Internet

Algorytm na zaliczenie laboratoriów

przeczytasz w 2 min.

Tradycyjny sposób zdobywania zaliczeń na Wydziale Matematyki i Informatyki, Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego powoli przechodzi do lamusa. Wykładowca, prof. UW dr hab. Nguyen Hung Son, zdecydował się na wykorzystanie nowoczesnej platformy naukowej.

Trzydziestu studentów z Uniwersytetu Warszawskiego wystartowało w konkursie, w którym nagrodą jest zaliczenie z laboratoriów.  Przyszli informatycy mają miesiąc, żeby jako zadanie stworzyć algorytm, który może być pomocny w opracowaniu sytemu do ochrony praw autorskich bez wglądu w kod źródłowy. Studenci nie muszą nawet wychodzić z domu, żeby brać udział w konkursie. Wystarczy, że ich komputery są podłączone do Internetu, za pomocą, którego przesyłają wyniki swojej pracy na platformę TunedIT.org.

Platforma tunedit.org umożliwia podniesienie efektywności wykonywanej pracy, co pozwala zaoszczędzić czas zarówno doświadczonych specjalistów jak studentów, którzy w ramach laboratoriów zwykle najpierw muszą  napisać program lub opracować algorytm. Dotyczy to szczególnie  przedmiotów takich jak: "sztuczna inteligencja", "data mining", czy "systemy uczące się”. Zwykle po wykonaniu zadania studenci informatyki przekazywali swoje prace prowadzącym laboratoria, które były w kolejnym etapie poddawane ocenie. Cały proces zdobycia zaliczenia jest na ogół długi.

Źródło: searchenginejournal.com

Trwający od połowy kwietnia konkurs opracowany przez prof. Nguyena zakończy się w połowie maja. Studenci biorący w nim udział mają nie tylko możliwość obliczenia najlepszego rozwiązania, ale również rywalizacji z kolegami z grupy,  która zaowocuje wyniesieniem przydatnej wiedzy.

- Tematem konkursu jest rozpoznawanie podobieństwa między algorytmami rozwiązującymi pewne ustalone zadanie, na podstawie wyników ich działania, bez znajomości ich wewnętrznej implementacji czy kodu źródłowego. – opowiada prof. Nguyen-  Stworzenie takiej metody rozpoznawania algorytmów, lub ich typów, tylko na podstawie ich zachowania może mieć istotne znaczenie przy rozstrzyganiu sporów patentowych lub spraw o naruszenia praw autorskich (np. plagiaty prac naukowych), ponieważ pozwala udowodnić z dużym prawdopodobieństwem, że dane oprogramowanie wykorzystuje cudze - chronione - pomysły, bez konieczności wglądu w kod źródłowy tego oprogramowania, który zwykle nie jest publicznie dostępny.

Chętnych do stworzenia algorytmu, który w przyszłości może być wykorzystywany do ochrony praw autorskich i patentowych jest wielu.  Prof. Nguyen jest przekonany, że platforma TunedIT może zrewolucjonizować system zdobywania zaliczeń. Trudno się temu dziwić, bo poza rywalizacją o najlepszy wynik studenci otrzymują obiektywną ocenę generowaną przez system platformy bez udziału człowieka. Uniwersytet Warszawski jest pierwszą polską uczelnią, która zdecydowała się na taką formę zaliczania studentom zajęć.

Źródło: tunedit.org

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  scoobydoo19911
  0
  Prof. Nguyen może przez prypadek nowych hackerów i piratów wyhodować
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ciekawe wiadomości z mojego (mam nadzieje) przyszłego wydziału :]
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Konkurs czyli - zobaczmy jakie pomysły mają studeci, najlepszy dostanie w nagrodę podkładkę pod mysz a my w zamian, za darmo, to czego sami nie potrafimy wymyślić. Dobry deal.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     to jakiś chińczyk uczy na uw? to nie źle wykorzystuje studentów;P
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Taki algorytm Będzie strzałem w dziesiątkę - nie obciążany ,,grą rynkową'' będzie napisany tak, by był wydajny i skuteczny. Szkoda, że nagroda nie jest lepsza, bo taki kod to nie jest zwykły zlepek w Pascalu, który się pisze w przerwie na kawę:-(