Płyty główne

AMD Fusion kusi producentów

przeczytasz w 2 min.

Fusion to technologia, która ma zapewnić AMD sukces. I choć na jej premierę poczekamy jeszcze kilka miesięcy, to powoli pojawiają się płyty główne i notebooki, które wykorzystują układy należące do tej platformy.

Niedawno opisywaliśmy pierwszą mini płytę główną marki Gigabyte, która została wyposażona w układ APU - połączenie procesora centralnego (CPU) i graficznego (GPU) na pojedynczej płytce krzemu. Swoje produkty zbudowane na bazie platformy AMD Fusion zapowiadają także producenci notebooków.

 Warto przeczytać:
 

I choć, ze względu na energooszczędność, platforma AMD Fusion dedykowana jest przede wszystkim mobilnym i miniaturowym komputerom, to nie jest to regułą. Płytę główną w rozmiarze mini ATX - czyli już nie tak małą jak ta Gigabyte - zaprezentowała amerykańska firma SOYO. Producent ten obecnie nie ma silnej pozycji na polskim rynku, ale w latach 90-tych była to marka dość dobrze rozpoznawalna.

Głównym elementem płyty stał się układ APU Zacate, który zawiera w sobie dwurdzeniowy procesor AMD "Zacate" E-350 pracujący z taktowaniem 1,6 GHz. W układzie znalazła się także zintegrowana karta graficzna Radeon HD 6310 obsługująca technologię akceleracji wideo UVD 3.0. Współczynnik TDP układu wynosi 18 W.

Obok procesora umieszczono dwa banki pamięci DDR3, które obsługują moduły o taktowaniu do 1333 MHz.
 


Dla kart rozszerzeń udostępniono po jednym złączu PCI Express x16, PCI Express x1 oraz PCI. Poniżej znajdziemy sześć portów SATA - prawdopodobnie cztery SATA II 3 Gb/s oraz dwa SATA III 6 Gb/s.

Na tylnym panelu umieszczono port PS/2, cztery porty USB 2.0, wyjścia zintegrowanej w procesorze karty graficznej - DVI, D-SUB i HDMI, złącze karty sieciowej oraz karty dźwiękowej. Warto zaznaczyć, że nie znajdziemy na płycie głównej ani jednego portu USB 3.0.

Cena i data premiery nie jest jeszcze znana, ale można założyć, że produkt trafi do sprzedaży tuż po premierze platformy AMD Fusion.
 

Źródło: en.expreview.com
 

Polecamy artykuły:  
Kingston vs GoodRAM - O/C pamięci na AMD AM3
Dla każdego coś dobrego - test sześciu kombajnów
Cyborg Rat 7 - myszka jak robot

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fourth Illusion
  0
  opera 11 jest dostepna dalej cisza ?
  • avatar
   jacy4
   0
   Jeśli będzie to tanie i wydajne to intel będzie mieć ciężko.