Telefony

100 razy szybszy Bluetooth 2.2 w połowie 2009

przeczytasz w 1 min.

Organizacja Bluetooth SIG (Special Interest Group),  zajmująca się rozwojem standardu Bluetooth, zapowiada powstanie jego nowej wersji już w połowie 2009 roku. Bluetooth 2.2 ma być od 10 do 100 razy szybszy od obecnego Bluetooth 2.1 z EDR.

Sprawa nie jest jednak taka prosta. Aby osiągnąć dziesięciokrotny przyrost prędkości, Bluetooth będzie posiłkował się wykorzystaniem sieci WiFi. Stukrotne przyspieszenie uzyskamy natomiast przy pomocy mało popularnej na razie technologii UWB (Ultra Wide Band), będącej unowocześnioną, szybszą wersją WiFi. Bluetooth w coraz mniejszym stopniu będzie więc opierał się na własnym standardzie bezprzewodowego przesyłania danych, a bardziej stanie się protokołem, wykorzystującym inne interfejsy do transferu na odległość.

Na razie nie jest pewne, czy Bluetooth będzie ewoluował w kierunku rozwiązania w pełni programowego, opierającego się między innymi na WiFi, czy też do jego działania, tak jak dotąd, będzie potrzebny dedykowany hardware.

Dążenie do przyspieszenia Bluetooth jest dobrym pomysłem, bo dotychczasowa prędkość wersji 2.x tego interfejsu, wynosząca około 2 Mb/s (256 KB na sekundę) wielu użytkownikom dawno już przestała wystarczać. Z drugiej strony, jeśli „sinozęby” standard będzie korzystał z WiFi powstaje pytanie, czy w przyszłości nie zostanie skazany na wymarcie z powodu zastąpienia go przez unowocześnioną wersję samego WiFi.
 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!