Internet

Czy to koniec Facebooka? Akcje serwisu mocno w dół

przeczytasz w 2 min.

Ostatnie miesiące nie są najłatwiejsze dla Facebooka, ale chyba nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy – w ostatnich dniach akcje serwisu pikują ostro w dół. Czy to początek końca portalu Zuckerberga?

W ubiegłym roku Facebook rozpoczął poważne zmiany. I plany Zuckerberga, szefa platformy, rzeczywiście były ambitne! Firma zmieniła nazwę na Meta, co miało oznaczać przejście do Metaversum, czyli środowiska łączącego rzeczywistość ze światem wirtualnym. Mówiono wówczas o rewolucji w postrzeganiu platform społecznościowych.

Wygląda jednak na to, że coś mu nie do końca pykło.

Akcje Facebooka mocno w dół

W ostatnich dniach akcje serwisu poszły mocno w dół – wystarczy spojrzeć na ten wykres:

Facebook Meta - kurs akcji

Jeszcze w środę akcje Meta Platforms kosztowały 323 dolary, podczas gdy w czwartek ich wartość wynosiła już tylko 241 dolarów (mówimy zatem o spadku o 25%!). Kolejne notowania pokazują, że serwis utrzymuje kurs spadkowy – obecnie akcje są wyceniane już poniżej 240 dolarów.

Czy to koniec Facebooka?

Nie jest tajemnicą, że Facebook przechodzi przez kryzys (bardziej uszczypliwi mogą powiedzieć, ze najlepszym tego przykładem jest właśnie zmiana nazwy na Meta). Z serwisu masowo odchodzą użytkownicy, a prognozy finansowe na pierwszy kwartał wskazują, że przychody będą o ponad 2 mld dolarów niższe od dotychczasowych założeń analityków.

Apple App Tracking Transparency

Facebook zrzucił winę za słabsze wyniki finansowe na... firmę Apple, która ma dbać o poprawę prywatności swoich użytkowników. Istotną rolę ma odgrywać platforma Apple App Tracking Transparency (ATT) dla systemu iOS, która wymaga, by aplikacje pytały użytkowników o zgodę na śledzenie. Takie działanie ma negatywnie wpływać na działalność Facebooka, który w 2022 roku może stracić nawet 10 mld dolarów za słabsze pozycjonowanie reklam.

Jak jest w rzeczywistości? Cóż, można tutaj przytoczyć stare, polskie przysłowie, że "złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy".

Czy to oznacza początek końca Facebooka? Ostatnie miesiące nie wyglądają najlepiej dla platformy. Jeśli jej kierownictwo nie podejmie zdecydowanych działań, kondycja serwisu może się jeszcze bardziej pogorszyć. A taką sytuację na pewno wykorzysta konkurencja.

Źródło: Stoqq, Mac Rumors, NASDQ, The Verge, Getty Images (foto)

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bankaigoku
  29
  Trzymam kciuki za spadki akcji na giełdzie, niech ich dojadą.
  • avatar
   racedriver
   16
   bardzo dobrze, niech zdechną całkowicie
   • avatar
    BariGT
    10
    Ciężko się dziwić. Z czego FB ma mieć przychody? Z handlu danymi z których 80% jest zmyślone? Z reklam których nikt nie ogląda? Może z banowania nieprawomyślnych opinii za pieniądze?
    • avatar
     cocolino
     8
     Jak dla mnie może upaść. Co prawda wiem że jest miejscem, w którym wiele osób pracuje na codzień, ale jak dla mnie ten potwór i ewentualne jego następstwa powinny upaść.
     • avatar
      fonzie
      7
      Krzyżyk na drogę...
      • avatar
       ryba84
       6
       Bardzo dobrze!
       • avatar
        MokryN
        5
        Nigdy nie mialem Facebook a zyje. Innych tez nie mam. I co? NIC.
        • avatar
         uraharu
         4
         światełko nadziei ;)
         • avatar
          paankracyk
          4
          Z jednej strony chciałbym za wszystkimi napisać, że bardzo dobrze. Ludzie jednak nie odchodzą od facebooka, bo nie pasuje im cenzura, monopol czy inne nieodpowiednie praktyki. Sieci społecznościowe napędzają młodzi ludzie, a po latach facebook to portal "ich starych", stąd nie chcą mieć z tym nic wspólnego. Upadek facebooka oznacz jednak nic więcej, jak wzrost popularności Instagrama, snapchata i Tik Toka. A to chyba jeszcze gorszy ściek niż facebook. Taki instagram np. (którego właścicielem swoją drogą jest meta) jest jedną z głównych przyczyn depresji wśród młodych ludzi - porównując się z życiem wykreowanym przez insta po prostu musisz mieć kompleksy. Upadek FB byłby super, gdybyśmy w zamian mieli jakąś dobrą alternatywę, ale niestety portale, które stawiają na bezpieczeństwo danych użytkowników i pluralizm ich myśli dziwnym trafem nie mogą zyskać większej popularności.
          • avatar
           ocw1987
           2
           Coś się kończy, a coś zaczyna... tylko co? :)
           • avatar
            saser
            1
            Wykorzystuje fb jako skrzynkę kontaktową dla osób które chciałyby się skontaktować ale nie maja mojego tel. lub mojego maila. Tylko tyle.
            Nic tam nie umieszczam i nic tam nie czytam.
            Szkoda mi czasu na 'pierdoły'.
            Może upaść nawet jutro ale do tego jeszcze bardzo daleka droga.
            P.S Wole poczytać benchmsrka ;)
            (Teraz to pojechałem wazeliną ;) )
            • avatar
             PIRAT_PL
             0
             Pierw musi wejść jakaś sensowna alternatywa i o ile FB wleciał z buta i położył NK bez większego problemu tak instagram, snapchat czy tiktok niby są alternatywnymi platformami ale nie do końca w sumie bo nie mają pełnej funkcjonalności tak jak FB i o ile młode osoby podążające za trendem pewnie już nawet o FB zapomniały tak tacy w średnim wieku czy dalej to prędko z FB nie przeskoczą co miało i na NK miejsce w zasadzie.
             • avatar
              Ciekawski_
              0
              Jak nie można tam, ani napisać, ani dowiedzieć się czegoś ciekawego i prawdziwego. Za to jest non stop promowana jedynie słuszną lewacka ideologia. To co się dziwić? Wielu ludzi zostało zbanowanych za napisanie prawdy. Po czymś takim ludzie nie chcą wracać na ten portal. Tam zostali już chyba tylko lewacy i ludzie bez mózgu, szukający informacji o kotkach, pantoflach i tym podobnych bzdurach.
              Im szybciej to upadnie tym lepiej dla wszystkich :-)
              TMTG tuż za rogiem więc inwestorzy wycofują się z tonącego okrętu jakim jest Meta/Facebook :-)
              • avatar
               pawluto
               -1
               Nie mam tam prawdziwego konta tylko jedno fikcyjne za namową kumpla ...
               Lewacki portal - ciągle u nich następuje pseudo cenzura...
               Czas by płacił u nas podatki a najlepiej jak to iguano padnie ...płakać nie będę.
               • avatar
                RAQ73
                -3
                co za głupkowaty temat artykułu....