Kontrola nad uprawnieniami jest naprawdę prosta. Dotykamy wybranej przez siebie aplikacji, po czym na ekranie wyświetli się lista uprawnień, które zostały jej przyznane podczas instalacji. Na przykład znana aplikacja Google+ domyślnie żąda dostępu do lokalizacji, odczytu listy kontaktów, modyfikacji listy kontaktów, modyfikacji ustawień, aparatu/kamery oraz mikrofonu (nagrywanie dźwięku). Program podaje nam również informację kiedy ostatnio uprawnienia te zostały wykorzystane. W naszym przypadku Google+ 57 minut wcześniej odczytało i zmodyfikowało kontakty, a 2 dni wcześniej zmieniło ustawienia.

Załóżmy, że nie chcemy, aby G+ nagrywało dźwięki, bo obawiamy się, że może to zostać wykorzystane do nagrywania prywatnych rozmów. Nic prostszego – dotykamy suwaka „Record audio” i odwołujemy odpowiednie uprawnienia.

Innym przykładem może być aplikacja do obsługi konta bankowego. W naszym przypadku jest to mBank.

Dlaczego żąda od nas dostępu do rozmów telefonicznych, listy kontaktów i lokalizacji? Jeśli sobie tego nie życzymy, to po prostu usuwamy uprawnienia.

To wszystko! Nie trzeba zapisywać ustawień, gdyż „nadpisywane” są one natychmiast po wykonaniu akcji. Permission Manager tworzy dwie ikony – jedna od interfejsu głównego, a druga bezpośrednio od Managera (dostęp do wszystkich programów). W razie potrzeby można oczywiście dodać skrót do pulpitu, aby pełnie władzy nad uprawnieniami mieć zawsze pod ręką.

Odsłon: 33094 Skomentuj artykuł
Komentarze

15

Udostępnij
  1. Mariusch
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2013-11-08 10:10

   Nigdy nie programowałem dla Androida, jednak chciałbym zwrócić uwagę na jeden błąd programisty jaki może zaistnieć. Przeważnie jest tak, że niektóre uprawnienia są domyślnie włączone. Jeśli programista zanim wypuści apkę nie odznaczy tego to wtedy wystąpią takie sytuacje.
   Raz zdarzyło mi się, że zapomniałem odznaczyć "wykorzystanie sieci internetowej" ale po zauważeniu tego niedopatrzenia od razu to zmieniłem w następnej aktualizacji.

   Nie wiem w jakim celu mBank wymaga dostępu do tych uprawnień ale możliwe, że jest to wina niedopatrzenia.

   Skomentuj

  2. m4rcin
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2013-11-08 14:23

   Lokalizacje - w aplikacji możesz znaleźć najbliższe bankomaty
   Dostęp do rozmów - w aplikacji jest "szybkie wybieranie" telefonów do BOK itp.
   Lista kontaktów - możesz doładować telefon komuś z listy kontaktów

   Skomentuj

   1. arczi69
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2013-11-08 15:51

    jak jak lubie takie komentarze proste i rzeczowe.

    gratuluje i pozdrawiam
    Arczi

    Skomentuj

 1. Think
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-11-08 10:53

  Nie działa na Nexus 5 z Android 4.4 :( Czekam na update bo appka wydaje się ok...

  Skomentuj

 2. szampek82
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2013-11-08 10:54

  W końcu ktoś pomyślał....przecież ta permamentna inwigilacja była nie do zniesienia......szkoda że tak późno,chociaż lepiej późno niż wcale.....!!

  Skomentuj

  1. Ironclad
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-11-12 23:29

   Tę samą funkcję posiada aplikacja Trickster Mod Kernel Settings, dla siedzących w temacie.

   Skomentuj

 3. Adam1111
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2013-11-08 12:13

  Te i lepsze ficzery chyba od zawsze były w MIUI która jest też na starsze wersje androida.
  No ale dobrze że googiel kopiuje dobre pomysły.

  Skomentuj

 4. Preston2009
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-08 13:04

  Też mi nowość MIUI od dawna ma apkę Uprawnienia. Na + do tej MIUI, że trzyma ona całą bazę uzyskanych uprawnień zamiast tylko ostatniej (np. przeglądarka Baidu bardzo często zagląda do IMEI i lokalizacji, przebijając nawet apki Googla).

  Skomentuj

 5. arczi69
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-08 15:52

  a nie mozna tego samego i wiecej zrobic przy pomocy Xposed + AppSettings?

  co prawda potrzebny root niestety :(

  Skomentuj

 6. taki jeden
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2013-11-08 23:09

  Jak dla mnie czas pracy na smartfonie to jakas porażka.Żonka na swoim prostym LG L3 spokojnie 6dni wytrzyma bez ladowania,tylko sms i rozmowy ja na swoim Samsungu advance ledwo 2 max 3 ,troche wi fi ,sms do tego powyłączane zbedne wakelocki apki itd.

  Skomentuj

  1. Vyzygota
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2013-11-09 04:37

   To po co Ci smartphone???
   Jak z niego nie korzystasz wróć do nokii 3310.

   Skomentuj

 7. 1Toudi
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-09 15:07

  Wiecie może czy jest już android 4.3 dostępny w Polsce?

  Skomentuj

 8. 1Toudi
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-09 15:07

  dla Samsunga S3?

  Skomentuj

  1. Tomasz Duda
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-11-10 17:50

   Jeszcze nie oficjalnie, ale zapewne niedługo. Ja pobrałem wersję irlandzką tuż po premierze. Dysponuje polskim tłumaczeniem więc problemu nie ma. Zbędne apki i tak usunąłem po zrootowaniu. ;)

   Skomentuj

 9. HotShotsXXX
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-10 19:02

  Na starym i ale nadal jarym Galaxy Nexus GT-i9250 mam 4.3 już od dawna;)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!