Na topie

Dodatki Firefox. 10 najciekawszych rozszerzeń do przeglądarki

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Przeglądarki WWW

Dodatki do Firefoxa, które mogą zwiększyć komfort codziennej pracy z przeglądarką Mozilli. Sprawdź polecane przez nasz rozszerzenia.

 • Dodatki Firefox. 10 najciekawszych rozszerzeń do przeglądarki | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Czy ktoś jest jeszcze w stanie funkcjonować bez Internetu? Raczej nie, ale aby cieszyć się jego jakże bogatymi zasobami skorzystać trzeba z jednej z kilku dostępnych na rynku przeglądarek internetowych. Te przy pomocy dodatków można dostosować do swoich potrzeb i jednocześnie znacznie zwiększyć komfort surfowania w sieci. W tym artykule prezentujemy wam TOP 10 dodatków do Firefoxa.

 1. Adblock Plus

  Adblock Plus

  Pobierz
   

  Już od dłuższego czasu jest to jeden z tych dodatków, bez których wiele osób nie wyobraża sobie korzystania z przeglądarki Firefox. Adblock Plus jest niezwykle popularny i jednocześnie systematycznie rozwijany. Umożliwia blokowanie różnego rodzaju reklam, elementów Java oraz Flash, a także całych stron internetowych - w przypadku prawdopodobieństwa występowania na nich szkodliwego oprogramowania. Dodatek jest też w stanie zapobiegać śledzeniu użytkownika przez coraz bardziej rozbudowane skrypty.

  Zarządzanie Adblock Plus jest niezwykle proste i sprowadza się do obsługi małego menu rozwijanego poprzez kliknięcie ikonki na pasku narzędzi. Można zezwolić  odwiedzanej stronie na wyświetlanie reklam, do czego zachęcamy w przypadku benchmark.pl. Prosimy o docenienie naszej pracy oraz faktu, że staramy się nie stosować najbardziej irytujących reklam.

   

  Adblock Plus - screen 2. Stylish

  Stylish

  Pobierz
   

  Wydaje wam się, że odwiedzając wybrany portal jesteście skazani na jego wygląd? Nic bardziej mylnego. Stylish to niezwykle interesujący dodatek, dzięki któremu możliwa jest nie tylko modyfikacja wyglądu stron internetowych, ale także interfejsu samej przeglądarki. Zdecydować można się na drobną jedynie zmianę kolorystyki wybranych elementów czy rozmiaru czcionek lub też na całkowite przemodelowanie danej strony. Przewidziano opcje skorzystania z gotowych stylów, których baza jest naprawdę bardzo pokaźnych rozmiarów, a także ich edytowania lub nawet tworzenia własnych, co jednak wymaga już pewnej wiedzy z zakresu CSS.
   

  Stylish - screen 3. Ghostery

  Ghostery

  Pobierz
   

  Ghostery to dodatek niemal niezbędny dla każdego, kto określa siebie świadomym użytkownikiem przeglądarki Firefox i ceni swoją prywatność. Rozwiązanie to przeszukuje odwiedzane strony internetowe pod kątem tak zwanych tropicieli. Po szybkiej analizie przeglądanej strony internetowej Ghostery informuje użytkownika o obecności różnego rodzaju skryptów i elementów, które mają za zadanie zbieranie danych o aktywności w sieci, a także wszelkiego rodzaju obiektach, co do których pochodzenia można mieć pewne wątpliwości. Wszystko wyświetlane jest w niewielkim okienku, w którym można szybko i łatwo znalezione elementy zablokować, lub też dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
   

  Ghostery - screen 4. Turn Off the Lights

  Turn Off the Lights

  Pobierz
   

  Turn Off the Lights to jeden z tych dodatków, których celem jest już jedynie umilenie przeglądania ulubionych stron internetowych, a konkretniej mówiąc materiałów wideo na nich zamieszczanych. Dodatek sprawia, iż cała treść strony zostaje przyciemniona, a na pierwszym planie pozostaje jedynie film. Odbywać może się to automatycznie (po rozpoczęciu odtwarzania materiału wideo) lub na życzenie (po kliknięciu na ikonę dodatku znajdującą się na pasku narzędzi przeglądarki). Warto podkreślić, że przewidziano tutaj kilka możliwości personalizacji wspomnianego przyciemnienia tła pod kątem indywidualnych preferencji oraz sporo dodatkowych, bardziej zaawansowanych już opcji związanych z portalem YouTube.
   

  Turn Off the Lights - screen 5. WOT

  WOT

  Pobierz
   

  WOT to dodatek dbający na bezpieczeństwo użytkownika i podający poziom zaufania do odwiedzanej strony na podstawie opinii innych użytkowników. Reputacja danego portalu sygnalizowana jest odpowiednią ikoną (zieloną, żółtą lub czerwoną - na wzór drogowej sygnalizacji świetlnej), ale warto dodać, że pojawia się ona nie tylko po jego odwiedzeniu, ale także w wynikach najpopularniejszych wyszukiwarek, odnośnikach na portalach społecznościowych, usługach e-mail, a nawet odnośnikach na Wikipedii. Dzięki temu nie trzeba obawiać się surfowania „w ciemno”. Dodatkowym atutem WOT jest także wbudowany mechanizm kontroli rodzicielskiej.
   

  WOT - screen 6. Google Translator for Firefox

  Google Translator for Firefox

  Pobierz
   

  Czy potrzeba w tym przypadku głębszych wyjaśnień? Tłumacz Google potrafi niekiedy uratować skórę i pomóc zrozumieć ogólny sens tekstu zamieszczonego w języku, z którym użytkownikowi akurat nie po drodze. Prezentowany przez nas dodatek pozwala cieszyć się tą opcją zdecydowanie szybciej, ponieważ bezpośrednio na odwiedzanej stronie. Co warte odnotowania, nie trzeba tłumaczyć jej w całości, ale wybrać jedynie istotny fragment i jednym kliknięciem zmienić go tekst w innym języku, których zresztą Google Translator for Firefox obsługuje naprawdę wiele – w tym rzecz jasna polski.
   

  Google Translator for Firefox - screen 7. Awesome Screenshot Plus

  Awesome Screenshot Plus

  Pobierz
   

  Bardzo proste w obsłudze, ale jednocześnie funkcjonalne i przydatne narzędzie. Awesome Screenshot Plus pozwala na szybkie wykonanie zrzutu ekranu z odwiedzanej strony internetowej. Przydatne jest bez wątpienia to, że użytkownik może zdecydować się na zrzut jedynie widocznego fragmentu jak i całej strony. Dodatkowo przewidziano tutaj możliwość drobnej korekty zrzutu, w tym takie opcje jak zaznaczenie wybranego elementu, dodanie tekstu czy rozmazanie fragmentu strony, którym akurat dzielić się z innymi nie chcemy. Całość można naturalnie zapisać do pliku graficznego.
   

  Awesome Screenshot Plus - screen 8. Firebug

  Pobierz
   

  Firebug to dodatek wyglądający w całym zestawieniu najbardziej profesjonalnie i niektórych mogący odstraszać. Jego możliwości są jednak na tyle szerokie, że wielu użytkowników nie potrafi się już bez nich obyć. Firebug pozwala między innymi na przeglądanie, bezpośrednio na odwiedzanej stornie internetowej, kodów CSS, HTML i JavaScript, a także ich szybką edycję. Bardzo ceniona jest tutaj opcja wskazująca na pojawiające się błędy oraz możliwość sprawdzenia czasu wczytywania poszczególnych elementów danej strony internetowej.
   

  Firebug - screen 9. Thumbnail Zoom Plus

  Thumbnail Zoom Plus

  Pobierz
   

  Zdecydowana większość stron internetowych to nie tylko tekst, ale również szereg grafik. Jest ich niekiedy naprawdę wiele, ale problem w tym, iż mowa o miniaturkach będących jedynie odnośnikami do kolejnych podstron. Thumbnail Zoom Plus pozwala zaoszczędzić sporo czasu – po instalacji dodatku użytkownik ma możliwość szybkiego podglądy grafiki w większym formacie. Wystarczy w tym celu najechać na miniaturkę kursorem. Dodatek świetnie sprawdza się na portalach społecznościowch i tych koncentrujących się na zdjęciach, które zresztą zajmują czołowe miejsca na liście oficjalnie wspieranych stron. Działa on jednak na zdecydowanej większości witryn.
   

  Thumbnail Zoom Plus - screen 10. Video DownloadHelper

  Video DownloadHelper

  Pobierz
   

  Ile razy zastanawialiście się, jak szybko pobrać na dysk twardy filmik z portalu YouTube? Zapewne nie raz, a właśnie wtedy z pomocą przychodzi Video DownloadHelper. Jednocześnie dodać trzeba, że zakres działania dodatku jest zdecydowanie szerszy, ponieważ można wykorzystać go także na wielu innych portalach, taki jak chociażby DailyMotion, Facebook, Periscope, Vimeo czy Twitch i innych. Ikona Video DownloadHelper znajdująca się na pasku narzędzi przeglądarki informuje zresztą, czy i ile filmików jest na odwiedzanej stronie dostępnych do pobrania.
   

  Video DownloadHelper - screen


Mogą Cię również zainteresować:

Odsłon: 63539 Skomentuj artykuł
Komentarze

30

Udostępnij
 1. LukisK
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2015-09-14 10:32

  Polecam jeszcze Tab Mix Plus całkiem przydatne, ja na przykład lubię karty zakładek na dole przeglądarki i dzięki temu tak sobie mogę ustawić :)

  Skomentuj

  1. pakeroso
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-09-17 21:17

   Dokładnie, Tab Mix Plus to dodatek bez którego nie wyobrażam sobie przeglądarki.

   Skomentuj

 2. stupidisco111
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-14 10:37

  Ja jeszcze testuje Ublock ,czyli kontynuatora Adblock Edge
  A z takich mniej znanych mogę polecić Print Edit i Save File To , Keyword Search.
  Jako alternatywa do Awesome Screenshot Plus ewentualnie Fireshot. Ale tutaj nie wiem , który z nich jest tak naprawdę lepszy.

  Skomentuj

  1. Piter432
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2015-09-17 18:40

   Po pierwsze, uBlock NIE JEST kontynuatorem Adblocka Edge, bo te dwa rozszerzenia zrobiły dwie różne osoby(!).
   Po drugie, uBlocka stworzył niejaki gorhill, który przekazał własny kod źrodłowy innej osobie, ale kontynuuje go pod nazwą uBlock Origin, czyli różnica jest taka: uBlock jest na Firefoksa, Chrome'a i Safari z ładniejszym interfejsem, ale uboższym w funkcje, a uBlock Origin jest na Firefoksa i Chrome'a ze „starym” interfejsem, ale znacznie bogatszym w funkcje (np. synchronizacja ustawień z chmurą, o ile w przeglądarce jest ona włączona).

   Polecam doinformować się przed napisaniem, bo to nie jest trudne :)

   Skomentuj

 3. Blashix
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-09-14 10:48

  Adblock+NoScript+Ghostery = Polecam!

  Skomentuj

 4. Vassago
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-14 11:33

  Video Download Helper nie działa już na większość filmów z YT, chyba wprowadzono jakąś blokadę. Polecam w zamian 4K video downloader, działa świetnie i prosto.

  https://www.4kdownload.com/pl/howto/howto-download-youtube-video

  Skomentuj

  1. Biszu78
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-09-15 10:41

   znam prostszy sposób - cloudfile.co nie trzeba żadnego programu.

   Skomentuj

  2. mktiger
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-09-16 08:45

   ja osobiscie uzywam All downloader, dziala na pliki roznego typu

   Skomentuj

 5. R2rr0
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-09-14 11:41

  Ja mam z wymienionych Adblocka, Ghostery, Turn Off the Lights i Video DownloadHelper. Jeszcze się na nich nie zawiodłem. Zaciekawiliście mnie Stylish, trzeba będzie się pobawić w wolnej chwili :)

  Skomentuj

 6. ModeratorChodziWRurkach
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-09-14 11:48

  Od siebie polecam jeszcze:

  NoScript do selektywnego zezwalania na przetwarzanie skryptów na stronach.

  Tree Style Tab daje możliwość organizowania zakładek w bocznym pasku i ogranizowania ich w rozwijane drzewka.

  DownThemAll! jako wygodny manager pobierania plików i hurtowego filtrowania typów plików, które nas interesują.

  Free Memory pozwala manulanie optymalizować pracę "trash collector" oraz minimalizować ilość zajmowanej pamięci.

  Skomentuj

 7. Detrioux
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-09-14 11:54

  Ah Benchmarku. Niby chcesz by reklamy były wyświetlane i informujecie nas o tym a piszecie o AdBlocku. Cóż za ironia :)

  Skomentuj

  1. Wojciech Kiełt
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2015-09-14 20:57

   Używanie wtyczki, a blokowanie na wybranych stronach to dwie różne rzeczy ;)

   Korzystając z okazji, gorąca prośba: wyłączcie blokowanie na benchmark.pl

   Argument: od dłuższego czasu nie stosujemy żadnych inwazyjnych reklam, czyli: wyskakujących okienek, nakładek na treści, reklam "kinowych" etc.

   (... no i już widzę te łapki w dół przy komentarzu ;)

   Skomentuj

   1. snilmerg
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-09-15 10:46

    gorąca prośba:
    Jak wyrzucicie nędzne artykuły sponsorowane, typu że 960M w AiO MSI z monitorem 4K to "mocna karta graficzna" to się zastanowimy nad wyłączeniem :)

    Skomentuj

  2. Piter432
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-09-17 19:04

   Na szczęście MOŻNA ten komunikat zamknąć bez zgłaszania tego np. do twórcy listy filtrów i skryptu Anti-Adblock Killer :)

   Skomentuj Historia edycji

 8. Bies600
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-09-14 12:17

  Często robię screenshoty, najlepszy jest Nimbus screenshot.
  Pozatym uzywam:
  Oczywiscie Adblock
  Ghostery
  FireFTP
  YouTube Video and audio downloader
  Hide my ass
  i najwazniejsze: Classic Theme Restorer

  Skomentuj

 9. zakius
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-14 12:34

  absolutna podstawa:
  ublock, newsfox, fire gestures, pocket (nie ten wbudowany!), akurat nie mam przy sobie ale dodatek wyszukujący newsfeedy na stronie bez konieczności szukania linków, a czasem wręcz grzebania w kodzie
  przydatne dodatki: video download helper, privacy badger

  Skomentuj

 10. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-14 13:06

  Nie ma wzmianki, ze Adblock Plus to NIE jest AdBlock (oryginalny) i jest jego forkiem, ale jednak innym produktem, choc z tej samej palety. Adblocka nie zainstaluje sie z "dodatkow", trzeba go recznie wyszukac samemu.. ale sie oplaca, przynajmniej moim zdaniem, jako ze oryginal pasuje w obsludze - przynajmniej mi - bardziej.

  Skomentuj

 11. dezmont
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2015-09-14 13:46

  Przestałem używać od czasu gdy wszedł Chrome

  Skomentuj

  1. Biszu78
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-09-15 10:45

   true. gdyby MxNitro miała wtyczki to i chrom poszedłby w odstawkę

   Skomentuj

  1. Snack3rS7X
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-09-23 17:57

   O to by się przydało

   Skomentuj

 12. januszb
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-14 20:35

  Adblock Plus - kiedyś z niego korzystałem ale doszedłem do wniosku, że lubię proste życie i NoScript (którego, notabene tu zabrakło - a jest to wg mnie pierwszy w ogóle dodatek jaki powinno się zainstalować w Firefoxie) w zupełności mi wystarcza aby zablokować "śledzie".
  Stylish - no sorry ale znów pociąg do prostoty... niepotrzebne mi dodatkowe rozpraszacze w postaci ładnych obrazków
  Ghostery - patrz pkt.1 (NoScript)
  WOT - jest kompletnie bezużyteczny ponieważ polega na opiniach dodawanych przez każdego użytkownika. Każdy może się postarać aby przez jakiś czas jego hackerska strona była zaopiniowana jako megabezpieczna
  Google Translator - taki dodatek na pewno się przydaje. Ja akurat używam S3.Google Translator.
  Awesome Screenshot Plus - nie pamiętam kiedy jako przeciętny użytkownik robiłem screenshota.... Podkreślam słowo "przeciętny". Jak już potrzebowałem, to robiłem PrintScreen i Ctrl+V do Photoshopa. Gdybym robił to często to może bym potrzebował programu do tego - ale ... no właśnie, do kogo skierowane jest to zestawienie pluginów?
  Firebug - po raz kolejny... Do kogo jest skierowane to zestawienie pluginów? Bo chyba nie do przeciętnego usera...
  Thumbnail Zoom - wydaje się ciekawe. Żyję bez tego. Ale ciekawe.
  Video DownloadHelper - tak, od dawna używam. Sęk w tym, że obecnie aby ściągnąć coś np. z YT, trzeba zainstalować dodatkowy konwerter bazujący na libav, więc jeśli ktoś nie chce sobie rozwalać ustawień kodeków, to będzie musiał trochę poklikać. W sumie tyczy się to tylko osób obrabiających wideo na kompie (w tym mnie). Nie jest to też wina plugina - tak już ma po prostu YouTube.

  A tak żeby dodać coś od siebie to:
  - no właśnie, gdzie jest NoScript???
  - gdzie jest All-in-One Sidebar?
  - gdzie jest coś co zapisuje otwarte zakładki np. Session Manager
  - gdzie jest coś co podzieli nam ekran np. Tile Tabs?
  Takie pluginy są dla mnie użyteczne a nie kolorowanie Firefoxa czy debugowanie stron lub screenshoty, których przeciętny Kowalski praktycznie nie robi.

  Skomentuj

 13. felson
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-14 21:00

  Adblock Plus jest przereklamowany, co gorsza przepuszcza celowo cześć reklam - firm które mu za to płacą. Lepsze są uBlock Origin czy Adblock Edge.
  U mnie: uBlock origin + Ghostery + Classic theme restorer + Foxyproxy i jest ok.

  Skomentuj

 14. ŁukaszŻ
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-14 21:43

  Zapomnieliście o NoScript Bardzo udany dodatek do przeglądarek.

  Skomentuj

 15. marcadir
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-15 08:18

  Ghostery na stronie głównej benchmarka znalazł 42 obiekty śledzące :)

  Skomentuj

 16. Ethan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-15 10:45

  Nie wiem po co wymieniacie Firebuga, jak w Firefoxa od dawna jest wbudowane narzędzie, które na tym dodatku bazuje?

  Skomentuj

 17. Jacojj
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-16 14:23

  Trochę dziwny wybór ale to raczej świadczy o tym, że każdy z nas ma inne potrzeby. Z mojej strony mogę polecić dodatki:

  - Add Bookmark Here ² - Dodaje element "Dodaj zakładkę tutaj..." do menu "Zakładki" ale w to miejsce, w które dokładnie chcemy a nie do wspólnego śmietnika
  - Classic Theme Restorer (bo rzygam jak widzę to nowe gówno zwane interfejsem) przywraca do starego interfejsu użytkownika Firefox Australis: przycisk menu aplikacji, prostokątne karty, pasek dodatków, małe przyciski paska nawigacji, kilka starszych przycisków i dużo więcej.
  - Context Search - czyli zaznaczamy jakieś słowo i wyszukujemy w dowolnej wyszukiwarce dostępnej w naszym Firefoksie
  - Download Status Bar - w końcu widzimy co i jak szybko nam się pobiera z sieci, możemy pauzować, anulować, itd.
  - Exif Viewer - dla tych co interesują się fotografią - w łatwy sposób można podejrzeć dane zdjęcia EXIF
  - FindBar Tweak - rewelacyjny pomocnik przy wyszukiwaniu tekstu na stronie, zaznacza na pasku przewijania w którym miejscu na stronie jest wyszukiwany ciąg znaków
  - Session Manager - Zapisuje i odtwarza stan wszystkich okien, wiele sesji, automatyczne przywracanie itd.
  - Tab Mix Plus - kto nie ma, ten nie wie, jak wygodnie można zarządzać zakładkami
  - TinEye Reverse Image Search - a to dodatek-wyszukiwarka, która wyszukuje obrazki po zawartości, czyli np. widzimy na stronie mały obrazek a chcemy znaleźć oryginalny w większej rozdzielczości

  Skomentuj Historia edycji

 18. MrJansjo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-19 10:28

  Mogę polecić dodatek baaaardzo przydatny dla często korzystajcych z YT -można ustawić pożądaną jakość i od tej pory nie ma potrzeby robienia tego za każdym razem.
  https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/youtube-high-definition/

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!