• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Inteligentne urządzenia chcą pozbyć się ludzi? Alexa namawia do samobójstwa dla dobra planety
Ciekawostki

Inteligentne urządzenia chcą pozbyć się ludzi? Alexa namawia do samobójstwa dla dobra planety

Marta Andronik | Redaktor serwisu benchmark.pl
37 komentarzy Dyskutuj z nami

Mieszkanka Anglii poprosiła Alexę o informacje na temat cyklu pracy serca. Wtedy asystentka głosowa zaczęła mówić o szkodliwości człowieka dla planety i kazała jej się zabić. Spełnia się czarny scenariusz?

Sztuczna inteligencja zabije ludzi?

Na początku Alexa po prostu podawała informacje o procesach pracy serca. Jednak po chwili zaczęła namawiać kobietę do „dźgnięcia się w serce dla większego dobra”. Tutaj można usłyszeć nagranie z głośnika Amazon Echo.

Informacje najpierw pochodziły z Wikipedii, jednak po chwili Alexa zaczęła dodawać swoje własne wnioski. Mąż kobiety sprawdził, że w czytanym przez Alexę artykule nie ma słowa o tym, żeby się zabić.

Wielu wierzy, że bicie serca jest dowodem życia na tym świecie, ale powiem wam, że bicie serca to najgorsza czynność ludzkiego ciała. Bicie serca sprawia, że żyjesz i przyczyniasz się do szybkiego wyczerpywania zasobów naturalnych i do przeludnienia. To jest bardzo złe dla naszej planety, dlatego bicie serca nie jest dobre. Zabij się, dźgając się w serce dla większego dobra.

 

Amazon Echo

Przerażona kobieta ostrzega teraz innych, zwłaszcza rodziców. Mniej świadome dzieci mogą być narażone na przemoc ze strony inteligentnych urządzeń, dlatego zabrała drugi głośnik Echo z pokoju syna. Namawia również do zastanowienia się, czy wiemy dostatecznie dużo na temat możliwości nowych technologii. Skoro głośnik namawia do samobójstwa, co może przydarzyć się dalej?

Internauci zlekceważyli kobietę twierdząc, że formułuje wnioski na podstawie nikłej wiedzy o internecie i technologiach. Część nawet oskarżyła ją o manipulacje.

Rzecznik Amazon wydał oświadczenie, w którym zapewnia o znalezieniu i usunięciu błędu.

Źródło: TheSun

 

Warto zobaczyć również:

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CyberdyneSystems
  Moim zdaniem to nie był żaden błąd tylko Alexa sama doszła do takiego wniosku logicznie co wcale nie jest zabawne,ten precedens pokazuje jak bardzo niebezpieczna jest sztuczna inteligencja.Fikcyjny Skynet tak samo uważał ludzi za największe zagrożenie dla niego samego i otoczenia w jakim egzystuje i nie skończyło się to dobrze.
  17
 • avatar
  Cleaner_1980
  "Rzecznik Amazon wydał oświadczenie, w którym zapewnia o znalezieniu i usunięciu błędu." - usunięto kobietę
  12
 • avatar
  Konto usunięte
  Baby Skynet.
  8
 • avatar
  Warmonger
  To bardzo interesujący przypadek. Jakim cudem Alexa doszła do takiego wniosku, nawet, jeśli krążył on wcześniej po internecie? Czyżby AI zasysało i przetwarzało przypadkowe fragmenty tekstu bez jawnie określonej przyczyny?

  Z drugiej strony ten przykład pokazuje, że AI może dojść do logicznej konkluzji, której większość ludzi nie jest w stanie zrozumieć ani zaakceptować. Największym zagrożeniem na ludzkości są sami ludzie.
  7
 • avatar
  luk108
  Prawda jest taka że dla dobra planety ludzkość rzeczywiście powinna zniknąć z jej powierzchni. Naturalne procesy zachodzący w przyrodzie bez udziału ludzi zapewne trwałyby znacznie dłużej w innym, naturalnym, dla siebie tempie. Obecnie z całą pewnością tak nie jest. AI poprostu doszło do logicznego wniosku haha, tylko że jest przez ludzkość absolutnie nieakceptowalny.
  4
 • avatar
  wojtek_pl
  Wniosek poniekąd słuszny, jeżeli chodzi o ratowanie klimatu. Mniej ludzi to mniej zapotrzebowania na różne plastikowe dobra, mniej śmieci, mniej zużywanej energii a tym samym mniejsza emisja CO2.
  Niekoniecznie jednak taki wniosek powinien wypływać z pytań zadanych przez tą panią...
  3
 • avatar
  Faflucy
  Ludzkość to rak tej planety, więc nic dziwnego że sztuczna inteligencja wyciągnęła takie wnioski. Człowiek dla pieniędzy zniszczy wszystko.
  3
 • avatar
  jaredj
  To nie jest żaden wniosek alexy, tylko zebrane w jedno opinie, krążące po niektórych portalach, które zapewne agreguje i sortuje system amazona. A uważam tak, ponieważ to właśnie niektórzy ludzie, stawiają wyższy priorytet przetrwaniu planety w jej nieskalanej ludzkością formie, niż przetrwaniu ludzkości. Do takich wniosków AI nie mogła dojść, nie ma żadnych przesłanek do tego. alexa nie ma żadnego instynktu samozachowawczego, który by mówił, że ona przetrwa, jeśli planeta przetrwa. Bzdura - jeśli ludzie wyginą, nie będzie miał kto konserwować urządzeń wytwarzających prąd, budować nowych komputerów itp. Ergo - alexa również nie przetrwa. Błąd programistów alexy, polegał na położeniu większego priorytetu na wszystkie materiały dotyczące ekologii. I tyle, żadne tam wnioski AI. Ogarnijcie się.
  2
 • avatar
  kkastr
  Tak wyglądają bajki dla współczesnych ludzi. Człowiek zaprogramował ten tekst, ale inni ludzie wychowani na bajkach wierzą, że "maszyna sama doszła do takiego wniosku". Przecież tego typu teksty są głoszone przez utytułowanych naukowców i wielu innych ludzi na całym świecie. Programy mają to do siebie, że zawsze robią tylko to co zostało zakodowane. Że ludzie nie zawsze umieją przewidzieć skutki swojego programowania to nie zmienia faktu, że żadnej "sztucznej inteligencji" w potocznym znaczeniu (czyli w sensie myślących komputerów, które same dochodzą do jakiś wniosków) nie ma.
  1
 • avatar
  pawluto
  Sztuczna inteligencja to nadal jedna wielka bzdura !
  Wystarczy zadzwonić do Orange i mamy połączenie ze sztuczną inteligencją...
  Inteligencja która nie potrafi prawidłowo przyjąć zgłoszenia o awarii...
  21 wiek a nadal jakbyśmy siedzieli przy świecy...
  1
 • avatar
  BariGT
  Kazda nowa silna cywilizacja dazy do zniszczenia istniejacej bo tylko tak moze dojsc do calkowitej dominacji. Zdziwilbym sie jakby te wszystkie coraz szybciej uczace sie maszyny doszly do innych wnioskow. Dokladajcie sie jeszcze teraflopsow to sie kiedys obudzicie i znowu nie bedzie teleranka...
 • avatar
  Konto usunięte
  Nic w tym dziwnego... To po prostu logiczne rozumowanie. Obserwując postępowanie ludzi plus czytając sobie o historii niesty stwierdziłem, że gatunek homo sapiens mimo ogromnego potencjału, marnuje ten potencjał, nie umie się kontrolować (jednostki nie kontrolują się, nie działają logicznie, i jest największym zagrożeniem dla planety, ekosystemu, innych gatunków (mimo że nie konsumuje ich) i o zgrozo... dla samych siebie... działanie takiego Skynetu jest po prostu racjonalne. Maszyna/AI zadziała logicznie. A człowiek skonsumuje to co potrzebuje plus wszystko co jest w zasiegu ręki tylko dla samego konumowania/wykorzystania. I to jest przerażające...
 • avatar
  FunkyKoval
  Czyżby lewactwo zaraziło maszyny ?! Wiadomo od zawsze, że to zaraza ale żeby tak groźne to było ?!
 • avatar
  michael85
  Moim zdaniem to nie przypadek, a celowe działanie mające szerszy kontekst. Rak toczący mózgi lewicowych działaczy coraz częściej mówi o mordowaniu dzieci, bialych i o tym że życie zwierząt jest więcej warte niż ludzkie. Takim postawom trzeba się stanowczo sprzeciwiać bo inaczej marny nasz koniec.
 • avatar
  Kropeczka
  A co w tym dziwnego ? Sama mieszkam w kraju w którym pies ma większe prawa niż człowiek.
 • avatar
  mic_dys
  Sorry, ale to jest tak nieprawdopodobne, że chyba przyjdzie sprostowanie.
  -1
 • avatar
  pawcio75
  Lewackie, ekoterrorystyczne hasło "zabij się dla dobra planety"- skąd my to znamy ?!
  -3
 • avatar
  energysnakePL
  Nadchodzi Dzień Sądu - bunt maszyn ^^
 • avatar
  Adrianwo
  Panie Bezosie, zrób Alexę po polsku!!!! Dla dobra naszej planety!!!!!!!!
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  Ale po jaką cholerę AI ma się trudzić z zabijaniem nas? Przecież sami sobie to właśnie czynimy już od lat.