Rejestratory jazdy na Androida - 5 polecanych
Aplikacje mobilne

Rejestratory jazdy na Androida - 5 polecanych

przeczytasz w 4 min.

Nie trzeba wydawać kilkuset złotych na samochodowy rejestrator. Smartfon z dobrą aplikacją z powodzeniem może go zastąpić.

Wideorejestratory na Androida

Wakacje za pasem, a więc zbliża się czas wyjazdów. Wiele osób zdecyduje się na podróż samochodem, a z racji tego, że nasze drogi nie należą do najbezpieczniejszych, warto pomyśleć o tym, by na wszelki wypadek udokumentować pokonywaną trasę. Aby nie generować jednak dodatkowych kosztów, zamiast pełnoprawnego wideorejestratora wykorzystać można smartfona z systemem Android.

Warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem nie tylko z powodów finansowych. Przekształcenie smartfona w rejestrator jazdy jest naprawdę proste, ponieważ wystarcza do tego stosowana aplikacja. Tych dostępnych jest już całkiem sporo, dlatego też postanowiliśmy pokusić się o wybór kilku najciekawszych.

AutoKam - rejestrator trasy

 

AutoKam to polska aplikacja, która zadebiutowała na rynku w kwietniu zeszłego roku i dość szybko zyskała sporą sympatię użytkowników. Na tle konkurencji wyróżnia się dość szeroką funkcjonalnością, a przy tym bardzo prostym w obsłudze i czytelnym interfejsem.

Producent postarał się o umożliwienie nagrywania wideo w jednej z czterech rozdzielczości , z których najwyższa to 1080p. Rejestrowany materiał automatycznie dzielony jest na 5-minutowe fragmenty, dzięki czemu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów użytkownik nie utraci wszystkiego, a jedynie ułamek nagrania.

Nagrywanie odbywa się w tzw. pętli, a więc najstarsze materiały zastępowane będę przez nowsze, dzięki czemu pamięć telefonu lub karty microSD nie zostanie szybko zapełniona samymi filmikami z trasy. Aplikacja wyświetlać może też aktualną prędkość z jaką podróżujemy, a także działać w tle, dzięki czemu bez jej wyłączania można będzie wykonać na smartfonie dowolną czynność.

AutoKam współpracuje ze smartfonami działającymi pod kontrolą Androida w wersji 3.0 i wyżej. Aplikacja jest darmowa i wprawdzie wyświetla reklamy, ale nie są one szczególnie kłopotliwe.

AutoKam

 

DailyRoads Voyager

Gdyby brać pod uwagę popularność, to DailyRoads Voyager zdecydowanie bije konkurencję. Niepowinno to jednak dziwić, ponieważ aplikacja oferuje naprawdę wiele możliwości, a jednocześnie pozostaje dość prosta w obsłudze i co równie ważne, jest przy tym darmowa (czasami wyświetlają się reklamy).

DailyRoads Voyager umożliwia nagrywanie wideo w pętli, a zatem nie należy obawiać się, że po czasie pamięć telefonu bądź karta pamięci zostaną w całości zapełnione. Warto podkreślić, iż użytkownik może tutaj określić nie tylko długość zapisywanych nagrań, ale również ich jakość. Poza tym, w przypadku większego wstrząsu lub jednego kliknięcia na ekran smartfona ostatnie kilka minut nagrania zostanie na stałe zapisane w pamięci, dzięki czemu nie zostaną one nadpisane przez nowe nagrania.

Aplikacja umożliwia też automatyczne wykonywanie zdjęć w zdefiniowanych przez użytkownika odstępach czasowych oraz nagrywanie w tle z opcjonalnymi przyciskami wyświetlającymi się na tle innych programów.

DailyRoads Voyager współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersji 2.2 i wyżej.

DailyRoads Voyager

 

CaroO Free (Blackbox & OBD)

CaroO Free to bez wątpienia jedna z najbardziej rozbudowanych tego typu aplikacji, chociaż, tak jak w przypadku innych, jej głównym zadaniem jest naturalnie rejestrowanie trasy. Użytkownik może zdecydować o jakości materiału wybierając jeden z 3 trybów - 640x480, 720x480 lub 1280x720, dzięki czemu nawet właściciele smartfonów z mniejszą ilością pamięci nie będą skazani na szybkie wyczerpanie się wolnej przestrzeni.

Aplikacja może pochwalić się jednak zdecydowanie bardziej rozbudowanymi możliwościami. Użytkownik może bowiem zdecydować się nie tylko na standardowe rejestrowanie przejazdu, ale również na rejestrowanie z detekcją kolizji czy funkcją GPS. Co więcej, CaroO Free pozwala na monitorowanie poszczególnych układów pojazdu przy pomocy systemu OBD-II. Warto wspomnieć też o możliwości ustawienia alarmu włączającego się przy przekroczeniu prędkości.

CaroO Free współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersji 2.2 i wyżej. Producent zaleca jednak, by był to przynajmniej Android 4.0.

CaroO Free (Blackbox & OBD)

 

Rejestrator trasy

Cena: 5 zł
 

Zapewne nie każdy będzie chciał korzystać z aplikacji oferującej mnóstwo funkcji. Sporo osób poszukiwać może czegoś zdecydowanie mniej rozbudowanego, prostego w obsłudze i oferującego jedynie podstawowe funkcje, które wystarczą na wakacyjny wypad. Tutaj idealnym rozwiązaniem wydaje się Rejestrator trasy.

Aplikacja nagrywa filmy niskiej rozdzielczości, co wbrew pozorom nie jest jej ograniczeniem, ale świadomym wyborem producenta mającym na celu zmniejszenie zużycia pamięci. Zapamiętywane jest tutaj ostatnich kilkanaście minut nagrania, chociaż dokładny czas ustawić można samemu. W każdej chwili użytkownik może też zapisać fragment materiału na stałe w pamięci smartfona, by nie został on nadpisany nowymi nagraniami.

Zarejestrowany materiał można szybko eksportować czy wrzucić go do sieci. Rejestrator trasy oferuje też funkcję działania w tle, a więc jednocześnie korzystać można z innych aplikacji, chociażby z nawigacji GPS.

Rejestrator trasy współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersji 2.3 i wyżej.

Rejestrator trasy

 

AutoBoy DashCam Pro – BlackBox

Cena: 2,99 zł
 

Nie każda aplikacja cieszyć musi się dużą popularności i to pomimo tego, iż ma do zaoferowania naprawdę wiele. Dobrym przykładem produktu pozostającego nieco w cieniu konkurencji, ale mającego równie wiele atutów jest AutoBoy DashCam Pro –BlackBox.

Trudno znaleźć wiele negatywnych opinii na temat tej aplikacji, ponieważ zdecydowana większość osób mających z nią styczność wyraża się w bardzo pozytywnym tonie. Poza dużą stabilnością działania aplikacja charakteryzuje się sporym zestawem funkcji i jednocześnie przejrzystym interfejsem. AutoBoy DashCam Pro –BlackBox nie tylko rejestruje pokonywaną trasę, ale może również wykonywać zdjęcia, a także służyć jako dobry kompan podróży – pokazywać trasę, czas do celu czy prędkość z jaką się poruszamy.

Aplikacja dostępna jest również w wersji darmowej, ale cena proponowanej wersji Pro jest na tyle niska, że warto sięgnąć właśnie po nią. Dzięki temu pozbywamy się bowiem reklam i otrzymujemy stabilniejsze działanie aplikacji w tle.

AutoBoy DashCam Pro –BlackBox współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersji 2.2 i wyżej.

AutoBoy DashCam Pro – BlackBox

A więc... programowo czy sprzętowo?

Zdecydować się na smartfona z aplikacją czy raczej wybrać pełnoprawny, sprzętowy wideorejestrator? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest wcale taka trudna. Jeśli potrzebujemy rozwiązania jedynie na chwilę, a do tego mamy smarfona z dobrą kamerą, to z pewnością warto wybrać pierwszą opcję. Jeśli podróżujemy dużo i zależy nam na niezawodnym sprzęcie z rozbudowanymi możliwościami, sięgnąć wypada raczej po przystosowane do działania za przednią szybą auta sprzętowe rejestratory.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    marcadir
    5
    Już widzę płynną obsługę rejestrowania trasy jednocześnie z aplikacją do nawigacji i odbieraniem połączeń telefonicznych. Szybciej Android się na nas wypnie :-) i się zwiesi
    • avatar
      quasimodo
      3
      Bardzo fajne rozwiązanie - wszystko w jednym urządzeniu. Super, że są też darmowe aplikacje, na pewno przetestuję którąś z nich. Zakup wideorejestratora to niestety koszty,a gadżet czasem potrzebny ;) pomysł aplikacji jak najbardziej mi się podoba.
      • avatar
        Konto usunięte
        2
        Używam DailyRoads Voyager od około roku na mojej Xperii S i jestem bardzo zadowolony z nagrań. Łatwy dostęp do plików. Obraz w dzień czysty i przejrzysty. W nocy niestety jest odwrotnie. Nagrywając obraz za pomocą DailyRoads Voyager niestety nie możemy nic więcej zrobić. Dzwonić się nie da a i nawigacji nie uruchomimy. Szkoda ale takie aplikacje moim zdaniem są lepsze od profesjonalnych urządzeń. Dzięki temu możemy zaoszczędzić 100-400zł.
        • avatar
          Viperus
          1
          Potrzebny tylko dobry uchwyt i można nagrywać
          • avatar
            Apollo Diomedes
            -1
            No i oczywiście o ruskim CamONRoad nikt nie wspomni chociaż bije te wszystkie apki o głowę
            • avatar
              Grinch
              -4
              Żadna kamera z telefonu nie nadaje się do rejestracji trasy.
              • avatar
                Konto usunięte
                -14
                Do czego wam to potrzebne?
                • avatar
                  Dwarf
                  0
                  Zastanawiam się czemu nie zostało wspomniane nic o AutoGuard (Pro w wersji płatnej)? Jednej chyba z lepszych i najczęściej aktualizowanych aplikacji tego typu?
                  • avatar
                    hynio
                    0
                    Ja mam motorole RAZR + oryginalny uchwyt + Autoguard Pro, filmy w FHD ostrość bardzo dobra również w nocy, wkładam telefon i jeden klips i mam ładowanie + automatyczne włączone nagrywanie.
                    Bez problemu autoguard działa w tle razem z yanosikiem, czasem jeszcze nawigacja
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Zastanowiam się dlaczego nikt nie pisze jak zachowuje się smartfon przypięty do uchwytu szyby przedniej w słoneczny dzień i temperaturze powyżej 20 stopni C. Smartfona nie można dotknąć taki jest gorący. A ngrywanie audio przy włączonej klimatyzacji skierowanej na przednią szybę nie ma sensu.
                      • avatar
                        Midziak
                        0
                        Na początku tak się bawiłem, później nawet sprawdzałem czy da radę z kamerą sportową, ale nie. Lepiej już kupić dedykowaną kamerę i tyle. Nawet najtańsza kamera jak Lamax c3 się lepiej sprawdzi i nie żyłuje telefonu.