Procesory

Starsze procesory AMD mogą mieć problemy w Windows 8.1

przeczytasz w 1 min.

Microsoft postanowił wycofać obsługę starszych instrukcji ze swojego najnowszego systemu operacyjnego.

AMD Athlon X2 64 procesor zdjęcie

Niedawno pisaliśmy, że system operacyjny Windows 8.1 zapewnia lepszą obsługę układów AMD APU. Posiadacze starszych procesorów mogą mieć jednak z nim pewne problemy.

Dokładnie chodzi tutaj o starsze modele z serii Athlon X2 64 oraz ich serwerowe odpowiedniki Opteron 100, które pozbawiono rzadko używanego zestawu instrukcji CMPXCHG16B. O ile pod obsługą systemu operacyjnego Windows 8 działają one poprawnie, to nowszego Windowsa 8.1 w wersji 64-bitowej po prostu nie da się zainstalować.

Microsoft, w oficjalnym oświadczeniu dla serwisu Neowin, potwierdził problem i uzasadnił go koniecznością usunięcia modułu obsługującego starsze instrukcje (m.in. właśnie CMPXCHG16B) w obawie o skuteczność zabezpieczeń systemu Windows 8.1.

Gigant z Redmond twierdzi jednak, że odsetek posiadaczy nieobsługiwanych procesorów jest bardzo mały, ponieważ instrukcje te są implementowane już od ponad 10 lat. Dodatkowo problem ten nie występuje w przypadku 32-bitowej wersji systemu – pytanie tylko, jak wiele osób wybiera właśnie taką wersję najnowszych "okienek"...

Źródło: Neowin

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Promilus
  17
  A nie jest tak, że wczesne A64 (i raczej nie te dwurdzeniowe) NIE posiadały owych instrukcji i musiały owe emulować a Win8.1 ze względów bezpieczeństwa zrywa z ową emulacją i WYMAGA sprzętowej obsługi tych rozkazów?
  • avatar
   michael85
   15
   Pewnie Windows 8 jest najmniejszym problemem bo kto dobrowolnie chce go używać?!
   • avatar
    Kessarath
    12
    Starszych procesorów... Mój procesor pod 8.1 chodził na max taktowaniu jakie mu wrzuciłem. Nie działało turbo boost, nie schodził poniżej 4,7GHz. Wstyd dla MS wypuszczać tak niedopracowane oprogramowanie. Szkoda mi było czasu na szukanie rozwiązania dłużej niż 2 dni. Upgrade biosu nie pomógł. Wróciłem do W8. Odechciało mi się nowinek od Micro$oft'u...
    • avatar
     Wojtekm33
     6
     na starym procu AMD i tak bedzie stara plyta, stara malej pojemnosci pamiec RAM wiec jaki problem?
     do 4gb nie ma potrzeby instalowac 64bitoego systemu, a jak ktos ma wiecej ramu to i pewnie tez ma juz znacznie nowszy procek i plyte glowna.
     • avatar
      SoundsGreat
      5
      Myślę, że dzisiaj posiadacza Athlona X2 mogą mieć problemy nie tylko z Windowsem 8.1 Oczywiście nie muszą, ale... :D
      • avatar
       dnetsky
       1
       pitu pitu
       chlastu chlastu nie mam rączek jedenastu

       już lece kupować nowe procesory
       :D

       buhahahaha
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Tylko kto normalny używa 8 i 8.1. Miałem Athlona 64, używałem XP i linuxa. Później 7 i linuxa. Teraz na Phenomie II X6 używam Win 7 + linuxa i nie zamierzam tego dziadostwa ruszać kijem. Nikt normalny nie kupi nowego procesora tylko po to żeby zainstalować 8.1. Wystarczy 7 zainstalować lub linuxa. 7 chodzi szybciej i stabilniej od 8, nie ma g..nianego metra i wyglądu gorszego od Win 1.01.
        • avatar
         Hello
         0
         No to teraz jeszcze news o tym jak M$ zrobiło w konia posiadaczy oryginalnych kluczy do 8.0 którzy ie mogą zrobić czystej instalacji 8.1

         I o tym jak beznadziejny jest ten system do gier - ze skopaną obsługa myszy która teraz laguje i szarpie.
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          ciąg dalszy narzekań na Windows 8... ktoś zmusza? Gry - konsola, internet można obejrzeć dzisiaj nawet na telewizorze a smartfona ma dzisiaj chyba już każdy
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Stare informacje już dawno kto chciał to się dowiedział.