Monitory

Synchronizacja obrazu AMD FreeSync - odpowiedź na Nvidia G-Sync

przeczytasz w 1 min.

Nowe rozwiązanie nie będzie wymagało zastosowania dodatkowych modułów - jego pierwszy pokaz odbył się podczas targów CES 2014.

AMD FreeSync technologia synchronizacji obrazu - prezentacja na CES 2014

Jakiś czas temu koncern Nvidia pochwalił się technologią G-Sync, która pozwala na lepszą synchronizację karty graficznej i monitora, rozwiązując przy tym problem „rwań”, zacięć i opóźnień w wyświetlaniu obrazu. Jak się okazuje, nad podobnym rozwiązaniem pracuje również konkurencyjna firma AMD – efekty dotychczasowych prac zostały zaprezentowane na jednej z zamkniętych konferencji podczas targów CES 2014.

FreeSync jest w fazie testów i jeszcze nie wiadomo o nim zbyt wiele – podobno ma współpracować z monitorami zgodnymi ze standardem VESA – VBlank (Vertical blanking intervals). Nazwa odnosi się do całkowicie bezpłatnego wykorzystania (w odróżnieniu od konkurencyjnego G-Sync, nie jest wymagane zastosowanie dodatkowego modułu). Można zatem podejrzewać, że będzie to rozwiązanie całkowicie programowe.

Pierwsza demonstracja FreeSync odbyła się na dwóch identycznych laptopach Toshiba z serii Satellite – podobno były to egzemplarze sklepowe, w których nie wprowadzono dodatkowych „usprawnień”. Na obydwóch odtworzono tą samą animację w rozdzielczości 720p60 – w modelu po lewej stronie z aktywną synchronizacją V-Sync, a w modelu po prawej z autorskim FreeSync. Poniżej możecie zobaczyć nagranie z pokazu (celowo zostało ono spowolnione, aby dostrzec różnice w wyświetlanym obrazie).

Źródło: AnandTech

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Next_Gen_1987
  9
  Super, obok ''darmowego'' TressFX 2.0+ (fizyka włośów, sierści, trawy itp - to nie to co PhysX, że AMD nie może z niego korzystać ani nikt inny oprócz samej nVidii i developerów niektórych gier - TressFX działa także na kartach nVidii), a teraz jeszcze FreeSync!

  Czekam jeszcze na testy Mantle w BF4 jak i na większą ilość gier zgodnych z nim oraz z DX11.1 i DX11.2 (karty HD 7000 i nowsze wspierają w pełni owe standarty, choć rodzina HD 7000 liczy już sobie dwa lata to mimo to jest w pełni zgodna z DX11.2 gdzie karty nVidii sprzed kilku miesięcy nie potrafią obsłużyć w pełni DX11.1, a coś czuję, że w tym roku może przybyć gier zgodnych z DX11.1 i DX11.2...

  Ufff.... Ale ze mnie fanboy LoL
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Dobrze że jest to rozwiązanie wolne od konieczności montowania dodatkowych układów. Większa uniwersalność, bez dodatkowych kosztów.
   Czekam na dalsze info-premierę-testy.

   • avatar
    wirher
    3
    Jestem bardzo za. Konkurencja zawsze wskazana. Szkoda, że jak wyszedł PhysX AMD od razu nie zaatakowało z czymś swoim. (chociaż wtedy zieloni strasznie by się wściekali, że AMD kopiuje, etc)
    • avatar
     anzlew
     2
     Jeśli okaże się, że FreeSync jest zaimplementowane w standardzie VESA i spełnia swoje zadanie równie dobrze jak G-Sync, to Nvidia będzie miała problem. Wyjdzie na jaw, że wymyślili G-Sync, aby wyciągnąć od ludzi dodatkowe pieniądze, za coś co powinno być w standardzie.
     • avatar
      Mulciber
      1
      A ja nie widzę kompletnie różnicy nawet w zwolnionym tempie XD
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       Tylko auto zapomniał dopisać, że efekt Free Sync jest GORSZY od rozwiązania firmy Nvidia! To taki pół środek, a nie rozwiązanie problemu! Softwerowe rozwiązanie zawsze będzie lepsze niż programowe! Dlatego ja czekam na pierwsze monitory z G-Sync i na Maxwella.
       • avatar
        TheEquinoxe
        0
        Ja bym jeszcze chciał odpowiedź AMD na Nvidia Shadowplay... :)