Na topie

Ultrapanoramiczny, zakrzywiony, nie męczący oczu #Tif trendy

Autor:
zespół TiF

więcej artykułów ze strefy:
Monitory

Ekran na którym można zmieścić kilka okien obok siebie, antyodblaskowy, z technologią Flicker Free, z dobrą regulacją i cienkimi ramkami.

 • Ultrapanoramiczny, zakrzywiony, nie męczący oczu #Tif trendy | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4.5

dobry plus

 

A A

Jednym z najbardziej zauważalnych trendów są monitory z zakrzywionym ekranem o ultra-panoramicznej przekątnej 21:9. Producenci stawiają także na zdrowie.  W ekranach eliminuje się męczące migotanie podświetlania oraz stosuje funkcje pozwalające zredukować ilość emitowanego światła w niebieskiej barwie.

TOP-3 Trendy: monitor do firmy

♦ Ultraponoramiczny, zakrzywiony ekran
♦ Technologia redukująca migotanie
♦ Matowy ekran - antiglare

* Wszystkie trendy umieściliśmy w jednym magazynie dostępnym na ISSUU

 

 

Rozdzielczość

W tym roku monitory wyposażone w matrycę UHD/4K (3840x2160 i  4096×3112 pikseli) będą sukcesywnie nadal zdobywać serca użytkowników. Nowe modele pojawiają się w nieco niższych cenach niż w roku ubiegłym, dzięki czemu taki zakup może okazać się nie lada gratką dla kogoś, kto potrzebuje bardzo dużej przestrzeni roboczej.

LG 34UM88C-P

LG 34UM88C-P (cena ok 2600 pln) przekątna 34 cale  UltraPanoramiczny Ekran 21:9 z rozdzielczością 3440 x 1440 piksele.

Wydaje się jednak, że lepszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem do biura są monitory z ekranem o przekątnej ultra-panoramicznej 21:9, z rozdzielczością np.: 2560x1080 pikseli. Na takiej szerokiej powierzchni łatwo umieścić obok siebie dwa, lub nawet trzy dokumenty. Ceny takich monitorów są względnie przystępne i zaczynają się już od około 800 zł.

LG 25UM58-P

LG 25UM58-P (cena około 800 pln) przekątna 25 cali  UltraPanoramiczny Ekran 21:9 FHD, rozdzielczość 2560 x 1080 piksele.

Natomiast dzięki bardzo przystępnej cenie, około 350 zł – zależnie od wielkości przekątnej, monitory o rozdzielczości Full HD będą nadal optymalnym i ekonomicznym  rozwiązaniem w zastosowaniach biurowych.

Typ matrycy

Najlepszym typem matrycy w roku 2017 będzie z pewnością IPS. W pracy, gdzie nie potrzeba bardzo szybkich czasów reakcji, czy bardzo dużego kontrastu, sprawdzają się one znakomicie. Matryce TN w monitorach biurowych znajdą zastosowanie jedynie jako najtańsze konstrukcje. Z kolei matryce w technologii VA oraz ich pochodne, również stają się coraz popularniejsze i bardzo możliwe, że w roku 2017 będą najciekawszą technologią. Łączą w sobie zalety IPS (świetne odwzorowanie kolorów, bardzo szerokie kąty widzenia) i zalety TN (kontrast, szybkość).

Czas reakcji, czyli szybkość

Monitory z matrycą TN są najszybsze, oferują czas reakcji piksela od 6 do 1 ms. Matryce IPS i VA są odrobinę wolniejsze od 9 do 4 ms. W kwestii szybkości matryc, w roku 2017 nie należy spodziewać się już żadnych nowości.   
Krótszy czas reakcji to mniejsze efekty smużenia w dynamicznych scenach, a więc głównie na filmach, w grach itp. W zastosowaniach biurowych w  zupełności wystarczy szybkość od 9 do 5ms.

Cale i proporcje

Wielkość przekątnej monitora nabrała innego znaczenia w chwili pojawienia się na rynku monitorów UltraPanoramiczych w proporcjach 21:9. Takie monitory z reguły cechuje większa przekątna, choć rzeczywista powierzchnia jest mniejsza niż w monitorze o tej samej przekątnej w proporcjach 16:10.

W zastosowaniach biurowych ciekawszą cechą monitora jest jednak ultra-panoramiczność, czyli proporcja ekranu.  Trendem w takich monitorach są modele 25” i 27”. Większe ekrany przy takich proporcjach raczej nie mają aktualnie sensu. W najbliższym czasie nie zapowiadają się zmiany, które mogą ponownie zrewolucjonizować znaczenie cali i przekątnej.

Kontrast

Parametr kontrastu to kolejna cecha w monitorach, która przy obecnej technologii matryc osiągnęła pułap swoich możliwości. Niewiele zmieni się w tym zakresie w tym roku, a optymalne wartości kontrastu statycznego wynoszą 1000:1 ( dla matryc TN i IPS) oraz 3000:1 (dla matryc typu AMVA).
Wartości kontrastu dynamicznego coraz częściej są już tylko numerkami marketingowymi i osiągają zawrotne wielkości, np.: 2 000 000:1 (dla IPS), oraz 12 000 000:1 (dla AMVA i TN).

Złącza

Standardem w monitorach o proporcjach 16:10, 16:9 jest złącze HDMI. Wszystkie nowoczesne monitory powinny być wyposażone w taki interfejs.
Z kolei w monitorach Ultra-panoramicznych i 4K, z uwagi na bardzo wysoką rozdzielczość ekranu, wymagane jest  nowocześniejsze złącze DisplayPort.   
Trendem jest także wyposażanie monitora w USB, a konkretnie wbudowany hub USB, umożliwiający podłączenie poprzez monitor myszki, klawiatury lub pendrive.

Ekran matowy a nie szklany

W zastosowaniach biurowych zdecydowanie utrzymuje się trend ekranów z powłoką matową. Na takim ekranie nie odbija się wszystko wkoło niczym w lustrze. Zdecydowanie wygodniej na takim monitorze pracować w dobrze oświetlonym biurze, a zależnie od ustawienia, nawet w słoneczny dzień. Powłoki błyszczące stosuje się głównie w monitorach dotykowych, oraz wielkoformatowych.

Podświetlenie matrycy

Aktualnie technologia LED jest standardem podświetlania w monitorach, do zastosowań które tu omawiamy. W tym roku nie zapowiada się na jakiekolwiek zmiany.
Dell już w 2016 roku prezentował na targach CES konstrukcję z matrycą OLED. Pierwsze monitory pojawią się w sprzedaży w drugiej połowie roku 2017, jednak ich ceny będą ponad dwukrotnie droższe, a skierowane przede wszystkim do profesjonalistów lub graczy. Główne atuty to czas reakcji 0,1ms oraz świetne odwzorowanie barw – dla palety Adobe RGB jest to 100%.

Wygoda

W kwestii mechanicznych cech regulacji, czyli, wysokość ekranu, nachylenie i odchylenie, obrót w pionie o 90° (pivot), obrót w poziomie (obraca podstawka), niewiele już można dokonać nowego. Co najwyżej można usprawnić ich działanie,  aby przyjemniej i łatwiej się z nich korzystało.
Od każdego z producentów można oczekiwać drobnych innowacji poprawiających wygodę lub ergonomię, jak np.: uchwyty spinające lub maskujące przewody zasilające i wideo, wygodniejsze przyciski sterowania oraz menu monitora.  itp.

Dell UltraSharp 24 InfinityEdge z ramieniem U2417HA

Dell UltraSharp 24 InfinityEdge Arm U2417H - zamiast podstawki ramię z mocowaniem na blacie biurka. Regulacja w pełnym zakresie i zgrabnie schowane przewody.

Zdrowie

Ważnym trendem na rok 2017 w temacie ergonomii będą natomiast technologię Flicker Free, oraz funkcja redukująca niebieskie światło. Są szczególnie wskazane dla osób, które wiele godzin dziennie pracują przed monitorem, a więc bardzo często głównie przy pracach biurowych.
Standardowe monitory LED charakterystycznie migoczą – jest to w większości przypadków niezauważalne, jednak po kilkugodzinnej pracy przy komputerze, można odczuć tego skutki. Flicker Free zupełnie eliminuje migotanie podświetlania.

Blue light settings w Windows 10. W 2017 roku funkcji regulacji światła niebieskiego dokonamy już z poziomu systemowego panelu sterowania Windows 10. Najnowsza aktualizacja przewiduje funkcję o nazwie Blue light settings, czyli korekcje światła niebieskiego w monitorach LCD.

Niebieskie światło emitowane przez matrycę monitora  również wpływa znacząco na zmęczenie oczu. Wielu producentów decyduje się zastosować w swoich monitorach sprzętowe funkcje, które w łatwy sposób (za pomocą profili) pozwalają zredukować ilość emitowanego światła w niebieskiej barwie.

Przydatna aplikacja do dłuższej pracy przed monitorem. Aplikacja f.lux potrafi automatycznie dostosować jasność oraz temperaturę barwną ekranu do określonej pory dnia. Redukuje natężenie niebieskiego światła i zmniejsza zmęczenie oczu. Przydatne zwłaszcza dla osób pracujących w nocy.

Warto jednak dodać, że „funkcja” redukcji niebieskiego światła jest zabiegiem charakterze marketingowym. Praktycznie ten sam efekt można uzyskać na każdym monitorze przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, np.: instalując w Windows oprogramowanie f.lux.

Estetyka

Z punktu widzenia estetyki, lub komfortu pracy, szczególnie w trybie wielomonitorowym, istotną cechą może być grubość ramek ekranu. W tej dziedzinie duże emocje wzbudził monitor LG, którego monitory miały ramki matrycy o grubości 2mm. Okazało się jednak, że do tych 2mm ramki należało jeszcze dodać dość spore martwe pole matrycy, które pojawiało się po włączeniu monitora. Podobny zabieg w kilku swoich konstrukcjach stosuje AOC oraz iiyama. Obecnie jedne z najcieńszych ramek (wliczając w to martwe pole matrycy) oferuje Dell w modelu U2414H. Czy w 2017 roku można spodziewać się ekranów bezramkowych?

NEC MultiSync EA245WMi

NEC MultiSync EA245WMi z ultracienką maskownicą. Panel z podświetleniem LED i technologią AH-IPS. Technologia Low Blue Light Plus odfiltrowuje szkodliwe emisje niebieskiego światła, a technologia Flicker-Free eliminuje wpływ migotania

Cieńsze stają się nie tylko ramki ale i same monitory. Niestety dzieje się to kosztem zasilacza, który w takim bardzo smukłym monitorze musi być już osobnym elementem. Ma to swoje zalety i wady.
Trendem w 2017 z pewnością będą także monitory z zakrzywionym ekranem. Jest to szczególnie mile widziane w monitorach ultrapanoramicznych.

Wojciech Kosek, Field Sales Engineer Central South East Europe, NEC Display SolutionsZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY
Wojciech Kosek, Field Sales Engineer Central South East Europe, NEC Display Solutions

Bardzo widoczne są trendy polegające na obniżaniu temperatury barwowej, w celu wygodniejszej pracy z monitorem w nocy - tak zwana technologia Low Blue Light – oraz ograniczanie migotania podświetlenia LED.
Coraz częściej pojawiają się monitory z wąską ramką ekranu lub praktycznie jej pozbawione. Formę ramki przyjmuje nieaktywna powierzchnia ekranu monitora. Tego typu stylistyka będzie na pewno modna, podobnie zresztą jak zakrzywione ekrany, pozwalające osiągnąć lepszą perspektywę i skutecznie poprawić komfort korzystania z dużego ekranu w biurze.

Odsłon: 7312 Skomentuj artykuł
Komentarze

12

Udostępnij
 1. Lister
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-08-04 23:33

  Jak dla mnie cały ten szumnie nazwany system Flicker Free to ściema. A dokładnie rzecz biorąc jest to pojemny kondensator i to wszystko. Ale i też oznacza, że producenci musieli dotychczas oszczędzać na tym prozaicznym elemencie, skoro dopuszczali migotanie ledowego podświetlenia jako normę.

  Skomentuj

  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-05 02:19

   W domu ekran, w pracy ekrany...
   Z biegiem czasu moje oczy proszą o zdrowe traktowanie.

   Następny ekran jaki pojawi się u mnie z pewnością będzie posiadał najnowsze standardy redukcji szkodliwych dla oczu czynników. Tutaj zdrowie=komfort
   Może z początku owe "ficzery" wpływały jakoś widocznie na cenę, lecz obecnie niektórzy producenci już w budżetowych konstrukcjach implementują te funkcje.

   Skomentuj

   1. Lister
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-05 15:32

    Mój kolejny monitor też musi mieć stałe podświetlenie i filtr UV, bo faktycznie nie ma co męczyć oczu.
    Pisząc "Flicker Free to ściema" nie miałem na myśli zdrowia, a to że producenci robią nas w konia nazywając odpowiednio pojemny kondensator do utrzymania stałego i jednolitego dopływu prądu do ledów jakimiś frymuśnymi nazwami sugerującymi, że to tego potrzeba kosmicznej technologi, za którą należy dopłacić ekstra 200 zeta.
    Ale i też trzeba zauważyć, że taki stały dopływ prądu oznacza większe zużycie energii, czyli wyższe rachunki z elektrowni - no cóż, coś za coś.

    Skomentuj

    1. altronix
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-08-05 17:34

     Rachunki z elektrowni sie nie zmienia, flicker free powinny jasniej swiecic moim zdaniem. A wiec bedzie mozna zmniejszyc jasnosc(pobor pradu) w ustawieniach przy takiej samej jasnosci w rzeczywistosci.

     Skomentuj

    2. maciek
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-08-06 01:16

     Jeśli podłączysz tylko "odpowiednio pojemny kondensator" do typowego (tzn. sterowanego impulsami) źródła zasilania LED-ów to oprócz eliminacji migotania otrzymasz również brak możliwości sterowania jasnością podświetlenia, a dokładniej otrzymasz maksymalną jasność niezależnie od nieustawień.
     Aby otrzymać regulację jasności podświetlenia ekranu bez migotania potrzebne jest regulowane źródło prądowe. Nie jest to jakiś wielki koszt, ale marketingowcy potrafią wykorzystać każdą szumną nazwę aby podbić cenę.

     Skomentuj

     1. Lister
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-06 15:59

      To oczywista oczywistość, że ten pojemny kondensator umieszczają przed istniejącymi już w monitorach układami regulacji natężenia oświetlenia, a w szczególności przed układem strefowego wygaszania podświetlenia w zaawansowanych (czytaj droższych) monitorach :)

      I wydaje mi się, że jednak nie będą przez to jaśniej świecić... a przynajmniej nie proporcjonalnie do tych okresów zmniejszonego podświetlenia względem szczytów natężenia prądu.

      Skomentuj Historia edycji

     2. maciek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-08 00:43

      Odnoszę wrażenie, że nie wiesz dlaczego monitory migoczą. Nie dlatego, że zasilanie LEDów jest niestabilizowane. Migoczą ponieważ regulacja jasności podświetlenia jest realizowana poprzez włączanie i wyłącznie poświetlenia. Dzieje się to bardzo szybko aby migotanie nie było widoczne. W zależności od stopnia wypełnienia, czyli jaki jest stosunek czasu między włączonym a wyłączonym podświetleniem uzyskiwana jest regulacja jasności świecenia podświetlenia. Jest to metoda łatwa w realizacji, stąd popularna. Tzw. "Flicker free" to regulacja natężenia podświetlenia poprzez regulację natężenia prądu płynącego przez LED-y. Nie jest to już takie proste ze względu na nieliniowość zależności pomiędzy napięciem a prądem w LED-ach. Natomist strefowe wygaszanie to zupełnie inna "para kaloszy".

      Skomentuj

 2. Leader86
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-05 09:53

  Tak tylko ze 4K wymaga min 49" zeby uzywac do pracy.

  Nie kazdy jest malym dzieciakiem cale dnie grajacym, niektorzy uzywaja wielu roznych pakietow oprogramowania, ktore zle radza sobie ze skalowanie DPI.

  Stad i kazde stanowisku u mnie w firmie ma zawsze 49" 4K od Philipsa.

  55" jest zbyt duze aby objac wzrokiem w wygodny sposob. 43" znowu potrzebuja skalowania.

  Pisanie kodu po 5-6h dziennie wymaga dobrej jakosci ekranu, ale rowniez i odpowiedniej wielkosci pixeli tak zeby nie meczyc oczu przy 100-115% DPI.

  Dodam ze testowalismy tez na 3 stanowiskach:
  Philips 34" BDM3470UP

  Wydawalo sie ze 34" bedzie dosc duze, okazalo sie ze jego wysokosc = 27" 1080p, szerokosc ok 1/3 wiecej.

  4K vs 21:9 to prawie mniej wiecej 2x wiecej miejsca + o wiele wieksze czcionki.


  Do niedawna wszyscy uzywali 3x Delli 3008 wlasnie dlatego ze nie bylo w normalnej cenie dobrych jakosciowo ekranow z 4K@60Hz i 4:4:4, od jakiegos czasu sa dobrej jakosci ekrany 4K@60Hz 4:4:4 i teraz wystarczy 4K 49" + 1x 27" 1080p.


  Dodam ze sa firmy w ktorych maja gdzies pracownikow, wtedy moga kupowac im ultrawide 21:9 i miec gdzies zdrowie pracownikow, ale nie po to niektorzy chca tworzyc wysokiej jakosci miejsca pracy zeby ludzie musieli isc do okulisty po roku (chociaz m.in. to tez oferujemy pracownikom za darmo).

  Zadowolony pracownik = bardziej ambitny, uwazny, oddany, tworzacy lepszej jakosci kod i lepiej indentyfikujacy sie z firma i jej misja.  Dodam, tylko ze kazdy z ekranow 4K ma nalozony filtr ktory ma ograniczyc ilosc odbic (chociaz te philipsy ktore kupuje do biura i tak maja ~ satynowa powloke) + filtry na oknach w biurze.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Himoto
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-05 18:53

   Jeżeli to co napisałeś jest prawdą to gratuluję, bo w dzisiejszych czasach mało kto tak naprawdę dba o pracowników. Często jest tak że nawet głupiej kawy/herbaty/wody mineralnej do biura firma nie zapewni [choć teoretycznie powinna], tylko pracownicy musza sobie sami przynosić takie "luksusy" - jak to jeden szef mi kiedyś powiedział :P

   Dobry ekran ale także dobrze ustawiony to podstawa w długotrwałej pracy z monitorem, może być nawet zwykły budżetowy IPS o ile się go dobrze ustawi i zapewni odpowiednie doświetlenie pomieszczenia bo to częsty błąd że ludzie siedzą w stosunkowo ciemnym pomieszczeniu przed monitorem ustawionym na 75-100% podświetlenia matrycy a później już nawet okulista za bardzo nie ma co robić.

   Zresztą typ matrycy, format, rozmiar i rozdzielczość - to są elementy zależne od przeznaczenia, zwykłe 16:9 to w sumie głównie gry i programy użytkowe, 16:10 głównie prace biurowe oraz praca z grafiką, Ultrawide w większości programiści czasem także do projektowania graficznego. Tak wygląda to z moich obserwacji ale jak wiemy marketing nam znowu wmówi ze coś jest lepsze nawet jakby było gorsze :).

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!