Ciekawostki

Sztuczna inteligencja Google może przegrać w Go z… inną sztuczną inteligencją

przeczytasz w 1 min.

Ludzie nie stanowią już dla AlphaGo wyzwania. Co innego jednak konkurencyjna sztuczna inteligencja.

Nie ma mocnych na AlphaGosztuczną inteligencję opracowaną przez zespół DeepMind należący do firmy Google. Poradziła sobie ona w Go z mistrzami świata – jej wyższość uznać musieli nawet Lee Sedol oraz Ke Jie, 19-letni Chińczyk uznawany za „numer jeden”. To ogromny sukces, biorąc pod uwagę złożoność tej starochińskiej gry. Pojawił się jednak problem – jeśli najlepszy gracz został pokonany, to co dalej?

Okazuje się, że godnym rywalem dla sztucznej inteligencji Google może być… inna sztuczna inteligencja. Co więcej: konkretna. Własne oprogramowanie specjalizujące się w grze Go opracował chiński gigant technologiczny Tencent i osiągnął nawet pierwszy duży sukces. 

Jego FineArt zdobyła właśnie mistrzowski tytuł w 10. edycji pucharu Computer Go UEC Cup. Wygrała wszystkie 11 meczów, skazując na porażkę między innymi japońską Deep Zen Go, francuską Crazy Stone oraz Darkforest, rozwijaną przez zespół Facebooka. 

Niestety nie mieliśmy możliwości zobaczenia starcia FineArt z AlphaGo, ponieważ Google odpuściło sobie ten turniej. Na razie nie wiadomo też, kiedy będzie mogło dojść do takiego meczu. Bez wątpienia jednak zespół DeepMind musi mieć się na baczności, bo konkurencja nie śpi.

Czy Go stanie się wkrótce jedynie areną zmagań programistów? Są osoby (także profesjonalni gracze), które się tego obawiają. Jednak wcale nie musi się tak stać. Mistrz Gu Li twierdzi, na przykład, że „ludzie i sztuczna inteligencja mogą wspólnie odkryć najgłębsze sekrety Go”. I tego, wydaje się, warto się trzymać.

Źródło: Quartz

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!