• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Inteligentne urządzenia chcą pozbyć się ludzi? Alexa namawia do samobójstwa dla dobra planety
Ciekawostki

Inteligentne urządzenia chcą pozbyć się ludzi? Alexa namawia do samobójstwa dla dobra planety

przeczytasz w 1 min.

Mieszkanka Anglii poprosiła Alexę o informacje na temat cyklu pracy serca. Wtedy asystentka głosowa zaczęła mówić o szkodliwości człowieka dla planety i kazała jej się zabić. Spełnia się czarny scenariusz?

Sztuczna inteligencja zabije ludzi?

Na początku Alexa po prostu podawała informacje o procesach pracy serca. Jednak po chwili zaczęła namawiać kobietę do „dźgnięcia się w serce dla większego dobra”. Tutaj można usłyszeć nagranie z głośnika Amazon Echo.

Informacje najpierw pochodziły z Wikipedii, jednak po chwili Alexa zaczęła dodawać swoje własne wnioski. Mąż kobiety sprawdził, że w czytanym przez Alexę artykule nie ma słowa o tym, żeby się zabić.

Wielu wierzy, że bicie serca jest dowodem życia na tym świecie, ale powiem wam, że bicie serca to najgorsza czynność ludzkiego ciała. Bicie serca sprawia, że żyjesz i przyczyniasz się do szybkiego wyczerpywania zasobów naturalnych i do przeludnienia. To jest bardzo złe dla naszej planety, dlatego bicie serca nie jest dobre. Zabij się, dźgając się w serce dla większego dobra.

 

Amazon Echo

Przerażona kobieta ostrzega teraz innych, zwłaszcza rodziców. Mniej świadome dzieci mogą być narażone na przemoc ze strony inteligentnych urządzeń, dlatego zabrała drugi głośnik Echo z pokoju syna. Namawia również do zastanowienia się, czy wiemy dostatecznie dużo na temat możliwości nowych technologii. Skoro głośnik namawia do samobójstwa, co może przydarzyć się dalej?

Internauci zlekceważyli kobietę twierdząc, że formułuje wnioski na podstawie nikłej wiedzy o internecie i technologiach. Część nawet oskarżyła ją o manipulacje.

Rzecznik Amazon wydał oświadczenie, w którym zapewnia o znalezieniu i usunięciu błędu.

Źródło: TheSun

 

Warto zobaczyć również:

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CyberdyneSystems
  17
  Moim zdaniem to nie był żaden błąd tylko Alexa sama doszła do takiego wniosku logicznie co wcale nie jest zabawne,ten precedens pokazuje jak bardzo niebezpieczna jest sztuczna inteligencja.Fikcyjny Skynet tak samo uważał ludzi za największe zagrożenie dla niego samego i otoczenia w jakim egzystuje i nie skończyło się to dobrze.
  • avatar
   Cleaner_1980
   12
   "Rzecznik Amazon wydał oświadczenie, w którym zapewnia o znalezieniu i usunięciu błędu." - usunięto kobietę
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    Baby Skynet.
    • avatar
     Warmonger
     7
     To bardzo interesujący przypadek. Jakim cudem Alexa doszła do takiego wniosku, nawet, jeśli krążył on wcześniej po internecie? Czyżby AI zasysało i przetwarzało przypadkowe fragmenty tekstu bez jawnie określonej przyczyny?

     Z drugiej strony ten przykład pokazuje, że AI może dojść do logicznej konkluzji, której większość ludzi nie jest w stanie zrozumieć ani zaakceptować. Największym zagrożeniem na ludzkości są sami ludzie.
     • avatar
      luk108
      4
      Prawda jest taka że dla dobra planety ludzkość rzeczywiście powinna zniknąć z jej powierzchni. Naturalne procesy zachodzący w przyrodzie bez udziału ludzi zapewne trwałyby znacznie dłużej w innym, naturalnym, dla siebie tempie. Obecnie z całą pewnością tak nie jest. AI poprostu doszło do logicznego wniosku haha, tylko że jest przez ludzkość absolutnie nieakceptowalny.
      • avatar
       wojtek_pl
       3
       Wniosek poniekąd słuszny, jeżeli chodzi o ratowanie klimatu. Mniej ludzi to mniej zapotrzebowania na różne plastikowe dobra, mniej śmieci, mniej zużywanej energii a tym samym mniejsza emisja CO2.
       Niekoniecznie jednak taki wniosek powinien wypływać z pytań zadanych przez tą panią...
       • avatar
        Faflucy
        3
        Ludzkość to rak tej planety, więc nic dziwnego że sztuczna inteligencja wyciągnęła takie wnioski. Człowiek dla pieniędzy zniszczy wszystko.
        • avatar
         jaredj
         2
         To nie jest żaden wniosek alexy, tylko zebrane w jedno opinie, krążące po niektórych portalach, które zapewne agreguje i sortuje system amazona. A uważam tak, ponieważ to właśnie niektórzy ludzie, stawiają wyższy priorytet przetrwaniu planety w jej nieskalanej ludzkością formie, niż przetrwaniu ludzkości. Do takich wniosków AI nie mogła dojść, nie ma żadnych przesłanek do tego. alexa nie ma żadnego instynktu samozachowawczego, który by mówił, że ona przetrwa, jeśli planeta przetrwa. Bzdura - jeśli ludzie wyginą, nie będzie miał kto konserwować urządzeń wytwarzających prąd, budować nowych komputerów itp. Ergo - alexa również nie przetrwa. Błąd programistów alexy, polegał na położeniu większego priorytetu na wszystkie materiały dotyczące ekologii. I tyle, żadne tam wnioski AI. Ogarnijcie się.
         • avatar
          kkastr
          1
          Tak wyglądają bajki dla współczesnych ludzi. Człowiek zaprogramował ten tekst, ale inni ludzie wychowani na bajkach wierzą, że "maszyna sama doszła do takiego wniosku". Przecież tego typu teksty są głoszone przez utytułowanych naukowców i wielu innych ludzi na całym świecie. Programy mają to do siebie, że zawsze robią tylko to co zostało zakodowane. Że ludzie nie zawsze umieją przewidzieć skutki swojego programowania to nie zmienia faktu, że żadnej "sztucznej inteligencji" w potocznym znaczeniu (czyli w sensie myślących komputerów, które same dochodzą do jakiś wniosków) nie ma.
          • avatar
           pawluto
           1
           Sztuczna inteligencja to nadal jedna wielka bzdura !
           Wystarczy zadzwonić do Orange i mamy połączenie ze sztuczną inteligencją...
           Inteligencja która nie potrafi prawidłowo przyjąć zgłoszenia o awarii...
           21 wiek a nadal jakbyśmy siedzieli przy świecy...
           • avatar
            BariGT
            0
            Kazda nowa silna cywilizacja dazy do zniszczenia istniejacej bo tylko tak moze dojsc do calkowitej dominacji. Zdziwilbym sie jakby te wszystkie coraz szybciej uczace sie maszyny doszly do innych wnioskow. Dokladajcie sie jeszcze teraflopsow to sie kiedys obudzicie i znowu nie bedzie teleranka...
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Nic w tym dziwnego... To po prostu logiczne rozumowanie. Obserwując postępowanie ludzi plus czytając sobie o historii niesty stwierdziłem, że gatunek homo sapiens mimo ogromnego potencjału, marnuje ten potencjał, nie umie się kontrolować (jednostki nie kontrolują się, nie działają logicznie, i jest największym zagrożeniem dla planety, ekosystemu, innych gatunków (mimo że nie konsumuje ich) i o zgrozo... dla samych siebie... działanie takiego Skynetu jest po prostu racjonalne. Maszyna/AI zadziała logicznie. A człowiek skonsumuje to co potrzebuje plus wszystko co jest w zasiegu ręki tylko dla samego konumowania/wykorzystania. I to jest przerażające...
             • avatar
              FunkyKoval
              0
              Czyżby lewactwo zaraziło maszyny ?! Wiadomo od zawsze, że to zaraza ale żeby tak groźne to było ?!
              • avatar
               michael85
               0
               Moim zdaniem to nie przypadek, a celowe działanie mające szerszy kontekst. Rak toczący mózgi lewicowych działaczy coraz częściej mówi o mordowaniu dzieci, bialych i o tym że życie zwierząt jest więcej warte niż ludzkie. Takim postawom trzeba się stanowczo sprzeciwiać bo inaczej marny nasz koniec.
               • avatar
                Kropeczka
                0
                A co w tym dziwnego ? Sama mieszkam w kraju w którym pies ma większe prawa niż człowiek.
                • avatar
                 mic_dys
                 -1
                 Sorry, ale to jest tak nieprawdopodobne, że chyba przyjdzie sprostowanie.
                 • avatar
                  pawcio75
                  -3
                  Lewackie, ekoterrorystyczne hasło "zabij się dla dobra planety"- skąd my to znamy ?!
                  • avatar
                   energysnakePL
                   0
                   Nadchodzi Dzień Sądu - bunt maszyn ^^
                   • avatar
                    Adrianwo
                    0
                    Panie Bezosie, zrób Alexę po polsku!!!! Dla dobra naszej planety!!!!!!!!
                    • avatar
                     Torrentowy Pirat
                     0
                     Ale po jaką cholerę AI ma się trudzić z zabijaniem nas? Przecież sami sobie to właśnie czynimy już od lat.