Oprogramowanie

Adobe Photoshop wyostrzy poruszone zdjęcia - konferencja Adobe MAX 2011

przeczytasz w 1 min.

Podczas konferencji Adobe MAX 2011 pokazano nam przedsmak nowości, które mogą znaleźć się w kolejnej wersji oprogramowania Photoshop. Jedną z ciekawszych jest narzędzie do usuwania efektu poruszenia ze zdjęć.

Adobe Photoshop, podobnie jak inne programy do obróbki zdjęć, wyposażony jest w liczne narzędzia do wyostrzania obrazu, w tym Smart Sharpen (Inteligentne Wyostrzanie). Jednak pokazany na MAX 2011 eksperymentalny algorytm zdaje się przesuwać granicę możliwości Photoshopa znacznie dalej. Pozwala on na usunięcie ze zdjęć efektu poruszenia, który powstał w trakcie fotografowania. Narzędzie bazuje wyłącznie na obliczeniach, a jako dane wejściowe wystarczy mu jakiekolwiek wykonane przez nas zdjęcie.

Dokładnych detali działania narzędzia Adobe nie zdradziło, ale można podejrzewać, że wykorzystuje ono techniki pozwalające na odseparowanie zakłócenia, które doprowadziło do rozmycia obrazu, od rzeczywistej informacji. W tym wypadku możliwe jest określenie jaki ruch wykonywała kamera czy aparat podczas naświetlania zdjęcia.

Możliwe jest w efekcie prawie całkowite przywrócenie ostrości, co "prawie" widać na powyższym wideo zarejestrowanym podczas prezentacji na MAX 2011. Nie oczekujmy jednak po tym narzędziu magii - mocno poruszonych zdjęć, czy takich, na których rozmycie jest efektem drgań, raczej nie da się w ten sposób poprawić.

Prezentowane narzędzie spodziewane jest w kolejnej wersji Photoshopa. Dobrze byłoby jednak, gdyby Adobe wprowadziło je nie tylko jako nowość w  pakiecie CS 6, ale udostępniło je także posiadaczom starszych wersji Photoshopa, które do najtańszych przecież nie należą.

Liczymy na to, że Adobe nie poprzestanie jedynie na prezentacjach. Wystarczy przypomnieć sobie zestaw narzędzi Patch Match. Demonstrowano go już ponad dwa lata temu, a nadal tylko jedno z narzędzi (pod nazwą Content Aware Fill, wypełnianie z uwzględnieniem zawartości), w mocno zautomatyzowanej wersji jest dostępne w oprogramowaniu Adobe. Dla porządku, przypominamy czym jest Patch Match.


Więcej o Adobe i technologiach:

Źródło: Adobe

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  2
  Ale ta prezentacja to byla dla profesjonalistow czy ludzi z ulicy?
  Bo koles z widowni pyta sie co to algorytm...
  Rece opadaja.
  Rozumiem ze na konferencje zaproszono hydraulikow, fryzjerow, malarzy, tynkarzy i operatorow maszyn budowlanych.
  • avatar
   krzysiek
   0
   taaaaa. Brzmi pięknie ale cudów nie ma. Fill content też robiło wrażenie - a jak jest naprawdę każdy wie…
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    masz rację, ale ta funkcja będzie mile widziana. Wiele ludzi i fotografów robiąc zdjęcia zdarza się poruszyć zdjęcie którego nie da się powtórzyć(np. foto ślubne) i masz wtedy wyście
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jeżeli to faktycznie wypali, będzie to taka malutka rewolucja w świecie fotografii. Rozumiem, że z totalnie rozmytych zdjęć nie zrobimy nagle super ostrych, ale możliwość obrócenia bezużytecznych zdjęć w akceptowalne na pewno się przyda. Szkoda tylko, że kamerzysta pijany, no ale tak się kończą wyjazdy na konferencje ;)
     • avatar
      tommyt1983
      0
      NIEREALNE... Nie da sie wyostrzyc poruszonego zdjecia gdyz taki plik nie posiada detali takich jak zdjecie ostre.Ktos juz napisal - codow nie ma...Ten drugi filmik ma okolo 1,5 roku i tez to tak fajnie nie dziala jak na nim ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Dokładnie wystarczy ustalić kierunek poruszenia i pewnie na zasadzie warstw scalić obraz aż do uzyskania ostrych krawędzi.

       Pamiętam jak kilka lat temu skazano nauczyciela który opublikował materiały o tematyce pedofilskiej. swoją twarz zniekształcił filtrem wirowym i to bardzo mocno. jednak graficy użyli tego samego narzędzia tyle że w drugą stronę i mu twarz wyprostowali.
       Warto też dodać że było to na plikach jpg a przy rawie możliwości mamy jeszcze większe.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Content avare fill i spot healing tool jest bezpośrednią implementacją patch match więc to nie były tylko prezentacje.
        • avatar
         Jozio
         0
         filmik montowany w sony vegasie :D! czemu ? jest tłumienie ruchów kamery xd